phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Muskat

Wakacje Muskat

W skrócie

 • stolica Omanu, największe i najbardziej malownicze miasto w kraju
 • orientalny klimat i wszechobecny zapach kadzidła
 • piękne, szerokie plaże
 • Wielki Meczet – perła arabskiej architektury
 • słynny targ Mutrah pełen oryginalnych pamiątek
 • idealna baza wypadowa do zwiedzania kraju

Zobacz ofertę

All Inclusive (1) Wczasy (4)

Hotel Barceló Mussanah Resort Oman / Muskat

-28% 6 599 Pln
4 689Pln
 • przy prywatnej plaży
 • baseny infinity z widokiem na Zatokę Omańską
 • serwis na wysokim poziomie
 • baza wypadowa do zwiedzania
 • sieć Barceló
 • All inclusive
 • ZIMA 22/23

Hotel Crowne Plaza Muscat Oman / Muskat

-16% 10 299 Pln
8 559Pln
 • elegancki i nowoczesny
 • malowniczo położony na klifie
 • 2 baseny, w tym infinity
 • piękny widok na Zatokę Omańską
 • ZIMA 22/23

Hotel Shangri-La Barr Al Jissah – Al Bandar Oman / Muskat

-24% 12 399 Pln
9 343Pln
 • stylowy wystrój
 • położony w zatoce
 • duży kompleks basenowy, leniwa rzeka
 • ekskluzywne spa
 • ZIMA 22/23

Kempinski Hotel Muscat Oman / Muskat

-9% 10 899 Pln
9 833Pln
 • 2 baseny, w tym infinity
 • tuż przy prywatnej plaży
 • eleganckie i komfortowe pokoje
 • zróżnicowana kuchnia, w tym orientalna
 • pięknie zaaranżowane wnętrza
 • ZIMA 22/23

Aromatyczny zapach kadzideł unoszący się po labiryncie uliczek na bazarach, białe domy zamiast drapaczy chmur, piękne meczety ze zdobionymi kopułami, turkusowe morze i wpadające do niego skaliste wzgórza… Poznaj niezwykły, orientalny klimat stolicy Omanu – Muskatu!

MUSKAT OD A DO Z
Położona na północy kraju egzotyczna stolica Omanu, z jednej strony oblewana przez Morze Arabskie, z drugiej otoczona piaskowymi, skalistymi górami. Piękne plaże, idealne na odprężający wypoczynek, wspaniałe meczety zdobione ornamentami i targi pachnące kadzidłami, pełne rozmaitych lokalnych produktów to kwintesencja tego niezwykłego miejsca. Mimo, że jest to największe miasto w Omanie, dzięki zarządzeniu sułtana nie znajdziesz tu szklanych wieżowców, drapaczy chmur i tłumów. Ich miejsce zajmują jasne budowle inspirowane tradycyjną, arabską architekturą i stare forty. W Muskacie czuć przestrzeń i bogactwo – pełno tu wysokiej klasy hoteli, a po ulicach jeżdżą luksusowe samochody. Prawdziwie orientalny klimat tworzy nie tylko ciekawa architektura, ale i mieszkańcy, którzy słyną z gościnności i chęci niesienia pomocy. Przywiązani do tradycji, są jednocześnie bardzo tolerancyjni i nowocześni – świetnie mówią po angielsku i z chęcią częstują turystów kawą i daktylami. Najlepszą porą na wizytę w Muskacie jest okres między październikiem a marcem – średnia temperatura wynosi wtedy ok. 27 °C i nie ma tak silnych upałów jak w sezonie letnim, kiedy termometry potrafią wskazywać nawet 55°C!

W PEŁNYM SŁOŃCU
Jak wakacje, to i plaże! Długie, piaszczyste, z wielkimi, kolorowymi muszlami, są idealne na morskie kąpiele i relaks na leżaku. To też doskonała okazja na wodne szaleństwo – można tu np. pojeździć na skuterze wodnym, spróbować parasailingu czy nurkowania, a podczas rejsu statkiem, przy odrobinie szczęścia, obserwować wyskakujące z morza delfiny. Jedną z najbardziej popularnych plaż w Muskacie jest rozciągająca się na 4 km plaża Qurum z turkusową wodą i szeroką ofertą sportów wodnych. Stanowi świetną bazę wypadową na wyspy Fahal z tunelem i zatopionym statkiem oraz na Daymaniyat z bogatą rafą koralową. Warto też wypożyczyć samochód i pojechać kawałek na wschód od stolicy, gdzie znajdują się mniej znane turystom plaże w zatokach, wyłaniające się wśród pustynnych bezdroży i wspaniale komponujące się z surowym krajobrazem piaskowych wzgórz.

MUST SEE
Punktem obowiązkowym w Muskacie jest Wielki Meczet Sułtana Qaboosa – największy w Omanie, zdobiony wspaniałymi arabeskami i wersetami z Koranu. Majestatyczna świątynia, otoczona pięknym ogrodem, odbija swe oblicze w mieniących się w słońcu posadzkach, a wnętrza zachwycają ręcznie tkanym, perskim dywanem i złotymi żyrandolami wysadzonymi kryształami Swarovskiego. Warto również zobaczyć pałac sułtański Al-Alam, który jest przykładem współczesnej arabskiej architektury. W tle, na stromych wzgórzach, widnieją dwa forty wzniesione w XVI w. przez Portugalczyków, które można podziwiać jedynie z zewnątrz. Można też tu znaleźć liczne muzea i imponujący Królewski Teatr Operowy z ekspozycją średniowiecznych instrumentów – nocą pięknie oświetlony, jest ulubionym tłem do zdjęć odwiedzających. Muskat to także świetna baza wypadowa do zwiedzania Omanu, a także Zjednoczonych Emiratów Arabskich – od słynnego Dubaju dzieli go zaledwie godzinny lot!

W POSZUKIWANIU OAZY
Oman to nie tylko szerokie plaże i wspaniałe meczety – to również pustynne tereny i urokliwe wadi, czyli wyschnięte koryta rzek, które podczas deszczu napełniają się wodą, tworząc naturalne oazy. W pobliżu Muskatu jest ich kilka, a na szczególną uwagę zasługuje Wadi Ash Shab, do której trzeba dopłynąć łódką i przejść pieszo. Widoki są niezwykłe i warte każdego wysiłku – zielone tereny z palmami i kontrastujące z nimi wysokie, surowe skały oraz turkusowe baseny wzbudzają poczucie cofnięcia się w czasie i zachwycają za każdym razem.

SZTUKA TARGOWANIA
Położony na prastarych szlakach handlowych Muskat przez wiele wieków był mocarstwem żeglarzy i kupców. Przypływały tu statki przepełnione złotem, hebanem i jedwabiem, a woń kadzideł i przypraw roznosiła się między straganami. Ten niezwykły klimat można poczuć w Mutrah – tętniącej życiem nadmorskiej dzielnicy z jednym z najstarszych targowisk na Bliskim Wschodzie, tzw. soukiem. Prowadzi do niego urokliwy deptak, gdzie dochodzą głosy podekscytowanych sprzedawców i targujących się turystów. Handluje się tutaj ręcznie tkanymi dywanami, złotą i srebrną biżuterią, kaszmirowymi szalami czy lokalnymi przysmakami. Można również kupić lampy oraz tradycyjne sztylety, przywołujące klimat „Baśni 1001 nocy”.

Ważne! Podróże podczas COVID-19.
Dowiedz się więcej o testach i warunkach wjazdu: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/oman/

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wiza, dokument podróży: obywatele RP są upoważnieni do otrzymania bezpłatnej wizy, jeśli pobyt nie jest dłuższy niż 14 dni (dotyczy także wylotów z BP Itaka na 14 noclegów, z lotem powrotnym w 15. dniu). Na lotnisku docelowym należy okazać dokument podróży potwierdzający rezerwację hotelu oraz lotu powrotnego (dokument należy mieć w łatwo dostępnym miejscu).
Warunki otrzymania bezpłatnej wizy na miejscu:

 • należy być obywatelem jednego ze 103 uprawnionych krajów – w tym Polski
 • pobyt nie może być dłuższy niż 14 dni (dotyczy także wylotów z BP Itaka na 14 noclegów, z lotem powrotnym w 15. dniu)
 • paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy (od daty wyjazdu z Omanu)
 • ważny bilet powrotny
 • potwierdzenie zakwaterowania w hotelu (dokument podróży)
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne obejmujące pokrycie kosztów opieki w razie zachorowania na COVID-19

Obowiązkowe ubezpieczenie: każdy podróżny jest zobowiązany posiadać ubezpieczenie, które zakresem ochrony obejmuje ryzyka związane z COVID-19 przez okres co najmniej jednego miesiąca (nie chodzi o okres ochrony wskazanej w certyfikacie ubezpieczeniowym, tylko fakt, że rozpoczęte leczenie nie zostanie przerwane przed upływem miesiąca). W cenie imprezy wliczone jest ubezpieczenie Itaka Simple, które nie obejmuje COVID-19. Ubezpieczenia Itaka Complex oraz Itaka Prestige, które można dodać do rezerwacji w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy, obejmują ryzyka związane z COVID-19 - wykupienie jednego z tych wariantów jest jednoznaczne z wywiązaniem się z powyższego wymogu.

Czas przelotu: Warszawa-Muskat – ok. 6 godz., Katowice-Muskat – ok. 6 godz. 30 min.

Czas lokalny: czas polski plus 3 godz.

Język urzędowy: arabski, w hotelach można porozumiewać się po angielsku.

Napięcie: 240 V/50 Hz – wtyczki brytyjskie (trzybolcowe).

Waluta: rial omański (OMR) dzielony na 1000 baisa.

Kurs: 1 OMR = ok. 2,6 USD. W Omanie akceptowane są tylko dolary wydane po 2009 r.

Uwagi: w Omanie obowiązuje zakaz wwożenia oraz palenia e-papierosów.

Obyczaje: ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zalecany jest stosowny ubiór w miejscach publicznych. Picie alkoholu jest zakazane w miejscach publicznych. Alkohol jest serwowany tylko na terenie hoteli osobom powyżej 21. roku życia.

Szczepienia: nie są wymagane. Koszt jednorazowej wizyty w państwowej placówce medycznej wynosi ok. 40 USD.

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 

Tabela temperatur

MIESIĄC I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
DZIEŃ 24 24 27 31 36 37 35 33 33 33 29 26


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter