phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Saranda

Wakacje Saranda

W skrócie

 • najsłynniejszy kurort Albanii, kiedyś dostępny tylko dla dygnitarzy
 • wspaniały klimat i 290 słonecznych dni w roku
 • urokliwe plaże z widokiem na grecką wyspę Korfu
 • źródło Blue Eye – prawdziwy cud przyrody
 • Butrinti – gratka dla miłośników starożytności

Zobacz ofertę

Wczasy (2) All Inclusive (1) Last Minute (2)

Hotel Mario Albania / Saranda

-12% 1 085 Pln
950Pln
 • blisko rozrywkowego kurortu
 • widok na morze i wyspę Korfu
 • wygodne pokoje
 • miła, rodzinna atmosfera
 • Last minute

Hotel Andon Lapa Albania / Saranda

-14% 2 065 Pln
1 764Pln
 • niedaleko centrum Sarandy
 • przy prywatnej plaży
 • piękny widok na Korfu
 • zadbany basen
 • All inclusive
 • Last minute

Kraina orłów, kraj ludzi mówiących otwarcie – to nazwy, których używają Albańczycy, mówiąc o swojej pięknej ojczyźnie. Wspaniałe zabytki, góry, plaże, jeziora, śródziemnomorski klimat i gościnność mieszkańców sprawiają, że coraz częściej odwiedzają ten niewielki kraj turyści, szukający nowych, autentycznych miejsc do odkrycia.

Albania, położona nad dwoma morzami: Adriatyckim i Jońskim, jest jednym z niewielu krajów w Europie, który nadal zadziwia swoją autentycznością. Lata długiej izolacji sprawiły, że zachowała niepowtarzalną atmosferę. Na razie nie ma tu jeszcze masowej turystyki, natomiast coraz częściej trafiają tu osoby ciekawe świata. Wspaniały klimat, zabytki, kuchnia to atuty Albanii. Dynamicznie rozwijający się kraj ma wiele twarzy. Na drogach można spotkać zarówno objuczone osiołki, jak i luksusowe mercedesy, są tu zarówno wielogwiazdkowe hotele, jak i opuszczone bunkry z czasów reżimu Envera Hodży. Albańczycy to ludzie przywiązani do swojej kultury i pielęgnujący tradycję, a jednocześnie pozytywnie nastawieni do turystów. Niewielu z nich włada zachodnimi językami, więc należy się przygotować na problemy w porozumiewaniu się. Miejscem, od którego często zaczyna się fascynacja Albanią, jest Saranda – stolica Riwiery Albańskiej, najsłynniejszy kurort, kiedyś dostępny tylko dla dygnitarzy. Powodów jest wiele. Po pierwsze, położenie. Saranda leży na południu kraju, nad Morzem Jońskim, blisko granicy z Grecją i naprzeciw Korfu, od której dzieli ją tylko krótki rejs katamaranem. Znakomity klimat sprawia, że jest tu ok. 290 słonecznych dni w roku, a temperatury w lecie rzadko przekraczają 30 stopni. Letnie wieczory są bardzo przyjemne i zachęcają do spacerów. Idealnym do tego miejscem jest piękna nadmorska promenada z palmami, stanowiąca centrum kurortu. Jest tu mnóstwo sklepików, knajpek i… typowo wakacyjny nastrój. Za niewielką kwotę można wypić znakomitą kawę lub spróbować byrki – tradycyjnej albańskiej przekąski, rodzaju pieroga nafaszerowanego szpinakiem, serem lub mięsem. Saranda, jak cała Albania, przechodzi okres rozwoju. Wraz ze wzrostem zainteresowania turystów powstaje tu wiele nowych hoteli i domów, także poza ścisłym centrum. Wzdłuż nadmorskiej promenady ciągną się plaże – przeważnie żwirowe, dość wąskie z widokiem na wyspę Korfu. Saranda ma bardzo długą historię pamiętającą czasy Ilirów i Rzymian, w okolicy można zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Najsłynniejszym z nich jest Butrinti – położone kilkanaście kilometrów od centrum wykopaliska starożytnego miasta, wpisane na listę UNESCO.

Nasze miejsca: Saranda – nad Morzem Jońskim, stolica Riwiery Albańskiej i najsłynniejszy kurort, blisko granicy z Grecją i naprzeciw Korfu, od której dzieli ją tylko krótki rejs katamaranem, znakomity klimat, piękna nadmorska promenada z palmami, mnóstwo knajpek i barów; Durres – wakacyjny kurort znany z portu i rzymskich zabytków, lokalne restauracje i bary; Golem – mała, turystyczna miejscowość z ładną plażą, na spokojny wypoczynek.

Na plaży: Saranda – przeważnie żwirowe i żwirowo-kamieniste plaże, dość wąskie, z widokiem na wyspę Korfu, nadmorska promenada; Ksamil – piękne, czyste plaże, zielone wysepki; Durres – ciągnąca się kilometrami plaża łagodnie schodząca do morza, molo, sporty wodne; Golem – szeroka, piaszczysta plaża otoczona zielenią.

Od kuchni: byrek – ciasto złożone z cienkich warstw z nadzieniem z sera, mięsa lub warzyw, np. szpinaku, dolma ryż zawijany w liście winogron, często podawany z cytryną, bardzo popularny na Bałkanach i w Grecji, dhalle rodzaj lekko rozwodnionej maślanki, idealny na letnie upały, doskonale gasi pragnienie.

Na zakupy: wyroby z wełny – ręcznie robione, piękne, kolorowe wzory, xhezve tradycyjne metalowe dzbanki do parzenia kawy, Skanderbeg lokalny koniak nazwany na cześć bohatera narodowego.

Spróbuj: znakomita kawa, raki – narodowy alkohol w Albanii, wódka wyrabiana z winogron, rejs po jeziorze Komani położonym w przepięknych Górach Przeklętych, kąpiel w źródle Blue Eye.

Zwiedzaj: jedno z najstarszych miast w Albanii – Durres, Butrinti kompleks archeologiczny wpisany na listę UNESCO, zamek Lekuresi z widokiem na Sarandę, intrygująca stolica Tirana, monumentalne góry z tradycyjnymi wioskami, Ksamil perła albańskiej natury słynąca z pięknych plaż, Berat „miasto tysiąca okien”, Gjirokastra ze starożytną twierdzą i klimatyczną starówką, Kruja historyczny zespół z twierdzą Skanderbega, Apollonia ruiny antycznego miasta, zamek Porto Palermo zbudowany przez Alego Pashę.

Atrakcje w regionie

TIRANA

Stolica i największe miasto Albanii (ok. 600 tys. mieszkańców) leży nad 3 rzekami: Lane, Tirane i Terkuze. Centralnym punktem miasta jest Plac Skanderbega, na którym mieści się budynek Narodowego Muzeum Historycznego. Na fasadzie muzeum widnieje ogromna mozaika, będąca obecnie jednym z symboli Tirany, przedstawiająca Albańczyków w tradycyjnych strojach, idących ze sztandarem. Na środku placu znajduje się konny pomnik Skanderbega - największego albańskiego bohatera. Innym, ważnym budynkiem na placu jest Meczet Ethem Beja, należący do najważniejszych zabytków muzułmańskich w Albanii. Warta uwagi jest również 35 metrowa wieża zegarowa, z której można podziwiać przepiękną panoramę miasta. W Narodowej Galerii Sztuki można obejrzeć cenną kolekcję ikon sławnych malarzy - Onufrego i braci Zograf. Warto również zobaczyć pałac prezydenta republiki, pałac kongresowy, muzeum archeologiczne, przepiękny kościół katolicki św. Pawła. W centrum Tirany jest wiele restauracji oferujących dania kuchni różnych narodów - od albańskiej, greckiej, włoskiej po amerykańską. Zakupy z kolei można zrobić na największym bazarze spożywczym. Można tu kupić dosłownie wszystko i zetknąć się z miejscowym kolorytem.

DURRËS

Drugie co do wielkości miasto w Albanii (ok. 160 tys. mieszkańców). Położone nad Adriatykiem jest także jednym z ważniejszych albańskich ośrodków turystyki. Długa historia miasta, sięgająca średniowiecza, pozostawiła wiele ciekawych zabytków, także z czasów rzymskich. Warto tu zobaczyć pozostałości starożytnych murów miejskich, rzymskiego forum i amfiteatru, a także ruiny term rzymskich z II w. Warto wybrać się do Muzeum Archeologicznego z nowoczesną ekspozycją poświęconą kulturze starożytnej.

SARANDA

Stolica Riwiery Albańskiej, najsłynniejszy kurort, kiedyś dostępny tylko dla dygnitarzy. Saranda leży na południu Albanii, nad Morzem Jońskim, blisko granicy z Grecją i naprzeciw wyspy Korfu, od której dzieli ją tylko krótki rejs katamaranem. Saranda ma doskonały klimat i średnio 290 słonecznych dni w roku. Jest tu piękna promenada z palmami, stanowiąca centrum kurortu, sklepiki i knajpki. Za niewielką kwotę można wypić znakomitą kawę i spróbować byrki – tradycyjnej albańskiej przekąski, rodzaju pieroga nafaszerowanego szpinakiem, serem lub mięsem. Wzdłuż nadmorskiej promenady ciągną się plaże - przeważnie żwirowe, z widokiem na wyspę Korfu. Saranda ma bardzo długą historię, pamietającą czasy Ilirów i Rzymian. Na wzgórzu znajdują się ruiny średniowiecznej warowni Lekures.

BERAT

Nazywany „miastem tysiąca okien” Berat również objęty jest patronatem UNESCO. Podziwiać tu można przepiękną zabytkową dzielnicę „tysiąca okien”, starówkę położoną wysoko nad centrum, gdzie zachowały się fragmenty historycznej zabudowy pochodzącej z rożnych czasów od iliryjskich po tureckie. W Cerkwi Matki Bożej aktualnie mieści się muzeum Onufrego, słynnego malarza ikon z XVI w. Z kolei Cerkiew Trójcy Świętej z XII/XIV w. to klasyczny przykład architektury bizantyjskiej.

GJIROKASTRA

Gjirokastra nazywana jest „miastem srebrnych dachów”. Zawdzięcza to kamiennym domom starówki, których dachy pokryte są szarosrebrnymi łupkami. Uliczki są często bardzo strome, stąd inna nazwa: „miasto tysiąca schodów”. Gjirokastra to miasto-muzeum, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Ze względu na wyjątkową zabudowę w 2005 r. wpisano je na listę UNESCO. Tutaj urodził się Enver Hodża, najdłużej w Europie sprawujący władzę dyktator. Nad miastem dominuje średniowieczna twierdza otoczona wysokimi i masywnymi murami. W twierdzy mieści się Muzeum Narodowe Broni, gdzie można podziwiać ekspozycję ciężkiej broni, głównie z czasów II wojny światowej.

BUTRINTI

Butrinti słynie z wykopalisk archeologicznych, wpisanych na listę UNESCO. Ruiny antycznego miasta leżą na półwyspie o owalnym kształcie. Jest to jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych w rejonie Adriatyku. Można tu zobaczyć pozostałości rzymskich term, fragment murów z wieżą obronną z czasów weneckich (XV-XVI w.), antyczną agorę, świątynię Asklepiosa z III w. p.n.e. i amfiteatr. W gimnazjonie zachowały się m.in. resztki fontanny, mozaiki, wizerunek Dionizosa, a w pobliżu monumentalny grobowiec, ruiny pałacu, mury i bramy z czasów bizantyjskich, ruiny trójnawowej bazyliki chrześcijańskiej z VI w. Zwiedzić można także muzeum, gdzie mieści się ekspozycja cennych znalezisk oraz ruiny rzymskich willi z I w. p.n.e.

APOLLONIA

Kompleks historyczno-archeologiczny, jedna z większych atrakcji rejonu południowego Adriatyku. Starożytna Apollonia została założona w 588 r.p.n.e. przez greckich osadników z Koryntu i Korfu. Na terenie kompleksu można zwiedzić monastyr prawosławny datowany na XIII-XIV w. Mieści on muzeum archeologiczne z eksponatami znalezionymi na terenie miasta, wśród nich znaleźć można antyczne detale architektoniczne, rzeźby i sarkofagi. Na dziedzińcu znajduje się Cerkiew Matki Bożej z XII w. Na terenie wykopalisk archeologicznych znajduje się amfiteatr, w którym nadal odbywają się przedstawienia i koncerty. Warto zwiedzić ruiny świątyni Artemidy, znajdziemy tam też pozostałości akropolu, Nimfeum, zespołu studni i fontann pochodzących z IV w. p.n.e.

KRUJA

Historyczny zespół z twierdzą albańskiego bohatera narodowego Skanderbega. W odbudowanej części mieści się również muzeum. Warto wybrać się na lokalny bazar, aby poczuć klimat tego miejsca.

Ważne! Podróże podczas COVID-19.
Dowiedz się więcej o testach i warunkach wjazdu: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/albania/

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do zadań którego należy pomoc przy przylocie, wylocie oraz podczas pobytu (nie dotyczy ofert z dojazdem własnym). Rezydent przyjmuje zapisy na wycieczki lokalne.

Wizy: nie są wymagane. Paszport/dowód osobisty musi być ważny minimum 3 miesiące od daty powrotu do Polski.

Czas przelotu: Polska – Korfu: ok. 2 godz. 15 min, prom do Sarandy: 1 - 3 godz. (w zależności od promu).

Czas lokalny: czas polski.

Język: albański, można się też porozumiewać w języku angielskim.

Waluta: lek (ALL); 1 EUR = 125 ALL.

Napięcie: 220 V.

Ceny w hotelach i restauracjach: obiad – ok. 500 ALL, piwo – ok. 100-150 ALL, woda mineralna – ok. 35 ALL, kawa – ok. 50 ALL, wino – ok. 200 ALL.

Wynajem samochodów: od ok. 700 ALL/dzień; benzyna – ok. 100 ALL/litr.

Komunikacja: taksówka, w obrębie małych miejscowości ok. 200 ALL.

Plaże: wstęp bezpłatny; wypożyczenie leżaka z parasolem ok. 5 EUR (komplet 2 leżaki i parasol).

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Informacja dla podróżujących do Albanii z dziećmi do 18 lat: w przypadku podróży tylko z jednym z rodziców/opiekunów prawnych może być wymagana pisemna zgoda drugiego rodzica/opiekuna prawnego na przekroczenie granicy kraju (w formie notarialnej, przetłumaczona na j. angielski). Warunkiem zwolnienia z posiadania pisemnej zgody drugiego rodzica/opiekuna prawnego jest posiadanie wyłącznej władzy rodzicielskiej (wymagany jest prawomocny wyrok Sądu Rodzinnego, przetłumaczony na j. angielski) lub śmierć drugiego rodzica/opiekuna prawnego (wymagany jest akt zgonu w j. angielskim).

 

Tabela temperatur

IV V VI VII VIII IX X
16 20 27 32 33 28 22


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Gjirokastra – przejazd do Gjirokastry, wpisanego na listę UNESCO „miasta-muzeum”, w którym urodził się Enver Hodża. Miasto zbudowane jest na zboczu wzgórza i słynie z charakterystycznych wąskich, kamiennych uliczek. W programie: zwiedzanie twierdzy, Muzeum Militariów, Muzeum Etnograficzne – dom, w którym urodził się Enver Hodża. Czas wolny. Cena - ok. 40 EUR (zawiera: przejazd klimatyzowanym autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów).

Butrinti i Ksamil – przejazd do miasta Butrinti wpisanego na listę UNESCO. Zwiedzanie: świątynia Asklepiosa, baptysterium, Brama Lwów, Akropol. Przejazd do Ksamili - perły albańskiej natury, słynącej z pięknych, czystych plaż. Ponad dwie godziny czasu wolnego na plaży i zwiedzanie miasteczka. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 25 EUR (zawiera: przejazd klimatyzowanym autokarem, opiekę pilota /przewodnika, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów).

Riwiera Albańska – wycieczka wzdłuż wybrzeża od Sarandy w kierunku Himary, podczas której można podziwiać piękno wybrzeża albańskiego. Postój w Borsh na kawę i zwiedzanie zamku Porto Palermo, zbudowanego przez Alego Pashę dla żony Vasyliki. Postój na kąpiel w Lamanji w pobliżu Himary. Czas wolny na obiad (dodatkowo płatny). Przejazd na wzgórze w Sarandzie na zamek Lekuresi, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolice Sarandy. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 45 EUR (zawiera: przejazd klimatyzowanym autokarem, opiekę pilota /przewodnika, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów).

Albański wieczór folklorystyczny – wyjazd późnym popołudniem do wioski albańskiej Karahadż, gdzie w specjalnie przygotowanej restauracji Fenike odbędzie się kolacja z lokalnymi specjałami i winem, przy typowej muzyce i tańcach. Cena - ok. 30 EUR (zawiera kolację i wino).

Błękitne Oko i zamek Lekuresi– przejazd do górującego nad Sarandą zamku Lekuresi, z którego rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Następnie wizyta przy źródłach zwanych „Błękitne Oko”, jednej z największych atrakcji przyrodniczych regionu. Czas wolny na kąpiel i relaks pod wiekowymi platanami. Przejazd do winiarni i degustacja regionalnych specjałów. Cena - ok. 25 EUR (zawiera: przejazd klimatyzowanym autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, degustację).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Gjirokastra – przejazd do Gjirokastry, wpisanego na listę UNESCO „miasta-muzeum”, w którym urodził się Enver Hodża. Miasto zbudowane jest na zboczu wzgórza i słynie z charakterystycznych wąskich, kamiennych uliczek. W programie: zwiedzanie twierdzy, Muzeum Militariów, Muzeum Etnograficzne – dom, w którym urodził się Enver Hodża. Czas wolny. Cena - ok. 40 EUR (zawiera: przejazd klimatyzowanym autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów).

Butrinti i Ksamil – przejazd do miasta Butrinti wpisanego na listę UNESCO. Zwiedzanie: świątynia Asklepiosa, baptysterium, Brama Lwów, Akropol. Przejazd do Ksamili - perły albańskiej natury, słynącej z pięknych, czystych plaż. Ponad dwie godziny czasu wolnego na plaży i zwiedzanie miasteczka. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 25 EUR (zawiera: przejazd klimatyzowanym autokarem, opiekę pilota /przewodnika, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów).

Riwiera Albańska – wycieczka wzdłuż wybrzeża od Sarandy w kierunku Himary, podczas której można podziwiać piękno wybrzeża albańskiego. Postój w Borsh na kawę i zwiedzanie zamku Porto Palermo, zbudowanego przez Alego Pashę dla żony Vasyliki. Postój na kąpiel w Lamanji w pobliżu Himary. Czas wolny na obiad (dodatkowo płatny). Przejazd na wzgórze w Sarandzie na zamek Lekuresi, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolice Sarandy. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 45 EUR (zawiera: przejazd klimatyzowanym autokarem, opiekę pilota /przewodnika, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów).

Albański wieczór folklorystyczny – wyjazd późnym popołudniem do wioski albańskiej Karahadż, gdzie w specjalnie przygotowanej restauracji Fenike odbędzie się kolacja z lokalnymi specjałami i winem, przy typowej muzyce i tańcach. Cena - ok. 30 EUR (zawiera kolację i wino).

Błękitne Oko i zamek Lekuresi– przejazd do górującego nad Sarandą zamku Lekuresi, z którego rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Następnie wizyta przy źródłach zwanych „Błękitne Oko”, jednej z największych atrakcji przyrodniczych regionu. Czas wolny na kąpiel i relaks pod wiekowymi platanami. Przejazd do winiarni i degustacja regionalnych specjałów. Cena - ok. 25 EUR (zawiera: przejazd klimatyzowanym autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, degustację).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter