phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Наши предложенияКатар

праздник Катар

Коротко о направлении

  • Szokujące bogactwo, rozmach i nowoczesność
  • Doha – stolica na sztucznej wyspie
  • złote piaski pustyni i bujne lasy namorzynowe
  • Souq Waqif – tętniący życiem, orientalny bazar

Посмотреть предложение

Architektura, która szokuje swym rozmachem i nowoczesne centra handlowe. Niezwykła, zbudowana na sztucznej wyspie stolica – Doha, a w niej hotele na najwyższym światowym poziomie. Podczas wycieczki do Kataru luksus i bajeczne bogactwo widoczne są na każdym kroku.

Między pustynią a zatoką
Właśnie tutaj, pomiędzy pustynią, a Zatoką Perską położone jest najbogatsze państwo świata. Kosmopolityczne miasta z drapaczami chmur, wspaniałymi muzeami i galeriami, a tuż obok centra kultury islamskiej, do której Katarczycy są bardzo mocno przywiązani. Targi pełne są aromatycznych przypraw i różnobarwnych tkanin. Złote piaski katarskiej pustyni, to miejsce wielu rozrywek, m.in. jazdy jeepem czy sand boardingu, czyli zjazdu na desce po wydmie. Na turystów czekają tu wyłącznie luksusowe hotele wysokiej klasy!

Stolica na sztucznej wyspie
Niezwykłe miasto Doha, czyli stolica Kataru zostało wybudowane na sztucznej wyspie, która jest prawdziwym dziełem sztuki architektonicznej. Obowiązkowymi punktami podczas wizyty w mieście stołecznym Kataru są promenada Corniche z widokiem na dzielnicę biznesową i lotnisko, Wioska Kultury z operą, muzeami i galeriami, luksusowa dzielnica Perła Kataru znajdująca się na sztucznej wyspie, w kształcie ostrygi z perłą oraz serce Dohy – Souq Waqif – tętniący życiem, orientalny bazar ze znajdującym się nieopodal fortem Al Koot. Warto też przespacerować się bulwarem nad zatoką, szczególnie po zmroku, z zachwycającym widokiem na oświetlone wieżowce i spędzić dzień w Aspire Zone – największym w mieście parku rekreacyjnym ze stadionem, fontannami i ścieżkami spacerowymi.

Kultura i natura
Katar to także wiele muzeów, centrów kulturalnych, ale także zabytków. Warto odwiedzić Fort Al Zubara, który kiedyś pełnił rolę więzienia oraz znajdujące się w pobliżu, wpisane na listę UNESCO stanowisko archeologiczne ruin miasta Al Zubara. W porcie Al Khor można podziwiać tradycyjne, arabskie łodzie dhow. Jedna z nich znajduje się także w godle Kataru. Spragnieni kontaktu z naturą powinni wybrać się w okolica Al Thakira, gdzie w bujnych lasach namorzynowych spotkamy flamingi czy czaple. Podczas wycieczki do Kataru trzeba zobaczyć Inland Sea, czyli zatokę wcinającą się w głąb pustyni.

Warto wiedzieć!
• W Katarze dni wolne od pracy to piątek i sobota.
• W katarskich liniach lotniczych sokół może podróżować na pokładzie z pasażerami.
• W miesiącach letnich temperatury dochodzą tu do 50 stopni Celsjusza.
• Najważniejsze słowo dla Katarczyków to „Inshallah”, co oznacza „Jak Bóg da”. Wypowiada się je setki razy dziennie i może być odpowiedzią na każde pytanie.
• Dostęp do alkoholu jest tu bardzo ograniczony. Aby zrobić zakupy w sklepie z alkoholami trzeba posiadać licencję wystawianą przez pracodawcę. Alkohol dostępny jest w dobrych hotelach i klubach.
• Kobiety i mężczyźni nie powinni oddalać się w kostiumach kąpielowych od plaż i basenów, a płeć piękna powinna unikać strojów odsłaniających kolana i ramiona oraz obcisłej odzieży. Niewłaściwy strój karany jest co najmniej wysoką grzywną.

Czas lokalny: czas polski plus 2h

Czas przelotu: Polska – Doha ok. 5h 40min

Wjazd do kraju:
- przy wjeździe do Kataru obywatele RP muszą legitymować się paszportem zwykłym; paszporty tymczasowe nie uprawniają do wjazdu na terytorium Państwa Katar
- od 9 sierpnia 2017 r. Polscy obywatele nie podlegają w Katarze obowiązkowi wizowemu w związku z pobytem turystycznym nieprzekraczającym łącznie 90 dni w okresie 180 dni liczonych od daty wjazdu na terytorium Kataru;
- okres ważności paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy
- w Katarze obowiązuje zakaz wwozu: produktów alkoholowych, w tym także tych nabytych w sklepach wolnocłowych, wieprzowiny, narkotyków i pornografii
- wwożąc leki uspokajające, usypiające czy psychiatryczne należy posiadać na nie receptę

Klimat:
- zimy są łagodne (ok. 33°C/dzień i 7°C/noc), lato bardzo gorące i wilgotne (ok. 45°C/dzień i 30°C/noc)
+ od czerwca do września temperatura osiąga ok. 45°C w ciągu dnia i ok. 30°C w nocy
+ od listopada do kwietnia temperatura waha się od 28°C do 38°C w dzień i 7°C w nocy

Waluta: Rial katarski (QAR) (1 rial = 100 dirhamów)


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter