phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Наши предложенияАрмения

праздник Армения

Коротко о направлении

  • tajemnicze monastyry i misternie rzeźbione chaczkary
  • Erywań - jedno z najstarszych miast świata
  • wspaniała przyroda, skalne miasta i światowej klasy zabytki
  • najdłuższa kolejka linowa na świecie
  • gościnność i doskonała ormiańska kuchnia

Посмотреть предложение

Widok na Ararat Армения

148 692Rub
  • посещение коньячного завода
  • посещение старейшего винного бара в мире
  • ужины в традиционных армянских ресторанах и у местных жителей
  • фольклорный концерт
  • Горящие туры
  • Горящие туры

Wspaniała przyroda, gościnni mieszkańcy, światowej klasy zabytki i widoczna z każdego miejsca w kraju góra Ararat. Armenia intryguje swoją historią i zachwyca monastyrami czy misternie zdobionymi chaczkarami, przyciągając coraz więcej turystów z całego świata.

Armenia - kraj monastyrów i chaczkarów
Świątyń, monastyrów i chaczkarów jest tu tak dużo, że nie sposób podać ich dokładnej liczby. Mimo to, każdy z tych obiektów jest na swój sposób wspaniały, piękny i wyjątkowy. Chaczkary, czyli dosłownie „kamienne krzyże” zaczęto wykuwać w Armenii zaraz po przyjęciu chrześcijaństwa. Zastępować miały pogańskie świątynie, później zdobiły już także rozstaje dróg, ogrody czy nagrobki. Dziesiątki tysięcy wykutych w kamiennych tablicach krzyży pokrytych jest drobnymi ornamentami – innymi dla każdego z nich. Aby zobaczyć najbardziej wyjątkowe katedry Armenii koniecznie trzeba odwiedzić religijne centrum kraju – Eczmiadzyn. „Watykan Ormian” skrywa takie perełki jak kościół Hripsime – jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych Armenii, piękną, wzniesioną przez Grzegorza Oświeciciela katedrę – najstarszą świątynię chrześcijańską w kraju czy ruiny VII-wiecznej katedry Zwartnoc. Świątynie nie kuszą przepychem czy złotymi zdobieniami. Położone z dala od centrów miast, powstałe z wulkanicznego tufu, zaskakują swoją prostą, ascetyczną formą, dzięki której ludzie mieli zbliżać się do Boga. Wczesnośredniowieczne monastyry to prawdziwe znaki rozpoznawcze Armenii i perełki architektury. Warto odwiedzić wykuty w skale i położony w wielkiej dolinie monastyr Geghard, Chor Wirap, skąd roztacza się niezapomniany widok na stoki Araratu czy największy monastyr w Armenii – Tatew. Każdy monastyr ma swoją wyjątkową historię, każdy z nich położony jest w zapierającej dech scenerii wąwozów, przepaści i urwisk.

Stolica starsza niż Rzym
Założony w 782 r. p. n. e. Erywań jest starszy od uważanego za kolebkę cywilizacji Rzymu o całe 29 lat! Stolica Armenii mimo swojej długowieczności nie posiada urokliwej starówki. Zachwyca czymś zupełnie innym – mieszanką nowoczesności z miejscami doskonale pamiętającymi blisko 70 lat komunizmu. Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Erywaniu jest Plac Republiki otoczony przez monumentalne budynki z różowego i żółtego tufu wulkanicznego. Pośrodku placu znajdziemy tańczące i grające fontanny, które najlepiej oglądać po zmroku. Warto też wspiąć się na Kaskady, słynny, 300-metrowy kompleks architektoniczny liczący sobie ponad 500 stopni, skąd roztacza się widok na miasto. W stolicy najstarszego chrześcijańskiego kraju możemy też odwiedzić muzeum starożytnych rękopisów lub przejechać kilka kilometrów, aby dotrzeć do wioski Garni z kompleksem budynków niegdyś obejmującym twierdzę, pałac i świątynię. Do dziś zachowała się jedynie zbudowana w I wieku świątynia, która wyglądem przypomina ateński Partenon. W wiosce znajdziemy też Świątynię Słońca – jedyną pogańską świątynię, która zachowała się do dziś w Armenii.

Ararat – święta góra Ormian
Nazwa ta znana jest przede wszystkim z przypowieści o potopie i Arce Noego. To właśnie na tej górze miała zatrzymać się łódź Noego, a ludzie, którzy zeszli z niej na ląd stworzyli u jej stóp podwaliny dzisiejszej cywilizacji. Góra znajdująca się niegdyś na terenie Armenii została w czasach komunizmu przekazana w darze… Turcji, a Ormianie na każdym kroku okazują swoją tęsknotę za świętą górą. Taką samą nazwę nosi prowincja i jedno z miast. Ararat to także nazwa dla klubów piłkarskich, hoteli, soków czy restauracji. Nazwę tę nosi też najpopularniejszy trunek w Armenii - znakomity koniak Ararat. Święta góra Ormian pojawia się też w centrum armeńskiego godła. Przede wszystkim jednak góra zdobi Armenię, bo choć nie znajduje się na jej terytorium, jej ośnieżony szczyt widoczny jest właściwie z każdego miejsca w kraju.

Ormiańska kuchnia
Tutaj najważniejszy jest chleb. Podawany do każdego posiłku, ma dwa najpopularniejsze rodzaje – matnakasz, owalny i płaski, o grubości ok. 3 cm oraz cieniutki lawasz. Popularne są także dania, którego bazą jest chlebek hac – żangialow hac to chlebek faszerowany ziołami, a lahmadzio hac, to cieniutki, ormiański chlebek z mieloną wołowiną i sokiem z cytryny. Typowym smakiem Armenii jest też smak sera. Armeński ser wyrabiany z mleka krowiego, koziego czy owczego sprzedawany jest w sklepach i na bazarach, gdzie sprzedawcy ochoczo częstują wszystkimi jego rodzajami zachęcając do zakupów. Popularny jest także spas, czyli lekko kwaśna zupa, której bazą jest ormiański jogurt, a doskonałym dodatkiem - kasza pęczak. Po obfitych posiłkach koniecznie należy spróbować alkoholowych destylatów, które są tutaj bardzo popularne. Najbardziej znana wódka – tutovka pędzona jest z morwy, cirani ohi powstaje z moreli, a tanzi ohi z gruszki. Napoje w wersji bezalkoholowej to najczęściej domowy kompot lub herbata tymiankowa – urcy tej.

Wizy: nie są wymagane, paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia wjazdu.

Czas lokalny: czas polski letni plus 2 godz., czas polski zimowy plus 3 godz.

Język: urzędowy: ormiański; inne języki: rosyjski.

Stolica: Erywań

Czas przelotu: Warszawa – Erywań ok.: 3,5 godz.

Waluta: dram ormiański (AMD); 1 PLN=123.61, 1000 AMD= 8.10 PLN

Napięcie: 220 V.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter