phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane
>Наши предложения>

Коста-Рика

Wakacje Коста-Рика

Коротко о направлении

  • zachwycające plaże, bujne lasy tropikalne i wulkany
  • wiszące mosty i las Monteverde
  • słynne parki narodowe
  • plantacje kawy, bananów i ananasów
  • kwezale - najbardziej kolorowe tropikalne ptaki
  • San José uważane za najpiękniejszą stolicę Ameryki Środkowej

Посмотри предложения

Zielony raj w Ameryce Środkowej, kraina ticos i kwezala, zachwyca krajobrazami drzemiących wulkanów, dziką przyrodą i tropikalnymi plażami.

COSTA RICA
Czyli bogate wybrzeże, ma wszystko, co można sobie wymarzyć podczas wyprawy do Ameryki Środkowej. Położona w jej centrum, graniczy z Nikaraguą i Panamą, jest mostem pomiędzy dwoma kontynentami. Otaczają ją dwa oceany, a ponad 25% jej powierzchni stanowią parki narodowe. Dzięki szczególnej dbałości o ochronę przyrody od wielu lat znajduje się w czołówce krajów znanych z ekoturystyki. Tu zdecydowanie rządzi przyroda. Przepiękne krajobrazy, zachwycające, obramowane palmami plaże, lasy deszczowe, wodospady i aktywne wulkany oraz najpiękniejszy ptak zachodniej półkuli – kwezal, symbol Kostaryki - to wszystko jest na wyciągnięcie ręki!

PURA VIDA
Samo życie - tak pozdrawiają się ticos – pogodni i gościnni mieszkańcy Kostaryki. To narodowe motto, które można usłyszeć na każdym kroku, jest kwintesencją tutejszego stylu życia, szczęścia i czerpania radości z każdej chwili. Co słychać? Pura Vida!

Z GŁOWĄ W CHMURACH
Znakiem rozpoznawczym Kostaryki jest położony w parku narodowym majestatyczny, czynny wulkan Arenal (1663 m n.p.m. ). W jego okolicy znajduje się otoczone tropikalną roślinnością największe jezioro w kraju - Arenal i gorące źródła, o leczniczych właściwościach. Zielone wzgórza i szczyt zanurzony w chmurach tworzą malowniczy pejzaż, przez co jest to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Kostaryce.

ZIELONY RAJ
Rajskie krajobrazy zachwycą każdego podróżnika, miłośników dziewiczej przyrody i dzikich zwierząt. Zadziwia ilość gatunków roślin: paprocie, bambusy, bananowce, bromelie, ok. 1250 rodzajów storczyków i Guanacaste – drzewo narodowe Kostaryki. Niesamowita jest także rozmaitość zwierząt: tukany, ary, kwezale, kolibry, tapiry, szopy, leniwce, pumy, igłozwierze, żółwie morskie, kajmany i aligatory. Niesamowite wrażenie robi zatopiony we mgle las deszczowy Monteverde, a spacer po mostach linowych zawieszonych nad ziemią to najlepszy sposób na zwiedzanie. Must-see to wizyta w jednym z najpiękniejszych parków w Kostaryce - Parku Narodowym Manuel Antonio, w którym białe plaże, dżungla po jednej stronie i Ocean Spokojny tworzą niesamowity spektakl kolorów.

KOLONIALNE SKARBY
Uważane za najpiękniejszą stolicę Ameryki Środkowej – San José słynie ze wspaniałych zabytków. Znajduje się tu Muzeum Złota z jedną z największych kolekcji prekolumbijskiego złota w Ameryce Środkowej, piękny gmach Teatru Narodowego i Katedra Metropolitalna. Cartago to perełka kolonialnej architektury ze słynną bazyliką Matki Boskiej Anielskiej. Warto również zajrzeć na miejscowy targ, gdzie można poczuć autentyczny klimat miasta i spróbować lokalnych specjałów.

SURFOWANIE NA WULKANIE
Ciepły klimat, szerokie plaże, duże fale i świetne spoty, jak słynna Playa Tamarindo z licznymi szkołami surfingu, popularna wśród doświadczonych surferów Hermosa czy długa i piaszczysta, otoczona palmami plaża Jacó z profesjonalnymi wypożyczalniami sprzętu to doskonałe warunki dla pasjonatów sportów wodnych. Kostarykę można zwiedzić na wiele sposobów: pieszo, na rowerach, na pontonie podczas spływu rzeką czy kajakiem wzdłuż wybrzeża. Trekking w dżungli, zjazdy na linie i jazda konno w Parku Narodowym Rincón de la Vieja to jedne z najpopularniejszych aktywności. Warto także wybrać się w rejs katamaranem - malownicze wysepki przyciągają krystalicznie czystą wodą, białymi plażami i jak wyspa Tortuga, są świetnym miejscem do snurkowania.

SŁODKA JAK ANANAS, MOCNA JAK KAWA
Tutejsze stragany uginają się pod dostatkiem tropikalnych owoców: ananasy, banany, mango, papaje, melony, arbuzy… Koniecznie trzeba spróbować świeżo wyciskanych soków i pysznych smoothie, przygotowanych z dojrzałych w słońcu i soczystych owoców, które nigdzie nie smakują tak jak na egzotycznej plaży. Kostaryka to raj dla kawoszy, a liczba jej rodzajów przyprawia o zawrót głowy. Aby poznać część z nich warto wybrać się na plantację kawy i skosztować jednej z najlepszych kaw na świecie.

Pilot: turyści są objęci opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wiza: nie są wymagane przy wyjazdach turystycznych do 90 dni; paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski. Wymagane jest posiadanie biletu powrotnego lub umożliwiającego kontynuację podróży.

Czas przelotu: Warszawa – San José: ok. 16 godz. (z przesiadką).

Czas lokalny: zimą: czas polski minus 7 godz.

Język: hiszpański, można porozumiewać się po angielsku.

Napięcie: 110 V, amerykańskie gniazdka elektryczne - potrzebny adapter.

Waluta: colon (1000 CRC = ok. 6 PLN); akceptowane są dolary amerykańskie wydane po 2006 r.; akceptowana jest większość kart kredytowych; euro nie jest akceptowane.

Napiwki: przyjęte jest dawanie napiwków obsłudze hotelowej.

Plaże: bezpłatne.

Przepisy prawne: bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki poddawany jest kontroli fitosanitarnej: zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest także wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, fragmentów rafy koralowej oraz wyrobów ze skóry krokodyla itp. Palenie papierosów w hotelach tylko w wyznaczonych miejscach.

Szczepienia: nie są wymagane; opieka medyczna jest na wysokim poziomie i łatwo dostępna, koszt wizyty lekarskiej: ok. 100 USD.

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Park Narodowy Manuel Antonio — wizyta w jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Kostaryce. Na terenie parku znajdują się lasy, bagna, występuje tu wiele gatunków fauny i flory. Spacerując ścieżkami można obserwować żyjące w parku dzikie zwierzęta, m.in. małpki kapucynki, czepiaki i sajmiri, liczne gatunki ptaków, a także legwany i leniwce. Piękne, szerokie, białe plaże, górujące nad nimi porośnięte klify, dżungla po jednej stronie, a Ocean Spokojny po drugiej tworzą niezapomniany spektakl kolorów. Cena - ok. 80 USD.

Monteverde — przejazd do Rezerwatu Las Mglisty Monteverde. Na powierzchni 10 tys. hektarów jest ponad 13 km tras spacerowych otoczonych chmurami. Rezerwat jest główną atrakcją ekoturystyczną w Kostaryce. Po przejściu ok. 2,5 km trasy przejazd kolejką linową na najwyższy szczyt Monteverde. Podczas przejazdu można zobaczyć wulkany Arenal, Tenorio, Miravalles oraz Orosi, a także podziwiać zapierający dech widok na Zatokę Nicoya i równinę Guanacaste. Cena - ok. 135 USD (nie zawiera: zjazd na linach ok. 160 m nad ziemią: ok. 25 USD).

Park Narodowy Carara i krokodyle — wizyta w Parku Narodowym Carara, który jest doskonałym miejscem do obserwacji różnych gatunków ptaków, ssaków oraz gadów. Następnie przepłynięcie łódką wzdłuż rzeki Tarcoles, gdzie można oglądać krokodyle wylegujące się na jej brzegu. Cena - ok. 90 USD.

Wodospady La Paz i plantacja kawy w Doka Coffee Estate — wizyta w Rezerwacie La Paz z malowniczymi wodospadami i egzotyczną roślinnością. Na terenie rezerwatu znajduje się ptaszarnia z licznymi gatunkami ptaków, gdzie można samodzielnie nakarmić kolibry i tukany. Jest tu także wiele innych ekspozycji, m.in. z owadami i motylami, obserwatorium małp - kapucynek oraz piękny ogród z orchideami. Następnie wizyta na plantacji kawy Doka Coffee Estate, podczas której można poznać techniki używane do jej produkcji i skosztować najlepszej kawy w Kostaryce. Cena - ok. 140 USD.

Wulkan Irazú, miasto Cartago i Dolina Orosi — wycieczka rozpoczyna się od trekkingu do osady Iztaru znajdującej się na zboczu wulkanu Irazú. Kręta droga prowadzi przez żyzne ziemie, na których uprawia się różne gatunki roślin. Ze wzgórza wulkanu rozpościera się niesamowity widok, zarówno na Ocean Atlantycki, jak i Pacyfik. Przejazd do miasta Cartago. Postój przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej oraz na miejscowym targu. Następnie przejazd do Doliny Orosi, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Kostaryce. Cena - ok. 95 USD.

San José City Tour — przejazd przez przepiękny Park Sabana, następnie piesza wycieczka po śródmieściu San José pełnym wspaniałych zabytków. Zwiedzanie Katedry Metropolitalnej, Central Park. Czas na zakupy na starym targu. Na koniec zwiedzanie Teatru Narodowego - perły architektury, uniwersytetu oraz Sądu Najwyższego. Cena - ok. 105 USD.

Rejs katamaranem na wyspę Tortuga — przejazd do malowniczego portu Puntarenas, po drodze przerwa na typowe kostarykańskie śniadanie. Rejs katamaranem, podczas którego można podziwiać wyspy San Lucas, Gypsy, Sugar Loaf, Guayabo, Jesuita, Cedros oraz Jesuitas. Następnie relaks na wyspie Tortuga z przepiękną białą plażą oraz krystalicznie czystą wodą. Idealne miejsce do snurkowania! Cena - ok. 180 USD (zawiera: śniadanie, na katamaranie: kawa/herbata/napoje bezalkoholowe, świeże owoce, obiad na wyspie, muzyka na żywo, banana boat).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Park Narodowy Manuel Antonio — wizyta w jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Kostaryce. Na terenie parku znajdują się lasy, bagna, występuje tu wiele gatunków fauny i flory. Spacerując ścieżkami można obserwować żyjące w parku dzikie zwierzęta, m.in. małpki kapucynki, czepiaki i sajmiri, liczne gatunki ptaków, a także legwany i leniwce. Piękne, szerokie, białe plaże, górujące nad nimi porośnięte klify, dżungla po jednej stronie, a Ocean Spokojny po drugiej tworzą niezapomniany spektakl kolorów. Cena - ok. 80 USD.

Monteverde — przejazd do Rezerwatu Las Mglisty Monteverde. Na powierzchni 10 tys. hektarów jest ponad 13 km tras spacerowych otoczonych chmurami. Rezerwat jest główną atrakcją ekoturystyczną w Kostaryce. Po przejściu ok. 2,5 km trasy przejazd kolejką linową na najwyższy szczyt Monteverde. Podczas przejazdu można zobaczyć wulkany Arenal, Tenorio, Miravalles oraz Orosi, a także podziwiać zapierający dech widok na Zatokę Nicoya i równinę Guanacaste. Cena - ok. 135 USD (nie zawiera: zjazd na linach ok. 160 m nad ziemią: ok. 25 USD).

Park Narodowy Carara i krokodyle — wizyta w Parku Narodowym Carara, który jest doskonałym miejscem do obserwacji różnych gatunków ptaków, ssaków oraz gadów. Następnie przepłynięcie łódką wzdłuż rzeki Tarcoles, gdzie można oglądać krokodyle wylegujące się na jej brzegu. Cena - ok. 90 USD.

Wodospady La Paz i plantacja kawy w Doka Coffee Estate — wizyta w Rezerwacie La Paz z malowniczymi wodospadami i egzotyczną roślinnością. Na terenie rezerwatu znajduje się ptaszarnia z licznymi gatunkami ptaków, gdzie można samodzielnie nakarmić kolibry i tukany. Jest tu także wiele innych ekspozycji, m.in. z owadami i motylami, obserwatorium małp - kapucynek oraz piękny ogród z orchideami. Następnie wizyta na plantacji kawy Doka Coffee Estate, podczas której można poznać techniki używane do jej produkcji i skosztować najlepszej kawy w Kostaryce. Cena - ok. 140 USD.

Wulkan Irazú, miasto Cartago i Dolina Orosi — wycieczka rozpoczyna się od trekkingu do osady Iztaru znajdującej się na zboczu wulkanu Irazú. Kręta droga prowadzi przez żyzne ziemie, na których uprawia się różne gatunki roślin. Ze wzgórza wulkanu rozpościera się niesamowity widok, zarówno na Ocean Atlantycki, jak i Pacyfik. Przejazd do miasta Cartago. Postój przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej oraz na miejscowym targu. Następnie przejazd do Doliny Orosi, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Kostaryce. Cena - ok. 95 USD.

San José City Tour — przejazd przez przepiękny Park Sabana, następnie piesza wycieczka po śródmieściu San José pełnym wspaniałych zabytków. Zwiedzanie Katedry Metropolitalnej, Central Park. Czas na zakupy na starym targu. Na koniec zwiedzanie Teatru Narodowego - perły architektury, uniwersytetu oraz Sądu Najwyższego. Cena - ok. 105 USD.

Rejs katamaranem na wyspę Tortuga — przejazd do malowniczego portu Puntarenas, po drodze przerwa na typowe kostarykańskie śniadanie. Rejs katamaranem, podczas którego można podziwiać wyspy San Lucas, Gypsy, Sugar Loaf, Guayabo, Jesuita, Cedros oraz Jesuitas. Następnie relaks na wyspie Tortuga z przepiękną białą plażą oraz krystalicznie czystą wodą. Idealne miejsce do snurkowania! Cena - ok. 180 USD (zawiera: śniadanie, na katamaranie: kawa/herbata/napoje bezalkoholowe, świeże owoce, obiad na wyspie, muzyka na żywo, banana boat).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter