phone mobile heart logo Flag of Belarus airplane
>Gdzie na wakacje? Wybierz idealne miejsce dla siebie!>

Mauritius

W skrócie

  • jedne z najpiękniejszych plaż na świecie
  • przepiękne, rajskie krajobrazy
  • świetne warunki do uprawiania sportów wodnych
  • doskonała kuchnia słynąca z owoców morza

Zobacz ofertę

Choć różnie interpretuje się słowa Marka Twaina, że Bóg najpierw stworzył Mauritius, a dopiero potem, na jego podobieństwo Raj, to jedno pozostaje bezdyskusyjne – Mauritius to jedno z najmodniejszych i najbardziej ekskluzywnych wakacyjnych miejsc na świecie. Wyspa spełnionych marzeń o dalekich podróżach, plażach z pudrowym piaskiem, turkusowo-transparentnym Oceanie, przyjaznych mieszkańcach i luksusowych hotelach.

Ta egzotyczna wyspa na Oceanie Indyjskim, położona ok. 900 km na wschód od Madagaskaru, stała się dzisiaj synonimem ekskluzywnych wakacji. Ma tylko ok. 60 km długości i szerokość ok. 40 km, a jest tu tyle zachwycających miejsc, że można by obdzielić niejeden duży kraj! Zjawiskowe piaszczyste plaże o łącznej długości ok. 300 km należą do najpiękniejszych na świecie, a wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych przyciągają tu pasjonatów sportów wodnych. Symbolem Mauritiusa jest ptak dodo, endemiczny gatunek, który występował tylko ma Mauritiusie. Jego wizerunek jest powielany na t-shirtach, pocztówkach, a nawet na pieczątce wizowej i znaczkach pocztowych. To właśnie z Mauritiusa pochodzą najsłynniejsze znaczki pocztowe na świecie, które mogą kosztować fortunę. Ich najcenniejsze egzemplarze można zobaczyć w muzeum Blue Penny w Port Louis – stolicy wyspy.Najchętniej odwiedzanym przez kochających, to co kojarzy się z romantycznym rajem, znanym z pocztówek jest rejon Grand Baie, miejscowości położonej na północy Mauritiusa.

To miejsce zdecydowanie spełnia wyobrażenia o idealnych wakacjach. Są tu wspaniałe hotele, znakomite restauracje, intensywne nocne życie, ekskluzywne butiki – wszystko idealnie wkomponowane w rajski krajobraz wyjątkowej urody. Knajpki z pysznymi owocami morza, zmysłowa kreolska muzyka, dyskoteki i imprezy do białego rana. A do tego znakomite warunki do nurkowania, zatopione wraki, koralowce i cała infrastruktura, czyli wszystko, czego potrzeba do uprawiania sportów wodnych. Niedaleko Grand Baie znajduje się Point aux Canonniers, historyczne miejsce z latarnią morską i cudną plażą. Jednym z piękniejszych miejsc na Mauritiusie jest półwysep Le Morne Brabant, w południowo-zachodniej części wyspy, wpisany na listę UNESCO. Jego wizytówką jest majestatyczna góra Le Morne Brabant o wysokości 556 m n.p.m. Wzdłuż wybrzeża ciągną się zachwycające białe, piaszczyste plaże, obramowane zielonymi palmami. Krystalicznie czysty, turkusowy ocean zaprasza do kąpieli, a także do snurkowania przy koralowcach. Na półwyspie są fantastyczne, luksusowe hotele, a jedną z atrakcji jest przepiękne, 18-dołkowe pole golfowe, położone między Oceanem i górą Le Morne. Przenosząc się na wschodnie wybrzeże, warty polecenia jest rejon Belle Mare z niekończącymi się plażami, luksusowymi hotelami, polem golfowym i rafą. Najpiękniejsze komputerowe tapety to właśnie Mauritius, warto wybrać się w podróż, aby przekonać się, że wakacyjny raj naprawdę istnieje.

Atrakcje w regionie

Ogrody Botaniczne Pamplemousse

Jedne z najstarszych i najbogatszych ogrodów botanicznych świata, założone przez Francuzów w 1735 r., w których na ponad 37 hektarach powierzchni zgromadzono blisko 800 gatunków roślin z całego świata - bambusów, baobabów, kwiatów, krzewów, palm i olbrzymich nenufarów zwanych liliami królowej Wiktorii o średnicy liści nawet 1,5 m.

Port Louis

Wielokulturowa stolica Mauritiusa i największe miasto na wyspie, gdzie na jednej ulicy można zobaczyć świątynię hinduistyczną, kościół katolicki i chiński dom modlitwy.Warto udać się do zlokalizowanego nad samym wybrzeżem tętniącego życiem centrum miasta pełnego kawiarni, barów, centrów handlowych i restauracji. Prawdziwą atmosferę wyspy można poczuć odwiedzając lokalny targ – raj dla amatorów egzotycznych owoców, marynowanych owoców morza, serów i innych przysmaków. Na uwagę zasługuje również zabytkowykompleks budynków Aapravasi Ghat wpisany na listę  światowego dziedzictwa UNESCO. Kolekcjonerów znaczków z pewnością zainteresuje muzeum Blue Penny – Muzeum Poczty, gdzie znajdują się dwa pilnie strzeżone najdroższe znaczki na świecie – Pomarańczowy i Niebieski Mauritius. W Muzeum Krajoznawczym z kolei można podziwiać wierną rekonstrukcję  słynnego dodo – ptaka-nielota zasiedlającego wyłącznie wyspę Mauritius, który w obecnych czasach jest gatunkiem wymarłym.

Park Narodowy Black River Gorges

Zlokalizowany na południowo-zachodnim krańcu wyspy park zajmuje prawie dwa procent całej jej powierzchni i jest idealnym miejscem do poznawania prawdziwej przyrody Mauritiusa. Na terenie parku można spotkać  niezwykle  rzadkie okazy flory i fauny – w tym m.in. maurytyjską pustułkę lub różowego gołębia. W koronach drzew ukrywają się  małe owocowe nietoperze, które spokojnie śpią w ciągu dnia. Na szczególną uwagę zasługują wodospady Aleksandra.

Farma krokodyli La Vanille

Znajdująca się na południu Mauritiusa farma jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie. Zajmuje się  hodowlą kajmanów i potężnych krokodyli nilowych osiągających 7 m długości i wagę 500 kg. Na terenie rezerwatu, oprócz prawie 2000 krokodyli  znajduje się największa na świecie grupa żółwi Aldabra, a także inne zwierzęta, takie jak małpy, iguany, nietoperze, gekony, jelenie i nie tylko ... Farma znajduje się w dużym parku ze ścieżkami spacerowymi wśród palm, bananowców i olbrzymich bambusów zapewniających cień. Małe ZOO posiada również  jedną z największych na świecie prywatną kolekcji motyli. Paradoksem jest restauracja, gdzie można spróbować specjałów z krokodylego mięsa  oraz sklep, w którym można kupić portfel lub torebkę ze skóry krokodyla.

Curepipe

Drugie co do wielkości miasto kraju  położone w odległości 18 km od stolicy Mauritiusa. Rezydencja ambasadorów, ośrodek przetwórstwa herbaty i świetne miejsce na zakupy, pełne sklepów bezcłowych i butików z rękodziełem. W północnej części Curepipe znajduje się dzielnica Florile słynąca ze znakomitych jubilerów i szlifierni diamentów. Na szczycie wzgórza znajduje się  krater wygasłego wulkanu Trou aux Cerfs, z którego brzegów można podziwiać przepiękną panoramę wyspy. Średnica krateru wynosi około 200 m, 85 m głębokości, a całość obrośnięta jest gęstą roślinnością.

Park Narodowy Chamarelzwany „Ziemią Siedmiu Kolorów - Terres de Couleurs”

Urzekające kolorami miejsce należy do sztandarowych atrakcji Mauritiusa. Niezwykłe i do tej pory niewyjaśnione zjawisko geologiczne, które powoduje zmianę kolorów ziemi wulkanicznej nażółty, niebieski, zielony, bursztynowy i czerwony. Wrażenie zależy od pory dnia, nasłonecznienia, wilgotności i kąta patrzenia. Wulkaniczny popiół w wyniku działania natury daje niesamowite wizualne efekty. Na terenie parku znajduje się również widowiskowy wodospad spływający ze skał z ostygłej lawy oraz gigantyczne żółwie sprowadzane z Seszeli.

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne. Wiza: nie są wymagane.

Czas przelotu: Warszawa-Mauritius: ok. 12 godz.

Czas lokalny: czas polski plus 2 godz.

Język: język kreolski, można także porozumiewać się po angielsku i francusku.

Napięcie: 220V, gniazdka standardowe.

Waluta: 1 PLN = 10 rupii.

Napiwki: nie są wymagane, choć są mile widziane.

Szczepienia: nie są wymagane.

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 

Tabela temperatur

MIESIĄC I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
DZIEŃ 27 27 27 26 24 22 21 21 22 23 25 27


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl > informacje konsularne > ostrzeżenia dla podróżujących: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/

TURYSTYCZNA PÓŁNOC – wycieczka rozpoczyna się zwiedzaniem stolicy Mauritiusa i jego jedynego portu, zaskakującego róznorodnością, wizyta na miejscowym bazarze z egzotycznymi owocami i warzywami. Wizyta w dzielnicy chińskiej, która fascynuje swoimi zapachami, atmosferą i sklepikami. Po lunchu przejazd na północ do ogrodu Pamplemouses, jednego z najbardziej znanych ogrodów na świecie. Następnie przejazd do Grand Baie - raju dla miłośników zakupów i rozrywki, tutaj mieszkańcy wyspy spędzają noce w znanych barach i restauracjach. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 60 EUR (zawiera bilety wstępu).

AUTENTYCZNE POŁUDNIE – wycieczka do wnętrza wyspy pełnego pięknych widoków i do Trou Aux Cerfs - uśpionego wulkanu. Zwiedzanie Floreal - przedmieścia miasteczka Curepipe, jednego z najważniejszych miast wyspy pod względem liczby mieszkańców i wielkości handlu, można tu spotkać dużą różnorodność loklanych produktów. Następnie przejazd do jednej ze świątyń hinduistycznych. Każdego roku podczas festiwalu Maha Shiveratee odwiedzają ją pielgrzymi z całej wyspy. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 65 EUR.  

CASELA - park przyrody i rozrywki, 14-hektarowy ogród, na terenie którego żyją rzadkie gatunki ptaków i ssaków. Można zobaczyć tu lwy, gepardy, a także można spróbować trekkingu po tzw. nepalskich mostach czy wiszących mostach linowych. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 148 EUR (mosty linowe płatne dodatkowo). 

ZACHODNIE WYBRZEŻE, REJS KATAMARANEM – kilkugodzinny rejs katamaranem wzdłuż zachodniego wybrzeża. Czas na relaks, kąpiel, opalanie i odpoczynek. Cena – ok. 90 EUR (zawiera lunch).

WSCHODNIE WYBRZEŻE I ILE AUX CERFS, REJS KATAMARANEM – kilkugodzinny rejs katamaranem do ujścia rzeki Grande Riviere Sud-Est i oglądanie pięknych wodospadów. Czas na relaks, kąpiel morską, opalanie i odpoczynek. Cena – ok. 80 EUR (zawiera lunch).

PÓŁNOCNE WYBRZEŻE, REJS KATAMARANEM – kilkugodzinny rejs katamaranem wzdłuż północnego wybrzeża. Czas na relaks, kąpiel, snurkowanie i odpoczynek. Cena – ok. 80 EUR (zawiera lunch).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

TURYSTYCZNA PÓŁNOC – wycieczka rozpoczyna się zwiedzaniem stolicy Mauritiusa i jego jedynego portu, zaskakującego róznorodnością, wizyta na miejscowym bazarze z egzotycznymi owocami i warzywami. Wizyta w dzielnicy chińskiej, która fascynuje swoimi zapachami, atmosferą i sklepikami. Po lunchu przejazd na północ do ogrodu Pamplemouses, jednego z najbardziej znanych ogrodów na świecie. Następnie przejazd do Grand Baie - raju dla miłośników zakupów i rozrywki, tutaj mieszkańcy wyspy spędzają noce w znanych barach i restauracjach. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 60 EUR (zawiera bilety wstępu).

AUTENTYCZNE POŁUDNIE – wycieczka do wnętrza wyspy pełnego pięknych widoków i do Trou Aux Cerfs - uśpionego wulkanu. Zwiedzanie Floreal - przedmieścia miasteczka Curepipe, jednego z najważniejszych miast wyspy pod względem liczby mieszkańców i wielkości handlu, można tu spotkać dużą różnorodność loklanych produktów. Następnie przejazd do jednej ze świątyń hinduistycznych. Każdego roku podczas festiwalu Maha Shiveratee odwiedzają ją pielgrzymi z całej wyspy. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 65 EUR.  

CASELA - park przyrody i rozrywki, 14-hektarowy ogród, na terenie którego żyją rzadkie gatunki ptaków i ssaków. Można zobaczyć tu lwy, gepardy, a także można spróbować trekkingu po tzw. nepalskich mostach czy wiszących mostach linowych. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 148 EUR (mosty linowe płatne dodatkowo). 

ZACHODNIE WYBRZEŻE, REJS KATAMARANEM – kilkugodzinny rejs katamaranem wzdłuż zachodniego wybrzeża. Czas na relaks, kąpiel, opalanie i odpoczynek. Cena – ok. 90 EUR (zawiera lunch).

WSCHODNIE WYBRZEŻE I ILE AUX CERFS, REJS KATAMARANEM – kilkugodzinny rejs katamaranem do ujścia rzeki Grande Riviere Sud-Est i oglądanie pięknych wodospadów. Czas na relaks, kąpiel morską, opalanie i odpoczynek. Cena – ok. 80 EUR (zawiera lunch).

PÓŁNOCNE WYBRZEŻE, REJS KATAMARANEM – kilkugodzinny rejs katamaranem wzdłuż północnego wybrzeża. Czas na relaks, kąpiel, snurkowanie i odpoczynek. Cena – ok. 80 EUR (zawiera lunch).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter