phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Наши предложенияGóry

праздник Góry

Коротко о направлении

  • piękne górskie krajobrazy
  • góralski folklor i gościnność
  • liczne szlaki turystyczne
  • zdrowe górskie powietrze i słynne uzdrowiska

Посмотреть предложение

Отдых (2)

Hotel NAT Krynica Zdrój Польша / Góry

370Pln
  • idealny na spokojny urlop
  • doskonała lokalizacja, w centrum Krynicy-Zdroju
  • komfortowe pokoje
  • blisko górskich szlaków turystycznych
  • smaczna kuchnia

Hotel NAT Ustroń Польша / Góry

420Pln
  • rozbudowana baza zabiegowa i profesjonalne zabiegi lecznicze
  • baza wypadowa do szlaków Beskidu Śląskiego
  • komfortowe pokoje
  • smaczna kuchnia

SUDETY

Przepiękne krajobrazy zmieniające się jak w kalejdoskopie, niezliczone trasy trekkingowe, spacerowe i rowerowe, parki przyrody, a także ciekawe zabytki i urokliwe miasteczka sprawiają, że wakacje można tu spędzić na wiele sposobów, tak jak sobie wymarzysz.

Sudety to jedne z najstarszych polskich gór. Rozciągają się na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego, wzdłuż granicy z Czechami aż do Bramy Morawskiej, obejmując wiele grup i pasm górskich, jak Karkonosze, Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Izerskie czy Góry Opawskie, które poprzecinane są dolinami rzek i kotlinami. To właśnie ich uroda i różnorodność składają się na niepowtarzalny charakter Sudetów.

Nasze miejsca: głównymi ośrodkami Sudetów są przepiękne miasteczka – górskie kurorty, których tradycja sięga okresu przedwojennego, z czym wiąże się ich unikalna architektura. Najbardziej znane, cieszące się popularnością prawie przez cały rok to Szklarska Poręba i Karpacz. Szklarska Poręba leży u stóp Szrenicy (1362 m n.p.m.), a jej nazwa wiąże się z tradycją wytwarzania szkła. Kiedyś była miejscem, gdzie mieszkali i przyjeżdżali słynni uczeni i artyści, dzisiaj chętnie odwiedzają ją miłośnicy górskich wędrówek i spacerów, a także narciarze. Warto wybrać się na Szrenicę, skąd roztaczają się przepiękne widoki na Karkonosze, zobaczyć 2 wodospady: Szklarki i Kamieńczyka, czy po prostu pospacerować po ładnym centrum z restauracjami i barami. Karpacz szczyci się położeniem u stóp Śnieżki (1603 m n.p.m.). Jest typowym, gwarnym górskim kurortem, lubianym przez rodziny z dziećmi, oferującym nie tylko fantastyczne szlaki, w tym na samą Śnieżkę z charakterystycznym obserwatorium w kształcie spodków, ale także mnóstwo atrakcji i ciekawych miejsc. Wielu amatorów mają także sudeckie uzdrowiska – Zdroje, miejscowości, gdzie nie tylko można wypocząć, ale także skorzystać z wielu zabiegów, wykorzystujących lecznicze właściwości naturalnych wód mineralnych. W Świeradowie-Zdroju można podziwiać zabytkowy Dom Zdrojowy z pijalnią wód, pospacerować po pięknym Parku Zdrojowym lub wybrać się na wycieczkę po szlakach malowniczych Gór Izerskich. Z leczniczej wody słynie także Długopole-Zdrój. To bardziej kameralna miejscowość, ale także tutaj jest ładny Park Zdrojowy z pijalnią, a piękne otoczenie i czyste powietrze sprzyjają relaksowi i regeneracji sił witalnych. Warto także wybrać się do miejscowości mniej znanych, oferujących spokojny wypoczynek blisko natury jak Pokrzywna czy Głuchołazy w Górach Opawskich na Opolszczyźnie, odkryć tak ciekawe miejsca jak Boguszów-Gorce z najwyżej położonym rynkiem w Polsce, Kowary z Parkiem Miniatur Zabytków Dolnego Śląska czy Bielawa w Górach Sowich i Kliczków z hotelem w pięknym zamku.

Aktywny wypoczynek: trekking, wspinaczka, nordic walking, biegi, górskie spacery – na miłośników aktywnego wypoczynku czeka 3500 km pieszych tras górskich o różnym stopniu trudności, prowadzących przez przepiękne widokowo miejsca. Najdłuższym szlakiem jest Główny Szlak Sudecki o długości 440 km, rozpoczynający się w Świeradowie-Zdroju i prowadzący przez wiele niezwykłych miejsc aż do Prudnika na Opolszczyźnie. Sudety słyną ze znakomitych tras rowerowych, w tym typu Single Track. Unikalnym projektem jest Strefa MTB Sudety – system 20 tras MTB o łącznej długości 497 km.

Parki Przyrody: Karkonoski Park Narodowy z najwyższym szczytem Sudetów – Śnieżką, Park Narodowy Gór Stołowych z wyjątkowymi formacjami skalnymi i 8 parków krajobrazowych: Gór Sowich, Książański, Rudawski, Śnieżnicki, Sudetów Wałbrzyskich, Ślężański, Dolina Bobru, Chełmy.

Rozrywka: w Sudetach jest wiele miejsc, do których warto wybrać się z całą rodziną: Aquapark w Świeradowie-Zdroju, Western City w okolicy Karpacza, który przenosi na chwilę na Dziki Zachód, w Karpaczu: multimedialna ekspozycja Karkonoskie Tajemnice przybliżająca górskie legendy, Muzeum Zabawek, Multimedialne Muzeum Karkonoszy, Park Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach na terenie dawnej fabryki dywanów z zabytkowymi budowlami w skali 1:25, w Szklarskiej Porębie: Dinopark, Rodzinny Park Rozrywki Esplanada z górską kolejką grawitacyjną. Warto odwiedzić także Interaktywny Park Edukacji i Rozrywki „ROSENAU-Zaginione miasto” w Pokrzywnej.

Zwiedzanie: na miłośników zwiedzania czekają zamki, pałace, zabytkowe wille i ogrody. Są tu tak niezwykłe miejsca jak Zamek Czocha, Zamek w Książu, Pałac Wojanów, Świątynia Wang w Karpaczu.

Od kuchni: wyjątkowo urozmaicona, łącząca wiele smaków: polskie, czeskie, żydowskie, kresowe, niemieckie, a nawet greckie, co ma związek z położeniem i historią regionu. Bazuje na lokalnych produktach: grzybach, dziczyźnie i rybach. Koniecznie spróbować trzeba śląskiego nieba, karkonoskiej zupy serowej i żurku po karkonosku. Powstaje coraz więcej sklepików, gdzie można kupić regionalne produkty i zabrać sudeckie smaki do domu.

KARPATY

TATRY I PODHALE

Majestatyczne, zachwycające szczyty sięgające nieba, tajemnicze górskie jeziora, uwielbiana przez turystów atmosfera znanych kurortów, wyjątkowy lokalny folklor i niezliczone szlaki turystyczne – oto Tatry, nasza duma i marzenie miłośników górskiego wypoczynku!

Najwyższe polskie góry i jedyne w kraju o charakterze alpejskim, należą do łańcucha Karpat, biegnącego przez Polskę oraz Czechy, Austrię, Węgry, Słowację, Rumunię i Ukrainę. Tatry polskie dzielą się na dwie części – łagodniejsze Tatry Zachodnie oraz dostojne, strzeliste Tatry Wysokie. Odwiedzane rocznie przez ok. 3 mln turystów, oferują mnóstwo różnorodnych pieszych szlaków turystycznych, liczne szlaki rowerowe oraz doskonale przygotowaną infrastrukturę wypoczynkową. Położone na północnym podnóżu Tatr Podhale to przede wszystkim popularne turystyczne miejscowości i barwny lokalny folklor, ale także odprężająca przyroda i piękne widoki. Wspomnieć trzeba koniecznie również o Pieninach – uwielbianych ze względu na walory przyrodnicze i dobrze przygotowane zaplecze turystyczne.

Nasze miejsca: Zakopane, stolica polskich gór, zaprasza na kultowe Krupówki z niezliczonymi straganami, barami i karczmami serwującymi góralskie przysmaki, a także do muzeów; Bukowina Tatrzańska z gościnnymi pensjonatami i termami słynie z widoków na pasmo Tatr; Białka Tatrzańska – klimat alpejskiej wioski i bogate zaplecze turystyczne, w tym również termy; Szczawnica oferuje autentyczny klimat uzdrowiska, zabytkową zabudowę i Pijalnię Wód Mineralnych.

Aktywnie: dla amatorów pieszych wędrówek i prawdziwego górskiego trekkingu przygotowano wiele różnorodnych pieszych szlaków turystycznych. Nie brakuje również malowniczych szlaków rowerowych, a na żądnych wrażeń czekają tajemnicze jaskinie oraz emocjonujące raftingi i spływy na Dunajcu.

Parki Przyrody: Tatrzański Park Narodowy to malownicze doliny, jak np. Dolina Chochołowska, Dolina Pięciu Stawów czy Dolina Białego, górskie jeziora: m.in. Morskie Oko i Czarny Staw, słynne szczyty: Giewont, Kasprowy Wierch, Świnica...  To również ostoja dla wielu gatunków fauny i flory, w tym licznych gatunków endemicznych. Pieniński Park Narodowy to charakterystyczny masyw Trzy Korony oraz Sokolica i zamek w Czorsztynie.

Rozrywka: będąc w Zakopanem, koniecznie wjedź na Gubałówkę i podziwiaj panoramę Tatr, wejdź na Wielką Krokiew i poczuj się jak skoczkowie narciarscy, wjedź kolejką linową na Kasprowy Wierch. Zajrzyj też do Domu do Góry Nogami i zaszalej w Aqua Parku Zakopane ze zjeżdżalniami i basenami. Doskonałym miejscem na relaks są termy – w Białce, Chochołowie lub Bukowinie, z basenami termalnymi i mnóstwem atrakcji.

Zwiedzanie: Zakopane: Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, Chata Sabały, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, kaplica pw. NSPJ w Jaszczurówce, sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach; Zamek w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie; Szczawnica: Dom nad Zdrojami i Pijalnia Wód, Park Górny, Muzeum Uzdrowiska.

Od kuchni: solidna, prosta i bardzo sycąca – taka jest lokalna kuchnia. Koniecznie spróbuj góralskich wędzonych serków i prawdziwych owczych oscypków, lokalnych wędlin i kiełbas, tradycyjnej kwaśnicy, rozmaitych pierogów oraz moskoli z bryndzą. Na deser – kołacz z serem, a na rozgrzewkę – herbata po góralsku lub grzaniec!

Na pamiątkę: Podhale rękodziełem stoi! Warto więc zwrócić uwagę na wyroby drewniane i  skórzane; sztandardową pamiątką będą również ciupagi i kapelusze, elementy góralskich strojów, kapcie, tradycyjne korale, chusty i biżuteria, a dla łasuchów – góralskie praliny np. w kształcie serków, konfitury oraz rozmaite miody i nalewki.

BESKIDY

Idealne dla poszukujących ucieczki od komercyjnych miejsc, ciche i zachwycające łagodnymi krajobrazami i przydrożnymi kapliczkami – najmłodsze polskie góry, Beskidy. Tutaj zapomnisz o codzienności i wypoczniesz jak nigdy dotąd!

Beskidy to pasma górskie w Karpatach, rozciągające się od czeskiej rzeki Beczwy po rzekę Czeremosz na Ukrainie. Dzielą się na Beskidy Wschodnie i Zachodnie (z m.in. Beskidem Śląskim, Żywieckim, Sądeckim). Najwyższym szczytem jest tu Diablak (Babia Góra) – 1725 m n.p.m. Chociaż ich popularność wśród turystów rośnie, nadal są znacznie bardziej kameralne od popularnych górskich resortów i zapraszają na relaks, wyciszenie i sielski wypoczynek na łonie natury.

Nasze miejsca: Beskid Śląski: popularny Szczyrk z kolejką linową na Skrzyczne, urokliwy Ustroń ze szczytem Czantoria, prawdziwa perła Beskidów Wisła – kolebka „Małyszomanii” z doskonałym zapleczem wypoczynkowym, uzdrowiskowa Piwniczna-Zdrój w Beskidzie Sądeckim, a także malownicze zakątki Beskidu Żywieckiego: Korbielów – kameralna, coraz bardziej popularna miejscowość na zboczach góry Pilsko czy zaciszna Lipowa.

Aktywnie: na amatorów ruchu na świeżym powietrzu czekają liczne trasy piesze, doskonałe zarówno na krótkie spacery jak i dłuższe wyprawy, a także szlaki rowerowe, trasy biegowe i szkoły jazdy konnej. Nie zwlekaj i wyrusz na szlak, aby podziwiać widoki i chłonąć przyrodę!

Parki Przyrody: łagodne wzgórza, cieniste lasy i bogactwo fauny i flory: Babiogórski Park Narodowy – morze lasów i dominująca nad nim samotna Babia Góra, przyciągająca wędrowców o każdej porze roku; Magurski Park Narodowy – w samym sercu Beskidu Niskiego, Parki Krajobrazowe: Beskidu Małego, Żywiecki, Beskidu Śląskiego.

Rozrywka: zobacz skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle, odwiedź Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu lub wjedź wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne. Lubisz wodne szaleństwa? Odwiedź park wodny Tropikana w Wiśle!

BIESZCZADY

Magiczne, inspirujące, tajemnicze – uważane za miejsce idealne na ucieczkę od codzienności i poczucie więzi z naturą. Owiane mgłami szczyty, malownicze połoniny, klimatyczne szlaki, zabytkowe cerkwie i zarośnięte lasem dawne wsie... rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!

Najbardziej nastrojowe z polskich gór, z najwyższym w polskiej części szczytem – Tarnicą (1346 m n.p.m.). należą do pasma Beskidów Wschodnich. Bogata historia, pełna zbójnickich opowieści, spowijające połoniny mgły i wciąż dzika, nieskażona przyroda sprawiają, że Bieszczady inspirują artystów i jak magnes przyciągają poszukiwaczy przygód. To prawdziwe królestwo natury, raj dla roślin i zwierząt, gdzie człowiek jest gościem. Na turystów czeka tutaj wciąż żywa historia, niewzruszony pośpiechem naszych czasów spokój i zapadające w serce widoki.

Nasze miejsca: Polańczyk – wczasowo-uzdrowiskowa miejscowość nad Jeziorem Solińskim z bogatym zapleczem turystycznym, ukryty w lasach resort Arłamów czy niewielka, położona na skraju Bieszczad Kombornia.

Aktywnie: słynne połoniny czekają. Lubisz robić zdjęcia? Świetnie, koniecznie zabierz aparat – w Bieszczadach spektakularnych kadrów na pewno nie zabraknie. Turystyczne szlaki piesze to doskonała okazja do podziwiania okolicy. Must see to Bukowe Berdo, Szeroki Wierch, Połonina Caryńska, Połonina Wetlińska, najwyższy szczyt po polskej stronie – Tarnica, a także trzeci pod względem wysokości Halicz. Na amatorów dwóch kółek czekają szlaki rowerowe. A dodatkowo wyprawy off-road, spływy pontonowe i kajakowe, żeglowanie na Jeziorze Solińskim, jazda konna... tutaj nie sposób się nudzić!

Parki Przyrody: Bieszczadzki Park Narodowy to wyjątkowe krajobrazy, liczne gatunki zwierząt, jak niedźwiedzie, rysie, wilki, żbiki, prawie 140 gatunków ptaków i charakterystyczna dla wschodu Karpat roślinność. W okolicy również liczne Parki Krajobrazowe, np.: Doliny Sanu, Ciśniańsko-Wetliński, Gór Słonnych.

Rozrywka: przejażdżka wąskotorową Bieszczadzką Kolejką Leśną przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym wczasowiczom! Park Linowy w Polańczyku, Park Miniatur w Myczkowcach, czy baseny w Ustrzykach Dolnych to tylko niektóre z propozycji spędzania wolnego czasu pomiędzy bieszczadzkimi wędrówkami.

Zwiedzanie: koniecznie zobacz tak charakterystyczne dla lokalnego pejzażu zabytkowe cerkwie – np. w Komańczy, Bystrem, Krościenku. Lubisz muzea? Jest ich tu pod dostatkiem: Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, Muzeum Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce...

Od kuchni: bieszczadzka kuchnia to proste i smaczne potrawy wywodzące się z dawnej kuchni Bojków i Łemków. Koniecznie spróbuj żuru, pierogów i bieszczadzkich placków!

Na pamiątkę: ekologiczne wyroby spożywcze z lokalnych gospodarstw, dzieła miejscowych artystów: piękne ikony, ludowe rzeźby, malowane pejzaże, a także krzyżykowo haftowne w łemkowskie i bojkowskie wzory koszule i serwety.

Czas lokalny: czas polski.

Język: polski, można się też porozumiewać w języku angielskim.

Obowiązkowa opłata miejscowa/uzdrowiskowa: Klienci objęci są obowiązkową opłatą miejscową/uzdrowiskową. Opłata jest pobierana na miejscu, przy zakwaterowaniu. Jej wysokość zależy od miejsca wypoczynku.

Przykładowe opłaty:
Kraków – 1,60 PLN/os./doba
Zakopane – 2 PLN/os./doba
Gdańsk – 2,31 PLN/os./doba
Mielno – 2,50 PLN/os./doba
Sopot – 4,45 PLN/os./doba
Kołobrzeg – 4,80 PLN/os./doba
Świnoujście – 4,80 PLN/os./doba
Świeradów-Zdrój – 4,50 PLN/os./doba

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter