>Nasze kierunki>

Albania

W skrócie

 • fascynujący kraj pełen kontrastów, owiany nutką tajemnicy
 • zabytki architektury i sztuki
 • śródziemnomorski klimat, życzliwi i gościnni mieszkańcy
 • wspaniale krajobrazy, w wielu miejscach wciąż jeszcze dziewicza przyroda
 • pyszna kuchnia

Zobacz ofertę

Wczasy (5)

Hotel Iliria Hotel Iliria Albania

1 630PLN
 • niedaleko centrum Sarandy
 • blisko plaży
 • odnowione pokoje
 • smaczna kuchnia
 • Lato 2015

Hotel Mario Hotel Mario Albania

1 630PLN
 • blisko rozrywkowego kurortu
 • widok na morze i wyspę Korfu
 • 4-os. pokoje
 • miła, rodzinna atmosfera
 • Lato 2015

Hotel Serxhio Hotel Serxhio Albania

1 703PLN
 • niedaleko centrum Sarandy
 • kameralny
 • tylko 17 pokoi
 • widok na morze
 • Lato 2015

Hotel Andon Lapa Hotel Andon Lapa Albania

1 757PLN
 • niedaleko centrum Sarandy
 • przy prywatnej plaży
 • piękny widok na Korfu
 • 50% dla dziecka

Hotel Butrinti Hotel Butrinti Albania

2 017PLN
 • aktywne wakacje
 • przy dwóch plażach i promenadzie
 • blisko centrum Sarandy
 • fitness i sauna
 • basen z hydromasażem
 • wygodne pokoje
 • Lato 2015

Kraina orłów, kraj ludzi mówiących otwarcie – to nazwy, których używają Albańczycy, mówiąc o swojej pięknej ojczyźnie. Wspaniałe zabytki, góry, plaże, jeziora, śródziemnomorski klimat i gościnność mieszkańców sprawiają, że coraz częściej odwiedzają ten niewielki kraj turyści, szukający nowych, autentycznych miejsc do odkrycia.

Albania, położona nad dwoma morzami: Adriatyckim i Jońskim, jest jednym z niewielu krajów w Europie, który nadal zadziwia swoją autentycznością. Lata długiej izolacji sprawiły, że zachowała niepowtarzalną atmosferę. Na razie nie ma tu jeszcze masowej turystyki, natomiast coraz częściej trafiają tu osoby ciekawe świata. Wspaniały klimat, zabytki, kuchnia to atuty Albanii. Dynamicznie rozwijający się kraj ma wiele twarzy. Na drogach można spotkać zarówno objuczone osiołki, jak i luksusowe mercedesy, są tu zarówno wielogwiazdkowe hotele, jak i opuszczone bunkry z czasów reżimu Envera Hodży. Albańczycy to ludzie przywiązani do swojej kultury i pielęgnujący tradycję, a jednocześnie pozytywnie nastawieni do turystów. Niewielu z nich włada zachodnimi językami, więc należy się przygotować na problemy w porozumiewaniu się. Miejscem, od którego często zaczyna się fascynacja Albanią, jest Saranda – stolica Riwiery Albańskiej, najsłynniejszy kurort, kiedyś dostępny tylko dla dygnitarzy. Powodów jest wiele. Po pierwsze, położenie. Saranda leży na południu kraju, nad Morzem Jońskim, blisko granicy z Grecją i naprzeciw Korfu, od której dzieli ją tylko krótki rejs katamaranem. Znakomity klimat sprawia, że jest tu ok. 290 słonecznych dni w roku, a temperatury w lecie rzadko przekraczają 30 stopni. Letnie wieczory są bardzo przyjemne i zachęcają do spacerów. Idealnym do tego miejscem jest piękna nadmorska promenada z palmami, stanowiąca centrum kurortu. Jest tu mnóstwo sklepików, knajpek i… typowo wakacyjny nastrój. Za niewielką kwotę można wypić znakomitą kawę lub spróbować byrki – tradycyjnej albańskiej przekąski, rodzaju pieroga nafaszerowanego szpinakiem, serem lub mięsem. Saranda, jak cała Albania, przechodzi okres rozwoju. Wraz ze wzrostem zainteresowania turystów powstaje tu wiele nowych hoteli i domów, także poza ścisłym centrum. Wzdłuż nadmorskiej promenady ciągną się plaże – przeważnie żwirowe, dość wąskie z widokiem na wyspę Korfu. Saranda ma bardzo długą historię pamiętającą czasy Ilirów i Rzymian, w okolicy można zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Najsłynniejszym z nich jest Butrinti – położone kilkanaście kilometrów od centrum wykopaliska starożytnego miasta, wpisane na listę UNESCO.

Atrakcje w regionie

TIRANA

Stolica i największe miasto Albanii (ok. 600 tys. mieszkańców) leży nad 3 rzekami Lane, Tirane, Terkuze. Centralny punkt miasta stanowi plac Skanderberga. Znajduje się tu socrealistyczny budynek Narodowego Muzeum Historycznego z 1981 r., na którego fasadzie widnieje słynna mozaika, która przedstawiajaca Albańczyków w tradycyjnych strojach, idąch ze sztandarem. Mozaika jest jednym z symboli Tirany. Na środku placu znaduje się konny pomnik największego albańskiego bohatera albańskiego - Skanderbega. Inny, ważnym budynkiem na placu jest meczet hadżi Ethem Beja, należący do najważniejszych zabytków muzułmańskich w Albanii. Za czasów reżimu meczet był długo zamknięty, ale od 1991 roku jest znowu dostępny. Przepiękną panoramę moiasta można podziwiać z 35 m wieży zegorowej. W Narodowej Galerii Sztuki można obejrzeć cenną kolekcję ikon sławnych malarzy – Onufrego i braci Zograf. Warto również zobaczyć pałac prezydenta republiki, pałac kongresowy, muzeum archeologiczne, przepiękny kościół katolicki Św. Pawła. W centrum Tirany jest wiele restauracji z kuchniami różnych narodów - od albańskiej, greckiej, włoskiej po amerykańską, a także największy bazar spożywczy. Można tu kupić dosłownie wszystko i zetknąć się z miejscowym kolorytem.

DURESZ

Drugie, co do wielkości miasto w Albanii (ok. 160 tys. mieszkańców). Położone nad Adriatykiem jest także  jednym z ważniejszych albańskich ośrodków turystyki. Długa historia miasta, siegająca średniowiecza pozostawiła wiele ciekawych zabyktów, także z czasów rzymskich. Warto tu zobaczyć pozostałości starożytnych murów miejskich i amfiteatru rzymskiego, a także ruiny term rzymskich w II w. n.e., i pozostałości rzymskiego forum. Warto wybrać się do Muzeum Archeologicznego z nowoczesna ekspozycją poświęconą  kulturze starożytnej.  

APOLLONIA

Kompleks historyczno-archeologiczny, drugie co do wielkości pozostałości po starożytnym mieście z czasów greckich i rzymskich, jedna z większych atrakcji rejonu południowego Adriatyku. Starożytna Apollonia została założona w 588 r.pne. przez greckich osadników z Koryntu i Korfu. Na terenie kompleksu można zwiedzić monastyr prawosławny datowany na XIII-XIV w. Mieści on muzeum archeologiczne z eksponatami znalezionymi w Apolloni: antyczne detale architektoniczne, rzeźby, sarkofagi. Na dziedzińcu  znajduje się cerkiew Matki Bożej z XII w. Na terenie wykopalisk archeologicznych można zobaczyć amfiteatr, gdzie nadal odbywają przedstawienia i koncerty, a także ruiny świątyni Artemidy,  znajdziemy pozostałości akropolu, Nimfeum, zespołu studni i fontann pochodzących z IV w. p.n.e.

SARANDA

Stolica Riwiery Albańskiej, nasłynniejszy kurort, kiedyś dostępny tylko dla dygnitarzy.Saranda leży na południu Albanii, nad Morzem Jońskim, blisko granicy z Grecją i naprzeciw Korfu, od której dzieli ją tylko krótki rejs katamaranem. Jest tu piękna promenada z palamiami, stanowiaca centrum kurortu, sklepiki i knajpki. Za niewielką kwotę można wypić znakomitę kawę i spróbować byrki – tradycyjnej albańskiej przekaski, rodzaju pieroga nafaszerowanego szpinakiem, serem lub mięsem. Wzdłuż nadmorskiej promenady ciągną się plaże – przeważnie żwirowe, z widokiem na wyspę Korfu. Saranda ma bardzo długą historię, pamietającą czasy Ilirów i Rzymian. Na wzgórzu znajduja się ruiny średniowiecznej warowni Lekures, obecnie mieszcząca działa dobrą restaurację. Na sąsiednim wzgórzu Gjashete wznoszą się pozostałości bizantyjskiego kościoła Czterdziestu Męczenników.

BURTINTI

Wykopaliska archeologiczne starożynego miasta wpisane na Listę UNESCO. Ruiny antycznego miasta leżą na półwyspie o owalnym kształcie. Jest to jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych w rejonie Adriatyku. Można tu zobaczyć pozostałości rzymskich term, fragment murów z wieżą obronną z czasów weneckich (XV-XVI w.),  antyczną agorę, świątynię Asklepiosa z III w. p.n.e. i amfiteatre. W gimnazjonie zachowały się m.in. resztki fontanny, mozaiki, wizerunek Dionizosa a w pobliżu monumentalny grobowiec, ruiny Pałacu, mury i bramy z czasów bizantyjskich, ruiny trójnawowej bazyliki chrześcijańskiej z VI w. Zwiedzić można także muzeum, gdzie mieści się ekspozycja cennych znalezisk oraz ruiny rzymskich willi z I w. p.n.e.

BERAT

Nazywany miastem tysiąca okien. Wpisane na Listę UNESCO  ze względu na szczególne walory zesppołu miejskiego.Podziwiać tu można przepiękną zabytkową dzielnicę „tysiąca okien”, starówkę położoną wysoko nad centrum, gdzie zachowały się fragmenty historycznej zabudowy pochodzącej z rożnych czasów od iliryjskich po tureckie. W cerkwi Matki Bożej aktualnie dziś mieści się muzeum Onufrego, słynnego malarza ikon z XVI w. Cerkiew Trójcy Świętej z XII/XIV w., to klasyczny przykład architektury bizantyjskiej.

GJIROKASTRA

Nazywane „miastem srebrnych dachów”, co zawdzięcza kamiennym domom starówki, krytym szarosrebrnymi łupkami. Uliczki są często bardzo strome, stąd inna nazwa: „miasto tysiąca schodów”. Miasto-muzeum,  wpisane na Listę UNESCO zostało założone w I w. ne.. malowniczo prezentuje się piękna, zabytkowa starówka a wokół niej ciasno zbudowane, kamienne, pietrowe domy z szarymi dachami. Nad miastem dominuje średniowieczna twierdza otoczona wysokimi i masywnymi murami. W twierdzy mieści się Muzeum Narosowe Broni, gdzie można podziwiać ekspozycję ciężkiej broni głównie z czasów II wojny światowej.

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie i podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Czas przelotu: Polska – Korfu: ok. 2 godz. 15 min, katamaran do Sarandy: ok. 45 min.

Czas lokalny: czas polski.

Język: albański, można się też porozumiewać w języku angielskim.

Waluta: lek (ALL); 1 EUR = 125 ALL.

Napięcie: 220 V.

Ceny w hotelach i restauracjach: obiad – ok. 500 ALL, piwo – ok. 100-150 ALL, woda mineralna – ok. 35 ALL, kawa – ok. 50 ALL, wino – ok. 200 ALL.

Wynajem samochodów: od ok. 700 ALL/dzień; benzyna – ok. 100 ALL/litr.

Komunikacja: taksówka, w obrębie małych miejscowości ok. 200 ALL.

Plaże: wstęp bezpłatny; wypożyczenie leżaka z parasolem ok. 5 EUR (komplet 2 leżaki i parasol).

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 

Tabela temperatur

IVVVIVIIVIIIIXX
16 20 27 32 33 28 22

Gjirokastra i Blue Eye – Gjirokastra, ważne miasto w południowej Albanii, zostało uznane za „miasto muzeum” i figuruje na liście UNESCO. Gjirokastra jest zbudowana na zboczu wzgórza i słynie z charakterystycznych wąskich kamiennych uliczek coble. Nad miastem dominuje zamek, z którego roztacza się przepiękny panoramiczny widok. Czas na obiad w tradycyjnej restauracji w mieście (za dodatkową opłatą). Następnie zwiedzanie Muzeum Etnograficznego znajdującego się w domu dyktatora Envera Hodży. W drodze powrotnej do Sarandy wizyta przy źródle Blue Eye i kąpiel. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 35 EUR (nie zawiera wstępu do zamku w Gjirokastra i Muzeum Etnograficznego: ok. 3 EUR).

Butrinti i Ksamil – przejazd do miasta Butrinti wpisanego na listę UNESCO. Zwiedzanie: świątynia Asklepiosa, baptysterium, Brama Lwów, Akropol. Przejazd do Ksamili – perły albańskiej natury, słynącej z pięknych, czystych plaż. Dwie godziny na plaży i zwiedzanie miasteczka. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 20 EUR (nie zawiera biletu wstępu na teren wykopalisk Butrinti: ok 4 EUR).

Riwiera Albańska – wycieczka wzdłuż wybrzeża od Sarandy w kierunku Himary, podczas której można podziwiać piękno wybrzeża albańskiego. Postój w Borsh na kawę i zwiedzanie zamku Porto Palermo, zbudowanego przez Alego Pashę dla żony Vasyliki. Postój na kąpiel w Lamanji w pobliżu Himary. Czas wolny na obiad (dodatkowo płatny). Przejazd na wzgórze w Sarandzie na zamek Lekuresi, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolice Sarndy. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 45 EUR.

Rejs na plażę – wyprawa statkiem do jednego z najpiękniejszch miejsc wzdłuż wybrzeza Sarandy. Postój na przepięknej plaży Kroreza dostępnej tylko od strony morza, czas na plażowanie i kąpiel. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 25 EUR.

Albański Wieczór Folklorystyczny – wyjazd późnym popołudniem do wioski albańskiej Fenike, gdzie w specjalnie przygotowanej restauracji odbędzie się kolacja z lokalnymi specjałami i winem, przy typowej muzyce i tańcach. Cena – ok. 30 EUR (cena zawiera kolację i wino).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Gjirokastra i Blue Eye – Gjirokastra, ważne miasto w południowej Albanii, zostało uznane za „miasto muzeum” i figuruje na liście UNESCO. Gjirokastra jest zbudowana na zboczu wzgórza i słynie z charakterystycznych wąskich kamiennych uliczek coble. Nad miastem dominuje zamek, z którego roztacza się przepiękny panoramiczny widok. Czas na obiad w tradycyjnej restauracji w mieście (za dodatkową opłatą). Następnie zwiedzanie Muzeum Etnograficznego znajdującego się w domu dyktatora Envera Hodży. W drodze powrotnej do Sarandy wizyta przy źródle Blue Eye i kąpiel. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 35 EUR (nie zawiera wstępu do zamku w Gjirokastra i Muzeum Etnograficznego: ok. 3 EUR).

Butrinti i Ksamil – przejazd do miasta Butrinti wpisanego na listę UNESCO. Zwiedzanie: świątynia Asklepiosa, baptysterium, Brama Lwów, Akropol. Przejazd do Ksamili – perły albańskiej natury, słynącej z pięknych, czystych plaż. Dwie godziny na plaży i zwiedzanie miasteczka. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 20 EUR (nie zawiera biletu wstępu na teren wykopalisk Butrinti: ok 4 EUR).

Riwiera Albańska – wycieczka wzdłuż wybrzeża od Sarandy w kierunku Himary, podczas której można podziwiać piękno wybrzeża albańskiego. Postój w Borsh na kawę i zwiedzanie zamku Porto Palermo, zbudowanego przez Alego Pashę dla żony Vasyliki. Postój na kąpiel w Lamanji w pobliżu Himary. Czas wolny na obiad (dodatkowo płatny). Przejazd na wzgórze w Sarandzie na zamek Lekuresi, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolice Sarndy. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 45 EUR.

Rejs na plażę – wyprawa statkiem do jednego z najpiękniejszch miejsc wzdłuż wybrzeza Sarandy. Postój na przepięknej plaży Kroreza dostępnej tylko od strony morza, czas na plażowanie i kąpiel. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 25 EUR.

Albański Wieczór Folklorystyczny – wyjazd późnym popołudniem do wioski albańskiej Fenike, gdzie w specjalnie przygotowanej restauracji odbędzie się kolacja z lokalnymi specjałami i winem, przy typowej muzyce i tańcach. Cena – ok. 30 EUR (cena zawiera kolację i wino).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.