phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Наши предложенияJeziora

праздник Jeziora

Коротко о направлении

  • jeziora i lasy – raj dla miłośników natury
  • urokliwe zatoczki, odosobnione miejsca do kąpieli i wędkowania
  • relaks w kajaku, łódce lub żaglówce
  • malownicze portowe miasteczka i świetnie przygotowane szlaki rowerowe
  • kuchnia pełna słodkowodnych ryb przyrządzanych na 1000 sposobów

Посмотреть предложение

Отдых (19)

WARMIA I MAZURY

Tysiące jezior, malownicze krajobrazy, dziewicza przyroda, lasy, liczne szlaki rowerowe i kajakowe, urocze miasteczka, ciekawa historia i świetne hotele. Obierz kurs na Mazury!

Mazury – Kraina Tysiąca Jezior. Mało kto wie, że w rzeczywistości można się ich doliczyć aż 2600! To tutaj znajduje się największe jezioro w Polsce – Śniardwy i najdłuższe – Jeziorak. Region został oficjalnie uznany za jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na świecie i jedno z najpiękniejszych w Europie. To ulubione miejsce miłośników sportów wodnych. Cisza, spokój i kontakt z naturą – czego chcieć więcej?

Nasze miejsca: główne ośrodki regionu i gwarancja komfortowych wakacji to: Olsztyn – stolica Warmii i Mazur, z miejską plażą nad Jeziorem Ukiel; Mrągowo, słynące z Pikniku Country i Westerncity Mrongoville; Mikołajki – stolica żeglarstwa; Ostróda – Letnia Stolica Warmii i Mazur, słynie z unikatowego w świecie Kanału Ostródzko-Elbląskiego, po którym „statki płyną po trawie". Warto poznać także mniejsze miejscowości, idealne na bliskie spotkanie z przyrodą, takie jak np. Stare Sady.

Aktywny wypoczynek: Mazury to raj miłośników sportów wodnych: żeglowania, wind- i kitesurfingu, kajakarstwa czy nurkowania. To także idealne miejsce dla amatorów pieszych wędrówek, biegania, nordic walkingu i wycieczek rowerowych.

Jeziora: Kraina Wielkich Jezior Mazurskich obejmuje około 2600 jezior, w tym Śniardwy – największe i Jeziorak – najdłuższe jezioro w Polsce, Kisajno z malowniczą linią brzegową, licznymi zatoczkami oraz archipelagiem kilkunastu wysp. Wiele jezior połączonych jest kanałami i rzekami, tworząc atrakcyjne szlaki wodne.

Zwiedzanie: tutaj nie będziesz się nudzić! Czekają na Ciebie miejsca z ciekawą historią: liczne skanseny, kościoły, kapliczki i sanktuaria, niezliczone zamki i twierdze, pola Grunwaldu. Zobacz Wilczy Szaniec w Gierłoży – kwaterę główną Adolfa Hitlera, zachwyć się pięknem barokowej świątyni w Świętej Lipce, poznaj Gietrzwałd – miejsce kultu Matki Boskiej i jedynych zatwierdzonych przez Kościół objawień w Polsce, wybierz się w rejs statkiem po Kanale Elbląskim – najdłuższym żeglownym kanale w Polsce.

Od kuchni: kuchnia Warmii i Mazur to mieszanka kuchni polskiej, niemieckiej i kresowej. Na stołach królują proste dania oparte na mące, ziemniakach i jajkach: kartacze – kulinarna wizytówka regionu, plińce z pomoćką – chrupiące placki ziemniaczane z twarogiem, szmurkul – duszona kapusta, doskonały dodatek do mięs, dzyndzałki – pierogi, karmuszka – zupa gulaszowa z fasolą.

 

SUWALSZCZYZNA

 „Kraina jak baśń” – nieskażona przyroda, czyste powietrze, przejrzyste wody jezior i rzek, rozległe puszcze, mnóstwo urokliwych zakątków, mozaika kultur i pyszna regionalna kuchnia. To Polska w miniaturze – każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Suwalszczyzna – najdalej na północny-wschód wysunięty kraniec Polski to nieodkryta kraina niemal 150 jezior. To tutaj znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce i na całym Niżu Środkowoeuropejskim – Hańcza i słynne jezioro Wigry – jeden z największych naturalnych zbiorników wodnych w kraju. Region, którego znaczną część zajmują lasy, zachwyca unikatowym w skali Polski krajobrazem, ukształtowanym przez lodowiec. Jeśli pragniesz chwili wytchnienia od miejskiego zgiełku, odwiedź Suwalszczyznę i wypocznij w sercu natury.

Nasze miejsca: główne ośrodki regionu to: Suwałki – stolica regionu; Augustów – miasto otoczone dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską. Warto poznać także mniejsze miejscowości wtopione w przyrodniczy pejzaż, takie jak Gołdap.

Aktywny wypoczynek: Suwalszczyzna jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki aktywnej. Wybierz się na spływ kajakowy po Czarnej Hańczy, żegluj po jeziorach, zwiedzaj okolice na rowerze szlakiem green velo, spróbuj jazdy konno, uprawiaj nordic walking.

Jeziora: region obejmuje około 150 jezior, w tym najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza i 10. pod względem wielkości – Wigry. Są tu zarówno akweny z piaszczystymi plażami, jak również malownicze jeziorka o stromych brzegach położone pośród lasów.

Parki Przyrody: północno-wschodnia część Polski przyrodą stoi – to słynne Zielone Płuca Polski. Są tutaj 2 parki narodowe: Biebrzański Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy, na terenie którego znajdują się liczne szlaki piesze, rowerowe i ścieżki edukacyjne. W obrębie regionu jest również aż 21 rezerwatów przyrody. Warto wspomnieć także o Puszczy Augustowskiej – jednym z największych kompleksów leśnych Polski oraz o Suwalskim Parku Krajobrazowym – najstarszym parku krajobrazowym w Polsce z punktami widokowymi: Cisowa Góra i Rowelska Góra. To jeden z najpiękniejszych zakątków Polski i zdobywca tytułu „Siódmego Cudu Polski”.

Zwiedzanie: poznaj wizytówkę Suwalszczyzny – Klasztor Kamedułów w Wigrach, zobacz molennę we wsi Wodziłki – najstarszą tego typu budowlę w Polsce, podziwiaj Kanał Augustowski – uznany za jeden z 7 cudów Polski, wybierz się w rejs Doliną Rospudy – malownicze widoki gwarantowane! Ciekawostką geograficzną regionu są trójstyki granic – są tu aż 2 miejsca, gdzie spotykają się granice trzech krajów: Polski, Litwy i Rosji (punkt „Wisztyniec” nieopodal Wiżajn) oraz Polski, Litwy i Białorusi (na rzece Marycha w Puszczy Augustowskiej). Warte uwagi są także mosty w Stańczykach – akwedukty Puszczy Rominckiej o długości ok. 200 m i ok. 36 m wysokości.

Od kuchni: specjałami regionalnej kuchni są kartacze, zwane cepelinami, bliny, chłodnik litewski, babka ziemniaczana, sękacz i ryby z tutejszych jezior. Dania są sycące, często obficie okraszone tłuszczem ze skwarkami i słoninką.

 

KASZUBY

Malowniczy krajobraz, liczne jeziora i lasy, wartkie rzeki oraz wciąż żywy kaszubski folklor i niezwykła gościnność mieszkańców. Witómë na Kaszëbach!

Pojezierze Kaszubskie to część największego pojezierza w Polsce – Pojezierza Pomorskiego. Jego centralną część stanowi Szwajcaria Kaszubska – uznawana za jedną z najpiękniejszych krain w Polsce. To wspaniały region, który słynie z wyjątkowej gościnności mieszkańców i ogromnego przywiązania do tradycji. Jeśli chcesz odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody, w miejscu z bogatą kulturą – Kaszuby są idealnym miejscem dla Ciebie!

Nasze miejsca: Chmielno – Perełka Pomorza, położone nad jeziorami Białym i Kłodno, ma piękną piaszczystą plażę i słynie z Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów; Gowidlino nad jeziorem Gowidlińskim i Sulęczyno w pobliżu jezior Gowidlińskiego, Chojnowego i Warleńskiego – idealne miejsca na spokojny wypoczynek. Największymi ośrodkami regionu są Kartuzy i Kościerzyna.

Aktywny wypoczynek: wypożycz kajak i wybierz się na spływ Kółkiem Jezior Raduńskich – jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce, podziwiaj piękno przyrody na rowerze, wejdź na szczyt Wieżycy – najwyższej góry na polskim pojezierzu, spróbuj swoich sił w żeglowaniu, spaceruj i uprawiaj nordic walking. Na Kaszubach nie będziesz się nudzić!

Jeziora: Pojezierze Kaszubskie słynie ze wspaniałych jezior, które wprawiają turystów w zachwyt. Obejmuje około 500 jezior, w większości pochodzenia polodowcowego. Największym z nich jest Jezioro Wdzydze, nazywane Kaszubskim Morzem. Jezioro ma nietypowy kształt krzyża, którego ramiona tworzą jeziora: Radolne, Jelenie, Gołuń i Wdzydze.

Parki Przyrody: na terenie Kaszub znajdują się 2 parki narodowe: Park Narodowy Bory Tucholskie i Słowiński Park Narodowy. Jest tu także kilka parków krajobrazowych, m.in. Wdzydzki Park Krajobrazowy i Kaszubski Park Krajobrazowy, oraz kilkadziesiąt rezerwatów przyrody.

Zwiedzanie: zajrzyj do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich i oddychaj kaszubską atmosferą, odwiedź Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów i zobacz jak wygląda proces wyrabiania naczyń z gliny, wybierz się do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, podziwiaj „Dom do góry nogami” w Szymbarku, odwiedź „Polskie Stonehenge”, czyli rezerwat przyrody „Kręgi Kamienne” w Węsiorach.

Kuchnia: kaszubską kuchnię charakteryzuje prostota potraw i łatwe ich przygotowanie. Dominują w niej ryby i sezonowe produkty. Spróbuj słynnego śledzia po kaszubsku, zylcu – galaretki z mięsa lub ryb, przygotowywanej z dodatkiem octu, dziadówki – smacznej zupy z maślanki z gotowanymi ziemniakami, okraszonej boczkiem, kaszubskich ruchanek – placków z chleba z konfiturą, szpajzy kaszubskiej – kremu jajecznego o gładkiej, delikatnej, galaretowatej konsystencji.

 

POJEZIERZE WIELKOPOLSKIE

Tysiące jezior, piękne krajobrazy, bogata historia, ciekawe zabytki i wiele atrakcji turystycznych. Zapraszamy do Wielkopolski!

Pojezierze Wielkopolskie jest jednym z najbardziej malowniczych pojezierzy w Polsce. Są tu dzikie puszcze, liczne doliny rzeczne, jest i lokalna „Szwajcaria” (Żerkowska). Oprócz wspaniałej scenerii, Wielkopolska oferuje także bezcenne zabytki i wiele miejsc ważnych dla polskiej historii.

Jeziora: największym i najbardziej znanym jest rynnowe Jezioro Gopło, znane z legendy o Królu Popielu, a najgłębszym – Jezioro Powidzkie. Warto także wspomnieć o Jeziorze Bnińskim, skąd blisko jest do zamku w Kórniku, oraz o Jeziorze Świniarskim, niedaleko którego znajduje się Gniezno.

Nasze miejsca: Poznań – stolica i największe miasto regionu z miejską plażą nad Jeziorem Maltańskim oraz mnóstwem atrakcji i ciekawych zabytków; Gniezno – dawna stolica Polski; Wągrowiec, którego atrakcją jest jedno z nielicznych w Europie skrzyżowań rzek – Wełny i Nielby; Żnin – spokojna miejscowość ze słynną Basztą.

Aktywny wypoczynek: spróbuj swoich sił i opłyń kajakiem Wielką Pętlę Wielkopolski – najdłuższy szlak wodny w Polsce, zaszalej w aquaparku – słynnych Termach Maltańskich w Poznaniu. Na Pojezierzu Wielkopolskim czekają także liczne szlaki rowerowe i piesze, można jeździć konno i uprawiać nordic walking.

Atrakcje: poznaj największe atrakcje Poznania – Stary Rynek ze słynnymi koziołkami, Palmiarnię w Parku Wilsona, odwiedź Ostrów Tumski, Centrum Nauki, Sztuki i Biznesu Stary Browar i Termy Maltańskie. W Gnieźnie czeka Katedra Gnieźnieńska ze słynnymi drzwiami oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zajrzyj do Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji i Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, zobacz Zamek w Kórniku i słynną Mysią Wieżę w Kruszwicy.

Kuchnia: tradycyjna kuchnia wielkopolska to nie tylko poznańskie pyry z gzikiem, ale także różnego rodzaju zupy, dania mięsne oraz słodkie przekąski. Spróbuj regionalnych potraw, takich jak: kaczka po wielkopolsku, plyndze – placki ziemniaczane po poznańsku, kluchy na łachu – pampuchy wielkopolskie. Zasmakuj rozmaitych zup, jak np. czarna polewka czy „ślepe ryby z myrdyrdą” – zupa z ziemniaków z zasmażką.

 

POJEZIERZE POMORSKIE

Dzika przyroda, tysiące jezior, wiele parków krajobrazowych, parki narodowe i rezerwaty przyrody, a także piękne miasta z ciekawymi zabytkami. Raj dla miłośników sportów wodnych, ale też dla amatorów turystyki pieszej i rowerowej. Ciesz się bliskością natury i podziwiaj niezwykłe piękno regionu.

Jeziora: ponad 4000 jezior, z których największe to Drawsko, Wielimie, Wdzydze i Lubie. Jeziora charakteryzują się czystą wodą, urozmaiconą linią brzegową, mnóstwem urokliwych zatok i licznymi wysepkami. Proponujemy wypoczynek nad jeziorami Chlewo Wielkie i Wicko, które szczególnie lubiane jest przez wędkarzy z uwagi na bogactwo gatunków ryb.

Nasze miejsca: największe ośrodki regionu: Bydgoszcz i Toruń znajdują się na jego obrzeżach. Z miast położonych w głębi pojezierza warto wspomnieć o Szczecinku i Chojnicach. Z ITAKĄ wypoczniesz w spokojnych miejscach, jak otoczone zielenią Cybulino i Jezierzany, skąd blisko jest do Jarosławca.

Aktywny wypoczynek: region cieszy się popularnością wśród żeglarzy, windsurferów i miłośników kajakarstwa. To również idealne miejsce dla wielbicieli turystyki pieszej i rowerowej, a także dla amatorów jazdy konno. Koniecznie wybierz się na spływ rzeką Drawą – jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

Parki Przyrody: na terenie Pojezierza Pomorskiego znajdują się m.in. słynne Bory Tucholskie – jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce i Drawieński Park Narodowy – jeden z najmniej zatłoczonych polskich parków narodowych. Są tu także parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody.

Atrakcje: na Pojezierzu Pomorskim zobacz słynny Wał Pomorski – część systemu umocnień wschodniej granicy III Rzeszy, podziwiaj zamki krzyżackie w Bytowie i Człuchowie, odwiedź Chojnice z malowniczą starówką. Wypoczywając w Jezierzanach, zajrzyj do miejscowej Galerii Rybackiej.

Czas lokalny: czas polski.

Język: polski, można się też porozumiewać w języku angielskim.

Obowiązkowa opłata miejscowa/uzdrowiskowa: Klienci objęci są obowiązkową opłatą miejscową/uzdrowiskową. Opłata jest pobierana na miejscu, przy zakwaterowaniu. Jej wysokość zależy od miejsca wypoczynku.

Przykładowe opłaty:
Kraków – 1,60 PLN/os./doba
Zakopane – 2 PLN/os./doba
Gdańsk – 2,31 PLN/os./doba
Mielno – 2,50 PLN/os./doba
Sopot – 4,45 PLN/os./doba
Kołobrzeg – 4,80 PLN/os./doba
Świnoujście – 4,80 PLN/os./doba
Świeradów-Zdrój – 4,50 PLN/os./doba

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter