phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Bośnia i Hercegowina

Wakacje Bośnia i Hercegowina

W skrócie

 • niezwykła mieszanka kultur
 • Sarajewo – „Małe Jeruzalem”
 • skąpane w słońcu winnice
 • adriatyckie plaże
 • zielone doliny i góry
 • burzliwa i ciekawa historia
 • smaczna, lokalna kuchnia
 • życzliwi mieszkańcy

Zobacz ofertę

Wycieczki objazdowe (1)

Na bałkańskim szlaku Bośnia i Hercegowina / Albania / Czarnogóra / Macedonia Północna / Serbia

2 299Pln
 • pięć bałkańskich krajów
 • wielokulturowe Sarajewo
 • portowe Durrës
 • prastara Ochryda
 • stolica Macedonii Północnej – Skopje
 • Last minute

Wyprawa do powstałej po rozpadzie Jugosławii Bośni i Hercegowiny to fascynujące spotkanie z dziką przyrodą, burzliwą historią i bałkańską kulturą. W tym niewielkim państwie sąsiadującym z Chorwacją, Serbią i Czarnogórą podziwiać można górzysty krajobraz, malownicze doliny rzek i piękne plaże nad Adriatykiem.

Większość terytorium Bośni i Hercegowiny zajmują Góry Dynarskie, w których rzeki wyrzeźbiły głębokie doliny o pionowych ścianach. Dzika fauna i flora oraz zjawiska kresowe tych rejonów to gwarancja wspaniałego wypoczynku dla wszystkich stęsknionych kontaktu z naturą. Urocze miejscowości wkomponowane w górzysty krajobraz to z kolei świetna okazja, by poznać ciekawą i eklektyczna kulturę tego regionu, obyczaje i tradycyjną kuchnię. Bośnia i Hercegowina ma również dostęp do morza, maleńki skrawek lądu na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, gdzie istnieje tylko jeden kurort – Neum. Stolicą i najciekawszym miastem Bośni i Hercegowiny jest Sarajewo. Choć miasto to poniosło ogromne szkody w wojnie na Bałkanach to jest tu co oglądać. Starówka Sarajewa to plątanina uliczek, przy których stoją liczne zabytki. W drugim, co do wielkości mieście - Banja Luka, spotkać można aż 40 meczetów, wiele zieleni i rwącą rzekę – Vrbas. Medjugorje, gdzie znajduje się słynne sanktuarium Królowej Pokoju to cel wielu pielgrzymek z całego świata. Niepowtarzalność tego zakątka Europy słynie także z obecnej tu wielokulturowości, niezwykłej mieszanki islamu, prawosławia i katolicyzmu. Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny słyną z serdeczności. Wyjątkowo ważna jest dla nich rodzina.

Ważne! Podróże podczas COVID-19.
Dowiedz się więcej o testach i warunkach wjazdu: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/bosnia_i_hercegowina/

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do zadań którego należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wizy: nie są wymagane; paszport musi  być ważny minimum 3 miesiące. Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę z Bośnią posługując się dowodem osobistym, lecz zalecane jest posiadanie paszportu.

Czas przejazdu: szacowany czas przejazdu w ramach wycieczek autokarowych pomiędzy granicami państw: Polska-Bośnia i Hercegowina: ok. 13 godz.

Czas lokalny: czas polski.

Język: bośniacki, można porozumieć się także po angielsku i niemiecku.

Napięcie: 220 V.

Waluta: marka zamienna (BAM), 1 BAM = 100 fenigów zamiennych, 1 EUR = ok. 1,95 BAM

Ceny w hotelu i restauracji: obiad - ok. 7 BAM, sok – ok, 1,65 BAM/1 l., piwo – ok. 1,2 BAM/0,5 l., wino – ok. 7 BAM/0,75 l.

Komunikacja: lokalny autobus - ok. 3-6 BAM po najbliższej okolicy. W przypadku wypożyczenia samochodu wymagana jest Zielona Karta.

Plaże: publiczne, wstęp bezpłatny, serwis plażowy (2 leżaki + parasol - nie na wszystkich plażach taki sam serwis) – ok. 10 BAM/dzień; zalecane obuwie ochronne do wody.

Warto pamiętać: Bośnia i Hercegowina nie jest członkiem UE i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ  tu nie obowiązuje.

Obowiązkowa opłata klimatyczna: płatna przy zakwaterowaniu: ok. 2 BAM/os./dzień dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia.

 

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter