phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Seszele

Wakacje Seszele

W skrócie

  • plaże o złotym piasku otoczone tropikalną roślinnością
  • oszałamiające podwodne ogrody
  • gigantyczne żółwie morskie
  • raj dla miłośników desek surfingowych, a także dla nurkujących i żeglarzy
  • plantacje wanilii i cynamonu

Zobacz ofertę

Wycieczki objazdowe (1)

Archipelag i państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim na północny-wschód od Madagaskaru, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, nieco pod równikiem. Archipelag liczy 115 wysp, z których tylko 33 są zamieszkane. Największą z wysp jest Mahé, ma ok. 6 km szerokości i ok. 26 km długości i tu właśnie znajduje się stolica kraju Victoria. Inne większe wyspy to Praslin – ok. 39 km², Silhouette – ok. 21 km² i La Digue – ok. 10,4 km².

Mahé nazywana jest „bramą do Seszeli”, tu bowiem znajduje się port morski i główne międzynarodowe lotnisko kraju. Odkryta 19 listopada 1792 r. przez kapitana Lazare’a Picaulta, została nazwana na cześć Bertranda-Francois Mahe de la Bourdonnais, francuskiego gubernatora Mauritiusa. Do 1814 r. wyspa była kolonią francuską, później należała do Wielkiej Brytanii. W 1976 r. stała się częścią niepodległych Seszeli.

Na Mahé mieszka ponad 80% ludności Seszeli. Na Mahé znajduje się najwyższy szczyt kraju Morne Seychellois – 905 m n.p.m., który dominuje nad parkiem narodowym o tej samej nazwie, gdzie znajduje się wiele ciekawych tras spacerowych. Długość linii brzegowej wynosi 491 km, wyspa szczyci się ponad 60 rajskimi plażami. Jedną z najbardziej znanych plaż i najbardziej rozrywkowych miejsc na Mahé jest Beau Vallon w północno-zachodniej części wyspy, położona w zatoce o tej samej nazwie i otoczona górami. Plaża jest długa i szeroka, biały piasek pięknie lśni na tle turkusowego Oceanu, jest tu odcinek z malowniczymi granitowymi formacjami skalnymi. Beau Vallon to jedyne miejsce na Seszelach, gdzie można uprawiać sporty wodne. Z Beau Vallon jest tylko kilka kilometrów do Victorii, uważanej za najmniejszą stolicę na świecie. Sercem miasta jest malowniczy targ, otoczony ładnymi kreolskimi domami, a jego wizytówką miniaturowy Big Ben. Warto wybrać się także do ogrodu botanicznego, gdzie podziwiać można niezwykłe coco de mer i olbrzymie żółwie z Aldabry.

Północna część Mahe obfituje w spektakularne widoki, w tej części wyspy mieści się także większość hoteli. Południe Mahé to małe zatoczki, czyli anses, jedna piękniejsza od drugiej: Anse Takamaka, Anse Corail, Anse Cachee, Anse Forbans i Anse Parnel. Na zachodnim wybrzeżu warto zobaczyć Anse A la Mouche i Anse Intendance oraz malowniczą zatokę Baie Lazare, nazwaną tak ku czci podróżnika i odkrywcy wyspy i piękną Petit Anse z zachwycającymi zachodami słońca. Kuchnia Seszeli jest prosta, a jednocześnie bardzo egzotyczna, wykwintna i urozmaicona, fantastycznie harmonizująca z klimatem, zachwycająca zarówno lekkością jak i prezentacją dań. Można w niej dostrzec wpływy francuskie, afrykańskie, indyjskie i afrykańskie. Archipelag słynie z pysznych ryb, przysmakiem są potrawy z ośmiornicy. Do dań podaje się ryż, a także owoc chlebowca, przypominający gotowane ziemniaki.

Popularnym daniem jest cari coco: ryż z dodatkami doprawiony kokosowym kremem curry. Przepyszne tropikalne owoce są idealnym deserem: papaje, kokosy, banany, marakuje, mango, grejpfruty, melony zachwycają smakiem. Popularnym tańcem na Seszelach jest sega z szybkim rytmem i kreolskimi słowami. Daj się oczarować zmysłowej muzyce, zjawiskowym krajobrazom, fantastycznym ludziom, zanurz się w wielkim błękicie Oceanu i zapomnij o całym świecie: jesteś w raju! I nie parkuj pod palmą kokosową…

Atrakcje w regionie

Viktoria

Przepięknie położona nad zatoką stolica Seszeli licząca zaledwie 30.000 mieszkańców jest często nazywana najmniejszą stolicą na świecie.  Symbolem miasta jest miniaturowy Big Ben postawiony na cześć królowej Wiktorii. Serce stolicy stanowi targ, który zaskakuje kolorami, zapachami i oryginalnością produktów. Kolonialne posiadłości, wąskie uliczki i starsi panowie układający domino to jedne z sztandarowych wyspiarskich widoków. Ciekawą historię Seszeli można poznać podczas zwiedzania Muzeum Historii Narodowej, a prawdziwą gratką dla miłośników flory i fauny okaże się wizyta w Muzeum Historii Naturalnej.

Wyspa Praslin

Druga co do wielkości wyspa archipelagu Seszeli z unikatowym rezerwatem przyrody Vallee de Mai, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie parku rosną osiemsetletnie palmy kokosowe  - coco-de-mer, uznane za jedne z botanicznych cudów świata. Rysunek kokosa o osobliwym kształcie można spotkać wszędzie – w kurortach, sklepach z souvenirami, w narodowym godle Seszeli i … na pieczątce wbitej do paszportu. Rezerwat jest również ostatnim siedliskiem zagrożonych wyginięciem czarnych papug.

Wyspa La Digue

Otoczona pierścieniem rafy koralowej licząca zaledwie 10m2 wyspa uznawana jest za jedną z najczystszych i najmniej przekształconych przez człowieka wysp archipelagu Seszeli. Słynie z produkcji wanilii i kopry - czyli popularnych wiórków kokosowych. Jedna z plaż  wyspy - Anse Source d'Argent z charakterystycznymi formacjami granitowymi uchodzi za najczęściej fotografowaną plażę Seszeli.

Pilot: wycieczki objazdowe: klienci objęci są opieką polskiego pilota podczas całej wycieczki.

Wizy: nie są wymagane. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy (od daty powrotu do Polski). Na lotnisku podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych, zezwalający na wjazd i pobyt nie przekraczający 90 dni. Każdy przyjeżdżający turysta musi mieć wcześniej wykupione miejsce w jednym z licznych ośrodków hotelowych oraz wykupiony bilet powrotny.

Czas przelotu: Polska-Victoria: ok. 13 godz. (z przesiadką).

Czas lokalny: czas polski plus 3 godz.

Język: kreolski, francuski; można także porozumiewać się po angielsku.

Stolica wyspy: Victoria.

Napięcie: 220 V, wtyczki typu angielskiego, wymagane są konwektory do gniazdek (można wypożyczyć w większości hoteli).

Waluta: rupia seszelska (SCR). 1 EUR = 25 SCR. Wwożenie i wywożenie miejscowej waluty jest zabronione.

Klimat: Seszele leżą w strefie klimatu równikowego, który sprawia, że wyspy posiadają doskonałe warunki pogodowe przez cały rok. Najlepsze warunki panują od października do kwietnia. Okres od maja do września jest nieco chłodniejszy, bardziej suchy i charakteryzuje się silniejszym wiatrem.

Opieka medyczna: dobra i łatwo dostępna. W hotelach lekarz dostępny jest na wezwanie. Koszt wizyty, w zależności od usługi, wynosi od 75 SCR do nawet 2000 SCR.

Komunikacja: na wyspie Mahé jest dość sprawna (taksówki, lokalne autobusy). Pomiędzy największymi wsypami kursują regularnie promy i istnieją lokalne połączenia lotnicze.

Plaże: plaże piaszczyste, publiczne, ogólnodostępne.

Przepisy prawne: kary za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są bardzo restrykcyjne. W rezerwatach przyrody zakazane jest zbieranie muszelek i korali. Wywóz okazów flory wymaga uzyskania specjalnego certyfikatu oraz pozwolenia. Zakaz używania plastikowych torebek.

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

 

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter