phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Search Results Timur na Jedwabnym Szlaku

Offer advantages

  • 4 miasta Jedwabnego Szlaku objęte patronatem UNESCO
  • wieczór folklorystyczny w Bucharze
  • kolorowe bazary z oryginalnymi wyrobami, okazja do zakupu pięknych pamiątek z podróży

Timur na Jedwabnym Szlaku Code: TASTINA

Route
PLN
Itaka

Timur na Jedwabnym Szlaku

Code: TASTINA
Description

1. DZIEŃ.
Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Taszkentu. Transfer do hotelu, nocleg.

2. DZIEŃ.
Śniadanie. Zwiedzanie TASZKENTU, stolicy Uzbekistanu, ponad 2-milionowego miasta leżącego u stóp Tien-szanu: madrasa Kukeldasz; mauzoleum Kaffal Szaszi; madrasa Barak Chana; plac Chast Imam – religijne centrum miasta; uznawany za najlepszy w mieście bazar Chorsu; Muzeum Sztuk Pięknych z ciekawymi eksponatami uzbeckiej sztuki użytkowej; plac Aliszer Nawoi; plac Amira Timura; plac Niepodległości, na którym do 1992 r. wznosił się największy w ZSRR pomnik Lenina. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

3. DZIEŃ.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Przelot do Urgencz. Przejazd do CHIWY, w przeszłości ważnego przystanku dla karawan przemierzających pustynne piaski, według legendy założonej przez syna Noego. Chiwa jako pierwsza z uzbeckich miast w 1990 r. trafiła na listę UNESCO. Miasto, jedno z najlepiej zachowanych na Jedwabnym Szlaku, nazywane jest muzeum pod gołym niebem. Zwiedzanie: Kunja Ark – cytadela licząca niespełna półtora wieku, zachwycająca architekturą i kolorami; madrasa Amina Chana – największa w mieście; 45-metrowy minaret Islam Chodża; mauzoleum Pahlawona Mahmuda – patrona miasta; kompleksy pałacowe Palvan-Kari i Abd Al Bobo; madrasa Rafanek; madrasa Muhammada Rahima Chana; Meczet Piątkowy, który słynie z pięknie rzeźbionych drewnianych kolumn; bajecznie zdobiony zespół pałacowy Tasz Chauli, czyli Kamienny Pałac; madrasa Ałła-Kuli Chana. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

4. DZIEŃ.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Całodzienny przejazd w kierunku Buchary obrzeżami pustyni Kyzył-kum, którą w przeszłości pokonywały karawany przemierzające Jedwabny Szlak. Postój w punkcie widokowym na rzekę Amu-daria. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

5. DZIEŃ.
Śniadanie. Zwiedzanie BUCHARY – Kopuły Islamu – jednego z najstarszych miast w Azji Środkowej, wpisanego na listę UNESCO: mauzoleum Ismaila Samanidy – architektoniczna perełka z X w.; budynek Chor Minor; mauzoleum Czaszma Ajub; minaret Kaljan – najokazalsza budowla miasta przy meczecie o tej samej nazwie; madrasa Mir-i Arab; madrasa Emira Alima Chana; lokalny bazar, których w przeszłości Buchara posiadała aż 40; madrasa Kukeldasz, największa w Azji Środkowej; plac Lab-i Hauz, czyli Wokół Sadzawki, najładniejsza część miasta, gdzie niegdyś wokół źródła wody w okolicznych karawanserajach zatrzymywali się kupcy i pielgrzymi, a dziś jest miejscem spotkań towarzyskich mieszkańców; madrasa Diwana Begiego; meczet Magoki Attari; madrasa Uług Bega; madrasa Abdula Aziza; twierdza Ark, licząca 2000 lat, wokół której powstało miasto. Wieczorem kolacja połączona z występami folklorystycznymi, które odbywają się w okresie letnim w madrasie Diwana Begiego. Powrót do hotelu, nocleg.

6. DZIEŃ.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do SZAHRISABZ – Zielonego Miasta, w którym urodził się Timur. Zwiedzanie: Ak Saraj, Biały Pałac Timura – ten główny zabytek miasta, którego budowa trwała 20 lat, miał służyć wodzowi za letnią rezydencję, pośrodku imponującego zespołu pałacowego wznosi się pomnik Timura; meczet Kok Gumbaz, wzniesiony przez Uług Bega, z wielką błękitną kopułą; mauzoleum Dżahangira – pozostałość Dorut Siadat, pomnika Timurydów, gdzie pochowani zostali członkowie rodu. Historyczne centrum miasta zostało objęte patronatem UNESCO. Przejazd w kierunku Samarkandy. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

7. DZIEŃ.
Śniadanie. Zwiedzanie SAMARKANDY, Klejnotu Wschodu, miasta wpisanego na listę UNESCO, którym zachwycał się sam Marco Polo: nekropolia Szah-i Zinda, jedna z najcenniejszych zabytków miasta, zaliczana do cudów sztuki timurydzkiej, można tu podziwiać piękne, bogato zdobione mauzolea ważnych osobistości z najbliższego otoczenia Timura; obserwatorium Uług Bega, które słynęło z wysokiego poziomu wiedzy astrologicznej; muzeum Afrasiab, znajdujące się przy stanowisku archeologicznym o tej samej nazwie, znane z malowideł ściennych odnalezionych podczas wykopalisk prowadzonych na terenie starożytnego miasta. Zwiedzanie mauzoleum Gur-i Mir, miejsca spoczynku Timura. Mauzoleum z 34-metrową kopułą jest repliką kopuły meczetu Umajjadów w Damaszku. Kopuła pokryta jest dachówkami w kolorze błękitu i turkusu, kolorach dominujących w zabudowie starego miasta. Spacer po placu Registan, który jest perłą uzbeckiej architektury. Plac jest uważany za najwspanialszy zespół architektoniczny Azji Środkowej. Otaczają go turkusowe budynki pokryte mozaikami, symbol nie tylko samego miasta, ale całego Jedwabnego Szlaku. Przy placu można podziwiać wspaniałe budowle: madrasy, świątynie i pałace, m.in: imponujące mauzoleum Timura; madrasę Szir Dar; meczet Bibi Chanum, gdzie spoczywa żona Timura; madrasę Tillja Kari. Wizyta na tradycyjnym bazarze, który słynie z wyrobów lokalnego rzemiosła. Wspaniała okazja nie tylko do zrobienia zakupów, ale i do obserwacji codziennego życia i poznania tradycji handlowych, które w Uzbekistanie mają długą historię. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

8. DZIEŃ.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Taszkentu. Zakwaterowanie w hotelu. Po południu okazja do zrobienia zakupów. Powrót do hotelu, kolacja. W zależności od godziny wylotu: czas wolny i transfer na lotnisko lub nocleg.

9. DZIEŃ.
Przelot do Polski.

7 noclegów w hotelach***/**** w miastach lub okolicy miast: 2 w Taszkencie, 1 w Chiwie, 2 w Bucharze, 2 w Samarkandzie; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami • 7 śniadań, 7 kolacji (w tym jedna z programem folklorystycznym) • przelot: Warszawa-Taszkent-Warszawa i Taszkient-Urgencz • przejazd klimatyzowanym minibusem lub autokarem (zależnie od liczby osób) • opieka pilota • lokalni przewodnicy • bilety wstępu • ubezpieczenie KL i NW

  1. Obowiązkowe opłaty na miejscu: napiwki: ok. 5 USD/dzień.
  2. Wizy: B.P. ITAKA pośredniczy w uzyskaniu wiz do Uzbekistanu. Potrzebne dokumenty należy dostarczyć pocztą kurierską na nowy adres: B.P. ITAKA, ul. Mokotowska 65, 00-533 Warszawa, tel. 22 448 68 88, z dopiskiem WIZY, najpóźniej 21 dni przed wylotem, lista dokumentów niezbędnych do uzyskania wizy jest dostępna w zakładce "Informacje praktyczne". Opłata za wizę turystyczną i pośrednictwo: 300 PLN.

Region information
Region gallery

Uzbekistan

Zabytkowe miasta, Jedwabny Szlak, słynny Taszkent czy Samarkanda – najpiękniejsze miasto Azji to tylko wstęp do wspaniałej przygody, na jaką zaprasza Uzbekistan.

Location on the map Route

Taszkent • Chiwa • Buchara • Szahrisabz • Samarkanda
Legendarne miasta Jedwabnego Szlaku w podróżniczej trasie po Uzbekistanie, wspaniała wędrówka po kraju, gdzie wielka przeszłość spotyka się z postkomunistyczną rzeczywistością. Wycieczka rozpoczyna się i kończy w Taszkencie, pięknie położonej stolicy, gdzie poza licznymi budowlami „ku czci” zachowało się wiele ciekawych miejsc. Dalej trasa prowadzi do Samarkandy, która za panowania średniowiecznego władcy Tamerlana, zwanego także Timurem, stała się najpiękniejszym architektonicznie miastem Azji. Magiczna atmosfera tego miejsca – jak z orientalnych baśni – pobudza wyobraźnię i inspiruje. Wszystkie legendy, wielka historia i orientalny czar objawiają się tu i skłaniają do refleksji o świecie, który przemija. Na każdym kroku czuje się ducha Timura, zdobywcy i tyrana o duszy artysty, i do tej pory w budowlach dominują turkus i błękit – ulubione barwy władcy. Timur urodził się w Szahrisabz, kolejnym mieście na trasie, pomnik władcy jest tradycyjnym miejscem fotografowania się nowożeńców. Buchara, największe i najważniejsze miasto Jedwabnego Szlaku, to kolejna podróż w czasie, dziesiątki madras i meczetów, klimatyczny plac Lab-i Hauz, twierdza Ark – miasto w mieście, miejsca, które na długo zostają w pamięci. Stare miasto Chiwy, nazywanej muzeum na wolnym powietrzu, to jeden z najlepiej zachowanych zespołów zabytków w całej Azji: labirynt uliczek i nastrojowe zaułki przenoszą w świat kupców z Jedwabnego Szlaku. Trasa w Uzbekistanie: ok. 1350 km plus przelot wewnętrzny.

PLAN WYCIECZKI
1. DZIEŃ.
Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Taszkentu. Transfer do hotelu, nocleg.
2. DZIEŃ.
Śniadanie. Zwiedzanie TASZKENTU, stolicy Uzbekistanu, ponad 2-milionowego miasta leżącego u stóp Tien-szanu: madrasa Kukeldasz; mauzoleum Kaffal Szaszi; madrasa Barak Chana; plac Chast Imam – religijne centrum miasta; uznawany za najlepszy w mieście bazar Chorsu; Muzeum Sztuk Pięknych z ciekawymi eksponatami uzbeckiej sztuki użytkowej; plac Aliszer Nawoi; plac Amira Timura; plac Niepodległości, na którym do 1992 r. wznosił się największy w ZSRR pomnik Lenina. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
3. DZIEŃ.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Przelot do Urgencz. Przejazd do CHIWY, w przeszłości ważnego przystanku dla karawan przemierzających pustynne piaski, według legendy założonej przez syna Noego. Chiwa jako pierwsza z uzbeckich miast w 1990 r. trafiła na listę UNESCO. Miasto, jedno z najlepiej zachowanych na Jedwabnym Szlaku, nazywane jest muzeum pod gołym niebem. Zwiedzanie: Kunja Ark – cytadela licząca niespełna półtora wieku, zachwycająca architekturą i kolorami; madrasa Amina Chana – największa w mieście; 45-metrowy minaret Islam Chodża; mauzoleum Pahlawona Mahmuda – patrona miasta; kompleksy pałacowe Palvan-Kari i Abd Al Bobo; madrasa Rafanek; madrasa Muhammada Rahima Chana; Meczet Piątkowy, który słynie z pięknie rzeźbionych drewnianych kolumn; bajecznie zdobiony zespół pałacowy Tasz Chauli, czyli Kamienny Pałac; madrasa Ałła-Kuli Chana. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.
4. DZIEŃ.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Całodzienny przejazd w kierunku Buchary obrzeżami pustyni Kyzył-kum, którą w przeszłości pokonywały karawany przemierzające Jedwabny Szlak. Postój w punkcie widokowym na rzekę Amu-daria. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.
5. DZIEŃ.
Śniadanie. Zwiedzanie BUCHARY – Kopuły Islamu – jednego z najstarszych miast w Azji Środkowej, wpisanego na listę UNESCO: mauzoleum Ismaila Samanidy – architektoniczna perełka z X w.; budynek Chor Minor; mauzoleum Czaszma Ajub; minaret Kaljan – najokazalsza budowla miasta przy meczecie o tej samej nazwie; madrasa Mir-i Arab; madrasa Emira Alima Chana; lokalny bazar, których w przeszłości Buchara posiadała aż 40; madrasa Kukeldasz, największa w Azji Środkowej; plac Lab-i Hauz, czyli Wokół Sadzawki, najładniejsza część miasta, gdzie niegdyś wokół źródła wody w okolicznych karawanserajach zatrzymywali się kupcy i pielgrzymi, a dziś jest miejscem spotkań towarzyskich mieszkańców; madrasa Diwana Begiego; meczet Magoki Attari; madrasa Uług Bega; madrasa Abdula Aziza; twierdza Ark, licząca 2000 lat, wokół której powstało miasto. Wieczorem kolacja połączona z występami folklorystycznymi, które odbywają się w okresie letnim w madrasie Diwana Begiego. Powrót do hotelu, nocleg.
6. DZIEŃ.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do SZAHRISABZ – Zielonego Miasta, w którym urodził się Timur. Zwiedzanie: Ak Saraj, Biały Pałac Timura – ten główny zabytek miasta, którego budowa trwała 20 lat, miał służyć wodzowi za letnią rezydencję, pośrodku imponującego zespołu pałacowego wznosi się pomnik Timura; meczet Kok Gumbaz, wzniesiony przez Uług Bega, z wielką błękitną kopułą; mauzoleum Dżahangira – pozostałość Dorut Siadat, pomnika Timurydów, gdzie pochowani zostali członkowie rodu. Historyczne centrum miasta zostało objęte patronatem UNESCO. Przejazd w kierunku Samarkandy. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.
7. DZIEŃ.
Śniadanie. Zwiedzanie SAMARKANDY, Klejnotu Wschodu, miasta wpisanego na listę UNESCO, którym zachwycał się sam Marco Polo: nekropolia Szah-i Zinda, jedna z najcenniejszych zabytków miasta, zaliczana do cudów sztuki timurydzkiej, można tu podziwiać piękne, bogato zdobione mauzolea ważnych osobistości z najbliższego otoczenia Timura; obserwatorium Uług Bega, które słynęło z wysokiego poziomu wiedzy astrologicznej; muzeum Afrasiab, znajdujące się przy stanowisku archeologicznym o tej samej nazwie, znane z malowideł ściennych odnalezionych podczas wykopalisk prowadzonych na terenie starożytnego miasta. Zwiedzanie mauzoleum Gur-i Mir, miejsca spoczynku Timura. Mauzoleum z 34-metrową kopułą jest repliką kopuły meczetu Umajjadów w Damaszku. Kopuła pokryta jest dachówkami w kolorze błękitu i turkusu, kolorach dominujących w zabudowie starego miasta. Spacer po placu Registan, który jest perłą uzbeckiej architektury. Plac jest uważany za najwspanialszy zespół architektoniczny Azji Środkowej. Otaczają go turkusowe budynki pokryte mozaikami, symbol nie tylko samego miasta, ale całego Jedwabnego Szlaku. Przy placu można podziwiać wspaniałe budowle: madrasy, świątynie i pałace, m.in: imponujące mauzoleum Timura; madrasę Szir Dar; meczet Bibi Chanum, gdzie spoczywa żona Timura; madrasę Tillja Kari. Wizyta na tradycyjnym bazarze, który słynie z wyrobów lokalnego rzemiosła. Wspaniała okazja nie tylko do zrobienia zakupów, ale i do obserwacji codziennego życia i poznania tradycji handlowych, które w Uzbekistanie mają długą historię. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
8. DZIEŃ.
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Taszkentu. Zakwaterowanie w hotelu. Po południu okazja do zrobienia zakupów. Powrót do hotelu, kolacja. W zależności od godziny wylotu: czas wolny i transfer na lotnisko lub nocleg.
9. DZIEŃ.
Przelot do Polski.

ŚWIADCZENIA: 7 noclegów w hotelach***/**** w miastach lub okolicy miast: 2 w Taszkencie, 1 w Chiwie, 2 w Bucharze, 2 w Samarkandzie; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami • 7 śniadań, 7 kolacji (w tym jedna z programem folklorystycznym) • przelot: Warszawa-Taszkent-Warszawa i Taszkient-Urgencz • przejazd klimatyzowanym minibusem lub autokarem (zależnie od liczby osób) • opieka pilota • lokalni przewodnicy • bilety wstępu • ubezpieczenie KL i NW

UWAGI:
  1. Obowiązkowe opłaty na miejscu: napiwki: ok. 5 USD/dzień.
  2. Wizy: B.P. ITAKA pośredniczy w uzyskaniu wiz do Uzbekistanu. Potrzebne dokumenty należy dostarczyć pocztą kurierską na nowy adres: B.P. ITAKA, ul. Mokotowska 65, 00-533 Warszawa, tel. 22 448 68 88, z dopiskiem WIZY, najpóźniej 21 dni przed wylotem, lista dokumentów niezbędnych do uzyskania wizy jest dostępna w zakładce "Informacje praktyczne". Opłata za wizę turystyczną i pośrednictwo: 300 PLN.
Reviews (6)

Ogólna ocena organizacji wycieczki

5.2/6

Customers have awarded:

  • Program wycieczki/trasę
  • Dobre wyżywienie
  • Value for money
Pozostałe oceny
  • 5.3
  • 5.3
  • 4.7
  • 4.7
  • 4.8

Show reviews from:

3/6
50+ lat, Solo august 2015
Program wzbogaciłabym o góry Tien-Szan oraz okolice Jeziora Aralskiego. Dobra kuchnia, życzliwi ludzie, piękna architektura i ciekawa przyroda. expand
Program wzbogaciłabym o góry Tien-Szan oraz okolice Jeziora Aralskiego. Dobra kuchnia, życzliwi ludzie, piękna architektura i ciekawa przyroda.
  • 5
  • 4
  • 5
  • 2
  • 1
  • 3
collapse
6/6
41-50 lat, Groups of friends august 2015
Wycieczkę oceniam bardzo dobrze. Ocena ta dotyczy zarówno ogólnych jak i szczegółowych kryteriów. Opieka i kwalifikacje przewodnika miejscowego jak i przewodniczki z (...) expand
Wycieczkę oceniam bardzo dobrze. Ocena ta dotyczy zarówno ogólnych jak i szczegółowych kryteriów. Opieka i kwalifikacje przewodnika miejscowego jak i przewodniczki z Polski idealna. Nie jestem w stanie przytoczyć nic nieprzyjemnego, niewłaściwego ponieważ takich sytuacji po prostu nie było. Wycieczkę polecam wszystkim znajomym. Już planuję kolejną wycieczkę szukając równie ciekawego kraju.
  • 6
  • 6
  • 6
  • 6
  • 6
  • 6
collapse
5/6
31-40 lat, Couples august 2015
Na uwagę zasługuje ciekawa trasa (piękne zabytki). Dobre rozwiązania logistyczne pod względem kolejności odwiedzanych miejsc i miejscowości, Warto wspomnieć również o dobrym standardzie (...) expand
Na uwagę zasługuje ciekawa trasa (piękne zabytki). Dobre rozwiązania logistyczne pod względem kolejności odwiedzanych miejsc i miejscowości, Warto wspomnieć również o dobrym standardzie hoteli, które były położone w centrach miast, niejednokrotnie przy głównych atrakcjach turystycznych. Wyżywienie było dobre, obfite i urozmaicone. Dodatkowym atutem był fakt, że obiadokolacje zostały zorganizowane w lokalnych restauracjach, dzięki czemu można było poznać lokalny koloryt i spróbować miejscowych specjałów. Duży autokar przy 10 osobowej grupie zapewniał komfort zwiedzania, chociaż zły stan dróg w Uzbekistanie nie ułatwiał długich przejazdów między miejscowościami.
  • 5
  • 5
  • 5
  • 3
  • 4
  • 4
collapse
6/6
50+ lat, Couples august 2014
Bardzo ciekawa wycieczka. Wspaniałe zabytki, większość z nich jest pięknie odnowiona. Trasa wycieczki dobrze ułożona. Podróż w obie strony, z przesiadką w Moskwie, przebiegła zgodnie z (...) expand
Bardzo ciekawa wycieczka. Wspaniałe zabytki, większość z nich jest pięknie odnowiona. Trasa wycieczki dobrze ułożona. Podróż w obie strony, z przesiadką w Moskwie, przebiegła zgodnie z planem. Program został w pełni realizowany. Oprócz polskiego pilota, który zaczął swoją pracę już w Warszawie, cały czas grupą opiekował się miejscowy pilot, bardzo sympatyczny i kompetentny. Pozytywne zaskoczenie, jeżeli chodzi o jakość hoteli, zdecydowanie lepsza niż na niejednej objazdówce w Europie, a do tego miła obsługa. Hotele położone w historycznych centrach miejscowości, stąd możliwość przyjemnego spędzenia czasu podczas wieczornych spacerów lub w lokalnych restauracjach. Szczególnie miło wspominam Bucharę i Samarkandę. Dobre śniadania, a obiadokolacje (przystawka, zupa, drugie danie, deser, herbata) w ciekawych restauracjach na mieście. Uzbekistan, mimo położenia w Azji środkowej jest bardzo europejskim krajem, stan dróg zaskakująco dobry, jedynie jazda częścią drogi z Chiwy do Buchary przez pustynię dostarcza niezłych emocji. Starsze pokolenie mówi po rosyjsku, a młodsze po angielsku. Jest bezpiecznie, a opieka miejscowego pilota powoduje, że w ogóle nie od czuwa się uciążliwości (kontrole drogowe, drobiazgowe sprawdzania na lotniskach itp.) o których wiele można przeczytać w przewodnikach i internecie. W sierpniu upały nie dają się we znaki, mała wilgotność powietrza zdecydowanie łagodzi działanie czasami dość wysokich temperatur. Można wymieniać dolary i euro, których kurs się zmienia w ciągu kilku dni. Na początku trzeba się przyzwyczaić do noszenia pokaźnych plików miejscowej waluty. Na miejscu można kupić ciekawe, ręczne wyroby z drewna oraz charakterystyczną dla tego regionu ceramikę i porcelanę.
  • 6
  • 6
  • 6
  • 6
  • 6
  • 6
collapse
6/6
31-40 lat, Couples august 2014
no description expand
no description
  • 5
  • 6
  • 5
  • 6
  • 6
  • 5
collapse
5/6
41-50 lat, Couples august 2014
Bardzo jestem zadowolony z wycieczki. Doskonały przewodnik lokalny, z dużą wiedzą, choć dla osób nie mówiących po rosyjsku pewna część informacji nie była dostepna (tłumaczenie (...) expand
Bardzo jestem zadowolony z wycieczki. Doskonały przewodnik lokalny, z dużą wiedzą, choć dla osób nie mówiących po rosyjsku pewna część informacji nie była dostepna (tłumaczenie symultaniczne jest sztuką, a nasz polski przewodnik nie był w stanie tłumaczyć wszystkiego). Kameralna grupa osób, które już trochę świata zjeździły i wygodny autobus dawała komfort zwiedzania.
  • 5
  • 6
  • 5
  • 5
  • 5
  • 5
collapse

Currently unavailable

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter