phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Bułgaria (narty)

Wakacje Bułgaria (narty)

W skrócie

  • nowoczesne ośrodki narciarskie: Bansko, Pamporovo, Borovets
  • trasy o różnym stopniu trudności
  • bałkański klimat
  • malownicze widoki z tras

Zobacz ofertę

Nie tylko infrastruktura narciarska robi na gościach duże wrażenie, ale również samo miasto. Na głównej ulicy Banska – Pirin, czekają liczne sklepy sportowe z bogatą ofertą. „Podróżowałem po całym świecie w poszukiwaniu pięknych, górskich ośrodków i mogę powiedzieć bez wahania, że Bansko jest wśród nich numerem jeden” – oto opinia Mistrza Olimpijskiego Franza Klammera. W lutym 2012 r. w Bansku odbył się Bieg Zjazdowy oraz Super Gigant kobiet, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata. Wielkie, międzynarodowe wydarzenie podkreśliło ogromną rolę, jaką odgrywa ośrodek w południowo-wschodniej Europie. Bansko jest wyjątkowo atrakcyjnym połączeniem pięknej natury i romantycznej atmosfery starego miasta, sławnego z wielu zabytków kultury, oraz licznych kolekcji ikon z lokalnej szkoły Zograf. Ten rejon charakteryzuje się nie tylko znakomitą kuchnią, której różnorodne odcienie można odkryć w 200 malowniczych tawernach, ale również autentycznym regionalnym folklorem. Przede wszystkim jednak Bansko znane jest jako dynamicznie rozwijający się ośrodek narciarski. Miasteczko położone jest w południowo-zachodniej części Bułgarii, ok. 160 km od Sofii, u podnóża gór Pirin, które objęte są patronatem UNESCO. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia do maja. Średnia temperatura w styczniu wynosi minus 5°C – wtedy występują intensywne opady śniegu, które tworzą nieprzerwaną pokrywę śnieżną o grubości do 2 m. Ogólna długość tras narciarskich wynosi 70 km, w tym 30% tras dla początkujących, 45% dla średniozaawansowanych i 35% dla zaawansowanych narciarzy. 160 armatek śnieżnych utrzymuje w doskonałym stanie trasy zjazdowe przez cały sezon. 6,5-kilometrowy nowy wyciąg kabinowy (gondola) o różnicy poziomów 600 m w ciągu godziny  może przetransportować 2400 osób, jest również 6 czteroosobowych wyciągów krzesełkowych (kanap) typu Doppelmeir, 1 trzyosobowy wyciąg krzesełkowy (kanapa) i 3 wyciągi orczykowe, 3 wyciągi talerzykowe oraz 10 wyciągów dla dzieci. Do nocnych zjazdów służy trasa ze sztucznym oświetleniem, a najdłuższą kombinacją tras można przejechać nawet 16 km. Aktualnie Bansko może śmiało startować do miana jednego z najlepszych ośrodków narciarskich w Europie, gdzie uprawianie narciarstwa możliwe jest nawet w okresie wiosennym. Znajdziemy tu także idealne warunki do uprawiania snowboardu i narciarstwa biegowego. W szkołach narciarstwa pracuje 150 instruktorów, a wypożyczalnie oferują 3000 kompletów sprzętu narciarskiego i 1000 snowboardowego najbardziej renomowanych firm. W Bansku możemy znaleźć snowpark, half-pipe oraz niespotykane alternatywne rozwiązanie dla half-pipe’u, gigantyczne śnieżne wieże-igły wyrastające z ziemi. Rozwija się także baza noclegowa – w tym roku hotele i apartamenty są w stanie zakwaterować 14.000 osób!

ITAKA Travel Expert 24/7
Zapewniamy Państwu kontakt i zdalną opiekę poprzez polskojęzyczną infolinię ITAKA Travel Expert 24/7: za pośrednictwem aplikacji ITAKA, formularza kontaktowego, telefonicznie i SMS. Warto skorzystać także z informacji o przebiegu podróży i miejscu wypoczynku w aplikacji ITAKA. Podczas pobytu na miejscu nie ma rezydenta, w sytuacjach wymagających pilnego kontaktu osobistego nad Państwa bezpieczeństwem czuwać będzie anglojęzyczny reprezentant ITAKI.
Przylot i transfer do hotelu
Na lotnisku w kraju docelowym czeka na Państwa reprezentant ITAKI, który po przywitaniu wskaże zarezerwowany transfer (autobus, bus lub samochód), zawożący Państwa do hotelu, w którym spędzą Państwo wakacje. Czas oczekiwania na transfer może wynieść do ok. 1 godz. Transfer przewozi Turystów do maks. 5 hoteli. Po dojechaniu na miejsce, kierowca informuje o nazwie hotelu i pomaga przy wyładunku bagażu. Informacja o transferze powrotnym hotel-lotnisko dostępna jest w aplikacji ITAKA, zostanie także wysłana w wiadomości SMS lub e-mail.

Wizy: nie są wymagane. Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę z Bułgarią posługując się dowodem osobistym. Należy pamiętać o dokumencie dla dziecka.

Czas przelotu: Polska-Bułgaria: ok. 2 godz.

Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.

Waluta: Lewa bułgarska (BGN); 1 EUR = ok. 2,1 lewa.

Język: bułgarski zapisywany cyrylicą. Można porozumieć się po rosyjsku i angielsku.

Napięcie elektryczne: 220 V.

Ceny: w restauracji w centrum: obiad – ok. 10 EUR, butelka wody – min. 1 EUR, butelka wina – 10 EUR, piwo – 1,5 EUR, coca-cola – 1 EUR, kawa – 1 EUR; w restauracji poza centrum 20-30% taniej; w sklepie: butelka wody mineralnej – 0,5 EUR, butelka wina – 3 EUR, piwo – 0,5 EUR.

Opłaty klimatyczne: w Bułgarii obowiązuje opłata klimatyczna, która została wliczona w cenę imprezy.

Komunikacja: skibusy – od ok. 5 EUR/w jedną stronę; w większości hoteli skibus dla gości w cenie pobytu.
Podane w ofercie godziny serwowania posiłków oraz funkcjonowanie poszczególnych elementów infrastruktury hotelowej mogą ulegać nieznacznym zmianom ze względu na sezonowość, warunki pogodowe, prośby Gości lub siły wyższe, na które hotelarz nie będzie miał wpływu.
*Informacja dotycząca oficjalnej kategoryzacji hotelu znajduje się w opisie prezentowanych obiektów (sekcja „Hotel”) i jest ona zgodna z kategoryzacją stosowaną w danym kraju. Każdy kraj stosuje własne kryterium przyznawania określonej kategorii. Prezentowana na stronie www.itaka.pl oraz w dokumentach podróży kategoryzacja hoteli to nasza subiektywna ocena standardu hotelu. Połowa gwiazdki oznacza kategorię zawyżoną lub zaniżoną w stosunku do oficjalnej kategorii.
Opis zawiera wszystkie udogodnienia jakimi dysponuje hotel. W związku z lokalnymi przepisami dotyczącymi aktualnych regulacji funkcjonowania hoteli i bezpieczeństwa Gości, korzystanie z części hotelowych udogodnień może być ograniczone. Stan ten może ulec zmianie zgodnie z wprowadzaniem nowych regulacji lub obłożenia hotelu.

Transfer sprzętu ponadwymiarowego: (niestandardowego, np. sprzętu narciarskiego: jedna para nart, jedna para kijków, para butów narciarskich, kask) w samolocie oraz na trasie lotnisko–hotel–lotnisko: obowiązuje dodatkowa opłata 625 PLN/os./komplet podczas rezerwacji. Sprzęt należy zgłosić przed wyjazdem. Dodatkowa opłata związana z transferem sprzętu jest zależna od opłaty pobieranej przez przewoźnika lotniczego i może ulec zmianie.
Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży.

Podane w ofercie godziny serwowania posiłków oraz funkcjonowanie poszczególnych elementów infrastruktury hotelowej mogą ulegać nieznacznym zmianom ze względu na sezonowość, warunki pogodowe, prośby Gości lub siły wyższe, na które hotelarz nie będzie miał wpływu.

*Informacja dotycząca oficjalnej kategoryzacji hotelu znajduje się w opisie prezentowanych obiektów (sekcja „Hotel”) i jest ona zgodna z kategoryzacją stosowaną w danym kraju. Każdy kraj stosuje własne kryterium przyznawania określonej kategorii. Prezentowana na stronie www.itaka.pl oraz w dokumentach podróży kategoryzacja hoteli to nasza subiektywna ocena standardu hotelu. Połowa gwiazdki oznacza kategorię zawyżoną lub zaniżoną w stosunku do oficjalnej kategorii.

Opis zawiera wszystkie udogodnienia jakimi dysponuje hotel w danym momencie. W związku z lokalnymi przepisami dotyczącymi aktualnych regulacji funkcjonowania hoteli i bezpieczeństwa Gości, korzystanie z części hotelowych udogodnień może być ograniczone. Stan ten może ulec zmianie zgodnie z wprowadzaniem nowych regulacji lub obłożenia hotelu.

 


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży.

SEZON NARCIARSKI:
grudzień - maj

 

SPRZĘT NARCIARKI LECI GRATIS:
przewóz kompletu sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego do 10 kg/os. jest bezpłatny w dwie strony. Możliwość kumulacji bagażu narciarsko - snowboardowego: w przypadku, gdy komplet sprzętu będzie ważył więcej niż 10 kg, można go połączyć z kompletem sprzętu osoby, z którą Uczestnik się odprawia, a której komplet jest odpowiednio lżejszy. Łączna waga sprzętu nie może przekroczyć 10 kg/os. (dla przykładu - waga jednego zestawu to 12 kg, a drugiego 7 kg, łącznie 19 kg, co daje mniej niż 10 kg/os.) W przypadku przekroczenia limitu 10 kg/os. pobrana zostanie dodatkowa opłata: sprzęt narciarsko - snowboardowy (10-15 kg): 60 EUR w jedną stronę; sprzęt narciarsko - snowboardowy (15-32 kg): 120 EUR w jedną stronę.
Dodatkowo do wykorzystania pozostaje limit bagażu rejestrowanego oraz podręcznego.

 

TRASY NARCIARSKIE:
Położenie: 990-2560 m n.p.m.
Całkowita długość tras zjazdowych: 14 tras o łącznej długości 70 km (5 dla początkujących, 8 dla średniozaawansowanych i 1 dla zaawansowanych).
Trasa ze sztucznym oświetleniem: 1 o długości 7 km.
Sztuczne naśnieżanie: 80% tras (160 armatek śnieżnych).

MAPA TRAS NARCIARSKICH

 

WYCIĄGI NARCIARSKIE:
Typy i ilość wyciągów: 14 wyciągów (1 gondola, 7 wyciągów krzesełkowych, 3 wyciągi orczykowe, 3 wyciągi  talerzykowe), 10 wyciągów dla dzieci.
Całkowita przepustowość wyciągów: 20.500 osób/godz.

 

SZKÓŁKI NARCIARSKIE:
150 instruktorów.

 

SKIPASS:
PAKIET:
Skipass na 6 dni: 690 PLN/os., 390 PLN/dziecko do 12 lat.

 

Tabela temperatur

MIESIĄC X XI XII I II III VI
DZIEŃ -2° -5° -3°

WIECZÓR BUŁGARSKI – Goście przybywający do restauracji zgodnie z bułgarską tradycją witani są chlebem i solą. Następnie czeka tradycyjna, bułgarska kolacja i przedstawienie folklorystyczne – narodowe pieśni i tańce. Wspaniałe potrawy kuchni bułgarskiej i znakomite lokalne trunki gwarantują doskonałą zabawę. Cena – ok. 23 EUR, dziecko – ok. 17 EUR (obejmuje: kolację i powitalnego drinka, opiekę przewodnika, inne napoje płatne).

MELNIK - MONASTYR ROŻEŃSKI – przyjazd do Melnika, najmniejszego i najbardziej romantycznego miasteczka Bułgarii. Zwiedzanie Domu Kordopulova, zbudowanego w 1758 roku, należącego niegdyś do kupca Manolisa Kordopulova, prawdopodobnie największej rezydencji na Płw. Bałkańskim od czasów renesansu. Perłą domu jest recepcja z weneckim witrażem na 24 oknach wychodzących na wszystkie strony świata. Nie można pominąć również niezwykle rozległej, wentylowanej piwnicy z winami. Przejazd do Monastyru Rożeńskiego kilka kilometrów od Melnika. Ten największy, położony w górach Pirin klasztor jest jednym z niewielu średniowiecznych monastyróww Bułgarii zachowanych w nienaruszonym stanie. Klasztor słynie z przepięknych witraży i unikalnych, drewnianych rzeźbień. Patronem sanktuarium jest Matka Boska, której olśniewająca ikona przechowywana jest w arce w jednej z kaplic kompleksu. Legenda głosi, że ikona należała do wdowy z Nikei, która z obawy przed jej zniszczeniem przez władcę bizantyjskiego Theophilusa, ikonoklastę, wrzuciła ją do rzeki, lecz ikona nie utonęła – w 999 roku została znalezionaw pobliżu jednego z greckich monastyrów. Cena – ok. 41 EUR, dziecko – ok. 36 EUR (obejmuje: obiad, bilet wstępu do Domu Kordopulova, opiekę przewodnika).

MONASTYR RILSKI – najczęściej odwiedzany przez turystów klasztor w Bułgarii. Naśladowcy pustelnika, św. Ivana Rilskiego, którego relikwie przechowywane są w klasztorze, przyczynili się do budowy monastyru w X w. Na dziedzińcu wznosi się najstarsza część kompleksu – imponująca, kamienna wieża wybudowana w latach trzydziestych XIV w. Jednym z najcenniejszych zabytków klasztoru jest znajdujący się w głównym kościele drewniany ikonostas z lazurową ornamentyką. Współtwórcą fresków był słynny Zahari Zograf. W kompleksie znajduje się mnóstwo cennych ikon, z których najstarsze pochodzą z XIV w., a także muzeum z krzyżem Rafaela przedstawiający 104 sceny biblijne i 650 postaci (wstęp dodatkowo płatny).W 1983 roku monastyr trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Błagojewgradu, miasta – uzdrowiska słynącego z ciepłych źródeł mineralnych. Czas wolny. Cena – ok. 41 EUR, dziecko – ok. 36 EUR (obejmuje: obiad, bilet wstępu do Monastyru Rilskiego, opiekę przewodnika).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

WIECZÓR BUŁGARSKI – Goście przybywający do restauracji zgodnie z bułgarską tradycją witani są chlebem i solą. Następnie czeka tradycyjna, bułgarska kolacja i przedstawienie folklorystyczne – narodowe pieśni i tańce. Wspaniałe potrawy kuchni bułgarskiej i znakomite lokalne trunki gwarantują doskonałą zabawę. Cena – ok. 23 EUR, dziecko – ok. 17 EUR (obejmuje: kolację i powitalnego drinka, opiekę przewodnika, inne napoje płatne).

MELNIK - MONASTYR ROŻEŃSKI – przyjazd do Melnika, najmniejszego i najbardziej romantycznego miasteczka Bułgarii. Zwiedzanie Domu Kordopulova, zbudowanego w 1758 roku, należącego niegdyś do kupca Manolisa Kordopulova, prawdopodobnie największej rezydencji na Płw. Bałkańskim od czasów renesansu. Perłą domu jest recepcja z weneckim witrażem na 24 oknach wychodzących na wszystkie strony świata. Nie można pominąć również niezwykle rozległej, wentylowanej piwnicy z winami. Przejazd do Monastyru Rożeńskiego kilka kilometrów od Melnika. Ten największy, położony w górach Pirin klasztor jest jednym z niewielu średniowiecznych monastyróww Bułgarii zachowanych w nienaruszonym stanie. Klasztor słynie z przepięknych witraży i unikalnych, drewnianych rzeźbień. Patronem sanktuarium jest Matka Boska, której olśniewająca ikona przechowywana jest w arce w jednej z kaplic kompleksu. Legenda głosi, że ikona należała do wdowy z Nikei, która z obawy przed jej zniszczeniem przez władcę bizantyjskiego Theophilusa, ikonoklastę, wrzuciła ją do rzeki, lecz ikona nie utonęła – w 999 roku została znalezionaw pobliżu jednego z greckich monastyrów. Cena – ok. 41 EUR, dziecko – ok. 36 EUR (obejmuje: obiad, bilet wstępu do Domu Kordopulova, opiekę przewodnika).

MONASTYR RILSKI – najczęściej odwiedzany przez turystów klasztor w Bułgarii. Naśladowcy pustelnika, św. Ivana Rilskiego, którego relikwie przechowywane są w klasztorze, przyczynili się do budowy monastyru w X w. Na dziedzińcu wznosi się najstarsza część kompleksu – imponująca, kamienna wieża wybudowana w latach trzydziestych XIV w. Jednym z najcenniejszych zabytków klasztoru jest znajdujący się w głównym kościele drewniany ikonostas z lazurową ornamentyką. Współtwórcą fresków był słynny Zahari Zograf. W kompleksie znajduje się mnóstwo cennych ikon, z których najstarsze pochodzą z XIV w., a także muzeum z krzyżem Rafaela przedstawiający 104 sceny biblijne i 650 postaci (wstęp dodatkowo płatny).W 1983 roku monastyr trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Błagojewgradu, miasta – uzdrowiska słynącego z ciepłych źródeł mineralnych. Czas wolny. Cena – ok. 41 EUR, dziecko – ok. 36 EUR (obejmuje: obiad, bilet wstępu do Monastyru Rilskiego, opiekę przewodnika).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter