phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane
Gdzie na wakacje?Azory

Wakacje Azory

W skrócie

  • przepiękne krajobrazy wiecznie zielonych wzgórz, wulkaniczne kratery i jaskinie
  • stolica Terceiry – Angra do Heroismo wpisana na Listę UNESCO
  • doskonałe lokalne wino z Biscoitos
  • urokliwe miasteczka z kolonialną architekturą
  • idealne miejsce na aktywny wypoczynek: liczne trasy trekkingowe i rowerowe

Zobacz ofertę

Nazwa Azory pochodzi prawdopodobnie od portugalskiego Açor – jastrząb lub Azures – kolor niebieski. W 2007 r. National Geographic uznał Archipelag Azorski za jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie rejonów świata. Archipelag leży na Oceanie Atlantyckim, ok. 1500 km od Portugalii, do której należy. Wyspy zostały odkryte w XV w. przez portugalskich żeglarzy po drodze do Nowego Świata. Archipelag dzieli się na trzy grupy: wschodnią z wyspami Sao Miguel i Santa Maria, centralną, do której należy Terceira, Graziosa, Sao Jorge, Pico i Faial oraz zachodnią z Flores i Corvo. Z uwagi na przepływający Golfsztrom wyspy mają łagodny klimat, co sprawia, że cały rok jest tu zielono. Czarne pionowe klify, błękit Oceanu, rozległe kratery prastarych wulkanów z krystalicznie czystymi jeziorami tworzą wyjątkową scenerię, uderzającą naturalną urodą. Szczególnie warto przyjechać na Azory wiosną i latem. Wiosną można zachwycać się kwitnącymi azaliami, z których słynie Furnas na Sao Miguel. Wczesnym latem na całym archipelagu można podziwiać kwitnące hortensje, wyjątkowo spektakularne na wyspie Flores, której nazwa pochodzi właśnie od kwiatów.

Sao Miguel, największa wyspa archipelagu, ma długość 65 km i szerokość 16 km. Jest to najczęściej wybierana wyspa przez turystów, z uwagi na niebywale bogatą roślinność nazywana Zieloną Wyspą. Sao Miguel można polecić wszystkim miłośnikom natury, a także amatorom aktywnego wypoczynku. W jej południowo-zachodniej części leży Ponta Delgada, stolica i największy port wyspy. To urokliwe miasteczko zachowało dawną urodę, ma kręte uliczki idealne na wieczorne spacery, na placu 5 Outubro koncentruje się życie, a latem odbywają się koncerty i festyny. Ponta Delgada, z uwagi na położenie jest także idealną bazą wypadową do zwiedzania wyspy. Na północy wyspy znajduje się miasteczko Ribeira Grande, znane z bardzo żyznych okolic: uprawia się tu nawet herbatę! Ciemna, żwirowa plaża wyróżniona certyfikatem Błękitna Flaga jest znana wśród windsurferów. Na południu leży Vila Franca do Campo, pierwsza stolica Sao Miguel, z uprawami ananasów, bananów, pomarańczy i winogron. Okolice Furnas znane są ze zjawisk geotermalnych. Można tu podziwiać gorące, siarkowe źródła. W niektórych miejscach ziemia jest tak gorąca, że można ją wykorzystać do przyrządzania regionalnej potrawy cozido, którą gotuje się parę godzin w garnku zakopanym w ziemi. Nad morzem w Ilheu da Villa jest naturalny basen kąpielowy, wyróżniony Błękitną Flagą.

Terceira to trzecia pod względem wielkości wyspa archipelagu Azorskiego. W krajobrazie wyspy oprócz geologicznych cudów, jak wulkaniczne kratery oraz jaskinie, dominują osobliwe pola lawowe oraz wiecznie zielone winnice. Wyspa od wiosny do jesieni jest również sceną wielu kolorowych festiwali. Szczególnie znany jest uliczny bieg byków, organizowany na ulicach okolicznych wiosek. Stolica Terceiry, Angra do Heroismo uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast całego archipelagu. Miasto będące centrum kulturalnym Azorów zostało wpisane na Listę UNESCO. Stolica zachwyca historycznym centrum, które ma oryginalną zabudowę i liczne zabytki: XVII-wieczne kamieniczki, katedrę, świątynie, zamki i muzea. Półwysep Monte Brasil, gdzie dumnie wznosi się krater wulkanu, który wyłonił się z morza to jedna z głównych atrakcji wyspy. Półwysep oblewają wody dwóch zatok: Fanal i Angra. Z jego szczytu rozciąga się bajeczny widok na stolicę wyspy i zatokę. Na półwyspie utworzono rezerwat przyrodniczy ze względu na niezwykle bogatą roślinność. Praia da Vitoria - drugie co do wielkości miasteczko na wyspie, znane jest z pięknych piaszczystych plaż i pobliskiej bazy wojskowej USA. Warto wybrać się do Biscoitos, w którego krajobrazie dominują wiecznie zielone winnice. Jest tu muzeum wina, gdzie można poznać metody produkcji verdelho, słodkiego wina, które kiedyś eksportowano głównie na dwór rosyjski. Są tu również wspaniałe jaskinie jak Algar do Carvao, która powstała ponad 2 tys. lat temu na skutek wybuchu wulkanu, jest głęboka na 100 m i zachwyca wspaniałymi naciekami skalnymi.

Atrakcje w regionie

ANGRA DO HEROISMO (Terceira)

Stolica trzeciej co do wielkości wyspy archipelagu – Terceiry. W 1983 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wąskie uliczki z zachowaną zabytkową architekturą to świetne miejsce na spacery. Potężne mury fortecy, która pełniła funkcję obronną przed najeźdźcami przenoszą w atmosferę XVI i XVII wieku. Warto wybrać się do katedry Se, której budowa rozpoczęła się w 1570 r., dziś uznawanej za największą świątynię na archipelagu Azorskim.

REZERWAT MONTE BRASIL (Terceira)

Zielone wzgórze Monte Brasil, które wznosi się 250 m nad poziomem morza to krater po wygasłym wulkanie. Wzgórze otoczone jest dwiema naturalnymi zatokami Fanal i Angra, a wokół niego ciągnie się 4-kilometrowy mur obronny. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama wybrzeża i stolicy wyspy Terceira - Angra do Heroismo. Można stąd podziwiać wspaniałe widoki na zielone wzgórza wyspy oraz klify schodzące do oceanu.

PRAIA DA VITORIA (Terceira)

Kameralne miasteczko z zabytkowym ratuszem w centrum miasta. Warto przespacerować się na Facho Belvedere, skąd można podziwiać panoramę miasta i zielone wzgórza Terceiry. Jest tu piaszczysta plaża i nowoczesna marina oraz liczne sklepiki z pamiątkami. Będąc w Praia da Vitoria trzeba skosztować lokalną kuchnię, która zachwyca rozmaitością aromatów oraz smaków. Liczne lokalne restauracje oraz knajpki oferują smażone ryby oraz najbardziej znany specjał wyspy - krem z miodem i cynamonem oraz rodzynkami i cydrem.

PLANTACJE HERBATY(Sao Miguel)

Wyspa Sao Miguel jest jedynym miejscem w Europie gdzie uprawia się plantacje herbaty. Herbata została przywieziona na archipelag pod koniec XIX w. i do tej pory produkuje się tu jej dwa rodzaje: czarną i zieloną.

DOLINA FURNAS (Sao Miguel)

Zielona dolina pochodzenia wulkanicznego z jeziorem o tej samej nazwie. Są tu liczne gorące źródła i gejzery świadczące do ciągłej aktywności wulkanicznej. Przygotowuje się tutaj tradycyjną potrawę cozido – potrawę mięsną gotowaną pod ziemią nad gorącymi źródłami.

Pilot: turyści objęci są telefoniczną opieką polskiego rezydenta, do zadań którego należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wizy: nie są wymagane.

Czas przelotu: Polska – Funchal – Polska: ok. 5,5 godz., Funchal – Ponta Delgada – Funchal – ok. 2 godz.

Czas lokalny: czas polski minus 2 godz.

Język: portugalski; można także porozumiewać się po angielsku.

Stolica wyspy Sao Miguel: Ponta Delgada.

Napięcie: 220 V.

Waluta: euro (EUR).

Ceny w hotelu i restauracji: obiad – od 12 EUR, napój – ok. 2 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 4 EUR.

Komunikacja: dość sprawna i niedroga (taksówki, lokalne autobusy).

Plaże: w większości kamieniste lub żwirkowe, część plaż z ciemnym piaskiem, wstęp bezpłatny; tylko kilka plaż z serwisem plażowym (za dodatkową opłatą).

Wyspy w Internecie: www.azores.com

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Tabela temperatur

MIESIĄCIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
DZIEŃ 17 17 17 18 19 22 24 26 24 22 19 18


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter