phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Наши предложенияМолдова

праздник Молдова

Коротко о направлении

  • Kiszyniów – postmodernistyczna stolica
  • największe na świecie piwnice winne
  • zabytki z listy UNESCO
  • zapierające dech krajobrazy

Посмотреть предложение

Drewniane cerkwie, malowane monastyry Молдова / Румыния

75 615Rub
  • красивые церкви и монастыри из списка ЮНЕСКО
  • Счастливое кладбище Сапанта
  • ущелье Биказ
  • поездка на узкоколейном поезде
  • молдавские вина
  • незабываемые пейзажи
  • Горящие туры
  • Горящие туры

Mołdawia - kraina winem płynąca

W czasach, gdy wszystko już zostało zwiedzone i zobaczone, Mołdawia to wciąż tajemniczy, nieznany świat. Ten nieduży, 4,5-milionowy kraj na pograniczu Rumunii i Ukrainy będzie doskonałym celem podróży dla każdego, kto poszukuje wrażeń związanych z obcowaniem z dziką przyrodą oraz poznawaniem bardzo przyjacielsko nastawionych, otwartych i ciekawych ludzi.

Mołdawia to piękne, malownicze krajobrazy – dziewicze lasy, poprzetykane rzekami i strumieniami, pełne wąwozów, urwisk i kotlin. Okolice Raszkowa zwane są wręcz „Naddniestrzańską Szwajcarią”. Poza takimi miastami jak Kiszyniów (Chișinău), Bielce (Bălți), czy słynny kurort Kaguł (Cahul) znajdziemy tu maleńkie wioski, pola arbuzów, sady brzoskwiniowe i… uprawy winorośli! Niewątpliwie, największym skarbem tego kraju są winnice. Wina produkowane w Mołdawii to chluba tego regionu i najważniejszy towar eksportowy, a od jakiegoś czasu również atrakcja turystyczna, bo część winnic można bez problemu zwiedzić. Jeżeli zatem chcielibyście przejść się uliczkami o dźwięcznych nazwach Cabernet, Pinot, czy Sauvignon, a na pamiątkę przywieźć przepiękne zdjęcia i butelkę bądź dwie przepysznego, wytwarzanego z sercem trunku - Mołdawia to miejsce właśnie dla Was! Gwarantujemy, że oglądanie tych widoków w albumie, z kieliszkiem lokalnego wina w dłoni, w sekundę przeniesie Was z powrotem do tego zielonego raju pod błękitnym niebem.

Największe winne "piwnice" na świecie

Każdy prawdziwy wielbiciel wina powinien choć raz odwiedzić Milesti Mici lub Cricova - dwie największe winne "piwnice" na świecie, mieszczące się niedaleko stolicy Mołdawii. Choć piwnice to nie jest odpowiednie słowo - są to ogromne labirynty podziemnych ulic ciągnące się setki kilometrów (Milesti ok 200km, Cricova 120km) wypełnione wielkimi beczułkami fermentującego soku z winogron, oraz butelkami, które pamiętają czasy średniowiecza. I choć Milesti jest większa, to większą popularnością cieszy się Cricova - jest to najpopularniejsze w kraju miejsce spotkań polityków i ważnych osobistości ze świata (np. swoje urodziny świętował tu Prezydent Rosji, Władimir Putin)  oraz fabryka szampana wg tej samej receptury co w Szampanii. I to właśnie tu główne trakty noszą nazwy gatunków win – prócz wspomnianych Cabernet, czy Sauvignon, znaleźć można np. ulicę Merlot, przy której gotowe butelki win pakowane są do kartonów. Do zwiedzania podziemi warto ciepło się ubrać, bo temperatura w wynosi tam zaledwie 12 stopni, a wilgotność jest na poziomie 80%. Może nie są to najlepsze warunki do zwiedzania, za to do leżakowania win - wręcz idealne, o czym każdy może się przekonać podczas degustacji wieńczącej wyprawę.

Kiszyniów - powrót do minionej epoki z szerokim uśmiechem

Kiszyniów ma w sobie coś z Warszawy - obie stolice zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej i odbudowywane własnymi siłami, ale różni je tempo tych zmian. Odwiedzić Kiszyniów to jak wrócić do Warszawy z czasów dzieciństwa, choć trzeba przyznać, że Mołdawianie nie mają sobie równych w poziomie improwizacji budowlanej i architektonicznej fantazji. Nad miastem, wyglądającym jakby było wybudowane z wszelkich dostępnych materiałów, górują monumentalne budynki rządowe - ogromna bryła parlamentu i Pałac Prezydencki. Wszystko to łagodzi jednak zaskakująca ilość parków, skwerów i kwiatów, przez co Kiszyniów jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Zakupy większość mieszkańców robi na ogromnym miejskim targowisku, gdzie można znaleźć dosłownie wszystko, od jedzenia po AGD. Aby zobaczyć główne atrakcje miasta najlepiej przejść się Bulevardul Stefan cel Mare - główną aleją spacerową stolicy. Kiszyniów zachwyca bałkańskim temperamentem i praktycznie całą dobę tętni życiem, a mieszkający tu ludzie ujmują przybyszów z innych zakątków świata swoją gościnnością i serdecznością.

 

Cygańskie Pałace w Soroki
Soroki - nieduże miasto na północy Mołdawii - słynie z wyjątkowej cygańskiej dzielnicy. Położona na wzgórzu nad miastem przez wielu jest uważana za stolicę mołdawskich Romów. Zamiast taboru, mamy tu rzecz niezwykłą - całą dzielnicę pełną malowniczych, dwu- i trzypiętrowych willi-pałacyków, z efektownymi bramami i fantazyjnymi zdobieniami. W XIX wieku mieszkała tu cygańska arystokracja, obecnie raczej klasa średnia, natomiast wokół większych budowli rozrosły się skromniejsze domki mniej zasobnych mieszkańców dzielnicy. Warto odwiedzić też wspaniałą cygańską cerkiew, gdzie barok miesza się z gotykiem i klasycyzmem, a schodząc ze wzgórza natrafimy na małą fortecę.

Kuchnia słowiańsko-bałkańska

Podobnie jak cała kultura, również kuchnia mołdawska jest owocem krzyżujących się w tym kraju tradycji. Można znaleźć tu dania popularne w Rumunii, Rosji, Turcji, a także… w Polsce. Tradycyjne danie mołdawskie to pacinta - placek z ciasta przypominającego francuskie, nadziewany ziemniakami, serem lub kapustą. Do dań najczęściej podawana jest mamałyga - zwarta kaszka kukurydziana, która funkcjonuje też jako oddzielne danie, z dodatkiem ryb, bryndzy, śmietany lub skwarek. Ważną rolę odgrywają w mołdawskiej kuchni warzywa - gotowane i pieczone papryki, fasole, dynie, kabaczki, kalafiory. Podaje się je często w towarzystwie mięs - kurczaka, wołowiny.  Amatorzy ostrych smaków nie mogą pominąć tokanya (tocană națională) czyli tradycyjnego gulaszu wołowego w ostrym, paprykowym sosie. Popularne są tu zupy, zwłaszcza rosół i ciorba - kwaśna zupa, np. kalafiorowa albo flaki zabielane śmietaną. W kuchni oczywiście często stosowane jest też lokalne wino, nie tylko w formie dodatku do posiłków, nie zabraknie zatem ciekawych smaków sosów, czy potrawek na jego bazie. Miłośnicy kuchni bałkańskiej na pewno nie zawiodą się na lokalnych smakach!

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter