>Nasze kierunki>

Wenezuela

W skrócie

Margarita znaczy perła. I chociaż nazwa pochodzi z dawnych czasów, kiedy wyspa słynęła z połowu pereł, jest ciągle aktualna, bo teraz największym skarbem Margarity są bajkowe krajobrazy, tropikalne słońce, piaszczyste plaże, krystalicznie czyste turkusowe morze i fantastyczna atmosfera krainy wiecznych wakacji.

Zobacz ofertę

Nazywana także Karaibską Księżniczką i Hawajami Wenezueli, została odkryta przez Krzysztofa Kolumba podczas trzeciej wyprawy. Jest największą wyspą Wenezueli, ma ok. 67 km długości i 32 km szerokości i jest oddalona od stałego lądu o ok. 40 km. Sezon turystyczny trwa tu cały rok. Średnia temperatura ok. 29°C, 320 słonecznych dni w roku i przyjemna morska bryza to idealna pogoda na urlop. Dzięki swojemu położeniu wyspa znajduje się poza zasięgiem huraganów. Główne miasta wyspy to Porlamar i La Asunción. W stolicy wyspy La Asunción, z kolonialną zabudową, warto zobaczyć fortecę Santa Rosa. Urokiem oczarowuje małe Juan Griego, gdzie można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca na wyspie. W El Valle znajduje się słynne sanktuarium Virgen El Valle, do którego co roku we wrześniu przybywają pielgrzymi z całej Wenezueli. Margarita ma aż pięć parków narodowych, najbardziej popularna wśród turystów jest Laguna La Restinga z lasami mangrowymi. Jednak najsłynniejsze na Margaricie są plaże. Na wybrzeżu o długości ok. 160 km rozciągają się kilometrami aż 72 plaże, które ściągają turystów z całego świata.
Do najpiękniejszych i najpopularniejszych należy Playa El Aqua. Piaszczysta, obramowana palmami kokosowymi, ma długość ok. 4 km i średnią szerokość ok. 30 m. Wzdłuż plaży są liczne hotele, apartamenty, sklepiki, knajpki, restauracje i kluby w tropikalnym stylu proponujące muzykę na żywo. Zupełnie inne atrakcje oferuje położona na południu Playa El Yaque. Jest to słynne na całym świecie miejsce spotkań pasjonatów windsurfingu i kitesurfingu. Pełno tutaj hoteli, apartamentów, sklepów, restauracji i wypożyczalni sprzętu. Ta karaibska plaża uznawana jest za jedną z 10 najlepszych lokalizacji na świecie do uprawiania wind- i kitesurfingu. Są tu znakomite warunki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, a przyjazne wiatry nigdy nie przestają wiać. Miłośnicy tych sportów chętnie wybierają także niedużą wyspę Coche, uwiecznioną przez Arkadego Fiedlera w powieści „Wyspa Robinsona”. Prawdziwy karaibski raj z szeroką plażą z jasnym piaskiem, kontrastującą z błękitem morza, jest idealnym miejscem na oderwanie się od rzeczywistości. Playa El Tirano położona jest na południe od Porlamar, gdzie znajdują się centra handlowe, restauracje, bary i największy na Margaricie aqua park. Wielu miłośników ma także Playa Puerto Cruz. Cała Margarita objęta jest strefą wolnocłową i dlatego wiele towarów ma tu wyjątkowo korzystne ceny: cygara, rum, wyroby rękodzieła i perły. Koniecznie należy skosztować wenezuelskich rumów, na bazie których przygotuje się na wyspie fantastyczne egzotyczne drinki.

Pilot: turyści objęci są opieką rezydenta, do którego zadań należy pomoc podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne. Pilot jest również obecny podczas wycieczek.

Wizy: obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, aby przebywać na terenie Wenezueli. Otrzymują na granicy tzw. kartę turystyczną. Dotyczy to osób udających się do tego kraju w celach turystycznych. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.

Czas przelotu: Polska – Margarita – ok. 10 godz.

Czas lokalny: czas polski minus 5,5 godz.

Język urzędowy: hiszpański, można się porozumieć w języku angielskim.

Stolica: Caracas.

Waluta: bolivar (VEB). 1 VEB = 100 centimos; 1 USD = 4 VEB.

Napięcie: 110 V (60 Hz); należy zabrać ze sobą adapter.

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Przepisy celne: nie różnią się zasadniczo od przepisów innych krajów. Na lotnisku obowiązuje kontrola sanitarna – nie można wwozić żywności. Nie ma ograniczeń we wwozie pieniędzy. Zadeklarowane przy wjeździe kwoty pieniężne można wywieźć. Nie istnieje możliwość zwrotu podatku VAT.

Waluta: Najpopularniejszą zagraniczną walutą w Wenezueli są dolary amerykańskie (USD). Odnotowuje się wiele przypadków problemów z bankomatami, które zatrzymują karty lub nie wydają pieniędzy, obciążając konto niedokonaną transakcją. Dlatego zaleca się dużą ostrożność w korzystaniu z nich (prowizja może wynieść w niektórych przypadkach 30%). Gotówkę najlepiej wypłacać kartami Visa lub MasterCard.

Klimat: wyspa Margarita leży w strefie klimatu równikowego: ciepłego i tropikalnego z minimalnymi wahaniami temperatur przez cały rok. Średnia temperatura wynosi ok. 29°C. Nocą temperatura spada o kilka stopni (3 do 5°C). Opady deszczu występują najczęściej na przełomie sierpnia i września. Sezon turystyczny trwa tu przez cały rok.

Zdrowie: przy wjeździe do Wenezueli nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Zalecane jest szczepienie przeciw zapaleniu wątroby typu A. Na niżej położonych terenach występują duże ilości owadów, dlatego należy zaopatrzyć się w środki owadobójcze. Nie wolno pić nieprzegotowanej wody ani spożywać nieumytych warzyw i owoców. Częste są przypadki poparzeń skóry spowodowane nadmiernym przebywaniem na słońcu oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia wywołane dużą wilgotnością powietrza i wysoką temperaturą oraz raptownymi skokami ciśnienia.

Plaże: piaszczyste, z jasnym piaskiem, turkusowe morze, publiczne; nie wszędzie jest serwis plażowy.

Wypożyczalnie samochodów: nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, istnieje obowiązek posiadania aktualnego badania lekarskiego dopuszczającego do prowadzenia pojazdów. Badanie takie można wykonać na miejscu (koszt około 15 USD).

Wycieczki objazdowe: należy zabrać:
- paszport, dokumenty i pieniądze (dolary amerykańskie)
- ładowarki do aparatów, kamer, telefonów i adapter do prądu (wtyczki amerykańskie)
- leki (brane regularnie), leki na chorobę lokomocyjną/morską, kosmetyki (w tym kremy z wysokim filtrem i krem po opalaniu), środki higieniczne
- środki przeciw komarom z substancją DEET i po ukąszeniu
- obuwie: sandały trekkingowe (dobrze trzymające nogę) lub obuwie pełne sportowe (adidasy lub buty trekkingowe), kalosze, klapki pod prysznic
- kurtka lub płaszcz/peleryna przeciwdeszczowa, nakrycie głowy (czapka z daszkiem lub kapelusz), okulary słoneczne, strój kąpielowy, ręcznik
- mała latarka
- wodoodporny pokrowiec na aparat fotograficzny
- moskitiera na kapelusz (przydatna w trakcie przeprawy przez dżunglę)
- mała torba podróżna lub mały plecak na nocleg w kampie w Delcie Orinoko

Na część objazdową polecamy odzież z bawełny lub materiałów szybkoschnących/trekkingowych.
Przykładowa lista ubrań na część objazdową:
- bielizna i skarpetki (min. 1 para skarpetek -  na wycieczkę do Parku Narodowego Canaima) x dni objazdu
- koszulki lub T-shirty x dni objazdu
- koszula z długim rękawem (1-2)
- bluza
- długie spodnie i spodnie z odpinanymi nogawkami lub dodatkowo krótkie spodnie

W dniu wyjazdu na część objazdową, część bagażu przeznaczona na część pobytową pozostaje na Margaricie. Na część objazdową sugerujemy bagaż o wadze ok. 10-12 kg na osobę.

W celu informacji o profilaktyce przeciwmalarycznej zalecamy kontakt z lekarzem medycyny podróży lub chorób zakaźnych.

Tabela temperatur

MIESIĄCIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
DZIEŃ 30 30 30 31 29 29 29 28 28 30 31 30

Jeep Safari – wycieczka na południe wyspy, gdzie znajduje się półwysep Macanao charakteryzujący się górzystym, półpustynnym krajobrazem. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji wyspy – laguna La Restinga, której obszar stanowi park narodowy będący domem dla flamingów, czapli, papug, pelikanów i jastrzębi, a także gatunków morskich, takich jak koniki morskie i ostrygi. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się największy na wyspie 22-kilometrowy pas piaszczystej plaży. W programie rejs łodzią po spokojnej, pięknej lagunie, kąpiel na pięknej plaży Punta Arenas i obiad (w godz. popołudniowych). Przejazd przez góry La Sierra, skąd rozciąga się wspaniały widok na cały półwysep Macanao. Wycieczka całodzienna, samochodami 4x4. Cena – ok. 65 USD (zawiera obiad i lokalne napoje bezalkoholowe i alkoholowe przez cały dzień).

Wyspa Coche – wycieczka na sąsiednią wysepkę Coche. Po śniadaniu transfer do portu, skąd wypływa katamaran; przyjemny rejs (ok. 1 godz.) na malowniczą, śnieżnobiałą karaibską plażę wyspy Coche. Relaks na plaży (parasole, leżaki, obiad i miejscowe napoje bezalkoholowe w cenie wycieczki). Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 75 USD (zawiera parasole, leżaki, obiad i lokalne napoje bezalkoholowe; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity: ok. 1 USD).

Wyspa Cubagua – wycieczka na wyspę położoną na południowy zachód od Margarity, miejsce najwcześniejszego osadnictwa Hiszpanów, słynącą w przeszłości z połowu pereł. Wyspa jest pustynna i mieszkają tu jedynie rybacy oraz poławiacze pereł i ostryg. Wypłynięcie łodzią z Punta de Piedras. Po ok. 40 min postój przy wraku statku i snurkowanie przy jednoczesnym podziwianiu rafy, która porosła wrak statku. Przypłynięcie na Cubagua i kąpiel w kryształowo czystym morzu. Obiad przygotowany przez załogę łodzi. Błotna terapia. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 65 USD (zawiera sprzęt do snurkowania, zakąski, obiad, napoje alkoholowe i bezalkoholowe).

PARK Narodowy Canaima – wycieczka samolotem w miejsce najstarszych formacji geologicznych Ziemi. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Wenezueli. Ponad gęstą puszczą królują nagie skały gór stołowych, z których spływają liczne wodospady, a wśród nich najwyższy wodospad świata Salto Angel. Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to będzie można go podziwiać z okien samolotu. Ekscytująca wycieczka do wodospadu El Sapo lub El Hacha, rejs po jeziorze czółnem indiańskim – Curiara – i obiad. Odpoczynek i przelot na Margaritę. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 370 USD (zawiera: przelot samolotem, obiad, napoje bezalkoholowe; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity ok. 10 USD, wstęp do Parku Narodowego Canaima: ok. 20 USD).

Delta rzeki Orinoko i Park Narodowy Canaima – największe atrakcje Wenezueli podczas dwudniowej wycieczki. Przelot z lotniska w Porlamar do Tucupita i rejs łodzią kanałami delty rzeki Orinoko do hotelu. W czasie rejsu można podziwiać widoki dziewiczej puszczy tropikalnej. Krótki odpoczynek w hotelu. Wypłynięcie na deltę oraz wejście do dżungli, łowienie piranii, obserwacja fauny i flory, wizyta w wiosce indiańskiej, w której będzie można zakupić wyroby rękodzielnicze Indian plemienia Warao. Nocleg w hotelu. Śniadanie. Przelot do Parku Narodowego Canaima i ekscytująca wycieczka do wodospadów El Sapo lub El Hacha (jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą), przelot nad najwyższym wodospadem świata Salto Angel. Rejs po jeziorze czółnem indiańskim – Curiarą. Obiad. Odpoczynek i przelot na Margaritę. Cena – ok. 490 USD (zawiera: przelot, przewóz na miejsce, przelot nad Salto Angel – jeżeli pozwolą warunki atmosferyczne, pełne wyżywienie: śniadania, obiad, kolacja, bezalkoholowe napoje; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity ok. 20 USD, wstęp do Parku Narodowego Canaima: ok. 20 USD).

Park Narodowy Los Roques – to prawdziwy raj na ziemi. Archipelag składa się z małych, w większości bezludnych wysepek, raf koralowych i plaż o białym piasku, a morze mieni się wszystkimi odcieniami błękitu. Przelot na główną wyspę archipelagu zajmuje ok. 45 min. W ciagu 2 dni niezapomniany rejs katamaranem pośród malowniczych wysp, podziwianie bajecznego podwodnego świata podczas snurkowania. Nocleg w jednym z zajazdów w prawdziwie karaibskim stylu. Po śniadaniu wylot na Margaritę. Wycieczka dwudniowa. Cena – ok. 370 USD (zawiera przelot samolotem, rejs katamaranem, nocleg, wyżywienie: śniadanie, obiad, kolację, napoje bezalkoholowe; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity ok. 20 USD, wstęp do Parku Narodowego Los Roques: ok. 20 USD).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Jeep Safari – wycieczka na południe wyspy, gdzie znajduje się półwysep Macanao charakteryzujący się górzystym, półpustynnym krajobrazem. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji wyspy – laguna La Restinga, której obszar stanowi park narodowy będący domem dla flamingów, czapli, papug, pelikanów i jastrzębi, a także gatunków morskich, takich jak koniki morskie i ostrygi. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się największy na wyspie 22-kilometrowy pas piaszczystej plaży. W programie rejs łodzią po spokojnej, pięknej lagunie, kąpiel na pięknej plaży Punta Arenas i obiad (w godz. popołudniowych). Przejazd przez góry La Sierra, skąd rozciąga się wspaniały widok na cały półwysep Macanao. Wycieczka całodzienna, samochodami 4x4. Cena – ok. 65 USD (zawiera obiad i lokalne napoje bezalkoholowe i alkoholowe przez cały dzień).

Wyspa Coche – wycieczka na sąsiednią wysepkę Coche. Po śniadaniu transfer do portu, skąd wypływa katamaran; przyjemny rejs (ok. 1 godz.) na malowniczą, śnieżnobiałą karaibską plażę wyspy Coche. Relaks na plaży (parasole, leżaki, obiad i miejscowe napoje bezalkoholowe w cenie wycieczki). Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 75 USD (zawiera parasole, leżaki, obiad i lokalne napoje bezalkoholowe; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity: ok. 1 USD).

Wyspa Cubagua – wycieczka na wyspę położoną na południowy zachód od Margarity, miejsce najwcześniejszego osadnictwa Hiszpanów, słynącą w przeszłości z połowu pereł. Wyspa jest pustynna i mieszkają tu jedynie rybacy oraz poławiacze pereł i ostryg. Wypłynięcie łodzią z Punta de Piedras. Po ok. 40 min postój przy wraku statku i snurkowanie przy jednoczesnym podziwianiu rafy, która porosła wrak statku. Przypłynięcie na Cubagua i kąpiel w kryształowo czystym morzu. Obiad przygotowany przez załogę łodzi. Błotna terapia. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 65 USD (zawiera sprzęt do snurkowania, zakąski, obiad, napoje alkoholowe i bezalkoholowe).

PARK Narodowy Canaima – wycieczka samolotem w miejsce najstarszych formacji geologicznych Ziemi. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Wenezueli. Ponad gęstą puszczą królują nagie skały gór stołowych, z których spływają liczne wodospady, a wśród nich najwyższy wodospad świata Salto Angel. Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to będzie można go podziwiać z okien samolotu. Ekscytująca wycieczka do wodospadu El Sapo lub El Hacha, rejs po jeziorze czółnem indiańskim – Curiara – i obiad. Odpoczynek i przelot na Margaritę. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 370 USD (zawiera: przelot samolotem, obiad, napoje bezalkoholowe; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity ok. 10 USD, wstęp do Parku Narodowego Canaima: ok. 20 USD).

Delta rzeki Orinoko i Park Narodowy Canaima – największe atrakcje Wenezueli podczas dwudniowej wycieczki. Przelot z lotniska w Porlamar do Tucupita i rejs łodzią kanałami delty rzeki Orinoko do hotelu. W czasie rejsu można podziwiać widoki dziewiczej puszczy tropikalnej. Krótki odpoczynek w hotelu. Wypłynięcie na deltę oraz wejście do dżungli, łowienie piranii, obserwacja fauny i flory, wizyta w wiosce indiańskiej, w której będzie można zakupić wyroby rękodzielnicze Indian plemienia Warao. Nocleg w hotelu. Śniadanie. Przelot do Parku Narodowego Canaima i ekscytująca wycieczka do wodospadów El Sapo lub El Hacha (jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą), przelot nad najwyższym wodospadem świata Salto Angel. Rejs po jeziorze czółnem indiańskim – Curiarą. Obiad. Odpoczynek i przelot na Margaritę. Cena – ok. 490 USD (zawiera: przelot, przewóz na miejsce, przelot nad Salto Angel – jeżeli pozwolą warunki atmosferyczne, pełne wyżywienie: śniadania, obiad, kolacja, bezalkoholowe napoje; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity ok. 20 USD, wstęp do Parku Narodowego Canaima: ok. 20 USD).

Park Narodowy Los Roques – to prawdziwy raj na ziemi. Archipelag składa się z małych, w większości bezludnych wysepek, raf koralowych i plaż o białym piasku, a morze mieni się wszystkimi odcieniami błękitu. Przelot na główną wyspę archipelagu zajmuje ok. 45 min. W ciagu 2 dni niezapomniany rejs katamaranem pośród malowniczych wysp, podziwianie bajecznego podwodnego świata podczas snurkowania. Nocleg w jednym z zajazdów w prawdziwie karaibskim stylu. Po śniadaniu wylot na Margaritę. Wycieczka dwudniowa. Cena – ok. 370 USD (zawiera przelot samolotem, rejs katamaranem, nocleg, wyżywienie: śniadanie, obiad, kolację, napoje bezalkoholowe; dodatkowo płatne: taksa wyjazdowa z Margarity ok. 20 USD, wstęp do Parku Narodowego Los Roques: ok. 20 USD).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.