phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Наши предложенияSłowacja (narty)

праздник Słowacja (narty)

Коротко о направлении

  • malownicze górskie szczyty
  • kameralne ośrodki narciarskie
  • zróżnicowane trasy
  • słynne Turčianskie Teplice z nowoczesnymi hotelami
  • kultowe lokalne przysmaki

Посмотреть предложение

Czyste powietrze, malownicze górskie szczyty, popularne ośrodki narciarskie, trasy zjazdowe o zróżnicowanym poziomie trudności oraz słynne termy. Poznaj Karpaty po słowackiej stronie!

WYSOKIE TATRY – MALOWNICZE WIDOKI I KULTOWE OŚRODKI NARCIARKIE
Wysokie Tatry to najwyższa część Karpat i jedne z najbardziej malowniczych gór w Europie. To także najbardziej znany region narciarski na Słowacji kuszący ośrodkami narciarskimi ze świetnie przygotowanymi trasami, znakomitą bazą noclegową i gastronomiczną. Tatrzańska Łomnica, Stary Smokovec czy Štrbské Pleso? Wybór należy do Ciebie! Wszystkie polecają się na niezapomniany, aktywny wypoczynek z rodziną lub przyjaciółmi. Najpopularniejszy ośrodek w słowackich Tatrach – Tatrzańska Łomnica, oferuje szusowanie na nartach w alpejskich warunkach – część ośrodka położona jest powyżej 2000 m n.p.m. Ciesz się słoneczną jazdą na nartach na Łomnickiej Przełęczy, na którą można wjechać kolejką gondolową z Tatrzańskiej Łomnicy. Najwyższy i najbardziej stromy stok Łomnickiej Przełęczy (2190 m n.p.m.) zadowoli nawet najbardziej wymagających narciarzy – różnica wysokości 1300 m, gwarancja śniegu oraz nowoczesne wyciągi krzesełkowe i gondolowe gwarantują wspaniałe wrażenia na najwyższej klasy trasie carvingowej o długości 6,5 km i szerokości do 60 m. Mniej doświadczeni narciarze także znajdą tutaj coś dla siebie – czeka na nich ok. 6 km tras zjazdowych. Najstarszy kurort i uzdrowisko w słowackich Tatrach – Stary Smokovec urzeka stylową, klimatyczną zabudową i oferuje szeroki wybór tras i atrakcji dostosowanych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są tu trasy dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Bardzo dużą popularnością cieszy się najdłuższa na Słowacji trasa saneczkowa, dostępna także po zmroku. Długa na ponad 2,5 km, zaczyna się przy górnej stacji kolejki na Hrebienok, a kończy w centrum kurortu. W ośrodku jest także tor do snowtubingu i snowpark, można też jeździć na snowbiku, snowfoksie i snowscoocie. Štrbské Pleso (Szczyrbskie Pleso) to najwyżej położona tatrzańska miejscowość i cieszący się niesłabnącą popularnością ośrodek narciarski – corocznie odbywają się tu zawody o Puchar Europy i Puchar Świata FIS. Położony na południowych stokach Skrajnego Soliska (2093 m n.p.m.), oferuje ok. 9 km łatwych i średnich tras zjazdowych, obsługiwanych przez 7 wyciągów. Wszystkie trasy są świetnie przygotowywane i naśnieżane. Najdłuższa, ponad 2-kilometrowa trasa z różnicą poziomów 431 m, prowadzi ze szczytu Soliska, nie jest zbyt wymagająca i gwarantuje wspaniałe widoki. W ośrodku jest snowpark i lodowisko, działają tu także szkółki narciarskie, co sprawia, że jest to idealny wybór na wypoczynek z dziećmi.

NISKIE TATRY – JASNA I NARTY NA CHOPOKU
Cudowna przyroda, termy, jaskinie oraz znane ośrodki turystyczne i narciarskie – poznaj Niskie Tatry i szusuj na Chopoku! Jasna to największy, najnowocześniejszy i najbardziej atrakcyjny ośrodek narciarski na Słowacji. Jest tutaj 46 km tras zjazdowych, obsługiwanych przez 27 nowoczesnych wyciągów. Sezon trwa tu od początku grudnia do końca kwietnia, śnieg gwarantuje nie tylko samo położenie ośrodka na wysokości 2004 m n.p.m., ale również 437 armatek śnieżnych, które mogą pokryć ok. 29 km tras zjazdowych. Trasy są położone na wysokości 943-2004 m n.p.m. i mają różne stopnie trudności. Na rodziny z dziećmi czekają atrakcyjne niebieskie trasy zjazdowe na północnym zboczu Chopoka oraz szkółki narciarskie, gdzie dzieciaki uczą się pod okiem profesjonalnych instruktorów. Doświadczeni narciarze i snowboardziści mogą korzystać ze strefy freeride’owej, oferującej wyjątkowe możliwości jazdy w terenie. Jest tu także świetnie przygotowany snowpark. Szusować można także wieczorem na oświetlonych trasach zjazdowych Biela Púť (niski poziom trudności, długość 990 m) i Záhradky (średni stopień trudności, długość 750 m). Atrakcje na „po nartach” to kilka barów, restauracji czy dyskotek, gdzie można bawić się w rytmach gorącej muzyki do rana.

MAŁA I WIELKA FATRA: SNOWLAND – VALČIANSKA DOLINA, JASENSKÁ DOLINA… A MOŻE WINTER PARK MARTINKY?
Mała i Wielka Fatra to pasma górskie Karpat Zachodnich, malowniczo położone w północno-zachodniej Słowacji. Nie daj się zmylić – tak naprawdę to Wielka Fatra (najwyższy szczyt: Ostredok – 1592 m n.p.m.) jest niższa od Małej Fatry (najwyższy szczyt: Wielki Krywań – 1709 m n.p.m.). Każda Fatra ma swój park narodowy oraz zróżnicowane, małe ośrodki narciarskie z przeróżnymi atrakcjami sportowymi i rekreacyjnymi. Snowland – Valčianska Dolina to niewielki ośrodek narciarski u podnóża Małej Fatry, idealny dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy. Czeka tu 8 tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności i łącznej długości prawie 6 km, obsługiwanych przez 7 wyciągów. W ośrodku działa szkółka narciarska oraz YETI PARK – miejsce zabaw na śniegu dla dzieci. Na nartach czy snowboardzie można jeździć nie tylko w dzień, ale również wieczorem, jest tu także oświetlone lodowisko. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy narciarstwa biegowego – w okolicy czeka na nich 12 km tras biegowych. Kolejnym kameralnym ośrodkiem w pobliżu Turčianskich Teplic jest Jasenska Dolina, malowniczo położona na zboczach Turczańskiej Wielkiej Fatry, u stóp szczytu Lysec (1381 m n.p.m.). Narciarze mają tu do dyspozycji ponad 5 km tras zjazdowych, obsługiwanych przez 7 wyciągów, są tu trasy zarówno dla początkujących jak i średniozaawansowanych, a także bardzo dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Dla rodzin z dziećmi przygotowano przedszkole narciarskie. Teren narciarski Winter Park Martinky położony w południowej części Luczańskiej Małej Fatry, nad miastem Martin – centrum regionu Turiec, znany jest z doskonałych tras, pięknej przyrody i malowniczych widoków na góry. Znajdziesz tutaj ok. 7,5 km zróżnicowanych pod kątem trudności nartostrad, które obsługuje 6 wyciągów. Na snowboardzistów czeka snowpark, a na dzieciaki szkółka narciarska.

TATRALANDIA, BASENOVA… A MOŻE TURČIANSKE TEPLICE?
Słowacja słynie z gorących źródeł i fantastycznych aquaparków, uwielbianych przez turystów. Koniecznie odwiedź największy z nich – Tatralandię, położony w regionie Liptov, niedaleko Liptowskiego Mikułasza. Znajduje się tu 14 basenów (w tym 9 całorocznych), z mnóstwem atrakcji – 28 zjeżdżalni (w tym 6 całorocznych), hydromasaże, przeciwprądy, gejzery czy grzybki wodne. Na miejscu jest także rewelacyjne saunarium i centrum wellness & spa, gdzie skorzystasz z masaży oraz zabiegów leczniczych i relaksacyjnych. Położony niedaleko aquapark Gino Paradise Basenova, znany jest z leczniczych wód geotermalnych i oferuje 8 basenów oraz piękny kompleks spa z kilkunastoma saunami, komorą lodową i jacuzzi. Na miejscu jest także mnóstwo zjeżdżalni, basen z falą i jedyne pod Tatrami centrum nurkowe. W południowo-zachodniej części Kotliny Turčianskiej leży jedno z najstarszych, ale także najnowocześniejszych uzdrowisk na Słowacji – Turčianske Teplice, malowniczo otoczone szczytami Małej i Wielkiej Fatry. Niezwykły klimat i źródła termalne są wykorzystywane do różnorodnych terapii leczniczych. W Turčianskich Teplicach oprócz nowoczesnych hoteli i domów zdrojowych, na Gości czeka aquapark z wodą termalną. To wspaniałe miejsce na odpoczynek i regenerację sił oraz świetny wybór na wakacje wellness połączone z wypadem na narty – w pobliżu znajdują się kameralne ośrodki narciarskie.

TROCHĘ KALORII
Kuchnia słowacka jest znakomita na zimowe chłody. Popularne są rozgrzewające zupy: czosnkowa z grzankami, kurkowa z bitą śmietaną, warzywna z drobnymi kluseczkami czy kapuśniak z grzybami, ziemniakami i kiełbasą. Koniecznie spróbuj słynnego wypražanego syra z hranolkami, czyli smażonego sera podawanego z frytkami i sosem tatarskim. Pyszne są także: halušky – drobne kluseczki z surowych ziemniaków, mąki i jajka, podawane z bryndzą, skwarkami i szczypiorkiem, strapački – kluseczki z zasmażaną kapustą czy lokše – ziemniaczane naleśniki. Typowym słowackim deserem jest strudel z nadzieniem z jabłek, białego sera, wiśni, orzechów, maku czy moreli. A do posiłków… wybierz jedno z wielu świetnych słowackich piw lub win.

Czas lokalny: czas polski.

Czas przelotu: Polska – Słowacja: ok. 1 godz.

Język: słowacki.

Napięcie: 230 V; gniazdka standardowe europejskie.

Waluta: euro (EUR).

Ceny w hotelu i restauracji: obiad – od 15 EUR, napój – ok. 2 EUR, piwo – ok. 3 EUR, wino – ok. 4 EUR.

Komunikacja: taksówka – ok. 15 EUR, skibusy – od ok. 3-5 EUR.

Opłata klimatyczna: w miejscowościach turystycznych i uzdrowiskowych obowiązuje opłata klimatyczna, do uiszczenia w każdym hotelu podczas zakwaterowania lub wykwaterowania – ok. 1,5 EUR os./dzień.

Podane w ofercie godziny serwowania posiłków oraz funkcjonowanie poszczególnych elementów infrastruktury hotelowej mogą ulegać nieznacznym zmianom ze względu na sezonowość, warunki pogodowe, prośby Gości lub siły wyższe, na które hotelarz nie będzie miał wpływu.

*Informacja dotycząca oficjalnej kategoryzacji hotelu znajduje się w opisie prezentowanych obiektów (sekcja „Hotel”) i jest ona zgodna z kategoryzacją stosowaną w danym kraju. Każdy kraj stosuje własne kryterium przyznawania określonej kategorii. Prezentowana na stronie www.itaka.pl oraz w dokumentach podróży kategoryzacja hoteli to nasza subiektywna ocena standardu hotelu. Połowa gwiazdki oznacza kategorię zawyżoną lub zaniżoną w stosunku do oficjalnej kategorii.

 


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży.



 

SEZON NARCIARSKI – TATRZAŃSKA ŁOMNICA
połowa grudnia – koniec kwietnia


Pobierz mapę tras w pełnej rozdzielczości

TRASY NARCIARSKIE:
Położenie: 888-2634 m n.p.m.
Całkowita długość tras narciarskich: 15 tras narciarskich (9 łatwych, 5 średnich, 1 trudna) o łącznej długości ok. 12,5 km.

WYCIĄGI NARCIARSKIE:
Typy i ilość wyciągów: 12 wyciągów (3 gondole, 4 wyciągi krzesełkowe, 4 wyciągi orczykowe, 1 taśma narciarska), snowpark.

 

 

SEZON NARCIARSKI – STRBSKIE PLESO
połowa grudnia – połowa kwietnia


Pobierz mapę tras w pełnej rozdzielczości

TRASY NARCIARSKIE:
Położenie: 1360-1825 m n.p.m.
Całkowita długość tras narciarskich: 12 tras zjazdowych (7 łatwych, 5 średnich) o łącznej długości ok. 9 km, ok. 27 km tras narciarstwa biegowego.

WYCIĄGI NARCIARSKIE:
Typy i ilość wyciągów: 7 wyciągów (3 wyciągi krzesełkowe, 3 wyciągi orczykowe, 1 taśma narciarska), snowpark.

 

 

SEZON NARCIARSKI – STARY SMOKOVEC
połowa grudnia – koniec marca

TRASY NARCIARSKIE:
Położenie: 1025-1480 m n.p.m.
Całkowita długość tras narciarskich: ok. 9 km tras narciarskich (ok. 7,3 km łatwych, ok. 1,7 km średnich); ok. 18 km tras naciarstwa biegowego.

WYCIĄGI NARCIARSKIE:
Typy i ilość wyciągów: 11 wyciągów (1 kolej linowa, 10 wyciągów orczykowych).

 

 

SEZON NARCIARSKI – JASNA
połowa grudnia – koniec kwietnia


Pobierz mapę tras w pełnej rozdzielczości

TRASY NARCIARSKIE:
Położenie: 943-2004 m n.p.m.
Całkowita długość tras narciarskich: 29 tras narciarskich (19,5 km łatwych, 18 km średnich i 8,5 km trudnych) o łącznej długości ok. 46 km; ok. 5,5 km tras narciarstwa biegowego.

WYCIĄGI NARCIARSKIE:
Typy i ilość wyciągów: 27 wyciągów (1 kolej linowa, 4 gondole, 8 wyciągów krzesełkowych, 9 wyciągów orczykowych, 5 taśm narciarskich).
Trasy ze sztucznym naśnieżaniem: ok. 78%.

 

 

SEZON NARCIARSKI – SNOWLAND-VALČIANSKA DOLINA
połowa grudnia-połowa marca


Pobierz mapę tras w pełnej rozdzielczości

TRASY NARCIARSKIE:
Położenie: 510-830 m n.p.m.
Całkowita długość tras narciarskich: 7 tras o łącznej długości ok. 6 km (3 trasy łatwe, 4 średnie).
Trasy ze sztucznym naśnieżaniem: ok. 80%.

WYCIĄGI NARCIARSKIE:
Typy i ilość wyciągów: 7 wyciągów (1 czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, 6 wyciągów orczykowych).
Całkowita przepustowość wyciągów: 5700 osób/godz.

SZKÓŁKI NARCIARSKIE: 4 szkółki narciarskie.

CENY SKIPASSÓW:
Karnet 1-godzinny – dorośli: ok. 6-10 EUR/os., dzieci: ok. 4-8 EUR/os. (w zależności od sezonu);
karnet 4-godzinny – dorośli: ok. 19-21 EUR/os., dzieci: ok. 15-16 EUR/os. (w zależności od sezonu);
karnet 1-dniowy (9.00-16.00) – dorośli: ok. 23-25 EUR/os., dzieci: ok. 17-20 EUR/os. (w zależności od sezonu);
karnet 1-dniowy z nocną jazdą (9.00-20.00) – dorośli: ok. 39 EUR/os., dzieci: ok. 29 EUR/os. (dostępny tylko w wysokim sezonie);
karnet 7-dniowy – dorośli: ok. 110-115 EUR/os., dzieci – ok. 90-95 EUR/os. (w zależności od sezonu).

 

SEZON NARCIARSKI – WINTER PARK MARTINKY (MARTINSKЀ HOLE)
połowa grudnia-połowa marca


Pobierz mapę tras w pełnej rozdzielczości

TRASY NARCIARSKIE:
Położenie: 1150-1456 m n.p.m.
Całkowita długość tras narciarskich: 9 tras o łącznej długości ok. 7,5 km (5 tras łatwe, 4 średnie).
Trasy ze sztucznym naśnieżaniem: ok. 80%.

WYCIĄGI NARCIARSKIE:
Typy i ilość wyciągów: 6 wyciągów (1 sześcioosobowy wyciąg krzesełkowy, 5 wyciągów orczykowych).
Całkowita przepustowość wyciągów: 6735 osób/godz.

SZKÓŁKI NARCIARSKIE: 2 szkółki narciarskie.

CENY SKIPASSÓW:
Karnet popołudniowy – dorośli: ok. 24 EUR/os., dorośli 60+: ok. 21 EUR/os., dzieci do 11 lat: ok. 18 EUR/os., dzieci 12-17 lat: ok. 21 EUR/os.;
karnet 1-dniowy – dorośli: ok. 29 EUR/os., dorośli 60+: ok. 24 EUR/os., dzieci do 11 lat: ok. 21 EUR/os, dzieci 12-17 lat: ok. 24 EUR/os.;
karnet 2-dniowy – dorośli: ok. 54 EUR/os., dorośli 60+: ok. 44 EUR/os., dzieci do 11 lat: ok. 40 EUR/os., dzieci 12-17 lat: ok. 44 EUR/os.;
karnet 6-dniowy – dorośli: ok. 146 EUR/os., dorośli 60+: ok. 120 EUR/os.,  dzieci do 11 lat: ok. 110 EUR/os, dzieci 12-17 lat ok. 120 EUR/os.

 

SEZON NARCIARSKI – JASENSKÁ DOLINA
połowa grudnia-połowa marca


Pobierz mapę tras w pełnej rozdzielczości

TRASY NARCIARSKIE:
Położenie: 545-770 m n.p.m.
Całkowita długość tras narciarskich: 8 tras o łącznej długości ok. 5 km (2 trasy łatwe, 2 średnie, 4 trudne).
Trasy ze sztucznym naśnieżaniem: ok. 70%.

WYCIĄGI NARCIARSKIE:
Typy i ilość wyciągów: 7 wyciągów (1 czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, 6 wyciągów orczykowych).
Całkowita przepustowość wyciągów: 6000 osób/godz.

SZKÓŁKI NARCIARSKIE: 1 szkółka narciarska.

CENY SKIPASSÓW:
Karnet 4-godzinny – dorośli: ok. 12-19 EUR/os., dzieci: ok. 9-14 EUR/os. (w zależności od sezonu);
karnet 1-dniowy (9.00-20.00) – dorośli: ok. 14- 22 EUR/os., dzieci: ok. 11-16 EUR/os. (w zależności od sezonu);
karnet 7-dniowy – dorośli: ok. 91-101 EUR/os., dzieci: ok. 61-66 EUR/os. (w zależności od sezonu).

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter