phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane
>Destinations>

Sri Lanka

Wakacje Sri Lanka

In brief

  • plantacje słynnej cejlońskiej herbaty i cynamonu
  • złote plaże oraz bujna tropikalna przyroda
  • Kandy ze wspaniałą świątynią buddyjską
  • sierociniec słoni w Pinnawela i kolonialne budowle Galle

See offer

Dla kupców arabskich była krainą szczęśliwych niespodzianek, zaś średniowieczny podróżnik Marco Polo nazwał ją najwspanialszą wyspą świata. Amerykański powieściopisarz Mark Twain uważał ją za „piękną i wspaniale tropikalną”. Mahatma Gandhi był przekonany, że naturalne piękno Sri Lanki jest niedoścignione na całej kuli ziemskiej. Także dzisiaj piękno, bogactwo i różnorodność tego miejsca stanowią o magii, która oczarowuje przybyszów.

Tym, co najbardziej przyciąga turystów, są przepiękne złote plaże oraz bujna tropikalna przyroda. Bardzo życzliwa turystom miejscowa ludność sprawia, iż pobyt tutaj pozostawia nieprzeciętne wspomnienia.

Zachęcamy wszystkich, którzy przyjadą na Sri Lankę do wyjścia poza mury hoteli i poznanie okolicy. Sri Lanka bowiem to nie tylko piękne plaże. Ma ona bardzo bogatą historię, której ślady napotykamy na każdym kroku. Na południowym wybrzeżu można zwiedzić Galle z jej kolonialnymi budowlami pozostawionymi przez Holendrów, Portugalczyków i Anglików.

Najciekawsza jest jednak historyczna stolica wyspy, Kandy. Jest ona równocześnie duchową stolicą mieszkańców tego kraju. Tutaj znajduje się relikwia czczona przez buddystów – ząb Buddy.

Aby umożliwić Państwu poznanie niespotykanej atmosfery wyspy – polecamy udział w lokalnych wycieczkach.

Pilot: turyści są objęci opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki.

Wiza: obywatele RP przy wjeździe na Sri Lankę muszą ubiegać się o wizę.
Wizę można uzyskać:
1) za pośrednictwem B.P. ITAKA:
B. P. ITAKA oferuje pośrednictwo w uzyskaniu wizy na Sri Lankę.
Opłata za pośrednictwo wynosi 189 PLN/os.
Dane potrzebne do wyrobienia wizy należy wysłać najpóźniej na 7 dni przed wylotem na adres e-mail: wiza@itaka.pl.
W temacie maila należy wpisać WIZA SRI LANKA.
Dane potrzebne do uzyskania wizy za pośrednictwem B.P. ITAKA:
- skan pierwszej strony z paszportu ze zdjęciem (w bardzo dobrej jakości, paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju)
2) online za pośrednictwem platformy internetowej ETA:
Władze Sri Lanki wprowadziły elektroniczny system wizowania - Electronic Travel Authorization (ETA).
Koszt wyrobienia wizy wynosi: 35 USD.
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy oraz mieć aktualne zdjęcie.
Wniosek wizowy online jest dostępny pod adresem: https://eta.gov.lk/etaslvisa/etaNavServ
3) lub na miejscu, na lotnisku:
Aby ją uzyskać należy okazać wypełnioną po angielsku kartę wjazdową, otrzymaną w samolocie.
Wiza wydawana jest na lotnisku, a jej koszt wynosi: 40 USD. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy oraz mieć aktualne zdjęcie.
Wiza przysługuje jedynie na pobyt turystyczny.
Klienci, którzy będą korzystali z naszych usług pośrednictwa wizowego, odbierają swoje wizy razem z biletami lotniczymi od naszego przedstawiciela na lotnisku w dniu wylotu.

Przelot: Polska-Sri Lanka – ok. 10 godz.

Czas lokalny: zimą: czas polski plus 4,5 godz.; latem: czas polski plus 3,5 godz.

Napięcie: 220 lub 230 V, należy zwrócić uwagę na wszelkie wskazówki dotyczące korzystania z sieci w pokojach hotelowych.

Waluta: rupia lankijska (LKR). Do wymiany pieniędzy potrzebny jest paszport. Kwit wymiany należy zachować aż do wyjazdu. Wymiana pozostałych rupii przed wyjazdem możliwa jest tylko na lotnisku.

Napiwki: Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom i przewodnikom – ok. 10-15%. Bagażowy powinien otrzymać nie mniej niż 20 LKR za 1 sztukę bagażu, pokojówka – ok. 200 LKR tygodniowo.

Plaże: bezpłatne, publiczne, niezagospodarowane.

Ceny w hotelu i restauracjach: obiad – ok. 10 USD, piwo – ok. 3 USD, wino – ok. 5 USD, kawa – ok. 3 USD.

Wycieczki lokalne: są organizowane przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Uwaga: w hotelach, sklepach, barach, restauracjach nie serwuje się napojów alkoholowych podczas świąt państwowych i religijnych np. święta Poya (dzień pełni księżyca – co miesiąc); w większości hoteli all inclusive nie obejmuje wina.

 

Tabela temperatur

MIESIĄC I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
DZIEŃ 30 30 31 31 30 30 29 29 30 29 29 30


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter