phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Curaçao

Wakacje Curaçao

W skrócie

  • egzotyczna wyspa na Karaibach
  • idealne warunki do nurkowania
  • świetny klimat przez cały rok
  • piękne Willemstad do zwiedzania
  • ojczyzna słynnego likieru Curaçao

Zobacz ofertę

WITAJ W RAJU
Z czym kojarzysz Curaçao? Egzotyczny drink? Ciepło, a nawet gorąco! Ale to dopiero początek. Przedstawiamy Curaçao, karaibską wyspę stworzoną na szczęśliwe wakacje. Otoczona magicznym Morzem Karaibskim jest rajem dla tych, dla których to, co najpiękniejsze znajduje się pod wodą. Zanurkuj w wielki błękit i łap słońce na karaibskich plażach!

HOLANDIA NA KARAIBACH
Curaçao to terytorium zależne od Królestwa Niderlandów, a jego klimatyczna stolica Willemstad nie przypadkiem nazywana jest „Małym Amsterdamem”. Holenderska architektura kolonialna zachwyca pastelowymi kolorami fasad budynków, wybudowanych wzdłuż kanału dzielącego stolicę na dwie części: Punda i Otrobanda, połączonych długim mostem pontonowym Królowej Emmy. Punda to najstarsza część miasta z obronnym murem, głównymi sklepami i atrakcjami turystycznymi. Jedną z największych jest codzienny pływający targ Mercado Flotante. Otrabanda, w której cumują statki wycieczkowe jest nowszą częścią Willemstad, uważaną za jego kulturalne centrum. Strefa zabytkowa w Willemstad, jego centrum i port wpisane są na listę UNESCO. Jest co zwiedzać!

NAJLEPSZA POGODA POD SŁOŃCEM
Kiedy najlepiej pojechać na Curaçao? Odpowiedź jest prosta: przez okrągły rok! Tropikalny suchy klimat podrównikowy sprawia, że trudno zauważyć różnicę między porami roku. Latem średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 31°C, a zimą 29°C. Prawie tak samo ciepłe jest morze: w lecie 29°C, zimą 26°C. Opady w ciągu roku są niewielkie, nawet w tak zwanej porze deszczowej. Wielkim atutem Curaçao jest fakt, że wyspa leży poza rejonem występowania huraganów.

KARAIBSKIE ALL INCLUSIVE
Tylko w naszej ofercie fantastyczny hotel 5-gwiazdkowy w Willemstad. Światowy poziom usług, luksus, prawdziwe all inclusive i jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie! Zapraszamy!

CURAÇAO… BRZMI ZNAJOMO?
Na myśl przychodzą Ci fantazyjne, kolorowe koktajle? Tak! Butelki z jaskrawoniebieskimi, zielonymi, pomarańczowymi i czerwonymi likierami Curaçao można dostrzec w barach na całym świecie. Trunki produkowane są z dodatkiem skórki małych, gorzkich pomarańczy uprawianych na wyspie. Najbardziej popularnym jest Blue Curaçao, który swój intensywny niebieski kolor zawdzięcza bezsmakowemu barwnikowi. Pycha! Koniecznie odwiedź fabrykę likierów w Willemstad. Można tu nie tylko zobaczyć, jak produkowany jest ten kultowy likier, ale także go skosztować i zakupić. Dostępne są różne wersje smakowe: pistacjowa, kawowa czy czekoladowa. Na zdrowie!

ACH TE SMAKI!
Karaibska kuchnia kojarzy się przede wszystkim ze świeżymi, pikantnymi smakami i słodyczą tropikalnych owoców. Kuchnia Curaçao to mieszanka smaków karaibskich, europejskich i azjatyckich. Jednym z podstawowych składników potraw jest ser, a tradycyjnym daniem keshi yena – czyli pieczony faszerowany ser serwowany z gulaszem wołowym lub drobiowym. Jako dodatek do dań mięsnych serwuje się varmoosh, czyli purée z ziemniaków i zielonych liści. Potrawy są także bogate w różnorodne przyprawy, jak np. rozmaryn. Na wyspie jest wiele restauracji serwujących dania kuchni lokalnej i europejskiej, jednak będąc na miejscu, grzechem byłoby nie spróbować jednej z lokalnych potraw. Tutejsze jedzenie jest pyszne i estetycznie podane. Smacznego!

PRZYRODA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI – ZANURKUJ!
Podwodny świat zachwyca pełną gamą barw, na które składają się setki gatunków kolorowych ryb, bujna roślinność czy malownicza rafa koralowa, w tym słynny „Las Grzybów” z 3-metrowymi koralowcami o niezwykłych kształtach. To po prostu idealne miejsce dla fanów nurkowania: ponad 50 gatunków koralowca i około 100 miejsc nurkowych, z których 60 znajduje się w strefie przybrzeżnej. Niezwykłe wrażenia gwarantowane!

BON BINI CURAÇAO
...czyli: Witaj na Curaçao. Językiem urzędowym na wyspie jest niderlandzki, jednak równie często używany jest język papiamentu, który jest mieszanką języka portugalskiego, hiszpańskiego, holenderskiego i angielskiego. Papiamentu jest jednym z niewielu języków kreolskich na Karaibach, które przetrwały do dziś. Jednym ze słów, które często można usłyszeć na wyspie to „dushi”. „Dushi” jest ogólnym terminem określającym wszystko to, co jest dobre, np. „ładny” widok, „piękna” kobieta czy „pyszne” jedzenie. Mieszkańcy wyspy posługują się także językiem angielskim i hiszpańskim.

PLAŻUJ, JAK SOBIE WYMARZYSZ
Policzono, że na Curaçao jest 38 plaż, ale na pewno jest ich jeszcze więcej, bo mówi się, że plaże Curaçao są jej najlepiej strzeżoną tajemnicą. Te najpiękniejsze są kameralne, w pięknych zatoczkach zwanych „bocas”, otoczone skałkami i tropikalną przyrodą. Wybierz plażę dla siebie! Na każdej morze ma kolor karaibskiego błękitu. Warto wybrać się na plażę Kokomo, która słynie ze znajdującej się w wodzie huśtawce – pamiątkowe zdjęcie obowiązkowe! Godne uwagi są także: otoczona wysokimi klifami plaża Cas Abou, ekskluzywna Blue Bay, niebiańska plaża na małej wysepce Klein Curaçao czy idealne do snurkowania plaże Lagun i Kenepa Grandi.

ODKRYWAJ
Ciekawym miejscem jest Sanktuarium Flamingów, gdzie można spotkać wolno żyjące flamingi. W jego pobliżu znajduję się wzgórze Williwood – doskonałe miejsce na pamiątkowe zdjęcie. Ci, którzy lubią dobrą zabawę, ucieszą się z licznych imprez organizowanych na plaży. W Curaçao organizowany jest również największy festiwal muzyczny na Karaibach – North Sea Jazz Festival, na który zjeżdżają się fani jazzowych rytmów z całego świata.

ZWIEDZAJ
Jedną z największych atrakcji wyspy jest Akwarium Morskie, ukazujące niezwykłe podwodne życie. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Można tu podglądać uchatki, rekiny i tropikalne ryby. Niezwykłym przeżyciem są tzw. „spotkania ze zwierzętami”, podczas których uczestnicy samodzielnie pływają wśród płaszczek czy żółwi morskich. Warto wybrać się także do jaskini Hato z unikatowymi formacjami skalnymi oraz do Parku Narodowego Christoffel, na terenie którego leży Góra Christoffela – najwyższy szczyt na Curaçao. Największą atrakcją parku są jaskinie z malowidłami Arawaków.

CZY WIESZ, ŻE..
✔ Curaçao należy do archipelagu Wysp ABC, wchodzącego w skład Małych Antyli: A jak Aruba, B jak Bonaire, C jak Curaçao
✔ na wyspie mieszka około 65 różnych narodowości
✔ oprócz słynnego, oryginalnego likieru Curaçao, najlepszymi pamiątkami z wyspy będą: biżuteria, tkaniny, piękne rzeźby, a także... idealne do leniuchowania hamaki

Ważne! Podróże podczas COVID-19.
Dowiedz się więcej o testach i warunkach wjazdu: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/curacao/

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wizy: nie są wymagane. Na Curaçao można wjechać wyłącznie na podstawie ważnego paszportu (nie paszportu tymczasowego).

Czas lokalny: czas polski minus 6 godz. Język urzędowy: holenderski, angielski.

Napięcie: 127 V, 50 Hz, wtyczka trzybolcowa.

Waluta: Holenderski gulden antylski (ANG). Kurs: 1 ANG = ok. 2,2 PLN.

Obyczaje: Jak w każdym kraju należy zachować zdrowy rozsądek i uważać na kieszonkowców, jednakże wyspy ABC (Aruba, Bonaire, Curacao) należą do miejsc bardzo bezpiecznych.

Szczepienia: nie są wymagane. Koszt jednorazowej wizyty w państwowej placówce medycznej wynosi ok. 40 USD.

Podatek wyjazdowy: turyści objęci są podatkiem wyjazdowym – dla Klientów B.P. ITAKA jest on wliczony w cenę imprezy.

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Uwaga! W Curacao obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych.

 


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter