phone mobile heart Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane
>Aktualności>Archiwum>Archiwum 2018>

Study Tour: Costa Tropical, Costa Del Sol, Costa De La Luz, Algarve, 02-09.04.2018

Study Tour: Costa Tropical, Costa Del Sol, Costa De La Luz, Algarve, 02-09.04.201807-05-2018

Hola! Ola! Cześć! Na początku kwietnia, podczas wyjazdu studyjnego, mieliśmy okazję poczuć klimat i zobaczyć na własne oczy Costa del Sol, Costa Tropical i Algarve, czyli najpiękniejsze wybrzeża południowej Hiszpanii i Portugalii.

 

Gdybym miała opisać ten wyjazd w liczbach, wyglądałoby to następująco: 29 – bo tyle hoteli zwiedziliśmy w trakcie wyjazdu, 2000 – bo około tyle kilometrów przejechaliśmy autokarem, 185 000 – bo tyle kroków zrobiliśmy w trakcie wyjazdu (tj. około 130 km!)

Wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego ma wiele do zaoferowania!

Plaże, plaże i jeszcze raz plaże. Costa del Sol, Costa Tropical i Algarve znane są głównie ze swoich przepięknych, skąpanych w słońcu plaż. Costa Del Sol i Costa Tropical to ponad 260 km wybrzeża i około 220 plaż, głównie szerokich, piaszczysto-żwirkowych i dobrze zagospodarowanych. Hotele z oferty ITAKI położone są przy plażach w okolicach Torremolinos, Benalmadeny, Estepony, Fuengiroli oraz Motril. Algarve to zupełnie coś innego! Wybrzeże ciągnie się przez 150 km - od Przylądka św. Wincentego aż do granicy z Hiszpanią. Jego zachodnia część to urozmaicone, piaszczyste plaże przerywane klifami i fantastycznymi formacjami skalnymi, wschodnie wybrzeże – płaskie, z wydmami i małymi wysepkami, szczyci się długimi i piaszczystymi plażami. Warto zwrócić uwagę na plaże Praia da Rocha w okolicach Alvor oraz Praia de Batata w Lagos.

Plaże to jednak nie wszystko! Półwysep Iberyjski to również tętniące życiem, piękne miasta, wspaniałe zabytki i przyroda oraz wszechobecna muzyka. W trakcie wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzić Sewillę, Malagę, Lagos, Gibraltar. Przewidziane były również atrakcje dla aktywnych, czyli trekking Szlakiem Króla – Caminito del Rey – który ciągnie się wzdłuż stromych ścian wapiennego kanionu rzeki Gudalhorce. Cała trasa ma 8 km długości, a najsłynniejszy odcinek, który biegnie nad wąwozem ma długość ok. 3 km. Ściany kanionu zachwycają swoim ogromem. Po renowacji w 2015 r. i dzięki wielu zabezpieczeniom, trasa jest dostępna także dla osób bez doświadczenia wspinaczkowego.

„Quien no ha visto Sevilla, no ha visto maravilla” – „Kto nie widział Sewilli, nie widział cudu”. To zdanie idealnie opisuje piękno i wyjątkowość Sewilli. Spędziliśmy tutaj zaledwie 4 godziny, w trakcie których mogliśmy tylko posmakować tego „cudu” i poczuć wszechobecne flamenco. Warto wybrać się tutaj na przynajmniej dwa dni, żeby móc poczuć klimat i poznać lepiej to niezwykłe miasto. Malaga – jedno z najstarszych miast Europy, miejsce urodzenia Picassa, kusi turystów swoją energią i wspaniałą atmosferą oraz klimatycznymi barami i tapas barami tętniącymi życiem nocnym. Portugalskie Lagos to urokliwe małe miasteczko przyciągające nie tylko wspaniałą plażą Praia de Batata. Znane jest również z rozrywek i życia nocnego.

W trakcie wyjazdu, oprócz pobytu w Hiszpanii i Portugalii, mieliśmy okazję przez chwilę być w Anglii – na Gibraltarze. Charakterystyczne czerwone budki telefoniczne i typowo angielskie puby z fish & chips pozwoliły nam poczuć się tutaj, jak w niewielkiej, angielskiej, nadmorskiej miejscowości. Główną atrakcją Gibraltaru jest skała Gibraltarska oraz bezogonowe małpy – magoty. Ku naszej uciesze, małpki nie bały się ludzi i bez problemu można było zrobić im zdjęcie. Trzeba było jednak uważać, bo chwila nieuwagi mogła skutkować utratą aparatu!

Andaluzyjczycy lubią się bawić, co widać po ulicach pełnych knajpek, barów i dyskotek, które do późnych godzin nocnych są przepełnione. Knajpki położone są wzdłuż promenady i przyciągają hiszpańskimi rytmami. Portugalczycy – mimo, że są spokojniejsi od swoich sąsiadów, wiedzą, jak przyciągnąć turystów. W miejscowościach Portimao i Albufeira znajdują się tzw. „bar street” – ulice przepełnione klubami i knajpkami.

Oprócz poznania turystycznych walorów tych kierunków, w trakcie wyjazdu sprawdziliśmy również bazę hotelową oferowaną przez ITAKĘ. Hotele zarówno w Algarve, jak i na Costa del Sol są godne polecenia i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługują: - na Costa del Sol: San Fermin***- wspaniała obsługa i świetny serwis, odświeżone, ładnie urządzone pokoje, chwalony za urozmaicone posiłki; Sol Principe**** - hotel zarówno dla rodzin, jak i grupy znajomych lubiących zabawę, oferuje świetny serwis renomowanej sieci Sol Meliá, dużo rozrywek zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych; La Viñuela****+ - perełka wybrzeża, butikowy, kameralny hotel malowniczo położony nad jeziorem, wyjątkowy wystrój oraz rewelacyjny serwis, idealny na romantyczne wakacje; - na Costa Tropical: Playa Granada Club Resort****+ - duży kompleks z bogatą ofertą rekreacyjno-sportową, idealny zarówno na wakacje z rodziną, jak i z przyjaciółmi; - w Algarve: Pedras da Rainha Nature Sports & Beach Club*** - wakacyjna wioska z dużym i pięknym ogrodem, wygodne studia i apartamenty; Cabanas Golden Clube*** - wyremontowane apartamenty i studia, pyszna kuchnia (potrawy przyrządzane przez żonę właściciela), blisko urokliwej plaży; VidaMar Resort Algarve***** - luksusowy, nowoczesny, dla najbardziej wymagających, przepiękny palmowy ogród i rewelacyjny serwis.

Przez te 7 dni i tysiące kilometrów nasze zmysły naprzemiennie karmione były flamenco i fado, hiszpańskimi tapasami oraz portugalską pastel de nata, ciągnącymi się w nieskończoność plażami i urokliwymi uliczkami, w których aż chciało się zgubić. Wiem, że wrócę tam ponownie, by znowu dać się wciągnąć w tę magiczną atmosferę, pełną smaków, historii i wspaniałych widoków.

 

Małgorzata Płotczyk,
Dział Grup, Konferencji i Incentive

Zdjęcia:
Katarzyna Suchto,
FC Gorzów Wielkopolski

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter