phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Наши предложенияСербия

праздник Сербия

Коротко о направлении

  • malownicze góry, kaniony i wodospady
  • twierdze i monastyry ukryte w lasach i dolinach
  • kosmopolityczny Belgrad i Nowy Sad zwany „serbskimi Atenami"
  • niezwykły dom na Drinie
  • doskonała kuchnia, wino i zabawy w prawdziwym, bałkańskim stylu

Посмотреть предложение

Na bałkańskim szlaku Албания / Босния и Герцеговина / Черногория / Северная Македония / Сербия

793Eur
  • пять балканских стран
  • мультикультурное Сараево
  • порт Дуррес
  • древний Охрид
  • столица Северной Македонии – Скопье

Bałkańskie fascynacje Босния и Герцеговина / Хорватия / Черногория / Сербия

965Eur
  • Дубровник, известный как «Жемчужина Адриатики»
  • Сараево – город, где переплетаются культуры и религии
  • поездка на поезде - Шарганьская восьмерка

 

Serbia – Bałkany kipiące życiem i gościnnością

Serbia w swoim dzisiejszym kształcie istnieje dopiero od 2006 roku i niewątpliwie jest wartą odkrycia ciekawostką na szlakach turystycznych. W większości górzyste, poprzetykane kanionami i wodospadami terytorium Serbii ukrywa w swych lasach i dolinach wielowiekowe twierdze i monastyry. Najstarsza stolica w Europie -  Belgrad - urzeka swą wielokulturową, kosmopolityczną atmosferą - historyczne zabytki przeplatają się tu z nowoczesnością, artystyczna bohema z klubami, a tradycyjne smaki Bałkanów z międzynarodową haute cuisine. Nowy Sad, z uwagi na liczne zabytki i instytucje kulturalne zwany „serbskimi Atenami”, jest też miejscem do którego co roku zjeżdżają młodzi ludzie z całego świata na Exit - jeden z najsłynniejszych festiwali muzycznych we wschodniej Europie. Aż trudno uwierzyć, że wszystko to mieści się w ponad trzykrotnie razy mniejszym od Polski kraju.
Serbia to kulturowy i przyrodniczy ewenement, nie dziwi więc fakt, że coraz częściej wybierana jest jako cel wędrówek przez podróżników ceniących sobie malownicze krajobrazy, doskonałą, regionalną kuchnię oraz iście bałkański styl życia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i bez względu na to, czy będzie to zabawa do białego rana, buszowanie po ekskluzywnych butikach w Belgradzie, czy też obcowanie z przyrodą i historią, Serbia jest w stanie zapewnić odwiedzającym wrażenia, jakich nie znajdą nigdzie indziej.

Belgrad – miasto, którego historia sięga 7000 lat wstecz
Jak wskazują odkrycia archeologiczne, położony w okolicy ujścia Sawy do Dunaju Belgrad ma za sobą wyjątkowo długą historię. Miasto było okupowane przez setki lat i całkowicie zniszczone ponad czterdzieści razy. A najlepsze jest to, że mimo trudnej, nierzadko tragicznej historii Belgrad jest dziś kipiącym życiem, imprezowym centrum wschodniej Europy.
Zwiedzając zakamarki stolicy trudno nie ulec specyficznej atmosferze miasta, w którym skomplikowana historia miesza się z odważnym patrzeniem w przyszłość. Wystarczy swoje kroki skierować do słynnej twierdzy Kalemegdan, gdzie wśród historycznych pozostałości po celtyckiej i rzymskiej kulturze znajdziemy zoo, muzeum wojskowe oraz… puby i kluby, w których odbywają się najlepsze nocne imprezy w mieście. Belgradzkie fortyfikacje to także przestronny park oraz znakomity punkt obserwacyjny, z którego roztacza się piękny widok na ujście Sawy i majestatyczny Dunaj.
Wszystkie drogi w Belgradzie prowadzą na główny deptak: ulicę Kneza Michailova. To tu, oprócz zabytków z czasów panowania tureckiego i austro-węgierskiego, znajdziemy też mnóstwo butików i straganów, które cieszą się popularnością wśród miejscowych i turystów przez okrągły rok. Dla fanów nauki i nietuzinkowych osobowości pozycją obowiązkową będzie muzeum jednego z najsłynniejszych Serbów – Nikoli Tesli, równie genialnego, co niedocenionego wynalazcy, autora ponad 300 patentów, twórcę m.in silnika elektrycznego, radia i baterii słonecznej. Interaktywny charakter ekspozycji oraz wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO niezliczone zbiory dokumentów pozwalają na chwile wejrzeć w świat tego wybitnego wynalazcy.

Nowy Sad – kulturalny raj dla bohemy i fanów muzyki
Nowy Sad to kolejne miasto na mapie Serbii z bogatą historią. Swą potoczną nazwę „Serbskie Ateny” zawdzięcza czasom, gdy Serbowie nie mieli swojego państwa. Miasto pełniło wówczas funkcję centrum politycznego i kulturalnego dla całej serbskiej społeczności.
W Nowym Sadzie, dawnym kulturalnym centrum Serbii, nadal można poczuć czar i atmosferę serbskiej bohemy. Podróż najlepiej zacząć od starówki - pięknie odrestaurowanej zabytkowej dzielnicy Stary Grad. Oprócz niezliczonych muzeów, galerii, kawiarenek i restauracji, w których brylowała XIX-wieczna Serbska inteligencja, znajdują się tu również kościoły należące do aż pięciu wyznań. To tylko przypomina, jak ciekawy i złożony kulturowo jest to region.
Następnie koniecznie skierujcie kroki ku górującej nad miastem twierdzy Petrovaradin, zwanej Gibraltarem Dunaju. Jest to główna atrakcja miasta i w obecnej formie powstała w czasie konfliktu turecko-austriackiego w XVII wieku. Ale jej fundamenty już w czasach imperium Rzymskiego postawili Rzymianie. Choć na przestrzeni wieków twierdza była areną wielu starć, dziś jest miejscem jednoczącym fanów muzyki z całego świata – to właśnie tu odbywa się Festiwal EXIT, który od kilkunastu lat przyciąga dziesiątki tysięcy uczestników.

Subotica – narodowa mozaika o krok od Węgier
Subotica, miejscowość z węgierska urokliwie zwana Szabadką to miejsce, gdzie wielokulturowość Serbii można dostrzec jak na dłoni. Choć miasto liczy zaledwie 150 tys. mieszkańców, mieszają się tu wyznawcy prawosławia i katolicy, Węgrzy, Serbowie, Chorwaci i Buniewcy. Subotica słynie z pereł architektury secesyjnej – w tym jednej z najpiękniejszych w Europie synagog, a także Domu Miejskiego, łączącego secesję z motywami folkloru węgierskiego.
Odwiedzając Szabadkę warto też złożyć wizytę oddalonemu o zaledwie 8 kilometrów osiedlu Palić, leżącym nad jeziorem o tej samej nazwie. Kąpielisko ma swoją długą historię - w XIX w. prężnie funkcjonowało tu uzdrowisko, a do dziś działa basen termalny. Jakość wody nie budzi żadnych zastrzeżeń, a mnogość urokliwych restauracji serwujących lokalne specjały sprawia, że to miejsce jest wprost idealne na chwilę odpoczynku – zwłaszcza gdy skusimy się jeszcze na odrobinę wędrówki po pięknych okolicznych górach.

Topola – historia dynastii walczącej o wolność
Jerzy Czarny to dla Serbów postać szczególna – przez niemal dekadę był przywódcą pierwszego antytureckiego powstania, które miało przyczynić się do powstania półautonomicznego Księstwa Serbii. Dynastia Karadziordziewiciów, której był założycielem, utrzymała wpływy w Serbii aż do przejęcia parlamentu przez komunistów w 1945 roku. Nic zatem dziwnego, że Topola, gdzie znajduje się mauzoleum dynastii, to jedno miejsc, które warto odwiedzić, by bliżej poznać historię walki Serbów o niepodległość. Sam kościół świętego Jerzego (znany także jako Oplenac), w którym znajduje się mauzoleum, jest główną atrakcją Topoli, zwłaszcza za sprawą robiącej kolosalne wrażenie mozaiki zdobiącej świątynię. Łącznie zajmuje ona powierzchnię aż 3500 metrów kwadratowych i składa się na nią ponad 40 milionów kawałków szkła.

Sarganska Osmica – filmowa gwiazda
Wiele osób na długo zapamiętało sceny ze słynnego „Undergroundu” Emira Kusturicy, ale znajdą się też tacy, którzy za najważniejsze dokonanie serbskiego reżysera uważają „Życie jest cudem”. Jedną z „ról” w tym filmie gra Ósemka Szargańska (Sarganska Osmica) – funkcjonująca w zachodniej, górzystej części Serbii zabytkowa kolej wąskotorowa. Ciągnąca się przez 22 tunele i 5 mostów trasa gwarantuje widoki, których nazwanie „filmowymi” lub „spektakularnymi” byłoby niedopowiedzeniem. Około 40 minut podróży na linii Mokra Góra -  Šargan Vitasi pozwala w pełni docenić górski krajobraz tego kraju. Ósemką dojechać można również do wioski Drvengrad, która, stworzona w ramach pracy nad „Życie jest cudem”, rozrosła się już do ponad 50 drewnianych chatek. Przy odrobinie szczęścia można spotkać tu samego Kusturicę. Obecnie jest to istotny punkt na artystycznej mapie Serbii, a od 2008 roku odbywa się tu Kustendorf Film & Music Festival pod patronatem Ministra Kultury.

Studenica – perła w koronie monastyrów
Zbudowane głównie z XIII i XIV wieku serbskie monastyry to niewątpliwie jedna z największych atrakcji tego kraju. Pełne rzeźb, ikon, fresków i ornamentów klasztory ukrywają się w tutejszych lasach i dolinach, pośród zachwycającej przyrody. Jednym z najznamienitszych przykładów takiej budowli jest monastyr Studenica, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ten zabytek o ponad osiemsetletniej historii, to jeden z najstarszych przykładów sztuki z tzw. szkoły raszkańskiej, nawiązującej do architektury bizantyńskiej. Wśród innych ważnych monastyrów warto wymienić Sopocani, który również znajduje się na liście UNESCO. Po przejściu gruntownej renowacji został on udostępniony pielgrzymom i przyciąga pięknie zachowanymi, średniowiecznymi freskami.

Rakija, owczy ser i jagnięcina z różna, czyli smaki Serbii
Serbska kuchnia, jak i sama Serbia, to prawdziwy misz-masz wpływów i tradycji. Z jednej strony znajdziemy tu ewidentne inspiracje kuchnią grecką (wariacja na temat musaki), z drugiej turecką. Podczas podróży po tym pięknym kraju warto spróbować lokalnych owczych serów oraz mięs, zwłaszcza popisowej jagnięciny z różna, czy też przypominającego nasz bigos podvaraka. W rezerwacie Zasavica natomiast wytwarza się z mleka bałkańskich oślic jeden z najdroższych na świecie serów - Pule. Serbowie przygotowują również doskonałą kawę po turecku (zwyczajowo, podczas pierwszej wizyty w domu, gość musi przyjąć filiżankę kawy, choćby w ogóle jej nie pijał). Pysznym i popularnym obiadem jest karadordeva snicla, czyli panierowany kotlet schabowy nadziewany serem, szynką i boczkiem, podawany z ziemniakami i sosem tatarskim.
Jeśli chodzi o alkohol, tu nie ma wątpliwości – najważniejsza jest jak najbardziej bałkańska, uwielbiana w całym regionie, rakija. Serbowie wytwarzają ją zarówno ze śliwek, jak i moreli, czy gruszek.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter