>Nasze kierunki>

Wenezuela

W skrócie

  • bajkowe krajobrazy „perłowej” Margarity
  • złoty piasek karaibskich plaż i krystalicznie czyste turkusowe morze
  • skalne wieże tepuii najwyższy wodospad świata Angel Falls
  • jedno z najlepszych na świecie miejsc do uprawiania windsurfingu
  • delta Orinoco - kraina wody i ekscytujące wyprawy w głąb dżungli

Zobacz ofertę

Pełna egzotyka, fascynujące spotkanie z potęgą przyrody i odmienną kulturą. Kraj jak magnes przyciąga turystów majestatycznymi pasmami górskimi, bajkowymi plażami oblewanymi turkusowymi wodami oceanu, idealnymi dla wielbicieli sportów wodnych, wodospadami i dziewiczymi puszczami. W jej skład wchodzą wyspy, z których najpopularniejszą i największą jest Margarita, skąpana w słońcu, karaibska wyspa, nazywana Hawajami Wenezueli.

Pilot: turyści objęci są opieka rezydenta, do którego zadań należy pomoc podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne. Pilot jest również obecny podczas wycieczek.

Wizy: obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, aby przebywać na terenie Wenezueli. Otrzymują na granicy tzw. kartę turystyczną. Dotyczy to osób udających się do tego kraju w celach turystycznych. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.

Czas przelotu: Polska – Margarita – ok. 12 godz. (międzylądowanie techniczne na Azorach).

Przepisy celne: nie różnią się zasadniczo od przepisów innych krajów. Na lotnisku obowiązuje kontrola sanitarna – nie można wwozić żywności. Nie ma ograniczeń we wwozie pieniędzy. Zadeklarowane przy wjeździe kwoty pieniężne można wywieźć. Nie istnieje możliwość zwrotu podatku VAT.

Czas lokalny: czas polski minus 5,5 godz.

Język urzędowy: hiszpański, można się porozumieć w języku angielskim.

Stolica: Caracas.

Waluta: bolivar (VEB). 1 VEB = 100 centimos; 1 USD = ok. 4,62 VEB. Najpopularniejszą zagraniczną walutą w Wenezueli są dolary amerykańskie (USD). Odnotowuje się wiele przypadków problemów z bankomatami, które zatrzymują karty lub nie wydają pieniędzy obciążając konto niedokonaną transakcją. Dlatego zaleca się dużą ostrożność w korzystaniu z nich (prowizja może wynieść w niektórych przypadkach 30%).

Gotówkę najlepiej wypłacać kartami Visa lub MasterCard.

Napięcie: 110 V (60 Hz); należy zabrać ze sobą adapter.

Klimat: wyspa Margarita leży w strefie klimatu równikowego: ciepłego i tropikalnego z minimalnymi wahaniami temperatur przez cały rok. Średnia temperatura wynosi ok. 29°C. Nocą temperatura spada o kilka stopni (3 do 5°C). Opady deszczu występują najczęściej na przełomie sierpnia i września. Sezon turystyczny trwa tu przez cały rok.

Zdrowie: przy wjeździe do Wenezueli nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Zalecane jest szczepienie przeciw zapaleniu wątroby typu A. Na niżej położonych terenach występują chmary owadów, dlatego należy zaopatrzyć się w środki owadobójcze. Nie wolno pić nieprzegotowanej wody ani spożywać nie umytych warzyw i owoców. Częste są przypadki poparzeń skóry spowodowane nadmiernym przebywaniem na słońcu, oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia wywołane dużą wilgotnością powietrza i wysoką temperaturą oraz raptownymi skokami ciśnienia.

Plaże: piaszczyste, z jasnym piaskiem, turkusowe morze, publiczne; nie wszędzie jest serwis plażowy.

Wypożyczalnie samochodów: nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, istnieje obowiązek posiadania aktualnego badania lekarskiego dopuszczającego do prowadzenia pojazdów. Badanie takie można wykonać na miejscu (koszt około 15 USD).

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Wycieczki objazdowe: należy zabrać:
- paszport, dokumenty i pieniądze (dolary amerykańskie)
- ładowarki do aparatów, kamer, telefonów i adapter do prądu (wtyczki amerykańskie)
- leki (brane regularnie), leki na chorobę lokomocyjną/morską, kosmetyki (w tym kremy z wysokim filtrem i krem po opalaniu), środki higieniczne
- środki przeciw komarom z substancją DEET i po ukąszeniu
- obuwie: sandały trekkingowe (dobrze trzymające nogę) lub obuwie pełne sportowe (adidasy lub buty trekkingowe), kalosze, klapki pod prysznic
- kurtka lub płaszcz/peleryna przeciwdeszczowa, nakrycie głowy (czapka z daszkiem lub kapelusz), okulary słoneczne, strój kąpielowy, ręcznik
- mała latarka
- wodoodporny pokrowiec na aparat fotograficzny
- moskitiera na kapelusz (przydatna w trakcie przeprawy przez dżunglę)
- mała torba podróżna lub mały plecak na nocleg w kampie w Delcie Orinoko

Na część objazdową polecamy odzież z bawełny lub materiałów szybkoschnących/trekkingowych.
Przykładowa lista ubrań na część objazdową:
- bielizna i skarpetki (min. 1 para skarpetek -  na wycieczkę do Parku Narodowego Canaima) x dni objazdu
- koszulki lub T-shirty x dni objazdu
- koszula z długim rękawem (1-2)
- bluza
- długie spodnie i spodnie z odpinanymi nogawkami lub dodatkowo krótkie spodnie

W dniu wyjazdu na część objazdową, część bagażu przeznaczona na część pobytową pozostaje na Margaricie. Na część objazdową sugerujemy bagaż o wadze ok. 10-12 kg na osobę.

W celu informacji o profilaktyce przeciwmalarycznej zalecamy kontakt z lekarzem medycyny podróży lub chorób zakaźnych.

Tabela temperatur

MIESIĄCIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
DZIEŃ 30 30 30 31 29 29 29 28 28 30 31 30