>Nasze kierunki>

Kenia

W skrócie

  • fantastyczne safari, piękne krajobrazy i dzikie zwierzęta
  • cudowne, białe pudrowe plaże
  • turkusy wody oceanu
  • fantastyczne miejsca do nurkowania i snurkowania

Zobacz ofertę

Kraj położony po obu stronach równika, na wschodnim wybrzeżu Afryki, nad Oceanem Indyjskim. Wszystko jest tu egzotyczne – od ludzi i ich obyczajów po dziką przyrodę i klimat.

Największą atrakcją turystyczną Kenii są malownicze parki narodowe, najsłynniejsze to: Masai Mara, Tsavo East i Tsavo West, Amboseli. Podczas safari z okien samochodu można obserwować żyjące na wolności dzikie zwierzęta: słonie, żyrafy, lwy, lamparty, zebry, bawoły, wiele gatunków antylop i gazeli, małpy, strusie, hipopotamy, nosorożce, krokodyle i wiele, wiele innych. Pasjonatów ornitologii z pewnością zachwyci ogromna liczba egzotycznych ptaków: zadziwiający swoim wyglądem sekretarz, sępy, marabuty, czaple, ibisy, czy dzioborożce.

Wspaniałe afrykańskie pejzaże, różnorodna, dzika przyroda na wyciągnięcie ręki, bajeczne plaże i ciepły ocean, przyjaźnie nastawieni mieszkańcy oraz wszędzie obecna egzotyka oczarują wszystkich ciekawych Czarnego Lądu.
Mombasa Beach – północne wybrzeże Mombasy oferuje świetne warunki do spędzania wspaniałych wakacji: urocze hotele, restauracje z pysznymi specjałami kuchni międzynarodowej oraz wiele możliwości uprawiania sportów wodnych. Warto również zobaczyć miasto Mombasa z Fortem Jesus oraz starym portem Dhow.

Diani Beach – położona na południe od Mombasy, w cieniu kokosowych palm, nieskończenie długa i szeroka plaża z białym drobnym piaskiem. Idealnie nadaje się na długie spacery i ma doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.
Podczas przypływów morza, które powtarzają się co dobę, woda na kilka godzin przykrywa plaże na obydwu wybrzeżach.

Pilot: turyści objęci są opieką rezydenta, do którego zadań należy pomoc podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne i safari. Pilot jest obecny również podczas safari.

Wizy: obywatele RP wjeżdżający na terytorium Kenii muszą posiadać ważną wizę. Wizę turystyczną, ważną przez 30 dni (wliczając dzień wjazdu i wyjazdu), można otrzymać na lotnisku w Mombasie. Do otrzymania wizy potrzebny jest paszport ważny przez minimum 6 miesięcy, licząc od daty planowanego wyjazdu (z minimum dwiema wolnymi stronami). Koszt wizy to 50 USD od osoby.
Płatne gotówką. Na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy oraz karty imigracyjne przyjazdu i wyjazdu.

Czas przelotu: Polska – Mombasa – 10 godz.

Czas lokalny: czas polski plus 2 godz.

Język urzędowy: suahili i angielski.

Stolica: Nairobi.

Waluta: szyling kenijski (KSH), 1 USD = 75 KSH, 1 EUR = 100 KSH. Zabierając ze sobą dolary, proszę pamiętać, że akceptowane są tylko banknoty wydane po 2005 r.

Napięcie elektryczne: 220-240 V, gniazdka kwadratowe z trzema bolcami. Potrzebne są adaptery – do kupienia w każdym hotelu (ok. 100 KSH).

Klimat: równikowy z porą suchą od listopada do marca, porą deszczową od kwietnia do czerwca, porą gorącą od lipca do września.

Szczepienia: przy wjeździe do Kenii nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia profilaktyczne, jednakże WHO zaleca szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, tężcowi oraz polio, brak takich szczepień nie stanowi przeszkody w podjęciu decyzji o wyjeździe do Kenii. Sugerujemy profilaktykę antymalaryczną – leki dostępne są tylko na receptę i przyjmuje się je przed wylotem. Należy zaopatrzyć się w środki przeciw komarom. UWAGA!!! Na terenie Tanzanii wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze.

Plaże: piasek nieskazitelnie biały, woda krystalicznie czysta. Charakterystyczne dla Kenii są bardzo duże amplitudy pływów Oceanu Indyjskiego.

Fotografowanie: w Kenii obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania budynków urzędowych, militarnych, prezydenta, flagi narodowej, wojska, policji, portów i dworca kolejowego.

Napiwki: w wielu miejscach wręcz obowiązkowe.

Na safari uiszcza się napiwek dla kierowcy i lokalnego pilota. Napiwki w hotelach daje się bagażowym za wniesienie bagażu w dniu przylotu oraz wyniesienie w dniu wykwaterowania – ok. 60 KSH.

Uwagi: obowiązuje bezwzględny zakaz wywozu z Kenii muszli, kości słoniowej, korali i skór zwierzęcych.

SAFARI

Parki Narodowe: to ogromne połacie lądu (10-15.000 km²),
gdzie zwierzęta żyją na wolności w swoim naturalnym środowisku. Na terenach parków nie ma żadnej aktywności ludzkiej, nie ma elektryczności (za wyjątkiem lodży), dróg asfaltowych, a poruszać się można tylko po wyznaczonych drogach gruntowych mini-busami lub jeepami i pod żadnym pozorem nie można wychodzić z pojazdów.

Mini-busy: po parkach podróżuje się 8-osobowymi mini-busami. Kierowca jest jednocześnie przewodnikiem, zna doskonale wszystkie Parki Narodowe i ma dużą wiedzę na temat dzikich zwierząt, które potrafi doskonale tropić. Mini-busy nie są klimatyzowane, mają natomiast podnoszony dach, co zapewnia przewiew, umożliwia obserwacje zwierząt i robienie zdjęć na stojąco.

Ubranie: safari zwykle odbywa się w godz. 6.00-8.00 i 16.00-18.00 – są to najlepsze godziny na obserwację zwierząt. Rano może być jeszcze chłodno (14-18°C) i trzeba się odpowiednio ubrać (bluza z długim rękawem). Zalecane odkryte sandały sportowe.

Bagaż: na safari można zabrać wyłącznie bagaż podręczny: niedużą torbę lub plecak z najpotrzebniejszymi rzeczami, gdyż w mini-busie nie ma wiele miejsca na bagaż. Osoby, które wykupiły dodatkowy tydzień pobytu, po safari mogą zostawić bezpłatnie bagaż główny w hotelowym depozycie.

Mombasa City Tour – półdniowa (ok. 5 godz.) wycieczka do Mombasy, drugiego co do wielkości miasta w Kenii. Tu przenikają się kultury: arabska, afrykańska, indyjska i europejska. Spacer przez targ owocowo­‑warzywny i zakamarki Starego Miasta. Zobaczymy również imponujący Fort Jesus, twierdzę wybudowaną w XVI w. przez Portugalczyków. Przejazd na Moi Avenue, by obejrzeć wizytówkę miasta: potężne ciosy słoniowe. Wizyta w spółdzielni rzemiosła artystycznego Akamba, gdzie można zobaczyć rzeźbiarzy przy pracy i kupić kenijskie rękodzieło. Cena – ok. 45 USD.

Malindi City Tour – półdniowa wycieczka do najciekawszych miejsc w Malindi. W programie odwiedziny kaplicy Vasco da Gamy, jednej z najstarszych budowli chrześcijańskich w Afryce Wschodniej. Wizyta w Falconry, schronisku dla drapieżnych ptaków i węży, gdzie można również oglądać krokodyle i 120-letniego żółwia z Galapagos, który jest maskotką tego miejsca. Zakupy na lokalnym targu z pamiątkami – rękodzieło, biżuteria itp. Cena – ok. 45 USD (wycieczka dostępna tylko dla klientów Malindi i Kilifi).

Safari Blue – przygoda na Oceanie Indyjskim, rejs tradycyjną łodzią Dhow. W programie snorkeling na terenie wodnego reserwatu przyrody. Wizyta na „znikającej wyspie”, która pojawia się i znika w zależności od pływów oceanu. Czas na opalanie i kąpiele wodne. Na łodzi czas na lunch składający się z owoców morza. Powrót na brzeg i przejazd do hoteli. Cena ok 100 USD (w cenie lunch i sprzęt do snorkelingu; wycieczka dostępna z Malindi i Kilifi).

Swahili Blue – rejs na wyspę Wasini – wyprawa na południowe wybrzeże Kenii. Trasa biegnie pośród kokosowych lasów i leniwych wiosek. Tradycyjne łodzie typu dhow zabierają w rejs po Oceanie Indyjskim, przy dobrej widoczności będzie można dostrzec wybrzeże Tanzanii. Postój na kąpiel i snurkowanie. Po południu przypłynięcie na wyspę Wasini, gdzie w egzotycznej restauracji będzie czas na prawdziwą piracką ucztę z owoców morza. Czas na zwiedzanie jedynej wioski na wyspie Wasini i spacer po „lesie koralowych rzeźb” (dodatkowo płatne: ok. 200 KSH/os.). Powrót do hoteli na kolację. Cena – ok. 110 USD (all inclusive).

Kinazini – rejs tradycyjną łodzią dhow. Z wioski rybackiej Bodo rejs w kierunku wyspy Funzi, gdzie można podziwiać lasy namorzynowe. Na wyspie będzie okazja podejrzeć życie codzienne wioski Shirazi, toczące się niezmiennym rytmem od kilkuset lat. Wizyta w szkole, w prywatnych domach i na targu. Następnie łódź przepłynie na płyciznę otoczoną ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego, gdzie będzie czas na kąpiel. Dalej trasa prowadzi na wyspę Kinazini, gdzie czekać będzie wspaniała uczta z owoców morza. Po obiedzie rejs tradycyjnymi kajakami po rzece Ramii, aby odkryć unikalny ekosystem lasów namorzynowych. Będzie to także okazja do oglądania krokodyli i wielu gatunków ptaków. Powrót do hoteli po południu. Cena – ok. 115 USD (zawiera obiad i napoje bezalkoholowe).

Safari – w każdym z nas drzemie prawdziwy myśliwy! Dlatego będąc w Kenii, należy obowiązkowo wybrać się na safari. Emocjonujące wyprawy zadowolą najbardziej wymagających łowców przygód. Malownicze parki krajobrazowe: Masai Mara, Tsavo East i Tsavo West, Amboseli – w każdym z nich zachwyca coś zupełnie innego, ale wszystkie gwarantują niezapomniane przeżycia, wspaniałe pejzaże, dziką przyrodę na wyciągnięcie ręki oraz wszechobecną egzotykę. Na południu Kenii, u podnóża Kilimandżaro, na równinie, która była kiedyś dnem jeziora, znajduje się park Amboseli. Absolutnymi władcami tej krainy są: słoń, lampart, bawół, lew, hiena, zebra, gazela. Tsavo, największy park narodowy Kenii, dzieli się na dwa obszary: Tsavo West i Tsavo East. Tu właśnie żyją czerwone słonie. Tu także można przeżyć naprawdę niezapomnianą przygodę, oglądając żyrafy, zebry, lwy, bawoły, pawiany i antylopy. Niewyobrażalne widoki czekają również w parku Masai Mara, gdzie ma miejsce wielka migracja zwierząt. Żyje tu kilka gatunków antylop oraz żyrafy, bawoły, gepardy, hipopotamy, hieny, szakale, gazele, zebry, strusie, gnu i krokodyle! Adrenalinę podnosi podglądanie polujących lwów. Kenia to również nie lada gratka dla ornitologów. W samym parku Masai Mara żyje ponad 400 gatunków ptaków! Po ekscytujących wyprawach zapewniamy noclegi w komfortowych lodżach położonych na bezkresnych przestrzeniach dzikiego buszu. Ich standard na pewno zadowoli gusta wymagających Gości. Nocami słychać tu dochodzące z oddali odgłosy zwierząt.

Tsavo East: 1­‑dniowe safari – wczesne śniadanie i przejazd minibusem z podnoszonym dachem do wschodniej części parku narodowego Tsavo. Po wjeździe do parku – safari. Około południa obiad w Voi Safari Lodge i kolejne safari. Park Tsavo East jest ostoją czerwonych słoni, których nazwa pochodzi od czerwonej ziemi, którą często się osypują. Powrót na nocleg do hotelu na wybrzeżu. Cena – ok. 220 USD (obejmuje wstępy do parków).

Tsavo East i Taita Hills: 2­‑dniowe safari – wczesne śniadanie i przejazd minibusem z podnoszonym dachem do wschodniej części Parku Narodowego Tsavo. Po wjeździe do parku – safari. Około południa obiad w Voi Safari Lodge. Przejazd do rezerwatu Taita Hills. Kolacja i nocleg w Saltlick Lodge. Wczesnym rankiem wyjazd na safari w rezerwacie. Śniadanie i kolejne safari. Obiad w Taita Hills Lodge. Po południu wyjazd w kierunku wybrzeża Mombasy. Cena – ok. 410 USD (obejmuje wstępy do parków).

Masai Mara: 2­‑dniowe safari samolotem – wylot Blue Sky Aviation do rezerwatu Masai Mara. Transfer do Campu/Lodge, obiad, popołudniowe safari w parku narodowym. Kolacja i nocleg. Wcześnie rano wyjazd na bezkrwawe polowanie, powrót na śniadanie i kolejne safari. Po obiedzie transfer na lotnisko, przelot na wybrzeże Mombasy. Cena – od 950 USD (w zależności od standardu lodge; obejmuje wstępy do parków).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Mombasa City Tour – półdniowa (ok. 5 godz.) wycieczka do Mombasy, drugiego co do wielkości miasta w Kenii. Tu przenikają się kultury: arabska, afrykańska, indyjska i europejska. Spacer przez targ owocowo­‑warzywny i zakamarki Starego Miasta. Zobaczymy również imponujący Fort Jesus, twierdzę wybudowaną w XVI w. przez Portugalczyków. Przejazd na Moi Avenue, by obejrzeć wizytówkę miasta: potężne ciosy słoniowe. Wizyta w spółdzielni rzemiosła artystycznego Akamba, gdzie można zobaczyć rzeźbiarzy przy pracy i kupić kenijskie rękodzieło. Cena – ok. 45 USD.

Malindi City Tour – półdniowa wycieczka do najciekawszych miejsc w Malindi. W programie odwiedziny kaplicy Vasco da Gamy, jednej z najstarszych budowli chrześcijańskich w Afryce Wschodniej. Wizyta w Falconry, schronisku dla drapieżnych ptaków i węży, gdzie można również oglądać krokodyle i 120-letniego żółwia z Galapagos, który jest maskotką tego miejsca. Zakupy na lokalnym targu z pamiątkami – rękodzieło, biżuteria itp. Cena – ok. 45 USD (wycieczka dostępna tylko dla klientów Malindi i Kilifi).

Safari Blue – przygoda na Oceanie Indyjskim, rejs tradycyjną łodzią Dhow. W programie snorkeling na terenie wodnego reserwatu przyrody. Wizyta na „znikającej wyspie”, która pojawia się i znika w zależności od pływów oceanu. Czas na opalanie i kąpiele wodne. Na łodzi czas na lunch składający się z owoców morza. Powrót na brzeg i przejazd do hoteli. Cena ok 100 USD (w cenie lunch i sprzęt do snorkelingu; wycieczka dostępna z Malindi i Kilifi).

Swahili Blue – rejs na wyspę Wasini – wyprawa na południowe wybrzeże Kenii. Trasa biegnie pośród kokosowych lasów i leniwych wiosek. Tradycyjne łodzie typu dhow zabierają w rejs po Oceanie Indyjskim, przy dobrej widoczności będzie można dostrzec wybrzeże Tanzanii. Postój na kąpiel i snurkowanie. Po południu przypłynięcie na wyspę Wasini, gdzie w egzotycznej restauracji będzie czas na prawdziwą piracką ucztę z owoców morza. Czas na zwiedzanie jedynej wioski na wyspie Wasini i spacer po „lesie koralowych rzeźb” (dodatkowo płatne: ok. 200 KSH/os.). Powrót do hoteli na kolację. Cena – ok. 110 USD (all inclusive).

Kinazini – rejs tradycyjną łodzią dhow. Z wioski rybackiej Bodo rejs w kierunku wyspy Funzi, gdzie można podziwiać lasy namorzynowe. Na wyspie będzie okazja podejrzeć życie codzienne wioski Shirazi, toczące się niezmiennym rytmem od kilkuset lat. Wizyta w szkole, w prywatnych domach i na targu. Następnie łódź przepłynie na płyciznę otoczoną ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego, gdzie będzie czas na kąpiel. Dalej trasa prowadzi na wyspę Kinazini, gdzie czekać będzie wspaniała uczta z owoców morza. Po obiedzie rejs tradycyjnymi kajakami po rzece Ramii, aby odkryć unikalny ekosystem lasów namorzynowych. Będzie to także okazja do oglądania krokodyli i wielu gatunków ptaków. Powrót do hoteli po południu. Cena – ok. 115 USD (zawiera obiad i napoje bezalkoholowe).

Safari – w każdym z nas drzemie prawdziwy myśliwy! Dlatego będąc w Kenii, należy obowiązkowo wybrać się na safari. Emocjonujące wyprawy zadowolą najbardziej wymagających łowców przygód. Malownicze parki krajobrazowe: Masai Mara, Tsavo East i Tsavo West, Amboseli – w każdym z nich zachwyca coś zupełnie innego, ale wszystkie gwarantują niezapomniane przeżycia, wspaniałe pejzaże, dziką przyrodę na wyciągnięcie ręki oraz wszechobecną egzotykę. Na południu Kenii, u podnóża Kilimandżaro, na równinie, która była kiedyś dnem jeziora, znajduje się park Amboseli. Absolutnymi władcami tej krainy są: słoń, lampart, bawół, lew, hiena, zebra, gazela. Tsavo, największy park narodowy Kenii, dzieli się na dwa obszary: Tsavo West i Tsavo East. Tu właśnie żyją czerwone słonie. Tu także można przeżyć naprawdę niezapomnianą przygodę, oglądając żyrafy, zebry, lwy, bawoły, pawiany i antylopy. Niewyobrażalne widoki czekają również w parku Masai Mara, gdzie ma miejsce wielka migracja zwierząt. Żyje tu kilka gatunków antylop oraz żyrafy, bawoły, gepardy, hipopotamy, hieny, szakale, gazele, zebry, strusie, gnu i krokodyle! Adrenalinę podnosi podglądanie polujących lwów. Kenia to również nie lada gratka dla ornitologów. W samym parku Masai Mara żyje ponad 400 gatunków ptaków! Po ekscytujących wyprawach zapewniamy noclegi w komfortowych lodżach położonych na bezkresnych przestrzeniach dzikiego buszu. Ich standard na pewno zadowoli gusta wymagających Gości. Nocami słychać tu dochodzące z oddali odgłosy zwierząt.

Tsavo East: 1­‑dniowe safari – wczesne śniadanie i przejazd minibusem z podnoszonym dachem do wschodniej części parku narodowego Tsavo. Po wjeździe do parku – safari. Około południa obiad w Voi Safari Lodge i kolejne safari. Park Tsavo East jest ostoją czerwonych słoni, których nazwa pochodzi od czerwonej ziemi, którą często się osypują. Powrót na nocleg do hotelu na wybrzeżu. Cena – ok. 220 USD (obejmuje wstępy do parków).

Tsavo East i Taita Hills: 2­‑dniowe safari – wczesne śniadanie i przejazd minibusem z podnoszonym dachem do wschodniej części Parku Narodowego Tsavo. Po wjeździe do parku – safari. Około południa obiad w Voi Safari Lodge. Przejazd do rezerwatu Taita Hills. Kolacja i nocleg w Saltlick Lodge. Wczesnym rankiem wyjazd na safari w rezerwacie. Śniadanie i kolejne safari. Obiad w Taita Hills Lodge. Po południu wyjazd w kierunku wybrzeża Mombasy. Cena – ok. 410 USD (obejmuje wstępy do parków).

Masai Mara: 2­‑dniowe safari samolotem – wylot Blue Sky Aviation do rezerwatu Masai Mara. Transfer do Campu/Lodge, obiad, popołudniowe safari w parku narodowym. Kolacja i nocleg. Wcześnie rano wyjazd na bezkrwawe polowanie, powrót na śniadanie i kolejne safari. Po obiedzie transfer na lotnisko, przelot na wybrzeże Mombasy. Cena – od 950 USD (w zależności od standardu lodge; obejmuje wstępy do parków).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.