phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Kuba

Wakacje Kuba

W skrócie

  • białe karaibskie plaże i przepiękne, koralowe wysepki
  • uśmiechnięci, roztańczeni w rytm salsy mieszkańcy
  • tętniąca niepowtarzalną atmosferą Hawana
  • światowej klasy zabytki wpisane na listę UNESCO
  • słynne na całym świecie, najlepsze cygara

Zobacz ofertę

Plaże z piaskiem jak ciepła mąka, palmy kokosowe i morze w kolorze karaibskiego błękitu. To właśnie jest Cayo Santa Maria – wyspa jak ze snu. Luksusowe hotele all inclusive, romantyczne zachody słońca – najnowszy wakacyjny ośrodek na Kubie cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów z całego świata. Kuba to miejsce, które zawsze miało szczególne miejsce w sercach Polaków.

Zielone pomarańcze, Che i Fidel, rum, salsa od dziesiątków lat sprawiały, że „gorąca wyspa” wydawała się zarówno daleka jak i bliska. Po Varadero, pierwszym międzynarodowym kurorcie Kuby, przyszedł czas na miejsca bardzie kameralne, gdzie w harmonii między przyrodą i rozwijającą się turystką jest miejsce na ucieczkę od codzienności i totalny relaks. Cayo Santa Maria to wysepka należąca do Archipelagu Jardines del Rey (Królewskie Ogrody), który z uwagi na walory przyrodnicze, wpisany jest na listę UNESCO. Ze stałym lądem łączy ją grobla o długości ok. 48 km, biegnąca także przez sąsiednie wysepki: Cayo Las Brujas i Cayo Ensenachos. Na wyspie, która ma tylko ok. 16 km długości i ok. 2 km szerokości jest aktualnie 12 hoteli, pierwszy z nich, Cayo Santa Maria, został otwarty w 2001 r. Wszystkie hotele należą do kubańskiej Gaviota Cuban Group, ale są administrowane wspólnie z prestiżowymi, międzynarodowymi sieciami hotelowymi takimi jak np. Melia, Eurostars.

Słynne białe plaże leżą na północy wyspy, południowe wybrzeże to głównie lasy namorzynowe. Plaża o długości ok. 13 km, podzielona jest na kilka sekcji oddzielonych skałami pochodzenia koralowego, dlatego więc amatorzy długich spacerów po plaży powinni zabrać ze sobą obuwie ochronne. Przy najdłuższym, ponad 6 km odcinku plaży – Playa Santa Maria, znajdują się hotele: Melia Las Dunas, Starfish Cayo Santa Maria, Melia Cayo Santa Maria i Sol Cayo Santa Maria. Wszystkie plaże są publiczne. Z hoteli na plaże prowadzą drewniane pomosty, zbudowane dla ochrony wydm i roślinności. W zachodniej części wyspy znajdują się Playa Canyon (400 m), Ensenada Punta Madrugilla (200 m) i Ensenada Punta Matamoros (300 m). Jednymi z piękniejszych plaż na Kubie może się pochwalić także sąsiednia wysepka Cayo Ensenachos: Playa Ensenachos i Playa Megano.Miejscem spotkań turystów na Cayo Santa Maria są dwa Puebla - misteczka turystyczne: La Estrella i Las Dunas z restauracjami, dyskotekami, sklepami, kręgielniami i siłowniami.

Ważne! Podróże podczas COVID-19.
Dowiedz się więcej o testach i warunkach wjazdu: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/kuba/

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wizy: wymagane jest wykupienie Karty Turysty (Tarjeta de Turista), która jest wliczona w cenę imprezy. Karta jest ważna przez 30 dni, do odbioru przed odprawą na lotnisku w Warszawie. Kartę należy zachować, gdyż bez niej nie można opuścić Kuby. W przypadku zgubienia, zniszczenia lub złego wypełnienia Karty Turysty jest możliwość dokupienia kolejnej w cenie 200 PLN. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące licząc od daty przyjazdu na Kubę.

Czas przelotu: Polska-Santa Clara/Cayo Coco – ok. 12 godz. (lot bezpośredni).

Czas lokalny: czas polski minus 6 godzin.

Plaże: publiczne, wstęp bezpłatny.

Język: hiszpański; można również porozumiewać się po angielsku i francuzku.

Waluta: na Kubie od dnia 01.01.2021 r. zostanie wycofana waluta CUC (peso wymienialne). Od tego czasu obowiązywać będzie CUP (peso kubańskie) oraz USD (dolar amerykański).
Aktualnie w strefach turystycznych i w sklepach rządowych płatność możliwa jest wyłącznie kartami płatniczymi.
Nie są obsługiwane karty banków amerykańskich, np. CitiBank, American Express czy Revolut.
Ponadto dla wielu banków operujących w Polsce (np. Millennium, Santander, ING) Kuba jest krajem wysokiego ryzyka i banki blokują możliwość płatności kartami.
W związku z powyższym, zalecamy przed wyjazdem kontakt z bankiem, aby podczas pobytu na Kubie możliwe było korzystanie z kart płatniczych.
Płatność za wycieczki, w hotelowych sklepikach, SPA oraz za dodatkowe usługi jest możliwa wyłącznie kartą, natomiast za lokalne zakupy oraz pamiątki możliwa jest płatność gotówką.
W tej sytuacji zalecamy zabranie ze sobą gotówki oraz kart.

Stolica: Hawana.

Napięcie: 220 V, wtyczki okrągłe (europejskie).

Międzynarodowe karty kredytowe i płatnicze: są akceptowane z wyjątkiem tych, które zostały wydane przez banki amerykańskie.

Ceny w hotelu i restauracjach: obiad – od 10 CUC, kolacja – od 15 CUC, butelka wody mineralnej – ok. 2 CUC, piwo – ok. 3 CUC, kawa – ok. 2 CUC, butelka rumu (0,75 l) – od 5 CUC, napój bezalkoholowy w puszce – ok. 1 CUC, cygara – od 70 CUC za 25 sztuk (o połowę tańsze niż w każdym innym miejscu na świecie).

Usługi dodatkowe: wstęp do strefy Relax Lounge na lotnisku przy powrocie za opłatą ok. 25 CUC (płatne na lotnisku). Cena obejmuje nielimitowane przekąski, nielimitowane zimne i ciepłe napoje bezalkoholowe i wybrane napoje alkoholowe (piwo, rum, whisky, brandy, wódka, wino), możliwość skorzystania ze specjalnej ścieżki FAST TRACK – indywidualna kontrola bezpieczeństwa i odprawa bez kolejki.

Napiwki: przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, barmanom, bagażowym i pokojówkom (ok. 5-10%).

Kuba w internecie: www.cubaweb.cu

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych. Płatność tylko w gotówce i walucie lokalnej - kubańskie peso wymienialne (CUC). 


Tabela temperatur

MIESIĄC I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
DZIEŃ 26 26 27 28 29 30 31 31 30 29 27 26
WODA 25 25 26 26 27 28 29 29 29 28 27 27


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Hawana 2-dniowa (autokarem) - niepowtarzalna okazja do spędzenia nocy w Hawanie. Idealna wycieczka dla osób, które chcą poczuć prawdziwy, kubański smak miasta kojarzonego z zespołem Buena Vista Social Club. Wizyta w mieście podzielona jest na dwa dni, co pozwoli na dłuższe rozkoszowanie się cudowną architekturą kolonialnej stolicy, a także głębsze poznanie współczesnej Hawany. Zwiedzanie: Plac Jose Martiego z pomnikiem poety i bohatera narodowego. Spacer nadmorską promenadą Malecon, wokół kolonialnych placów i Parku Centralnego z Teatrem Wielkim i Kapitolem. Zwiedzanie Placu Parad z rezydencją gubernatorów Palacio de los Generales i neoklasyczną świątynią El Tempelete. Po obiedzie spacer po uliczkach starej Hawany wpisanej na listę UNESCO. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Kolacja. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): przejazd na występ światowej sławy kabaretu Tropicana Show. To pełne kolorów przedstawienie jest esencją muzyki i kultury kubańskiej. Nocleg. W dniu następnym po śniadaniu wykwaterowanie. Zwiedzanie Placu Rewolucji, na którym przez ponad 6 godzin zwykł przemawiać do obywateli Fidel Castro, a papież Jan Paweł II w 1998 r. odprawił Mszę Świętą. Zwiedzanie muzeum rewolucji oraz muzeum rumu. Po obiedzie przejście do miejsc związanych z Ernestem Hemingwayem, słynnych koktajl barów: Floridita i La Bodeguita del Medio, gdzie narodziło się mojito. Powrót do hoteli na Cayo Santa Maria. Cena - ok. 220 CUC, dzieci (2-11 lat) - ok. 170 CUC; cena nie obejmuje Tropicana Show – obowiązuje strój wieczorowy. Ograniczona ilość miejsc. W przypadku braku miejsc noclegowych wycieczka nie zostanie zrealizowana.

Hawana 1-dniowa (autokarem) - wcześnie rano przejazd klimatyzowanym autokarem do stolicy Kuby. Zwiedzanie: Plac Jose Martiego z pomnikiem poety i bohatera narodowego. Spacer nadmorską promenadą Malecon, wokół kolonialnych placów i Parku Centralnego z Teatrem Wielkim i Kapitolem. Zwiedzanie Placu Parad, gdzie jest najwięcej zabytkowych budynków. Poza parkiem miejskim mieści się tam rezydencja gubernatorów Palacio de los Generales i neoklasyczna świątynia El Tempelete. Po obiedzie spacer po brukowanych uliczkach starej Hawany wpisanej na listę UNESCO. Możliwość zakupu pamiątek, rzemiosła na lokalnym targu oraz obejrzenia afrokubańskich rytuałów religijnych. Wieczorem przystanek na odprężające mojito i daiquiri przy rytmach kubańskiej muzyki, w miejscach związanych z życiem Ernesta Hemingwaya: Floridita oraz Bodeguita del Medio. Późnym wieczorem wyjazd z Hawany i powrót do hoteli na Cayo Santa Maria. Cena - ok. 150 CUC, dzieci (2-11 lat) - ok. 110 CUC.

Hawana (samolotem) – przelot do stolicy Kuby, miasta z niezwykłą energią i atmosferą. Zwiedzanie: Plac Jose Martiego z pomnikiem poety i bohatera narodowego. Spacer nadmorską promenadą Malecon, wokół kolonialnych placów i Parku Centralnego z Teatrem Wielkim i Kapitolem. Zwiedzanie Placu Parad, gdzie skupia się najwięcej zabytkowych budynków. Poza parkiem miejskim mieści się tam rezydencja gubernatorów Palacio de los Generales i neoklasyczna świątynia El Tempelete. Po obiedzie spacer po brukowanych uliczkach starej Hawany wpisanej na listę UNESCO. Możliwość zakupu pamiątek, rzemiosła na lokalnym targu oraz obejrzenia afrokubańskich rytuałów religijnych. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 170 CUC, dzieci (2-11 lat) - ok. 150 CUC; obowiązkowa opłata lotniskowa: ok. 44 CUC; ograniczona ilość miejsc.

Smaki Kuby – przejazd do miasteczka EL Pueblo na uroczystą kolację w lokalnej restauracji z tradycyjną kubańską kuchnią. Po posiłku pokaz salsy w wykonaniu profesjonalnych tancerzy. Możliwość przyłączenia się do tańca. Czas wolny na zakup pamiątek. Powrót do hotelu wieczorem. Cena – ok. 30 CUC.

Śladami kolonialnych skarbów – trasa wycieczki prowadzi przez centralną część wyspy. Przejazd do Santa Clara. Zwiedzanie Placu Ernesta Che Guevary z jego monumentalnym pomnikiem i mauzoleum. Przejazd do Cienfuegos, miasta portowego założonego przez Krzysztofa Kolumba, znanego jako „Perła Południa”. Zwiedzanie starówki. Obiad w lokalnej restauracji. Przejazd do zabytkowego miasta Trynidad, klejnotu kolonialnej architektury, wpisanego na listę UNESCO. Czas wolny na zakup pamiątek na targu ulicznym. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 80 CUC, dzieci (2-11 lat) - ok. 60 CUC.

W stronę słońca – rejs katamaranem wzdłuż północnego wybrzeża Kuby, wokół pasa sąsiadujących wysepek. Obserwacja delfinów i ptaków morskich. Czas na kąpiel i snurkowanie w krystalicznie czystym morzu z rafą koralową. Wycieczka półdniowa. Cena - ok. 110 CUC, dzieci 2-11 lat - ok. 60 CUC (zawiera: owoce morza, nielimitowane napoje orzeźwiające).

Park Narodowy Guanayara – pełen przygód treking w jednym z najpiękniejszych zakątków Kuby, w centralnej części wyspy. Trasa zaczyna się przy imponującym wodospadzie „El Rocio”. Następnie biegnie wzdłuż koryta rzeki aby zatrzymać się przy El Venado – naturalnym basenie z krystalicznie czystą wodą. Posiłek w restauracji. Wycieczka całodzienna z licencjonowanym przewodnikiem. Powrót do hotelu wczesnym wieczorem. Zalecane ubiór i obuwie adekwatne do uprawiania turystyki kwalifikowanej. Cena - ok. 65 CUC, dzieci (2-11 lat) - ok. 50 CUC.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Hawana 2-dniowa (autokarem) - niepowtarzalna okazja do spędzenia nocy w Hawanie. Idealna wycieczka dla osób, które chcą poczuć prawdziwy, kubański smak miasta kojarzonego z zespołem Buena Vista Social Club. Wizyta w mieście podzielona jest na dwa dni, co pozwoli na dłuższe rozkoszowanie się cudowną architekturą kolonialnej stolicy, a także głębsze poznanie współczesnej Hawany. Zwiedzanie: Plac Jose Martiego z pomnikiem poety i bohatera narodowego. Spacer nadmorską promenadą Malecon, wokół kolonialnych placów i Parku Centralnego z Teatrem Wielkim i Kapitolem. Zwiedzanie Placu Parad z rezydencją gubernatorów Palacio de los Generales i neoklasyczną świątynią El Tempelete. Po obiedzie spacer po uliczkach starej Hawany wpisanej na listę UNESCO. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Kolacja. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): przejazd na występ światowej sławy kabaretu Tropicana Show. To pełne kolorów przedstawienie jest esencją muzyki i kultury kubańskiej. Nocleg. W dniu następnym po śniadaniu wykwaterowanie. Zwiedzanie Placu Rewolucji, na którym przez ponad 6 godzin zwykł przemawiać do obywateli Fidel Castro, a papież Jan Paweł II w 1998 r. odprawił Mszę Świętą. Zwiedzanie muzeum rewolucji oraz muzeum rumu. Po obiedzie przejście do miejsc związanych z Ernestem Hemingwayem, słynnych koktajl barów: Floridita i La Bodeguita del Medio, gdzie narodziło się mojito. Powrót do hoteli na Cayo Santa Maria. Cena - ok. 220 CUC, dzieci (2-11 lat) - ok. 170 CUC; cena nie obejmuje Tropicana Show – obowiązuje strój wieczorowy. Ograniczona ilość miejsc. W przypadku braku miejsc noclegowych wycieczka nie zostanie zrealizowana.

Hawana 1-dniowa (autokarem) - wcześnie rano przejazd klimatyzowanym autokarem do stolicy Kuby. Zwiedzanie: Plac Jose Martiego z pomnikiem poety i bohatera narodowego. Spacer nadmorską promenadą Malecon, wokół kolonialnych placów i Parku Centralnego z Teatrem Wielkim i Kapitolem. Zwiedzanie Placu Parad, gdzie jest najwięcej zabytkowych budynków. Poza parkiem miejskim mieści się tam rezydencja gubernatorów Palacio de los Generales i neoklasyczna świątynia El Tempelete. Po obiedzie spacer po brukowanych uliczkach starej Hawany wpisanej na listę UNESCO. Możliwość zakupu pamiątek, rzemiosła na lokalnym targu oraz obejrzenia afrokubańskich rytuałów religijnych. Wieczorem przystanek na odprężające mojito i daiquiri przy rytmach kubańskiej muzyki, w miejscach związanych z życiem Ernesta Hemingwaya: Floridita oraz Bodeguita del Medio. Późnym wieczorem wyjazd z Hawany i powrót do hoteli na Cayo Santa Maria. Cena - ok. 150 CUC, dzieci (2-11 lat) - ok. 110 CUC.

Hawana (samolotem) – przelot do stolicy Kuby, miasta z niezwykłą energią i atmosferą. Zwiedzanie: Plac Jose Martiego z pomnikiem poety i bohatera narodowego. Spacer nadmorską promenadą Malecon, wokół kolonialnych placów i Parku Centralnego z Teatrem Wielkim i Kapitolem. Zwiedzanie Placu Parad, gdzie skupia się najwięcej zabytkowych budynków. Poza parkiem miejskim mieści się tam rezydencja gubernatorów Palacio de los Generales i neoklasyczna świątynia El Tempelete. Po obiedzie spacer po brukowanych uliczkach starej Hawany wpisanej na listę UNESCO. Możliwość zakupu pamiątek, rzemiosła na lokalnym targu oraz obejrzenia afrokubańskich rytuałów religijnych. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 170 CUC, dzieci (2-11 lat) - ok. 150 CUC; obowiązkowa opłata lotniskowa: ok. 44 CUC; ograniczona ilość miejsc.

Smaki Kuby – przejazd do miasteczka EL Pueblo na uroczystą kolację w lokalnej restauracji z tradycyjną kubańską kuchnią. Po posiłku pokaz salsy w wykonaniu profesjonalnych tancerzy. Możliwość przyłączenia się do tańca. Czas wolny na zakup pamiątek. Powrót do hotelu wieczorem. Cena – ok. 30 CUC.

Śladami kolonialnych skarbów – trasa wycieczki prowadzi przez centralną część wyspy. Przejazd do Santa Clara. Zwiedzanie Placu Ernesta Che Guevary z jego monumentalnym pomnikiem i mauzoleum. Przejazd do Cienfuegos, miasta portowego założonego przez Krzysztofa Kolumba, znanego jako „Perła Południa”. Zwiedzanie starówki. Obiad w lokalnej restauracji. Przejazd do zabytkowego miasta Trynidad, klejnotu kolonialnej architektury, wpisanego na listę UNESCO. Czas wolny na zakup pamiątek na targu ulicznym. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 80 CUC, dzieci (2-11 lat) - ok. 60 CUC.

W stronę słońca – rejs katamaranem wzdłuż północnego wybrzeża Kuby, wokół pasa sąsiadujących wysepek. Obserwacja delfinów i ptaków morskich. Czas na kąpiel i snurkowanie w krystalicznie czystym morzu z rafą koralową. Wycieczka półdniowa. Cena - ok. 110 CUC, dzieci 2-11 lat - ok. 60 CUC (zawiera: owoce morza, nielimitowane napoje orzeźwiające).

Park Narodowy Guanayara – pełen przygód treking w jednym z najpiękniejszych zakątków Kuby, w centralnej części wyspy. Trasa zaczyna się przy imponującym wodospadzie „El Rocio”. Następnie biegnie wzdłuż koryta rzeki aby zatrzymać się przy El Venado – naturalnym basenie z krystalicznie czystą wodą. Posiłek w restauracji. Wycieczka całodzienna z licencjonowanym przewodnikiem. Powrót do hotelu wczesnym wieczorem. Zalecane ubiór i obuwie adekwatne do uprawiania turystyki kwalifikowanej. Cena - ok. 65 CUC, dzieci (2-11 lat) - ok. 50 CUC.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter