>Nasze kierunki>

Wenezuela

W skrócie

  • bajkowe krajobrazy „perłowej” Margarity
  • złoty piasek karaibskich plaż i krystalicznie czyste turkusowe morze
  • najwyższy wodospad świata Angel Falls
  • jedno z najlepszych na świecie miejsc do uprawiania windsurfingu
  • delta Orinoko – kraina wody i ekscytujące wyprawy w głąb dżungli

Zobacz ofertę

Margarita znaczy perła. I chociaż nazwa pochodzi z dawnych czasów, kiedy wyspa słynęła z połowu pereł, jest ciągle aktualna, bo teraz największym skarbem Margarity są bajkowe krajobrazy, tropikalne słońce, piaszczyste plaże, krystalicznie czyste turkusowe morze i fantastyczna atmosfera krainy wiecznych wakacji.

Nazywana także Karaibską Księżniczką i Hawajami Wenezueli, została odkryta przez Krzysztofa Kolumba podczas trzeciej wyprawy. Jest największą wyspą Wenezueli, ma ok. 67 km długości, 32 km szerokości i jest oddalona od stałego lądu o ok. 40 km. Sezon turystyczny trwa tu cały rok. Średnia temperatura ok. 29°C, 320 słonecznych dni w roku i przyjemna morska bryza to idealna pogoda na urlop. Dzięki swojemu położeniu wyspa znajduje się poza zasięgiem huraganów. Główne miasta wyspy to Porlamar i La Asunción. W stolicy wyspy La Asunción, z kolonialną zabudową, warto zobaczyć fortecę Santa Rosa. Urokiem oczarowuje małe Juan Griego, gdzie można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca na wyspie. W El Valle znajduje się słynne sanktuarium Virgen El Valle, do którego co roku we wrześniu przybywają pielgrzymi z całej Wenezueli. Margarita ma aż pięć parków narodowych, najbardziej popularna wśród turystów jest Laguna La Restinga z lasami mangrowymi. Jednak najsłynniejsze na Margaricie są plaże. Na wybrzeżu o długości ok. 160 km rozciągają się kilometrami aż 72 plaże, które ściągają turystów z całego świata.

Do najpiękniejszych i najpopularniejszych należy Playa El Agua. Piaszczysta, obramowana palmami kokosowymi, ma długość ok. 4 km i średnią szerokość ok. 30 m. Wzdłuż plaży są liczne hotele, apartamenty, sklepiki, knajpki, restauracje i kluby w tropikalnym stylu proponujące muzykę na żywo. Zupełnie inne atrakcje oferuje położona na południu Playa El Yaque. Jest to słynne na całym świecie miejsce spotkań pasjonatów windsurfingu i kitesurfingu. Pełno tutaj hoteli, apartamentów, sklepów, restauracji i wypożyczalni sprzętu. Ta karaibska plaża uznawana jest za jedną z 10 najlepszych lokalizacji na świecie do uprawiania wind- i kitesurfingu. Są tu znakomite warunki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, a przyjazne wiatry nigdy nie przestają wiać. Miłośnicy tych sportów chętnie wybierają także niedużą wyspę Coche, uwiecznioną przez Arkadego Fiedlera w powieści „Wyspa Robinsona”. Prawdziwy karaibski raj z szeroką plażą z jasnym piaskiem, kontrastującą z błękitem morza, jest idealnym miejscem na oderwanie się od rzeczywistości. Playa El Tirano położona jest na południe od Porlamar, gdzie znajdują się centra handlowe, restauracje, bary i największy na Margaricie aquapark. Wielu miłośników ma także Playa Puerto Cruz. Cała Margarita objęta jest strefą wolnocłową i dlatego wiele towarów ma tu wyjątkowo korzystne ceny: cygara, rum, wyroby rękodzieła i perły. Koniecznie należy skosztować wenezuelskich rumów, na bazie których przygotuje się na wyspie fantastyczne egzotyczne drinki.

Pilot: turyści objęci są opieką rezydenta, do którego zadań należy pomoc podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne. Pilot jest również obecny podczas wycieczek.

Wizy: obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, aby przebywać na terenie Wenezueli. Otrzymują na granicy tzw. kartę turystyczną. Dotyczy to osób udających się do tego kraju w celach turystycznych. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.

Czas przelotu: Polska-Margarita – ok. 11 godz.

Czas lokalny: czas polski minus 5,5 godz.

Język urzędowy: hiszpański, można się porozumieć w języku angielskim.

Stolica: Caracas.

Waluta: bolivar (VEB), 1 VEB = 100 centimos; 1 USD = 4 VEB.

Napięcie: 110 V (60 Hz); należy zabrać ze sobą adapter.

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Przepisy celne: nie różnią się zasadniczo od przepisów innych krajów. Na lotnisku obowiązuje kontrola sanitarna – nie można wwozić żywności. Nie ma ograniczeń we wwozie pieniędzy. Zadeklarowane przy wjeździe kwoty pieniężne można wywieźć. Nie istnieje możliwość zwrotu podatku VAT.

Waluta: Najpopularniejszą zagraniczną walutą w Wenezueli są dolary amerykańskie (USD). Odnotowuje się wiele przypadków problemów z bankomatami, które zatrzymują karty lub nie wydają pieniędzy, obciążając konto niedokonaną transakcją. Dlatego zaleca się dużą ostrożność w korzystaniu z nich (prowizja może wynieść w niektórych przypadkach 30%). Gotówkę najlepiej wypłacać kartami Visa lub MasterCard.

Klimat: wyspa Margarita leży w strefie klimatu równikowego: ciepłego i tropikalnego z minimalnymi wahaniami temperatur przez cały rok. Zdrowie: przy wjeździe do Wenezueli nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Zalecane jest szczepienie przeciw zapaleniu wątroby typu A.

Plaże: piaszczyste, z jasnym piaskiem, turkusowe morze, publiczne; nie wszędzie jest serwis plażowy. Wypożyczalnie samochodów: nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, istnieje obowiązek posiadania aktualnego badania lekarskiego dopuszczającego do prowadzenia pojazdów. Badanie takie można wykonać na miejscu (koszt około 15 USD).

Tabela temperatur

MIESIĄCIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
DZIEŃ 30 30 30 31 29 29 29 28 28 30 31 30

Jeep Safari – wycieczka na południe wyspy, gdzie znajduje się półwysep Macanao charakteryzujący się górzystym, półpustynnym krajobrazem. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji wyspy – laguna La Restinga, której obszar stanowi park narodowy będący domem dla flamingów, czapli, papug, pelikanów i jastrzębi, a także gatunków morskich, takich jak koniki morskie i ostrygi. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się największy na wyspie 22-kilometrowy pas piaszczystej plaży. W programie rejs łodzią po spokojnej, pięknej lagunie, kąpiel na pięknej plaży Punta Arenas i obiad (w godz. popołudniowych). Przejazd przez góry La Sierra, skąd rozciąga się wspaniały widok na cały półwysep Macanao. Wycieczka całodzienna, samochodami 4x4. Cena – ok. 65 USD (zawiera obiad i lokalne napoje bezalkoholowe i alkoholowe przez cały dzień).

Wyspa Cubagua – wycieczka na wyspę położoną na południowy zachód od Margarity, miejsce najwcześniejszego osadnictwa Hiszpanów, słynącą w przeszłości z połowu pereł. Wyspa jest pustynna i mieszkają tu jedynie rybacy oraz poławiacze pereł i ostryg. Wypłynięcie łodzią z Punta de Piedras. Po ok. 40 min postój przy wraku statku i snurkowanie przy jednoczesnym podziwianiu rafy, która porosła wrak statku. Przypłynięcie na Cubagua i kąpiel w kryształowo czystym morzu. Obiad przygotowany przez załogę łodzi. Błotna terapia. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 65 USD (zawiera sprzęt do snurkowania, zakąski, obiad, napoje alkoholowe i bezalkoholowe).

Park Narodowy Canaima – wycieczka samolotem w miejsce najstarszych formacji geologicznych Ziemi. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Wenezueli. Ponad gęstą puszczą królują nagie skały gór stołowych, z których spływają liczne wodospady, a wśród nich najwyższy wodospad świata Salto Angel. Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to będzie można go podziwiać z okien samolotu. Ekscytująca wycieczka do wodospadu El Sapo lub El Hacha, przejażdżka po jeziorze czółnem indiańskim – Curiara – i obiad. Odpoczynek i przelot na Margaritę. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 370 USD (zawiera: przelot samolotem, obiad, napoje bezalkoholowe; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity ok. 10 USD, wstęp do Parku Narodowego Canaima: ok. 20 USD).

Delta rzeki Orinoko i Park Narodowy Canaima – największe atrakcje Wenezueli podczas dwudniowej wycieczki. Przelot z lotniska w Porlamar do Tucupita i rejs łodzią kanałami delty rzeki Orinoko do hotelu. W czasie rejsu można podziwiać widoki dziewiczej puszczy tropikalnej. Krótki odpoczynek w hotelu. Wypłynięcie na deltę oraz wejście do dżungli, łowienie piranii, obserwacja fauny i flory, wizyta w wiosce indiańskiej, w której będzie można zakupić wyroby rękodzielnicze Indian plemienia Warao. Nocleg w hotelu. Śniadanie. Przelot do Parku Narodowego Canaima i ekscytująca wycieczka do wodospadów El Sapo lub El Hacha (jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą), przelot nad najwyższym wodospadem świata Salto Angel. Przepłynięcie po jeziorze czółnem indiańskim – Curiarą. Obiad. Odpoczynek i przelot na Margaritę. Cena – ok. 490 USD (zawiera: przelot, przewóz na miejsce, przelot nad Salto Angel – jeżeli pozwolą warunki atmosferyczne, pełne wyżywienie: śniadania, obiad, kolacja, bezalkoholowe napoje; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity ok. 20 USD, wstęp do Parku Narodowego Canaima: ok. 20 USD).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Jeep Safari – wycieczka na południe wyspy, gdzie znajduje się półwysep Macanao charakteryzujący się górzystym, półpustynnym krajobrazem. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji wyspy – laguna La Restinga, której obszar stanowi park narodowy będący domem dla flamingów, czapli, papug, pelikanów i jastrzębi, a także gatunków morskich, takich jak koniki morskie i ostrygi. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się największy na wyspie 22-kilometrowy pas piaszczystej plaży. W programie rejs łodzią po spokojnej, pięknej lagunie, kąpiel na pięknej plaży Punta Arenas i obiad (w godz. popołudniowych). Przejazd przez góry La Sierra, skąd rozciąga się wspaniały widok na cały półwysep Macanao. Wycieczka całodzienna, samochodami 4x4. Cena – ok. 65 USD (zawiera obiad i lokalne napoje bezalkoholowe i alkoholowe przez cały dzień).

Wyspa Cubagua – wycieczka na wyspę położoną na południowy zachód od Margarity, miejsce najwcześniejszego osadnictwa Hiszpanów, słynącą w przeszłości z połowu pereł. Wyspa jest pustynna i mieszkają tu jedynie rybacy oraz poławiacze pereł i ostryg. Wypłynięcie łodzią z Punta de Piedras. Po ok. 40 min postój przy wraku statku i snurkowanie przy jednoczesnym podziwianiu rafy, która porosła wrak statku. Przypłynięcie na Cubagua i kąpiel w kryształowo czystym morzu. Obiad przygotowany przez załogę łodzi. Błotna terapia. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 65 USD (zawiera sprzęt do snurkowania, zakąski, obiad, napoje alkoholowe i bezalkoholowe).

Park Narodowy Canaima – wycieczka samolotem w miejsce najstarszych formacji geologicznych Ziemi. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Wenezueli. Ponad gęstą puszczą królują nagie skały gór stołowych, z których spływają liczne wodospady, a wśród nich najwyższy wodospad świata Salto Angel. Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to będzie można go podziwiać z okien samolotu. Ekscytująca wycieczka do wodospadu El Sapo lub El Hacha, przejażdżka po jeziorze czółnem indiańskim – Curiara – i obiad. Odpoczynek i przelot na Margaritę. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 370 USD (zawiera: przelot samolotem, obiad, napoje bezalkoholowe; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity ok. 10 USD, wstęp do Parku Narodowego Canaima: ok. 20 USD).

Delta rzeki Orinoko i Park Narodowy Canaima – największe atrakcje Wenezueli podczas dwudniowej wycieczki. Przelot z lotniska w Porlamar do Tucupita i rejs łodzią kanałami delty rzeki Orinoko do hotelu. W czasie rejsu można podziwiać widoki dziewiczej puszczy tropikalnej. Krótki odpoczynek w hotelu. Wypłynięcie na deltę oraz wejście do dżungli, łowienie piranii, obserwacja fauny i flory, wizyta w wiosce indiańskiej, w której będzie można zakupić wyroby rękodzielnicze Indian plemienia Warao. Nocleg w hotelu. Śniadanie. Przelot do Parku Narodowego Canaima i ekscytująca wycieczka do wodospadów El Sapo lub El Hacha (jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą), przelot nad najwyższym wodospadem świata Salto Angel. Przepłynięcie po jeziorze czółnem indiańskim – Curiarą. Obiad. Odpoczynek i przelot na Margaritę. Cena – ok. 490 USD (zawiera: przelot, przewóz na miejsce, przelot nad Salto Angel – jeżeli pozwolą warunki atmosferyczne, pełne wyżywienie: śniadania, obiad, kolacja, bezalkoholowe napoje; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity ok. 20 USD, wstęp do Parku Narodowego Canaima: ok. 20 USD).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.