>>

Gruzja

W skrócie

  • Supra – czyli gruzińska uczta
  • wino z endemicznych szczepów winorośli
  • gościnność, która zadziwia
  • Batumi, ech Batumi – piosenka i najsłynniejszy kurort wybrzeża
  • piękne, zielone okolice, wspaniały klimat

Zobacz ofertę

Batumi, ech, Batumi – słowa starej piosenki nieodmiennie kojarzą się z najsłynniejszym gruzińskim kurortem nad Morzem Czarnym. Gościnni mieszkańcy, wspaniały klimat, cudowne okolice, piękne morze, znakomita kuchnia, pyszne wina i ciekawy folklor sprawiają, że coraz częściej przyjeżdżają tu turyści z całego świata.

Niepowtarzalny klimat gruzińskiego wybrzeża to efekt działania Wielkiego Kaukazu, który skutecznie zatrzymuje północny chłód. Batumi to miejscowość, gdzie z powodzeniem można połączyć aktywną formę wypoczynku i klasyczny relaks na słońcu. Spacerując po mieście, warto zobaczyć Park Przymorski, Ogród Botaniczny, uniwersytet, turecki meczet, synagogę, eklektyczne wille i delfinarium. Powstaje tu coraz więcej nowoczesnych hoteli, w tym także słynnych międzynarodowych sieci hotelarskich. Plaże są tu żwirowe i kamieniste. Promenada i okolice Batumi są miłą scenerią dla długich przechadzek nad morzem lub ścieżkami w otoczeniu drzew cytrusowych. W lecie Batumi tętni życiem. Lokalne knajpki, tawerny i restauracje do późnych godzin nocnych gromadzą gwarny, zagraniczny tłum. Kobuleti to wyjątkowo zielona i urocza miejscowość, z zachwycającą 12-kilometrową plażą o rzadko spotykanym tu piasku. Od XIX w. budowano tu arystokratyczne rezydencje. Wyjątkowo piękne okolice zapraszają do zwiedzania. Rejon Adżarii słynie ze świetnie zachowanych fortyfikacji, pałaców i budowli sakralnych wzniesionych w I i II w. W Gonio wznosi się ogromna warownia o 18 basztach i grubych murach. Gruzini są wyjątkowo serdeczni i gościnni. Często zdarza się, że zapraszają do siebie turystów, by wspólnie zjeść posiłek lub wypić szklankę wina. W Gruzji istnieje tradycja supry, czyli wspólnej uczty przy suto zastawionym stole, której obowiązkowym elementem są poetyckie toasty. Są one wznoszone przede wszystkim winem, a także wódką, ale nigdy piwem. Uprawę winorośli rozpoczęto tu już w VII w. p.n.e. W tutejszych piwnicach leżakują wspaniałe i słynne na cały świat wina białe, czerwone i wzmacniane. A w domowych warunkach powstaje wino z owoców zebranych z własnej uprawy.

Atrakcje w regionie

GRUZIŃSKA UCZTA

W Gruzji istnieje tradycja supry, czyli wspólnej uczty przy suto zastawionym stole. Podczas supry ważne jest także to co się pije. Gruzińskie wina, które w większości pochodzą z Kachetii, zawdzięczają swój doskonały smak idealnym warunkom klimatycznym panującym w okolicy. Gruzińska biesiada to prawdziwy spektakl. Długie, zakończone puentą toasty są urozmaiceniem każdej uczty, nad którą czuwa tamada czyli wodzirej. To właśnie on decyduje, kiedy wznoszony jest toast dba o to, aby nikomu nic brakowało. Najsłynniejszy gruziński toast to „Sakartwelos Guamardżos!" ."Sakartwelos" to Gruzja, a "Guamardżos"- na zdrowie. W tym kontekście znaczy to także "Za Gruzję!".                      

BATUMI

Stolica autonomicznej republiki Adżarii to tętniące życiem miasto liczące ok. 180 tys. mieszkańców. Położone na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, u podnóża Kaukazu, od dawna było słynnym kurortem. Teraz można podziwiać nową twarz Batumi – po trwających kilka lat pracach rewaloryzacyjnych miasto może się poszczycić odrestaurowanym starym miastem, a także ładnym Parkiem Przymorskim. Kafejki, kluby nocne i restauracje to miejsca spotkań mieszkańców i turystów z całego świata, których co roku przybywa tu coraz więcej.

Jedną z nowszych atrakcji Batumi jest zbudowana kosztem ok. pół miliona USD podświetlana fontanna, z której będzie można napić się prawdziwego samogonu (czaczy). Warto także wybrać się do słynnego Ogrodu Botanicznego, położonego ok. 6 km od centrum miasta.

HERBACIANE POLA

Herbaciane pola znane w Polsce z przeboju Filipinek z 1964 r. przeniosły się co prawda gdzie indziej, ale nadal można w Gruzji podziwiać uprawy herbaty tworzące niecodzienne, malownicze  krajobrazy, które zdecydowanie warto zobaczyć. Herbata na skalę przemysłową zaistniała w Gruzji na początku XX w. i były to najbardziej na północ położone plantacje na świecie. Nasiona sprowadzano z Indii, Chin i Cejlonu.Krzewy herbaciane wspaniale komponują się z rozległymi wzgórzami.

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wizy: nie są wymagane. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące. Obywatele polscy mogą również wjechać do Gruzji na podstawie dowodu osobistego.

Czas przelotu: Polska-Batumi – ok. 3 godz.

Czas lokalny: czas polski plus 2 godz.

Język: gruziński; można porozumieć się także po rosyjsku, angielsku i niemiecku.

Napięcie: 220 V; zalecany adapter (do kupienia na miejscu).

Waluta: lari (GEL); 1 GEL (lari) = 1,91 PLN; 1 USD = 1,63 GEL; 1 EUR = 2,25 GEL.

Ceny w hotelu i restauracji: obiad – od 12 USD, napój bezalkoholowy – ok. 2 USD, piwo – ok. 2 USD, wino – ok. 4 USD/0,25 l, kawa – 1,5 USD.

Komunikacja: taksówka – ok. 8-15 USD/ok. 5 km

Plaże: publiczne, wstęp bezpłatny; serwis plażowy (2 leżaki + parasol – nie na wszystkich plażach jest serwis) – do ok. 15 USD/dzień; zalecane obuwie ochronne.

Gruzja w Internecie: www.kaukaz.pl

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 

Tabela temperatur

MIESIĄCIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
DZIEŃ           20 22 23 20 17    


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl > informacje konsularne > ostrzeżenia dla podróżujących: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/

Batumi City Tour by night – kilkugodzinna wycieczka po Batumi prowadzi przez najważniejsze miejsca w mieście. W programie: Park Przymorski, Tańczące Fontanny, kościół św. Barbary, uniwersytet, port morski, plac Piazza, Muzeum Etnograficzne na otwartym powietrzu, teatr dramatyczny, plac Sztuki, plac Europy, twierdza Gonio/Apsaros, Państwowe Muzeum Adżarii, katedra, kościół św. Mikołaja, synagoga, meczet. Cena – ok. 35 USD, dzieci do 12 lat – 50% zniżki (wymagane min. 10-15 osób).

MULTI: Batumi-twierdza Gonio-Wine House-wodospad-most Królowej Tamary – całodzienna wycieczka (ok. 8 godz.), krótki spacer po Batumi i panoramiczne zwiedzanie największych symboli miasta, następnie największa atrakcja: ruiny rzymsko-bizantyjskiej twierdzy Gonio z I w. Warownię zbudowano na planie prostokąta, zaś jej mury wzmacnia 18 baszt, kolejnym punktem jest dom wina z degustacją najszlachetniejszych trunków tego regionu; most Królowej Tamary – (ok. 40 km na wschód od Batumi, region Adżaria, rejon administracyjny Keda); Dandalo to most, który liczy prawie 1000 lat. Powstał już w czasach Królowej Tamary, ale do dziś służy miejscowym mieszkańcom. Most łączy dwa brzegi rwącej rzeki Adżaris Ckali. Cena – ok. 60 USD, dzieci do 12 lat – 50% zniżki (lunch w cenie – bez napoi, w okresie wakacyjnym krótka kąpiel pod wodospadem, wymagane min. 10-15 osób).

Batumi – Ogród Botaniczny – półdniowa wycieczka obejmująca wędrówkę po jednym z najsłynniejszych ogrodów botanicznych w Gruzji. W tym egzotycznym miejscu można odkryć prawdziwe królestwo roślin strefy podzwrotnikowej i tropikalnej. Spacerując po ogrodzie, można zobaczyć florę Nowej Zelandii lub Himalajów, Australii, Japonii, Chin, Ameryki Północnej i Południowej. Niezapomnianym przeżyciem może także stać się wizyta w jednej z wiosek i obiad u gruzińskiej rodziny. Dodatkowo w programie postój przy ruinach bizantyjskiej twierdzy Petra oraz degustacja miodu. Cena – ok. 55 USD (w cenie lunch; wymagane 10-15 osób).

Park Narodowy Mtirala – całodzienna wycieczka do położonego na wzgórzu Kobuleti – Chakvi Parku Narodowego. Program rozpoczyna się od Chakvi, gdzie można poznać lokalne zwyczaje i tradycje. Następnie 7-kilometrowa piesza wycieczka, podczas której można podziwiać unikalną roślinność, wodospad i jezioro otoczone górami. Cena – ok. 55 USD, dzieci do 12 lat – 50% zniżki (w cenie lekki posiłek; wymagane min. 15-20 osób).

Noc gruzińska – kolacja, bogato zastawione stoły, występy zespołu folklorystycznego, muzyka na żywo, tamada wznoszący toasty, nauka robienia chaczapuri oraz chinkali (pierożki). Dużo wina i pyszne gruzińskie jedzenie! Taka noc na długo pozostaje w pamięci i jest najlepszą okazją, by poczuć gruzińską gościnność oraz poznać miejscowy folklor. Cena – ok. 63 USD.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Batumi City Tour by night – kilkugodzinna wycieczka po Batumi prowadzi przez najważniejsze miejsca w mieście. W programie: Park Przymorski, Tańczące Fontanny, kościół św. Barbary, uniwersytet, port morski, plac Piazza, Muzeum Etnograficzne na otwartym powietrzu, teatr dramatyczny, plac Sztuki, plac Europy, twierdza Gonio/Apsaros, Państwowe Muzeum Adżarii, katedra, kościół św. Mikołaja, synagoga, meczet. Cena – ok. 35 USD, dzieci do 12 lat – 50% zniżki (wymagane min. 10-15 osób).

MULTI: Batumi-twierdza Gonio-Wine House-wodospad-most Królowej Tamary – całodzienna wycieczka (ok. 8 godz.), krótki spacer po Batumi i panoramiczne zwiedzanie największych symboli miasta, następnie największa atrakcja: ruiny rzymsko-bizantyjskiej twierdzy Gonio z I w. Warownię zbudowano na planie prostokąta, zaś jej mury wzmacnia 18 baszt, kolejnym punktem jest dom wina z degustacją najszlachetniejszych trunków tego regionu; most Królowej Tamary – (ok. 40 km na wschód od Batumi, region Adżaria, rejon administracyjny Keda); Dandalo to most, który liczy prawie 1000 lat. Powstał już w czasach Królowej Tamary, ale do dziś służy miejscowym mieszkańcom. Most łączy dwa brzegi rwącej rzeki Adżaris Ckali. Cena – ok. 60 USD, dzieci do 12 lat – 50% zniżki (lunch w cenie – bez napoi, w okresie wakacyjnym krótka kąpiel pod wodospadem, wymagane min. 10-15 osób).

Batumi – Ogród Botaniczny – półdniowa wycieczka obejmująca wędrówkę po jednym z najsłynniejszych ogrodów botanicznych w Gruzji. W tym egzotycznym miejscu można odkryć prawdziwe królestwo roślin strefy podzwrotnikowej i tropikalnej. Spacerując po ogrodzie, można zobaczyć florę Nowej Zelandii lub Himalajów, Australii, Japonii, Chin, Ameryki Północnej i Południowej. Niezapomnianym przeżyciem może także stać się wizyta w jednej z wiosek i obiad u gruzińskiej rodziny. Dodatkowo w programie postój przy ruinach bizantyjskiej twierdzy Petra oraz degustacja miodu. Cena – ok. 55 USD (w cenie lunch; wymagane 10-15 osób).

Park Narodowy Mtirala – całodzienna wycieczka do położonego na wzgórzu Kobuleti – Chakvi Parku Narodowego. Program rozpoczyna się od Chakvi, gdzie można poznać lokalne zwyczaje i tradycje. Następnie 7-kilometrowa piesza wycieczka, podczas której można podziwiać unikalną roślinność, wodospad i jezioro otoczone górami. Cena – ok. 55 USD, dzieci do 12 lat – 50% zniżki (w cenie lekki posiłek; wymagane min. 15-20 osób).

Noc gruzińska – kolacja, bogato zastawione stoły, występy zespołu folklorystycznego, muzyka na żywo, tamada wznoszący toasty, nauka robienia chaczapuri oraz chinkali (pierożki). Dużo wina i pyszne gruzińskie jedzenie! Taka noc na długo pozostaje w pamięci i jest najlepszą okazją, by poczuć gruzińską gościnność oraz poznać miejscowy folklor. Cena – ok. 63 USD.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.