phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Litwa

Wakacje Litwa

W skrócie

 • Wilno – barokowa stolica, dawniej centrum polskiej kultury i nauki
 • malowniczo położony zamek w Kownie
 • Troki – wspaniały zamek na wyspie
 • Wspaniałe krajobrazy delty Niemna
 • Ostra Brama – miejsce kultu religijnego
 • Cmentarz na Rossie – tu spoczywa serce Józefa Piłsudskiego
 • Kłajpeda – najpopularniejszy kurort Wybrzeża Litewskiego
 • Mierzeja Kurońska z największymi wydmami w Europie

Zobacz ofertę

Wycieczki objazdowe (1)

Szlak bursztynowy Litwa / Estonia / Łotwa

2 679Pln
 • 3 kraje i 3 stolice
 • bogaty i urozmaicony program zwiedzania
 • rejs po Jeziorze Galwe z degustacją
 • posiłki w cenie
 • Last minute

Litwa to jedno z najciekawszych państw w rejonie Morza Bałtyckiego. Choć stosunkowo niewielkie, oferuje piękne, zabytkowe miasta i miasteczka, nadmorskie kurorty z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i wspaniałe krajobrazy „namalowane” przez naturę.

Litwa – atrakcje Wilna i Kowna
Centrum turystycznym kraju są dwa miasta: Wilno – stolica Litwy oraz Kowno. To pierwsze, doskonale znane jest każdemu Polakowi z twórczości Adama Mickiewicza. Koniecznie trzeba tu zobaczyć Ostrą Bramę ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, klasycystyczny ratusz z pięknym placem miejskim, otoczonym odnowionymi kamienicami czy Cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Warto też przespacerować się najpopularniejszym miejskim deptakiem – tętniącą życiem za dnia i po zmroku ulicą Pilies i zobaczyć zabudowania Uniwersytetu Wileńskiego. Artystyczne dusze świetnie odnajdą się w dzielnicy Užupis, czyli Zarzecze. Tu mieści się niepodległa republika Zarzecza proklamowana w 1997 r., która posiada swoje władze i konstytucję. Zobaczyć tu można piękne stare kamienice, artystyczne instalacje i murale. Wilno z góry zobaczysz dzięki wieży telewizyjnej w dzielnicy Karoliniškės. Na wysokości 165 m znajduje się restauracja z obrotową platformą, dzięki której jednocześnie spróbujesz specjałów kuchni litewskiej i zobaczysz panoramę miasta 360°.
 
W Kownie trzeba zobaczyć ruiny zamku z XVI wieku, Plac Ratuszowy z imponującym, ponad 500-letnim, białym ratuszem, klimatycznymi kamienicami i XV-wiecznym kościołem św. Jerzego Męczennika. Warto też zwiedzić bogato zdobioną, gotycką Katedrę św. Piotra i Pawła – największy kościół na Litwie i przespacerować się urokliwymi, brukowanymi uliczkami Starego Miasta. Zabytkową część Kowna można zobaczyć z góry, dzięki punktowi widokowemu Aleksotas, na które można wjechać kolejką linową (Aleksotas Funicular). Jeśli jesteś fanem street artu, w Kownie znajdziesz też sporo pięknych murali.

Co zobaczyć na Litwie?
Kolejne ciekawe miejsca na turystycznej mapie Litwy to historyczna część Parku Narodowego w Trokach z XIV-wiecznym zamkiem stojącym pośrodku jeziora Galvė, Kłajpeda z XVIII-wiecznymi drewnianymi zabudowaniami starego miasta, neoklasycystycznym budynkiem teatru dramatycznego i oczywiście pięknym wybrzeżem z ujściem rzeki Danė do Morza Bałtyckiego. Warto wybrać się do wioski Kierniów (Kernave), która nazywana jest Litewską Troją i o miasteczka Szawle, gdzie znajduje się Góra Krzyży, gdzie znajduje się ich (według nieoficjalnych szacunków) ponad 150 tysięcy. Na Litwie można też znaleźć wiele miejsc idealnych do obcowania z przyrodą, jak jeziora Kastinis i Lavylas czy Łabonarski Park Narodowy z przeźroczystą wieżą widokową na Jezioro Baltieji.

Wizy: nie są wymagane, wjazd na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Czas lokalny: czas polski + 1 godz.

Język: litewski, inne języki: rosyjski.

Stolica: Wilno

Waluta: euro

Taksa klimatyczna: obowiązkowa opłata w wysokości ok. 1 EUR/dobę, wliczona w cenę pobytu.

Czas przelotu: Warszawa-Wilno: do 2 godz.

Czas przejazdu: szacowany czas przejazdu w ramach wycieczek autokarowych pomiędzy stolicami państw: Warszawa-Wilno: ok. 8 godz.

Napięcie: 220 V

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter