phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Evia

Wakacje Evia

W skrócie

  • druga co do wielkości grecka wyspa
  • od stałego lądu dzieli ją zaledwie 40 m
  • skaliste wybrzeża, piaszczyste plaże i klify
  • gaje oliwkowe i figowe

Zobacz ofertę

Wczasy (1)

Hotel Porto Evia Boutique Evia

-21% 620 Pln
489Pln
  • wypoczynek we dwoje
  • blisko sklepów i restauracji w centrum Amarynthos
  • basen z widokiem na morze
  • dobra grecka kuchnia
  • baza wypadowa do zwiedzania
  • Last minute

Według mitologii to, że jest wyspą, zawdzięcza konfliktowi bogów. Ponoć oderwała się od Tesalii pod ciosem trójzęba Posejdona, kiedy ten kłócił się z Zeusem. Od lądu oddzielona jest cieśniną, która w najwęższym miejscu ma tylko 40 metrów szerokości! Kurorty Evii odwiedzane są chętnie przez Greków z Tesalii i Aten, którzy dobrze wiedzą, gdzie szukać wakacyjnego relaksu z dala od zatłoczonych kurortów, a jednak blisko domu. W ślad za nimi przyjeżdża tu coraz więcej ksenoi – obcokrajowców.

Eubea, po grecku Evia, druga co do wielkości wyspa grecka ma 3654 km² i długość 180 km. Linia brzegowa liczy 680 km i jest bardzo urozmaicona – są tu skaliste wybrzeża, piaszczyste plaże i klify, co składa się na malowniczy krajobraz Eubei. Wschodnie wybrzeże jest bardziej dzikie i niedostępne, zachodnie natomiast bardziej zagospodarowane. Ponad 80% powierzchni Evii zajmują tereny górzyste, najwyższy szczyt to Dirfis – 1743 m n.p.m. Sieć dróg, choć systematycznie modernizowana, jest dość słaba. Pejzaże wyspy to także gaje oliwkowe i figowe, pola bakłażanów i pszenicy, pastwiska owiec. Są tu antyczne ruiny, średniowieczne zamki, kościoły bizantyjskie i tradycyjne wioski.

Położenie wyspy miało wpływ na jej historię. Już od starożytności uzurpowali sobie do niej prawa różni władcy. We wczesnym średniowieczu przeszła pod władanie Bizancjum, a następnie Wenecjan, którzy nazwali ją Negroponte. Przez około 400 lat była pod panowaniem tureckim i ostatecznie w 1830 r. została przyłączona do wolnej Grecji. Dzisiejsza Eubea to spokojna, przyjazna przybyszom kraina bez ambicji stania się kolejnym ośrodkiem masowej turystyki. Zachowując wyspiarską oryginalność, ma znakomitą komunikację ze stałym lądem i jest świetną bazą wypadową w różne strony pięknego kraju oliwkowego, co umożliwiają liczne połączenia promowe oraz most z Chalkidy, stolicy wyspy, na kontynent.

Eretria to od starożytności drugie po Chalkidzie najważniejsze miasto wyspy. Dzisiaj Eretria jest jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych wyspy, z dobrymi hotelami, pięknymi plażami i regularnym połączeniem promowym z lądem. Jest tu nadmorska promenada, tawerny, bary, kluby i sklepy. Wśród współczesnej zabudowy zachowało się kilka fragmentów antycznego miasta, warto także odwiedzić ruiny amfiteatru naprzeciwko Muzeum Archeologicznego, łaźnie niedaleko portu, świątynię Izydy na południowy wschód od miasta i pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki w Agia Kyriaki, 3 km od Eretrii.

Ważne! Podróże podczas COVID-19.
Dowiedz się więcej o testach i warunkach wjazdu: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/grecja/

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu i przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Czas przelotu: Polska – Ateny – ok. 2,5 godz.; transfer: Ateny – Evia – ok. 2,5 godz.

Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.

Język: nowogrecki; można także porozumiewać się po angielsku, francusku i niemiecku.

Waluta: euro (EUR).

Napięcie: 220 V.

Ceny w tawernie: obiad – od 12 EUR, sałatka grecka od 5 EUR, napój – od 2 EUR, kawa – od 2 EUR, piwo – od 2 EUR, wino – od 4 EUR.

Wynajem samochodów: od ok. 50 EUR/dzień, benzyna – ok. 1,7 EUR; zalecane międzynarodowe prawo jazdy i korzystanie z usług renomowanych wypożyczalni.

Plaże: wstęp bezpłatny; wypożyczenie leżaka z parasolem – ok. 6-8 EUR/dzień.

Obowiązkowy podatek turystyczny: Klienci objęci są obowiązkowym podatkiem turystycznym w wysokości: 0,25-4 EUR/dzień/pokój/zależnie od kategoryzacji hotelu; opłata pobierana od 01.01.2018 r., płatna na miejscu w hotelu.
Hotele:                                             Apartamenty:
1* i 2* – 0,5 EUR/dzień                      1* i 2* – 0,25 EUR/dzień
3* – 1,5 EUR/dzień                            3* – 0,5 EUR/dzień
4* – 3 EUR/dzień                               4* – 1 EUR/dzień
5* – 4 EUR/dzień

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Ateny – wizyta w stolicy i jednocześnie największym mieście Grecji, którego historia liczy 3400 lat. Na początek zwiedzanie Muzeum Akropolu, gdzie zgromadzono eksponaty pochodzące z ateńskich wykopalisk. Przejście obok Teatru Dionizosa, Odeonu Heroda Attyka do Akropolu – serca Aten, gdzie znajdują się najsłynniejsze ateńskie budowle – Partenon, Erechtejon, Świątynia Nike Apteros i Propyleje. Przerwa na obiad. Następnie przejście do dzielnicy Plaka – malowniczo położonej u stóp Akropolu, słynącej z krętych uliczek, pełnych klimatycznych tawern i sklepów. Spacer wzdłuż Agory Rzymskiej i ruin Biblioteki Hadriana do Placu Monastiraki. Czas wolny. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 82 EUR, dzieci do 12 lat – 50% ceny (zawiera obiad; nie zawiera: biletów wstępu: Akropol – ok. 20 EUR, Muzeum Akropolu – ok. 5 EUR).

Argolida – najważniejsze miejsca Półwyspu Argolidzkiego. Zwiedzanie Myken: ruiny cytadeli mykeńskiej z XIV w. p.n.e. ze słynną Lwią Bramą i grobowcami odkrytymi przez Heinricha Schliemanna, a wśród nich przykład sztuki budowlanej cywilizacji mykeńskiej – Skarbiec Atreusza ze wspaniałym piętnastometrowym korytarzem prowadzącym do środka. Przejazd do Nafplio – jednego z najpiękniejszych miast Grecji, z majestatyczną twierdzą Palamidi, portem i wysepką Bourtzi naprzeciwko portu. Klimatyczne uliczki zachęcają do spaceru lub krótkiego odpoczynku przy kawie i lodach. Przejazd do Epidauros z klasycznym teatrem o słynnej akustyce. Latem odbywają się tu imprezy kulturalne w ramach Festiwalu Greckiego. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 86 EUR, dzieci do 12 lat – 50% ceny (zawiera obiad; nie zawiera: biletów wstępu: Epidauros – ok. 12 EUR, Mykeny – ok. 12 EUR).

Meteora – wycieczka do „zawieszonych w powietrzu” klasztorów (monastyrów). Na szczytach stromych i niedostępnych Meteorów zbudowano kilkadziesiąt budynków, z których do dziś przetrwało kilkanaście. Zwiedzanie dwóch spośród sześciu czynnych obecnie klasztorów. Meteory to unikat na skalę światową – klasztory są wpisane na listę UNESCO, a widok z góry zapiera dech. Następnie wizyta w pracowni ikon, gdzie można zapoznać się ze sposobem ich powstawania. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 86 EUR, dzieci do 12 lat – 50% ceny (zawiera obiad; nie zawiera: biletów wstępu do monastyrów – ok. 3 EUR każdy).

Delfy – wycieczka do miasta, które uważane było za centrum ziemi oraz wszechświata i odegrało ważną rolę w klasycznym, greckim świecie. Zwiedzanie archeologicznych ruin, Świątyni Apollina, Skarbca Ateńczyków wzniesionego dla uczczenia zwycięstwa nad Persami pod Maratonem, wizyta w źródłach Castalia. W drodze powrotnej przystanek w Levadii. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 70 EUR, dzieci do 12 lat – 50% ceny (zawiera obiad; nie zawiera: biletów wstępu – ok. 12 EUR każdy).

Rejs na wyspy Zatoki Sarońskiej – w programie największa i najsłynniejsza wyspa zatoki Egina ze wspaniałymi plażami i klimatem. To jedno z ulubionych miejsc Greków na wakacje. Następnie romantyczna i spokojna wysepka – Poros. Na koniec ulubiony zakątek artystów i intelektualistów, poszukujących wytchnienia od gwaru Aten zjawiskowa Hydra z domami kapitanów z XVIII w., malowniczym portem o wspaniałej architekturze i... zakazem ruchu samochodowego. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 100 EUR, dzieci do 12 lat – 50% ceny  (zawiera obiad).

Zakynthos – przejazd do portu Kyllini, a następnie rejs na wyspę Zakynthos, uważaną za jedną z najpiękniejszych wysp greckich. Zawinięcie do portu w mieście Zakynthos i wycieczka po wyspie, podczas której można podziwiać architekturę domów w stylu włoskim. Przejazd do punktu widokowego, skąd roztacza się zapierający dech widok na słynną plażę Navagio. Następnie wizyta w Skinari, skąd można wybrać się łodzią do Błękitnych Grot. Czas wolny na obiad. Powrót do miasta Zakynthos, czas wolny. Rejs powrotny do Kyllini, przejazd do hotelu. Cena – ok.  95 EUR (nie zawiera obiadu). Wycieczka dostępna tylko z hoteli: Aldemar Olympian Village, Long Beach, Oasis, Olympia Golden Beach Resort & Spa.

Patras – wycieczka do Patras, trzeciego pod względem wielkości miasta w Grecji i największego na Peloponezie. Patras nazywane jest także "Bramą Grecji na Zachód" dzięki portowi, który łączy miasto z wieloma włoskimi portami. W programie główne zabytki miasta: starożytny odeon, zamek Patras, kościół św. Andrzeja i latarnia morska. Czas wolny na spacer po mieście, zakupy lub wizytę w jednej z wielu kawiarni w centrum miasta lub nad morzem. Cena – ok. 50 EUR. Wycieczka dostępna tylko z hoteli: Aldemar Olympian Village, Long Beach, Oasis, Olympia Golden Beach Resort & Spa.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Ateny – wizyta w stolicy i jednocześnie największym mieście Grecji, którego historia liczy 3400 lat. Na początek zwiedzanie Muzeum Akropolu, gdzie zgromadzono eksponaty pochodzące z ateńskich wykopalisk. Przejście obok Teatru Dionizosa, Odeonu Heroda Attyka do Akropolu – serca Aten, gdzie znajdują się najsłynniejsze ateńskie budowle – Partenon, Erechtejon, Świątynia Nike Apteros i Propyleje. Przerwa na obiad. Następnie przejście do dzielnicy Plaka – malowniczo położonej u stóp Akropolu, słynącej z krętych uliczek, pełnych klimatycznych tawern i sklepów. Spacer wzdłuż Agory Rzymskiej i ruin Biblioteki Hadriana do Placu Monastiraki. Czas wolny. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 82 EUR, dzieci do 12 lat – 50% ceny (zawiera obiad; nie zawiera: biletów wstępu: Akropol – ok. 20 EUR, Muzeum Akropolu – ok. 5 EUR).

Argolida – najważniejsze miejsca Półwyspu Argolidzkiego. Zwiedzanie Myken: ruiny cytadeli mykeńskiej z XIV w. p.n.e. ze słynną Lwią Bramą i grobowcami odkrytymi przez Heinricha Schliemanna, a wśród nich przykład sztuki budowlanej cywilizacji mykeńskiej – Skarbiec Atreusza ze wspaniałym piętnastometrowym korytarzem prowadzącym do środka. Przejazd do Nafplio – jednego z najpiękniejszych miast Grecji, z majestatyczną twierdzą Palamidi, portem i wysepką Bourtzi naprzeciwko portu. Klimatyczne uliczki zachęcają do spaceru lub krótkiego odpoczynku przy kawie i lodach. Przejazd do Epidauros z klasycznym teatrem o słynnej akustyce. Latem odbywają się tu imprezy kulturalne w ramach Festiwalu Greckiego. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 86 EUR, dzieci do 12 lat – 50% ceny (zawiera obiad; nie zawiera: biletów wstępu: Epidauros – ok. 12 EUR, Mykeny – ok. 12 EUR).

Meteora – wycieczka do „zawieszonych w powietrzu” klasztorów (monastyrów). Na szczytach stromych i niedostępnych Meteorów zbudowano kilkadziesiąt budynków, z których do dziś przetrwało kilkanaście. Zwiedzanie dwóch spośród sześciu czynnych obecnie klasztorów. Meteory to unikat na skalę światową – klasztory są wpisane na listę UNESCO, a widok z góry zapiera dech. Następnie wizyta w pracowni ikon, gdzie można zapoznać się ze sposobem ich powstawania. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 86 EUR, dzieci do 12 lat – 50% ceny (zawiera obiad; nie zawiera: biletów wstępu do monastyrów – ok. 3 EUR każdy).

Delfy – wycieczka do miasta, które uważane było za centrum ziemi oraz wszechświata i odegrało ważną rolę w klasycznym, greckim świecie. Zwiedzanie archeologicznych ruin, Świątyni Apollina, Skarbca Ateńczyków wzniesionego dla uczczenia zwycięstwa nad Persami pod Maratonem, wizyta w źródłach Castalia. W drodze powrotnej przystanek w Levadii. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 70 EUR, dzieci do 12 lat – 50% ceny (zawiera obiad; nie zawiera: biletów wstępu – ok. 12 EUR każdy).

Rejs na wyspy Zatoki Sarońskiej – w programie największa i najsłynniejsza wyspa zatoki Egina ze wspaniałymi plażami i klimatem. To jedno z ulubionych miejsc Greków na wakacje. Następnie romantyczna i spokojna wysepka – Poros. Na koniec ulubiony zakątek artystów i intelektualistów, poszukujących wytchnienia od gwaru Aten zjawiskowa Hydra z domami kapitanów z XVIII w., malowniczym portem o wspaniałej architekturze i... zakazem ruchu samochodowego. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 100 EUR, dzieci do 12 lat – 50% ceny  (zawiera obiad).

Zakynthos – przejazd do portu Kyllini, a następnie rejs na wyspę Zakynthos, uważaną za jedną z najpiękniejszych wysp greckich. Zawinięcie do portu w mieście Zakynthos i wycieczka po wyspie, podczas której można podziwiać architekturę domów w stylu włoskim. Przejazd do punktu widokowego, skąd roztacza się zapierający dech widok na słynną plażę Navagio. Następnie wizyta w Skinari, skąd można wybrać się łodzią do Błękitnych Grot. Czas wolny na obiad. Powrót do miasta Zakynthos, czas wolny. Rejs powrotny do Kyllini, przejazd do hotelu. Cena – ok.  95 EUR (nie zawiera obiadu). Wycieczka dostępna tylko z hoteli: Aldemar Olympian Village, Long Beach, Oasis, Olympia Golden Beach Resort & Spa.

Patras – wycieczka do Patras, trzeciego pod względem wielkości miasta w Grecji i największego na Peloponezie. Patras nazywane jest także "Bramą Grecji na Zachód" dzięki portowi, który łączy miasto z wieloma włoskimi portami. W programie główne zabytki miasta: starożytny odeon, zamek Patras, kościół św. Andrzeja i latarnia morska. Czas wolny na spacer po mieście, zakupy lub wizytę w jednej z wielu kawiarni w centrum miasta lub nad morzem. Cena – ok. 50 EUR. Wycieczka dostępna tylko z hoteli: Aldemar Olympian Village, Long Beach, Oasis, Olympia Golden Beach Resort & Spa.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter