phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Gambia

Wakacje Gambia

W skrócie

  • piękne, długie, piaszczyste plaże
  • Bandżul - najmniejsza stolica Afryki
  • sawanna, mangrowce i olbrzymie baobaby
  • afrykańskie rytmy i barwne stroje mieszkańców
  • Park Narodowy Abuko – raj dla pasjonatów ornitologii
  • smaczna lokalna kuchnia i wino z soku palmowego

Zobacz ofertę

Najmniejszy kraj kontynentalnej Afryki urzeka pięknymi, złocistymi plażami, ciepłymi wodami Oceanu Atlantyckiego, zielenią lasów i dziką przyrodą. Gambia to także małe rybackie wioski, rezerwaty przyrody i zabytki wpisane na listę UNESCO.

Gambia wzięła swoją nazwę od rzeki, która jest najważniejszym elementem krajobrazu tego kraju. Pas ziemi otoczony przez terytorium Senegalu, od zachodu oblewany przez Atlantyk kusi turystów egzotyką – pięknymi piaszczystymi plażami, lasami i rezerwatami przyrody, które bogate są w bardzo rzadkie gatunki fauny i flory. Stolica – Bandżul, to ruchliwy port, miejski targ Albert Market i kolonialne budynki. Z historią czasów kolonialnych i handlem niewolnikami nierozerwalnie związana jest słynna Kunta Kinteh Island od imienia i nazwiska fikcyjnego bohatera książki i serialu „Korzenie”. Ludzie są tu przyjaźni i bardzo gościnni. Na plaży kupimy świeże owoce sprzedawane przez tzw. fruit ladies oraz świeżo wyciskane soki owocowe od juice manów. Warto pamiętać, że każdy ze sprzedawców ma tu swój rejon, a osoba obsługująca nas jako pierwsza będzie to robiła do końca pobytu w Gambii. Ten maleńki afrykański kraj każdego Gościa urzeknie swoją prostotą i niepowtarzalną atmosferą.

Nasze miejsca: Bandżul – stolica kraju, leży tuż przy ujściu rzeki Gambii do Atlantyku, złociste plaże otoczone zielenią; Serrekunda – największe miasto i najpopularniejszy kurort Gambii, długie, piaszczyste plaże; Bakau – trzecie co do wielkości miasto i popularny kurort turystyczny, słynie z ogrodów botanicznych, targu rybnego i Rezerwatu Przyrody Katchikally, gdzie żyją oswojone krokodyle; Kololi – kameralna miejscowość nad Oceanem Atlantyckim, długie, złociste plaże.

Na plaży: Bakau Beach – jedna z najpiękniejszych plaż Gambii, piaszczysta, świetnie zagospodarowana; Kololi – piaszczysta, otoczenie palm, promenada z restauracjami i barami; Kotu Beach – w Serrakundzie, 3-kilometrowa, piaszczysta, najpopularniejsza, ale nie zatłoczona; 1wszystkie plaże z bezpłatnym serwisem i łagodnym zejściem do morza.

Od kuchni: ataaya – mocna, słodko-gorzka zielona herbata, idealna na pobudzenie; benachin – ryż gotowany w sosie pomidorowym, z rybą i warzywami; bissap – fioletowy napój z liści hibiskusa i cukru; bouyi – słodki, gęsty sok z owoców baobabu; domodah – ryż w gęstym sosie z orzeszków ziemnych, ze smażonym mięsem i warzywami; niebbe – pikantna czerwona fasola z chlebem, sprzedawana na ulicznych straganach; sok z palmy.

Na zakupy: Bakau Craft Market – Sand Art Shop z rękodziełem; pełen kolorów, zapachów i smaków targ rybny w Tanji; Albert Market – miejski targ w stolicy kraju, zapełniony straganami i kolorowo ubranymi, zawsze uśmiechniętymi Gambijczykami. Koniecznie spróbuj swoich sił w targowaniu się, które w Gambii jest prawdziwym rytuałem!

Spróbuj: rejs pirogą – płaskodenną łodzią wyżłobioną w pniu drzewa; pieniste, białe wino palmowe, sprzedawane na karnistry; świeże owoce i soki – najważniejszy element diety miejscowych; głaskanie oswojonych krokodyli w Rezerwacie Przyrody Katchikally.

Zwiedzaj: Jufureh – symboliczne miejsce w historii Gambii z muzeum niewolnictwa; Wyspa Kunta Kinteh – ruiny XVII-wiecznego fortu James wpisane na listę UNESCO, dawniej brytyjski port handlowy, skąd statki wypływały z kością słoniową, złotem i niewolnikami; Rezerwat Natury Abuko – ponad 250 gatunków rzadkich ptaków, krokodyle nilowe, pytony, zielone mamby i kobry leśne; Łuk Triumfalny w Bandżulu - 35-metrowy symbol miasta upamiętniającym bezkrwawy przewrót wojskowy i wieżą widokową, z której można zobaczyć panoramę miasta; Muzeum Narodowe; Meczet króla Fahada; Park Narodowy West Kiang.

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie i podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wizy: W lipcu 2013 r. władze Gambii zniosły obowiązek wizowy m.in. wobec obywateli polskich podróżujących do Gambii turystycznie. Wymagany jest paszport z terminem ważności powyżej sześciu miesięcy. W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji w sprawach wizowych należy kontaktować się z Konsulatem Honorowym Republiki Gambii w Warszawie.
Informacje wizowe zamieszczone są również na stronie internetowej Konsulatu: www.gambia.pl, tel.: +48 22 425 55 57, faks: +48 22 760 86 72, consulate@gambia.pl.

Czas przelotu: Polska-Gambia – ok. 9 godz. (możliwe międzylądowanie).

Czas lokalny: czas polski minus 2 godz.

Język: angielski

Napięcie: 220V/50Hz

Waluta: dalasi (GMD), 1 GMD = 100 bututów; 1 GMD = ok. 0,09 PLN.

Ceny: cola - 8 GDM, piwo – 10 GDM, butla wody mineralnej – 12 GDM, banany – 10 GDM, grapefruity – 8 GDM, mango – 22 GDM.

Klimat: tropikalny, z gorącą porą deszczową (VI-X); chłodniejszą porą suchą (XI-V)

Przepisy prawne: używanie jakichkolwiek środków odurzających jest zabronione. Wszystkie przestępstwa związane z narkotykami są ostro karane, w najcięższych przypadkach także karą śmierci.

Szczepienia: wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (potwierdzone w międzynarodowej książeczce zdrowia), zaleca się szczepienie przeciwko cholerze. Konsultacja lekarska kosztuje od 40 USD, pobyt w szpitalu 70 USD/dobę. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej i zabezpieczyć się przed licznymi chorobami, jak malaria, choroby brudnych rąk.

Religia, obyczaje: w kontaktach z ludnością należy pamiętać, że 80 proc. ludności Gambii to wyznawcy islamu, należy przestrzegać norm obyczajowych przyjętych w krajach muzułmańskich.

Bankomaty: niewiele jest automatów obsługujących karty kredytowe, zaleca się więc stosowanie czeków podróżnych. Informacje dotyczące akceptacji kart w hotelach umieszczone w poszczególnych opisach obiektów.

 

Tabela temperatur

MIESIĄC I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
DZIEŃ 23 24 25 25 26 27 27 27 27 27 25,8 23,6


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Jeep safari – niesamowita przygoda dla miłośników mocnych wrażeń i przyrody. Przejażdżka jeepami po mało uczęszczanych trasach off-road do najpiękniejszych miejsc w południowo-wschodniej Gambii. Przystanki przy kilku punktach widokowych. W programie m.in. wioska rybacka i szkoła, oglądanie krokodyli i rzadkich gatunków ptaków. Postój przy granicy z Senegalem, obiad. Po obiedzie czas wolny na kąpiel i plażowanie. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 50 EUR (zawiera obiad).

Bandżul i Serrekunda – wycieczka do stolicy Gambii – Bandżulu. Spacer po mieście, zwiedzanie Muzeum Narodowego, wizyta na słynnym bazarze – świetna okazja do zakupu pamiątek i afrykańskiego rękodzieła. Następnie przejazd do miejscowości Serrekunda – ważnego ośrodka turystycznego i miasta o największej populacji w Gambii. Na koniec niewielkie miasto Bakau i wizyta na miejscowym targu. Obiad w jednej z lokalnych restauracji. Wycieczka półdniowa. Cena – ok. 25 EUR (zawiera obiad).

Park Fathala – wyjazd w kierunku parku Fathala, znajdującego się 12 km na północ od granicy gambijsko-senegalskiej. Przejazd malowniczą trasą, podczas której można zobaczyć kilkanaście afrykańskich wiosek. Przejazd przez granicę z Senegalem. Po przyjeździe do parku Fathala, przesiadka do jeepów – początek dwugodzinnej przygody. W parku będzie niepowtarzalna okazja do zobaczenia m.in. lwów, żyraf, zebr czy nosorożców. W drodze powrotnej przerwa na obiad w małej afrykańskiej wiosce. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 85 EUR (zawiera obiad).

Rzeka Gambia – rejs łodzią po rzece Gambia – jednej z największych rzek Afryki Zachodniej. Wypłynięcie z niewielkiej wioski rybackiej, która jest idealnym miejscem na rozpoczęcie przygody. Podczas rejsu można podziwiać panoramę miasta Bandżul oraz słynne „Lamin Lodge”. Przy brzegu rzeki można zobaczyć liczne gatunki zwierząt, m.in. hipopotamy i krokodyle, a w przybrzeżnych lasach namorzynowych różne gatunki małp. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 52 EUR (zawiera obiad).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Jeep safari – niesamowita przygoda dla miłośników mocnych wrażeń i przyrody. Przejażdżka jeepami po mało uczęszczanych trasach off-road do najpiękniejszych miejsc w południowo-wschodniej Gambii. Przystanki przy kilku punktach widokowych. W programie m.in. wioska rybacka i szkoła, oglądanie krokodyli i rzadkich gatunków ptaków. Postój przy granicy z Senegalem, obiad. Po obiedzie czas wolny na kąpiel i plażowanie. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 50 EUR (zawiera obiad).

Bandżul i Serrekunda – wycieczka do stolicy Gambii – Bandżulu. Spacer po mieście, zwiedzanie Muzeum Narodowego, wizyta na słynnym bazarze – świetna okazja do zakupu pamiątek i afrykańskiego rękodzieła. Następnie przejazd do miejscowości Serrekunda – ważnego ośrodka turystycznego i miasta o największej populacji w Gambii. Na koniec niewielkie miasto Bakau i wizyta na miejscowym targu. Obiad w jednej z lokalnych restauracji. Wycieczka półdniowa. Cena – ok. 25 EUR (zawiera obiad).

Park Fathala – wyjazd w kierunku parku Fathala, znajdującego się 12 km na północ od granicy gambijsko-senegalskiej. Przejazd malowniczą trasą, podczas której można zobaczyć kilkanaście afrykańskich wiosek. Przejazd przez granicę z Senegalem. Po przyjeździe do parku Fathala, przesiadka do jeepów – początek dwugodzinnej przygody. W parku będzie niepowtarzalna okazja do zobaczenia m.in. lwów, żyraf, zebr czy nosorożców. W drodze powrotnej przerwa na obiad w małej afrykańskiej wiosce. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 85 EUR (zawiera obiad).

Rzeka Gambia – rejs łodzią po rzece Gambia – jednej z największych rzek Afryki Zachodniej. Wypłynięcie z niewielkiej wioski rybackiej, która jest idealnym miejscem na rozpoczęcie przygody. Podczas rejsu można podziwiać panoramę miasta Bandżul oraz słynne „Lamin Lodge”. Przy brzegu rzeki można zobaczyć liczne gatunki zwierząt, m.in. hipopotamy i krokodyle, a w przybrzeżnych lasach namorzynowych różne gatunki małp. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 52 EUR (zawiera obiad).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter