phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Lefkada

Wakacje Lefkada

W skrócie

  • białe plaże i malownicze klify
  • świetne warunki do uprawiania wind i kitesurfingu
  • Porto Katsiki - najpiękniejsza plaża wyspy
  • piękne, małe wysepki wokół Lefkady
  • klimatyczne tawerny serwujące pyszne lokalne specjały
  • idealne miejsce na kameralne wakacje

Zobacz ofertę

All Inclusive (124) Wczasy (235) Wycieczki objazdowe (10) City break (1) No limits (1) Last Minute (3)

Lefkada z powierzchnią 303 km² jest czwartą pod względem wielkości wyspą archipelagu Wysp Jońskich. Górzysta z żyznymi dolinami, porośnięta piniami, cyprysami, drzewami oliwnymi i winoroślą swoja nazwę zawdzięcza przymiotnikowi lefkos, czyli biały, odnoszącemu się do koloru ostrych klifów wybrzeża zachodniego.

Wyróżnia się pięknem przyrody, klimatycznymi wioskami górskimi, małymi monastyrami ukrytymi wśród wzgórz, towarzystwem przepięknych wysp na wschodzie, doskonałymi warunkami do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu na południu i pięknymi plażami na zachodzie. Nieskażona przyroda i autentyczny charakter - Lefkada ma wszystko na wymarzone greckie wakacje. Piękna wyspa na Morzu Jońskim, w zachodniej części Grecji, połączona z lądem długą groblą i mostem. Jej główne miasto to Lefkada, na północy, ok. 20 km od lotniska Aktion (PVK). Na wyspie przeważają tereny górzyste, a najwyższy punkt Stavrota (1182 m n.p.m.) leży prawie na jej środku. Na wschodnim wybrzeżu leżą niewielkie miejscowości wypoczynkowe: Ligia, Nikiana, Perigiali oraz Nidri – największy resort na wyspie, z widokiem na Scorpios, kiedyś własność Aristotelesa Onassisa. Na południu leży Vasiliki, centrum windsurfingu. Niedaleko stąd podziwiać można Przylądek Lefkatas, gdzie według legendy odebrała sobie życie Safona, skacząc z 30-metrowego klifu. Najsłynniejsza plaża wyspy to Porto Katsiki na zachodnim wybrzeżu: krystalicznie czyste morze stwarza idealne warunki nie tylko do snurkowania. Mieszkańcy Lefkady to ludzie żyjący zgodnie z tradycją, o dobrych sercach i wielkiej gościnności. Kobiety wciąż noszą dwie spódnice, ciemne chustki na głowach i obcisły gorset, na wioskach od pokoleń zajmują się hafciarstwem. Wyspa słynie z uprawy najlepszej soczewicy, ale to nie jedyny plon tej ziemi, inne to oliwki, lokalne wino wyrabiane ze szczepów Verdea i Verdzami oraz smakołykami kuchni greckiej.

LEFKADA
Piękne i niezatłoczone plaże, klimatyczne tawerny i wspaniała, oryginalna, lokalna kuchnia – idealne miejsce na spokojne greckie wakacje!

BIAŁA WYSPA
Wyróżnia się pięknem przyrody, klimatycznymi wioskami górskimi i małymi monastyrami ukrytymi wśród wzgórz. Jest czwartą pod względem wielkości wyspą archipelagu Wysp Jońskich, położoną bardzo blisko lądu, z którym połączona jest mostem. Górzysta z żyznymi dolinami, porośnięta piniami, cyprysami, drzewami oliwnymi i winoroślą, swoją nazwę zawdzięcza przymiotnikowi lefkos, czyli biały, odnoszącemu się do koloru ostrych klifów wybrzeża zachodniego.

PEŁEN WACHLARZ
Wyspa oferuje wiele ciekawych miejsc do wypoczynku. Najbardziej znanymi są: Lefkada – stolica wyspy, pełna kolorowych arkad i klimatycznych, wąskich uliczek, z ciekawie zaprojektowanym centrum i piękną mariną; rozrywkowe Nidri – największy resort na wyspie z licznymi tawernami, wypływa stąd wiele promów na pobliskie wysepki; Vassiliki – idealne dla amatorów sportów wodnych; Nikiana – kameralny kurort w sąsiedztwie gajów oliwnych z malowniczym portem i tawernami.

PORTO KATSIKI
Lefkada słynie z plaż, z których wiele pojawia się w rankingach najpiękniejszych plaż w całej Grecji. Najsłynniejszą jest plaża Porto Katsiki na zachodnim wybrzeżu wyspy, u podnóża klifu, z krystalicznie czystym morzem i dobrymi warunkami do snurkowania.

…I INNE PLAŻE
Warto wybrać się na plażę Agios Ioannis – długą, ze złotym piaskiem, idealną na spokojny wypoczynek, czy na położoną w zatoce, otoczoną skałami plażę Agiofili z białymi kamyczkami i turkusowym morzem – piękne widoki gwarantowane! Dla amatorów sportów wodnych idealna będzie rozciągająca się wzdłuż pięknej zatoki piaszczysto-żwirkowa plaża Vassiliki, czy też piaszczysto-kamienista plaża Nidri z krystalicznie czystą wodą, zachęcająca do żeglowania i kajakowania. Na amatorów kameralnego wypoczynku czekają małe plaże w zatokach, przeważnie żwirkowo-kamieniste, jak np. Logans, Passa, Nikiana.

CZAS WINDSURFERÓW
Największym ośrodkiem sportów wodnych na wyspie jest malownicza wioska rybacka Vassiliki. Położona w głębokiej, wietrznej zatoce została uznana za jedno z najlepszych miejsc do uprawiania sportów wodnych nad Morzem Śródziemnym. Działa tu kilka klubów windsurfingowych, można wynająć sprzęt i pod okiem instruktora spróbować swoich sił w windsurfingu czy kitesurfingu. W samej wiosce panuje świetny klimat, jest tu wiele tawern, barów i restauracji serwujących najlepsze owoce morza na wyspie.

SIGA, SIGA…
Czyli spokojnie, bez nerwów. Tak brzmi maksyma życiowa każdego mieszkańca tego regionu. Nic dziwnego, tak się też tutaj żyje – bez pośpiechu. Można do woli rozkoszować się malowniczymi widokami, pięknymi wschodami i zachodami słońca, pysznym lokalnym jedzeniem i winem. Do przygotowania dań tradycyjnej greckiej kuchni używa się świeżych, miejscowych składników.

CO PRZYWIEŹĆ?
Mieszkańcy tej części Grecji specjalizują się m.in. w tkactwie i koronkarstwie – warto więc przywieźć rozmaite koronki, ale także ceramikę, wyroby z muszli, skóry i ze srebra. W walizce podróżnika nie może zabraknąć miejscowej oliwy, miodu, suszonych ziół i przypraw, a także butelki lokalnego wina, likieru z kumkwatu i wiśni czy ouzo. Najlepiej wybrać się do stolicy Lefkady, gdzie znajduje się najwięcej sklepów z pamiątkami.

NIE PRZEGAP
Warto wybrać się w rejs statkiem lub popłynąć motorówką na sąsiednie wyspy: Meganisi, Kastos i Kalamos lub pojechać malowniczą trasą przez urocze górskie wioski i opuszczone klasztory. Koniecznie trzeba pospacerować po klifach Lefkady i zjeść pyszny lunch w jednej z lokalnych knajpek. W lecie odbywają się tu liczne festiwale i imprezy kulturalne – warto wziąć udział np. w Festiwalu Sardynki, Miodu czy Soczewicy.

Nasze miejsca: Lefkada – stolica wyspy, miasto pełne kolorowych arkad i klimatycznych, wąskich uliczek, z ciekawie zaprojektowanym centrum i piękną mariną; Nidri –  największy resort na wyspie, z widokiem na Scorpios, kiedyś własność Aristotelesa Onasisa, wypływa stąd wiele promów na pobliskie wysepki, liczne tawerny, życie nocne; Vasiliki –  znane na wyspie centrum windsurfingu, najlepsze restauracje serwujące owoce morza, dla amatorów sportów wodnych; Nikiana –  kameralny kurort w sąsiedztwie gajów oliwnych z malowniczym portem i tawernami; Perigiali – spokojna miejscowość otoczona zielonymi górami, widok na wyspy Scorpidi i Scorpios, małe plaże w zatokach, blisko rozrywkowego Nidri.

Na plaży: Porto Katsiki – najsłynniejsza na wyspie, na zachodnim wybrzeżu, krystalicznie czyste morze, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, szczególnie snurkowania; Agios Ioannis – długa, złocisty piasek, idealna na spokojny wypoczynek; Agiofili –  w zatoce, otoczona skałami, z białymi kamyczkami, turkusowe morze, piękne widoki; Vasiliki – piaszczysto-żwirkowa, sporty wodne; Nidri – piaszczysto-kamienista, sporty wodne; małe plaże w zatokach, przeważnie żwirkowo-kamieniste, m.in.: Logans, Passa, Nikiana.

Dla aktywnych: idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu – okolice Vasiliki, paragliding, nurkowanie, snurkowanie szczególnie w okolicy plaży Porto Katsiki, żeglarstwo, paralotniarstwo przylądek Lefkada.

Spróbuj: rejs statkiem lub motorówką na sąsiednie wyspy: Meganisi, Scorpios, Sparti, spacer po klifach, wypoczynek na osłoniętej białym klifem plaży Porto Katsiki i znajdującej się w okolicy plaży Egremni.

Na zakupy: wyroby z muszli i skóry, najwięcej sklepów z pamiątkami jest w stolicy wyspy – Lefkadzie, lokalna oliwa, oliwki, miód.

Zwiedzaj: ruiny zamku Agia Mavra, Przylądek Lefkada z latarnią morską, pełna klimatycznych uliczek wioska Agios Nikitas, wodospady w Nidri, Karia – słynąca z koronkarstwa, wybrzeże z pięknymi plażami.

Ważne! Podróże podczas COVID-19.
Dowiedz się więcej o testach i warunkach wjazdu: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/grecja/

Pilot: turyści objęci są telefoniczną opieką polskojęzycznego rezydenta oraz konsultanta poprzez aplikację mobilną.

Czas przelotu: Polska-Preveza – ok. 2 godz.

Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.

Język: grecki, można się także porozumiewać w języku angielskim lub niemieckim.

Waluta: euro (EUR).

Napięcie w sieci: 220 V.

Ceny w hotelach i restauracjach: obiad – ok. 15 EUR, piwo – ok. 2 EUR, woda mineralna – ok. 1,5 EUR, kawa – ok. 3 EUR, wino – ok. 5 EUR.

Wynajem samochodów: od ok. 50 EUR/dzień, benzyna – ok. 2 EUR/litr.

Komunikacja: połączenia autobusowe są dobre, z miasta można dostać się do najmniejszych miejscowości, koszt od 3 EUR; poza autobusami, głównym środkiem transportu są taksówki – koszt ok. 4 EUR/km.

Plaże: najpopularniejsze plaże: Porto Katsiki, Agiofili.

Obowiązkowy podatek turystyczny: Klienci objęci są obowiązkowym podatkiem turystycznym w wysokości: 0,25-4 EUR/dzień/pokój/zależnie od kategoryzacji hotelu; opłata pobierana od 01.01.2018 r., płatna na miejscu w hotelu.
Hotele:                                             Apartamenty:
1* i 2* – 0,5 EUR/dzień                      1* i 2* – 0,25 EUR/dzień
3* – 1,5 EUR/dzień                            3* – 0,5 EUR/dzień
4* – 3 EUR/dzień                               4* – 1 EUR/dzień
5* – 4 EUR/dzień

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Island Tour — na trasie wycieczki zamek w Lefkadzie - Agia Mavra, wiatraki z XVIII w. przy plaży Gyra i klasztor Fanermoni – centrum religijne wyspy. Postój w starej wiosce Agios Nikitas, czas na kawę i spacer po klimatycznej uliczce ze sklepikami. Czas na obiad w lokalnej tawernie. Na zakończenie wizyta w górskim miasteczku Karya, słynącym z rękodzieła i lokalnych produktów. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 36 EUR (nie zawiera obiadu).

Trzy wyspy — relaksacyjny rejs do najpiękniejszych zakątków sąsiednich wysp - Meganisi, Kastos i Kalamos. Wyspa Meganisi - wpłynięcie do jaskini Papanikolis i pobyt na przepięknej plaży Asteras. Wyspa Kastos - wizyta w maleńkiej wiosce Kastos, czas na spacer, kawę i słodkości. Czas na kąpiel w krystalicznie czystych wodach przy otoczonej niezwykłymi formacjami skalnymi plaży Limni. Wyspa Kalamos - postój w porcie Kalamos, czas na obiad w lokalnej tawernie specjalizującej się w rybach i owocach morza. Po obiedzie relaks na wyjątkowej, otoczonej piniowym lasem plaży Asprogiali. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 35 EUR.

Grecki wieczór —rejs na wyspę Meganisi, gdzie w małej wiosce Spartochori znajduje się rodzinna tawerna Lakis, prowadzona od lat przez prawdziwą grecką rodzinę. Kolacja z greckimi specjałami i winem, występ tancerzy i lekcja Zorby. Czas trwania: ok. 4,5 godz. Cena - ok. 38 EUR.

Spacer po Lefkadzie — wieczorny spacer to idealna okazja do odkrycia wszystkich najpiękniejszych miejsc stolicy wyspy. Lefkada to prawdziwy labirynt małych uliczek, pięknych klimatycznych greckich tawern i sklepików. Czas trwania: ok. 4,5 godz. Cena - ok. 15 EUR. Ze względu na rozkład połączeń promowych wycieczka nie jest dostępna dla klientów z hotelu Esperides na Meganisi.

Rejs na Kefalonię i Itakę — w programie zachodnie wybrzeże Lefkady - widok na Porto Katsiki od strony morza i przystanek na kąpiel na niezwykłej plaży Egremni. Przystanek w Fiskardo - najbardziej kolorowym porcie sąsiedniej wyspy Kefalonii. Następnie wizyta w ojczyźnie króla Odyseusza - Itace i pobyt na wspaniałej plaży Afales. Wpłynięcie do jaskini Papanikolis na Meganisi. W drodze powrotnej jedna z plaż legendarnego Scorpios i opłynięcie wyspy dookoła. Cena - ok. 25 EUR.

Porto Katsiki — 3-godzinny pobyt na plaży uznawanej za najpiękniejszą na Lefkadzie i jedną z najpiękniejszych w rejonie Morza Jońskiego. Cena - ok. 20 EUR.

 

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Island Tour — na trasie wycieczki zamek w Lefkadzie - Agia Mavra, wiatraki z XVIII w. przy plaży Gyra i klasztor Fanermoni – centrum religijne wyspy. Postój w starej wiosce Agios Nikitas, czas na kawę i spacer po klimatycznej uliczce ze sklepikami. Czas na obiad w lokalnej tawernie. Na zakończenie wizyta w górskim miasteczku Karya, słynącym z rękodzieła i lokalnych produktów. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 36 EUR (nie zawiera obiadu).

Trzy wyspy — relaksacyjny rejs do najpiękniejszych zakątków sąsiednich wysp - Meganisi, Kastos i Kalamos. Wyspa Meganisi - wpłynięcie do jaskini Papanikolis i pobyt na przepięknej plaży Asteras. Wyspa Kastos - wizyta w maleńkiej wiosce Kastos, czas na spacer, kawę i słodkości. Czas na kąpiel w krystalicznie czystych wodach przy otoczonej niezwykłymi formacjami skalnymi plaży Limni. Wyspa Kalamos - postój w porcie Kalamos, czas na obiad w lokalnej tawernie specjalizującej się w rybach i owocach morza. Po obiedzie relaks na wyjątkowej, otoczonej piniowym lasem plaży Asprogiali. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 35 EUR.

Grecki wieczór —rejs na wyspę Meganisi, gdzie w małej wiosce Spartochori znajduje się rodzinna tawerna Lakis, prowadzona od lat przez prawdziwą grecką rodzinę. Kolacja z greckimi specjałami i winem, występ tancerzy i lekcja Zorby. Czas trwania: ok. 4,5 godz. Cena - ok. 38 EUR.

Spacer po Lefkadzie — wieczorny spacer to idealna okazja do odkrycia wszystkich najpiękniejszych miejsc stolicy wyspy. Lefkada to prawdziwy labirynt małych uliczek, pięknych klimatycznych greckich tawern i sklepików. Czas trwania: ok. 4,5 godz. Cena - ok. 15 EUR. Ze względu na rozkład połączeń promowych wycieczka nie jest dostępna dla klientów z hotelu Esperides na Meganisi.

Rejs na Kefalonię i Itakę — w programie zachodnie wybrzeże Lefkady - widok na Porto Katsiki od strony morza i przystanek na kąpiel na niezwykłej plaży Egremni. Przystanek w Fiskardo - najbardziej kolorowym porcie sąsiedniej wyspy Kefalonii. Następnie wizyta w ojczyźnie króla Odyseusza - Itace i pobyt na wspaniałej plaży Afales. Wpłynięcie do jaskini Papanikolis na Meganisi. W drodze powrotnej jedna z plaż legendarnego Scorpios i opłynięcie wyspy dookoła. Cena - ok. 25 EUR.

Porto Katsiki — 3-godzinny pobyt na plaży uznawanej za najpiękniejszą na Lefkadzie i jedną z najpiękniejszych w rejonie Morza Jońskiego. Cena - ok. 20 EUR.

 

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter