phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Kosowo

Wakacje Kosowo

W skrócie

  • najmłodsze państwo Europy
  • zabytki z listy UNESCO
  • Prizren – kulturalna stolica Kosowa

Zobacz ofertę

Kosowo to kraj, który w przeciwieństwie do innych krajów bałkańskich dopiero stawia swoje pierwsze kroki w turystyce. Nie jest tak popularny, jak jej sąsiedzi, ale nie znaczy to, że nie warto jej odwiedzić. Burzliwa historia tego miejsca sprawia, że jest tu całe mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia.

Pełna życia stolica

Prisztina to miejsce pełne kontrastów – piękne, nowoczesne budynki, tuż obok stara część i budynki pamiętające czasy komunistyczne. Głównym deptakiem miasta jest aleja Matki Teresy z dwoma ważnymi pomnikami: Skanderberga – bohatera narodowego Albańczyków i Ibrahima Rugovy – prezydenta Republiki Kosowa. Znajduje się tu także siedziba premiera czy Parlament Republiki Kosowa. Nieopodal znajduje się najstarszy budynek w mieście – Meczet Bazarowy z oryginalnym, 600-letnim minaretem i Teatr Narodowy Kosowa. Warto zobaczyć też katedrę Matki Teresy z Kalkuty i nieco ‘kosmiczny’ budynek biblioteki. Będąc w Prisztinie trzeba koniecznie odwiedzić Wzgórze Velania z Pomnikiem Wojny Wyzwoleńczej. Niewątpliwie najpopularniejszym obiektem turystycznym w Prisztinie jest „NEWBORN”, czyli napis-pomnik ustawiony tu w 2008 r., w dniu ogłoszenia przez Kosowo niepodległości.

Malownicze miasteczka i średniowieczne monastyry

Opinią najpiękniejszego miasta w Kosowie cieszy się położony w otoczeniu gór Prizren, które swoją sławę zawdzięcza też klimatycznym kamiennym uliczkom, dachom krytym czerwoną dachówką i gwarnym bulwarom nad Bystrzycą. Będąc tu warto zobaczyć twierdzę na wzgórzu, skąd rozpościera się wspaniały widok na całe miasto. Znajduje się tu też jeden z czterech wpisanych na listę UNESCO średniowiecznych monasterów. Pozostałe trzy zobaczymy w miasteczkach Decani, Gracanica i Peja. To ostatnie położone jest malowniczo u podnóża Gór Przeklętych, znajdują się tu doskonałe szlaki trekkingowe oraz drogi w sam raz dla miłośników off-roadowego szaleństwa.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter