phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Lesbos

Wakacje Lesbos

W skrócie

  • kraina słońca i ojczyzna ouzo
  • trzecia co do wielkości wyspa grecka
  • gorące źródła, naturalne łaźnie i antyczne zabytki
  • wyjątkowy Skamieniały Las
  • Kaloni – „stolica sardynek”

Zobacz ofertę

All Inclusive (137) Wczasy (233) Wycieczki objazdowe (24) City break (1) No limits (1) Last Minute (164)

Lesbos - plaże, łaźnie i sardynki w Krainie Słońca
Lesbos, czyli Kraina Słońca, poświęcona była Apollonowi, bóstwu solarnemu, patronowi sztuki i przewodnikowi Muz i do dziś należy do najbardziej słonecznych regionów Grecji – rocznie notuje się tu ponad 3000 godzin ze słońcem.

Na Lesbos powstała poezja liryczna. Pieśni wykonywane z akompaniamentem liry, poświęcone Adonisowi i Afrodycie dała światu królowa poezji - Safona. Tutaj urodził się Ezop, twórca bajek - wierszowanych przypowieści o zwierzętach, mających ludzkie cechy. Ale to nie mitologia i poezja są powodem, dla którego wyspa, stała się popularnym letniskiem. Znajdują się tu gorące źródła i naturalne łaźnie, a wszystko to otoczone bujną roślinnością, lasami dębowymi i gajami oliwnymi. Do dziś wyspa zachowała też kameralny charakter. Przemysł turystyczny to zaledwie 5% dochodu, co oznacza, że można uciec od zgiełku codzienności nie narażając się na spotkanie z tłumem turystów, hałaśliwymi dyskotekami, niebotycznymi cenami i pamiątkami „made in China”.

Powulkaniczny charakter, śródziemnomorski klimat i dopisująca niemal przez cały rok pogoda sprzyjają wypoczynkowi pod każdą postacią. Wyspa zainteresuje zarówno aktywnych podróżników, jak i amatorów kąpieli słonecznych oraz relaksu na plaży. Znaleźć tu można zachwycające naturalne jaskinie oraz liczący 20 milionów lat Skamieniały Las, a także liczne zabytki i muzea. Dodajmy do tego kuszące ciepłem i zdrowotnymi właściwościami termy, piękne plaże i zachwycający lazur wody, a stworzymy znakomitą receptę na udane wakacje.

Poza wielowiekową historią i atrakcyjną przyrodą region ten słynie też z kuchni i lokalnych specjałów, tu też powstaje trzy czwarte greckiej produkcji ouzo – wódki o anyżowym posmaku, którą najlepiej skosztować w jednej z miejscowych tawern.

Przeczytaj więcej o Grecji na naszym blogu

Nasze miejsca: Molyvos – główny, wakacyjny kurort zbudowany z kamienia, ze średniowiecznym zamkiem i portem, piękne widoki; Petra – niewielka miejscowość turystyczna, znana z malowniczej plaży i tajemniczej skały w środku miasta z kościołem Najświętszej Marii Panny; Vatera – małe miasteczko z lokalnymi tawernami i 7-kilometrową plażą; Anaxos – spokojna miejscowość wypoczynkowa, promenada, lokalne restauracje, idealna dla rodzin.

Na plaży: położone w zatokach, często ograniczonych urwiskami, przeważają plaże piaszczysto-żwirkowe, żwirkowe i kamieniste, takie jak: Karavoilia, Tsipouri, Molyvos, Eftalou; Vatera – najdłuższa na wyspie, długa, piaszczysto-kamienista, wyróżniona certyfikatem Błękitna Flaga; Petra – najpiękniejsza na wyspie, szeroka i piaszczysta, sporty wodne; Anaxos – piaszczysto-kamienista, łagodnie schodząca do morza, z promenadą; Skala Eressos –  obsypana złotym piaskiem, miejsce narodzin Safony.

Dla aktywnych: wycieczki rowerowe, trekking po górach, joga na plaży, snurkowanie i nurkowanie – szkoły nurkowania na plaży Petra.

Spróbuj: kąpiel w gorących, leczniczych źródłach (szczególnie w Eftalu, okolice Polichnitos), przejażdżka na osiołku, wyśmienite lokalne ouzo i wspaniała, wytwarzana na wyspie oliwa, miody i produkty mleczne, świeże owoce morza.

Na zakupy: koraliki komboli, wyroby z drewna, koszyki, miedziane garnki, dzbanuszek oliwy z oliwek, sardynki z Kaloni, Plomari Ouzo, figurka Safony – patronki twórczości kobiecej.

Zwiedzaj: Mitylena – stolica wyspy z pięknym portem, zamkiem i starożytnym teatrem, Sikaminias urocza wioska, miejsce narodzin pisarza Stratisa Miriwilisa, klasztor Limonos z muzeum sztuki sakralnej, „skamieniały las” z prehistorycznymi sekwojami, wpisanymi na listę UNESCO, Agiassos z cerkwią Panagia Vrefokratoussa, cel licznych pielgrzymek, klasztor Archanioła Michała w Mantamados.

Ważne! Podróże podczas COVID-19 – obowiązkowy formularz PLF
Przed przylotem do Grecji musisz wypełnić formularz PLF (Passenger Locator Form): https://travel.gov.gr/#/
Zobacz szczegóły i instrukcję: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/#grecja

Pilot: Turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do zadań którego należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Czas przelotu: Polska-Mitylena - 2 godz. 15 min.

Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.

Język: nowogrecki; można także porozumiewać się po angielsku i niemiecku.

Napięcie: 220 V.

Ceny w hotelu i restauracji: obiad - od 8 EUR, piwo - od 2 EUR, kawa i herbata - od 1,5 EUR, woda mineralna 1,5L - od 1 EUR, cola - od 1 EUR.

Ceny w sklepach: woda mineralna - 0,6 EUR, piwo - ok. 1 EUR, wino - ok. 3 EUR.

Wynajem samochodów: od ok. 35 EUR/dzień; benzyna ok. 1 EUR.

Komunikacja: wyspa jest dobrze skomunikowana. Do większości miejscowości wypoczynkowych dociera autobus. Między Molyvos, Eftalou i Petrą co 30 min kursuje lokalny autobus, cena biletu - od 1,2 EUR. Cena taksówki - ok. 1 EUR/km.

Hotele: na wyspie nie buduje się dużych hoteli. Większość to niewielkie, dwupiętrowe budynki malowniczo położone na wzgórzach z widokiem na morze.

Plaże: z uwagi na górzyste ukształtowanie terenu plaże na wyspie położone są w zatokach, często ograniczonych urwiskami. Przeważają plaże piaszczysto-żwirkowe. Są również plaże kamieniste. Jednak w Petrze plaża jest szeroka i piaszczysta. Wejście na plaże bezpłatne; serwis plażowy (2 leżaki + parasol) - ok. 6 EUR.

Obowiązkowy podatek turystyczny: Klienci objęci są obowiązkowym podatkiem turystycznym w wysokości: 0,25-4 EUR/dzień/pokój/zależnie od kategoryzacji hotelu; opłata pobierana od 01.01.2018 r., płatna na miejscu w hotelu.
Hotele:                                             Apartamenty:
1* i 2* – 0,5 EUR/dzień                      1* i 2* – 0,25 EUR/dzień
3* – 1,5 EUR/dzień                            3* – 0,5 EUR/dzień
4* – 3 EUR/dzień                               4* – 1 EUR/dzień
5* – 4 EUR/dzień

 


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Wycieczki z północy wyspy:

Tradycyjne wioski — wieczorna wycieczka do miasteczka Sikaminia i Skala Sikaminia. Spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami Sikaminia. Czas wolny na odpoczynek w kawiarni, gdzie skosztować można pysznego frappe i migdałowego, lokalnego przysmaku – amigdaloto. Wizyta w lokalnym muzeum. Wieczorem przejazd do siostrzanej wioski Skala Sikaminia, w której znajduje się jeden z najpiękniejszych portów na wyspie oraz słynny kościółek na skale. Kolacja w uroczej tawernie położonej w porcie. Wycieczka całodzienna. Cena – 25 EUR, dzieci – 12,5 EUR (nie zawiera obiadu – ok. 10 EUR/os).

Dziki zachód — najpiękniejsze zakątki Lesbos. Zachodnia, wulkaniczna część wyspy różni się znacząco od południowej, zielonej. Pierwszy przystanek w Limanos, przy klasztorze św. Ignacego, powstałym w czasach bizantyjskich. Następnie wizyta w wiosce Vatoussa, czas na filiżankę kawy (płatna dodatkowo). Zwiedzanie „Muzeum skamieniałego lasu”, w którym znajdują się skamieliny sprzed ok. 20 mln lat - miejsca wpisanego na listę UNESCO Global Geoparks. Ostatni przystanek w miejscowości Skala Eressos - czas wolny na plażowanie i obiad w jednej z lokalnych tawern (dodatkowo płatny). Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 30 EUR, dzieci 3-12 lat - ok. 15 EUR (zawiera: transport, opiekę polskojęzycznego pilota; nie zawiera: biletu wstępu do muzeum: 3 EUR, obiadu i napoi w tawernie).

Południe Lesbos — wizyta w jednym z kilku na wyspie muzeów oliwek i oleju, gdzie poznać można stare metody produkcji oliwy. Następnie przejazd na południe w kierunku góry Olympos. Krótki przestanek w miejscowości Karini, gdzie mieszkał znany malarz Theofilos. W wiosce znajduje się drzewo, które według opowieści mieszkańców pełniło funkcję mieszkania artysty. Przejazd do Agiassos znanego z ceramiki i rzeźb w drewnie. Znajduje się tam także słynący z cudów kościół św. Marii. Czas wolny na zwiedzanie i obiad (dodatkowo płatny). W drodze powrotnej krótki przystanek w zatoce Kalloni, gdzie często przebywają flamingi. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 30 EUR, dzieci 3-12 lat - ok. 15 EUR (zawiera: transport, opiekę polskojęzycznego pilota; nie zawiera: biletu wstępu do muzeum: ok. 3 EUR, obiadu i napoi w tawernie).

Wieczór Grecki — doskonała okazja do nauki tańca Sirtaki i spędzenia czasu w miłym towarzystwie. Na początek kolacja barbecue składająca się z kilku rodzajów mięsa, sałatki greckiej i frytek, do tego białe i czerwone wino, ouzo i napoje bezalkoholowe bez ograniczeń. Do tańca zachęcać będzie para tancerzy oraz muzyka na żywo. Po takiej nocy każdy poczuje się jak rodowity Grek! Cena - ok. 20 EUR, dzieci 3-12 lat - ok. 10 EUR (zawiera: transfer, obsługę anglojęzyczną, kolację, wino, ouzo, lokalne napoje bezalkoholowe).

Wycieczki z południa wyspy:

Północne Lesbos — najciekawsze zakątki północnej części wyspy. Petra to miejsce, gdzie na skale znajduje się kościół Panagia Glukofilousa, który przypomina swoim wyglądem greckie Meteory. Ze szczytu można zobaczyć całą wioskę, wraz z jedną z piękniejszych plaż na północy wyspy. Przejazd do najbardziej znanej miejscowości na wyspie – Molyvos, która była inspiracją dla wielu artystów i pisarzy. Na szczycie wioski znajduje się zamek i punkt, z którego podziwiać można Turcję oraz całą okolicę. Czas wolny na zwiedzanie i obiad (płatny dodatkowo). Kolejnym punktem programu jest malownicza, górska wioska Sikaminia, otoczona wysokim lasem sosnowym. Spacer wśród brukowanych, wąskich uliczek. Następnie przejazd do siostrzanej wioski Skala Sikaminia, w której znajduje się jeden z najpiękniejszy portów na wyspie oraz słynny kościółek na skale. W drodze powrotnej krótki przystanek w zatoce Kalloni, gdzie często przebywają flamingi. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 40 EUR, dzieci 3-12 lat - ok. 20 EUR (zawiera: transport, opiekę polskojęzycznego pilota; nie zawiera: biletu wstępu na zamek: 2 EUR, obiadu).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Wycieczki z północy wyspy:

Tradycyjne wioski — wieczorna wycieczka do miasteczka Sikaminia i Skala Sikaminia. Spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami Sikaminia. Czas wolny na odpoczynek w kawiarni, gdzie skosztować można pysznego frappe i migdałowego, lokalnego przysmaku – amigdaloto. Wizyta w lokalnym muzeum. Wieczorem przejazd do siostrzanej wioski Skala Sikaminia, w której znajduje się jeden z najpiękniejszych portów na wyspie oraz słynny kościółek na skale. Kolacja w uroczej tawernie położonej w porcie. Wycieczka całodzienna. Cena – 25 EUR, dzieci – 12,5 EUR (nie zawiera obiadu – ok. 10 EUR/os).

Dziki zachód — najpiękniejsze zakątki Lesbos. Zachodnia, wulkaniczna część wyspy różni się znacząco od południowej, zielonej. Pierwszy przystanek w Limanos, przy klasztorze św. Ignacego, powstałym w czasach bizantyjskich. Następnie wizyta w wiosce Vatoussa, czas na filiżankę kawy (płatna dodatkowo). Zwiedzanie „Muzeum skamieniałego lasu”, w którym znajdują się skamieliny sprzed ok. 20 mln lat - miejsca wpisanego na listę UNESCO Global Geoparks. Ostatni przystanek w miejscowości Skala Eressos - czas wolny na plażowanie i obiad w jednej z lokalnych tawern (dodatkowo płatny). Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 30 EUR, dzieci 3-12 lat - ok. 15 EUR (zawiera: transport, opiekę polskojęzycznego pilota; nie zawiera: biletu wstępu do muzeum: 3 EUR, obiadu i napoi w tawernie).

Południe Lesbos — wizyta w jednym z kilku na wyspie muzeów oliwek i oleju, gdzie poznać można stare metody produkcji oliwy. Następnie przejazd na południe w kierunku góry Olympos. Krótki przestanek w miejscowości Karini, gdzie mieszkał znany malarz Theofilos. W wiosce znajduje się drzewo, które według opowieści mieszkańców pełniło funkcję mieszkania artysty. Przejazd do Agiassos znanego z ceramiki i rzeźb w drewnie. Znajduje się tam także słynący z cudów kościół św. Marii. Czas wolny na zwiedzanie i obiad (dodatkowo płatny). W drodze powrotnej krótki przystanek w zatoce Kalloni, gdzie często przebywają flamingi. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 30 EUR, dzieci 3-12 lat - ok. 15 EUR (zawiera: transport, opiekę polskojęzycznego pilota; nie zawiera: biletu wstępu do muzeum: ok. 3 EUR, obiadu i napoi w tawernie).

Wieczór Grecki — doskonała okazja do nauki tańca Sirtaki i spędzenia czasu w miłym towarzystwie. Na początek kolacja barbecue składająca się z kilku rodzajów mięsa, sałatki greckiej i frytek, do tego białe i czerwone wino, ouzo i napoje bezalkoholowe bez ograniczeń. Do tańca zachęcać będzie para tancerzy oraz muzyka na żywo. Po takiej nocy każdy poczuje się jak rodowity Grek! Cena - ok. 20 EUR, dzieci 3-12 lat - ok. 10 EUR (zawiera: transfer, obsługę anglojęzyczną, kolację, wino, ouzo, lokalne napoje bezalkoholowe).

Wycieczki z południa wyspy:

Północne Lesbos — najciekawsze zakątki północnej części wyspy. Petra to miejsce, gdzie na skale znajduje się kościół Panagia Glukofilousa, który przypomina swoim wyglądem greckie Meteory. Ze szczytu można zobaczyć całą wioskę, wraz z jedną z piękniejszych plaż na północy wyspy. Przejazd do najbardziej znanej miejscowości na wyspie – Molyvos, która była inspiracją dla wielu artystów i pisarzy. Na szczycie wioski znajduje się zamek i punkt, z którego podziwiać można Turcję oraz całą okolicę. Czas wolny na zwiedzanie i obiad (płatny dodatkowo). Kolejnym punktem programu jest malownicza, górska wioska Sikaminia, otoczona wysokim lasem sosnowym. Spacer wśród brukowanych, wąskich uliczek. Następnie przejazd do siostrzanej wioski Skala Sikaminia, w której znajduje się jeden z najpiękniejszy portów na wyspie oraz słynny kościółek na skale. W drodze powrotnej krótki przystanek w zatoce Kalloni, gdzie często przebywają flamingi. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 40 EUR, dzieci 3-12 lat - ok. 20 EUR (zawiera: transport, opiekę polskojęzycznego pilota; nie zawiera: biletu wstępu na zamek: 2 EUR, obiadu).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter