phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Minorka

Wakacje Minorka

W skrócie

  • przepiękne, piaszczyste plaże w zatokach z krystalicznie czystą wodą
  • wspaniały klimat i świetne warunki dla amatorów sportów wodnych
  • spokojna, sielska atmosfera, małe porty rybackie i tajemnicze megality
  • wpisana na listę UNESCO jako Światowy Rezerwat Bio­sfery
  • specjał wyspy – gin Xoriguer i gulasz z homara

Zobacz ofertę

Wczasy (125) All Inclusive (63) Wycieczki objazdowe (8) City break (1) Last Minute (66)

Minorka oczarowuje urodą krajobrazu, spokojem i cudownymi plażami malowniczo schowanymi w zatokach osłoniętych klifami. Urokliwe uliczki z bielonymi ścianami domów, senne wioski, małe porty rybackie i tajemnicze megality to widokówki z Minorki, która skradła serce niejednemu urlopowiczowi.

Minorka to druga co do wielkości wyspa w archipelagu Balearów. Ta niewielka wyspa ma szerokość tylko 16 km i długość 50 km. W lecie słońce świeci tu aż 12 godz., a położenie w strefie łagodnego klimatu śródziemnomorskiego gwarantuje bezdeszczowe i gorące lato. W odróżnieniu od sąsiednich wysp, Majorki i rozrywkowej Ibizy, tutaj czas się zatrzymał. Nietknięte współczesnością krajobrazy, liczne ślady minionych epok pozostawione przez kulturę rzymską, mauretańską i arabską to cechy charakterystyczne Minorki. Nieliczne wioski i małe porty rybackie, rozsiane po wybrzeżu, tuż obok bajecznych zatok urzekających błękitem morza, to widoki typowe dla wyspy. Naturalność krajobrazu udało się zachować dzięki patronatowi UNESCO. W 1993 r. Minorka została uznana za rezerwat biosfery. Obecna stolica wyspy Mahón, nazywana również Maó, od XVIII w. znajdowała się pod władzą Brytyjczyków, którzy w znacznej mierze odcisnęli swoje piętno na architekturze miasta. Zbudowane przez Anglików fortyfikacje, mające bronić jednego z najgłębszych i największych, naturalnych portów na świecie, obecnie są chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną. W oddalonym od stolicy o kilkanaście kilometrów Talatí de Dalt znajdują się pozostałości talajockiej osady, jednej z wielu na wyspie. W zachodniej części Minorki zachowała się część prehistorycznej osady Son Catlar, która powstała prawdopodobnie w epoce brązu, a jej rozkwit nastąpił niedługo przed panowaniem rzymskim. Prawdziwym skarbem dla archeologów i pasjonatów starożytności jest Naveta des Tudons – prawdopodobnie najstarszy grobowiec w Europie. To megalit, którego wiek datuje się na ponad 3 tys. lat! Doskonale zachowane zabytki kultury minorkańskiej spotkamy także w byłej stolicy wyspy – Ciutadelli. Była głównym ośrodkiem podczas panowania arabskiego, obecnie to historyczne miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów wypoczywających na Minorce. Minorka ma wiele do zaoferowania szczególnie dla szukających relaksującego wypoczynku z rodziną. Miejscowość Arenal d’en Castell, położona na północy wyspy, ma jedną z najpiękniejszych plaż w tej części wybrzeża. Amatorzy wodnych rozrywek znajdą tu szeroki wybór sportów wodnych, jak np. nurkowanie. Na atrakcyjność miasteczka składa się nie tylko piaszczysta plaża z jasnym piaskiem, ale także dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. W centrum znajdziemy kluby i puby, a smaczny posiłek zjeść można w jednej z tutejszych restauracji. Ze względu na wyspiarskie położenie w lokalnej kuchni przeważają owoce morza i różnorodne ryby. Specjalnością jest caldereta de llagosta, czyli gulasz z homara, bardzo często goszczący na miejscowych stołach. Na wyspie odnaleźć można także wpływy brytyjskie, za sprawą produkowanego tutaj od XVIII w. ginu Xoriguer, będącego świadectwem bogatej historii Minorki.

Nasze miejsca: Punta Prima – jedno z najstarszych miasteczek na wyspie, urokliwe centrum i piękna jasna plaża; Cala en Blanes – w ścisłym sąsiedztwie z Cala’n Forcat i Los Delfines, co daje spory wybór restauracji, barów i sklepów oraz 3 ładne plaże; Arenal d’en Castell – piaszczysta plaża z miękkim piaskiem i rozbudowana infrastruktura turystyczna; Son Bou – piękne, naturalne otoczenie i wspaniała, długa plaża, dobre miejsce na rodzinny wypoczynek; Son Parc – niewielka miejscowość, w pobliżu rezerwatu przyrody; Santo Tomas – na południowym wybrzeżu, doskonała na kameralny wypoczynek.

Na plaży: Punta Prima – na południowym wybrzeżu, piaszczysta, z widokiem na niewielką wyspę Aire, dla amatorów wodnych rozrywek; Arenal d’en Castell – jedna z najpiękniejszych na północnym wybrzeżu, turkusowa, wyjątkowo ciepła woda i łagodne zejście do morza, popularna wśród rodzin z dziećmi; Son Bou – najdłuższa na wyspie (ok. 2,5 km), piaszczysta, osłonięta wydmami, jedna z najładniejszych i najbezpieczniejszych na wyspie; Cala Piques – niewielka, piaszczysta, łagodnie opadająca do małej zatoki; Son Saura – długa i szeroka, piaszczysta, krystalicznie czysta woda; Santo Tomas – długa, delikatny piasek, krystalicznie czysta woda.

Dla aktywnych: windsurfing, kitesurfing – najlepsze miejsce to zatoka Fornells, wycieczki rowerowe, kajaki, skok z wysokich skał do głębokiej, przejrzystej wody.

Od kuchni: owoce morza, w szczególności caldereta de llagosta – gulasz z homara, pomidorów, papryki i cebuli, ser Mahon mieszanka mleka krowiego i koziego, 4 gatunki w zależności od stopnia dojrzałości, gin Xoriguer oryginalny, produkowany z winogron, o aromacie jałowca.

Na zakupy: abarca – ręcznie produkowane, proste i gładkie skórzane sandały, kolorowe sukienki, kapelusze i biżuteria, calent ziołowy likier z anyżem, cynamonem, szafranem i winem.

Spróbuj: konna parada, nocny spacer po wypełnionej gwarem i muzyką Ciutadelli, pomada – mieszanka lemoniady i słynnego ginu Xoriguer.

Zwiedzaj: Monte Toro – najwyższy punkt Minorki, klasztor i posąg Chrystusa; Mao (Mahón) – stolica wyspy, największy naturalny port na Morzu Śródziemnym i drugi po Pearl Harbour na świecie; Ciutadella – historyczne centrum z głównym placem Placa d’es Born, uważanym za najpiękniejszy na Balearach; Cova d’en Xoroi – klub w jaskini w ścianie klifu na wysokości 60 m, najpopularniejszy na Minorce; Binibeca – wioska z niewysokimi domkami, stylizowanymi na rybackie; Naveta des Tudons – jeden z najstarszych grobowców w Europie.

Ważne! Podróże podczas COVID-19.
Dowiedz się więcej o testach i warunkach wjazdu: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/hiszpania/

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Czas przelotu: Polska-Minorka – ok. 3 godz.

Czas lokalny: czas polski.

Język: hiszpański.

Napięcie: 220 V.

Waluta: euro (EUR).

Podatek turystyczny: obowiązkowa opłata pobierana przy zakwaterowaniu: ok. 1-3 EUR/dzień/osoba dorosła i dzieci powyżej 16. roku życia.

Ceny w hotelu i restauracji: obiad – ok. 15 EUR, piwo – ok. 2,5 EUR, wino – ok. 10 EUR, woda mineralna – ok. 1,5 EUR.

Wynajem samochodu: od 48 EUR/dzień; 1 litr benzyny – ok. 1,4 EUR.

Komunikacja: taksówka – ok. 6 EUR, autobus – ok. 1,5 EUR (odległość ok. 5 km).

Plaże: bezpłatne: wypożyczenie leżaka lub parasola – ok. 5 EUR/dzień.

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 

Tabela temperatur

MIESIĄC V VI VII VIII IX X
DZIEŃ 25 26 29 30 27 25


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Rejs statkiem (Beach Hopper) – piękne południowo-zachodnie wybrzeże Minorki z zacisznymi zatokami i bajecznymi piaszczystymi plażami. Czas wolny: wypoczynek na plaży. Obiad na pokładzie statku - paella, limitowane napoje: sangria i sok pomarańczowy. Wycieczka całodzienna. Cena: ok. 55 EUR.

Uroki stolicy i wschodniego wybrzeża – w programie godzinny rejs statkiem wokół portu Mahón. Czas wolny w stolicy Mahón, degustacja ginu Xoriguer. Przejazd w kierunku południowo-wschodniego wybrzeża i spacer po bajkowej wiosce Binibeca. Wizyta w najsłynniejszej jaskini Cova d’en Xoroi oraz wiosce talajotyckiej, gdzie zobaczyć można megality takie jak talajot i taula. Wycieczka całodzienna. Cena: ok. 60 EUR.

Tańczące konie (Somni) – bilety wstępu do stadniny Son Martorellet na pokaz ujeżdżania koni, połączony z muzyką, tańcem i akrobatyką. Cena: ok. 35 EUR.

Jeep safari – nietypowy sposób na zwiedzanie wyspy. Przejazd do miejsc nieodkrytych i niedostępnych samochodem terenowym. Czas wolny na jednej z najładniejszych plaż na wyspie. Emocje, wspaniałe widoki i doskonała zabawa! Cena: ok. 63 EUR. Wycieczka realizowana w języku angielskim, dla dzieci powyżej 6 lat.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Rejs statkiem (Beach Hopper) – piękne południowo-zachodnie wybrzeże Minorki z zacisznymi zatokami i bajecznymi piaszczystymi plażami. Czas wolny: wypoczynek na plaży. Obiad na pokładzie statku - paella, limitowane napoje: sangria i sok pomarańczowy. Wycieczka całodzienna. Cena: ok. 55 EUR.

Uroki stolicy i wschodniego wybrzeża – w programie godzinny rejs statkiem wokół portu Mahón. Czas wolny w stolicy Mahón, degustacja ginu Xoriguer. Przejazd w kierunku południowo-wschodniego wybrzeża i spacer po bajkowej wiosce Binibeca. Wizyta w najsłynniejszej jaskini Cova d’en Xoroi oraz wiosce talajotyckiej, gdzie zobaczyć można megality takie jak talajot i taula. Wycieczka całodzienna. Cena: ok. 60 EUR.

Tańczące konie (Somni) – bilety wstępu do stadniny Son Martorellet na pokaz ujeżdżania koni, połączony z muzyką, tańcem i akrobatyką. Cena: ok. 35 EUR.

Jeep safari – nietypowy sposób na zwiedzanie wyspy. Przejazd do miejsc nieodkrytych i niedostępnych samochodem terenowym. Czas wolny na jednej z najładniejszych plaż na wyspie. Emocje, wspaniałe widoki i doskonała zabawa! Cena: ok. 63 EUR. Wycieczka realizowana w języku angielskim, dla dzieci powyżej 6 lat.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter