phone mobile heart Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane
>Gdzie na wakacje? Wybierz idealne miejsce dla siebie!>

Sri Lanka

W skrócie

 • plantacje słynnej cejlońskiej herbaty i cynamonu
 • złote plaże oraz bujna tropikalna przyroda
 • Kandy ze wspaniałą świątynią buddyjską
 • sierociniec słoni w Pinnawela i kolonialne budowle Galle

Zobacz ofertę

Wycieczki (4) Zwiedzanie + Wypoczywanie (1)

Herbaciane tygrysy Herbaciane tygrysy Sri Lanka

-19% 6 088 Pln
4 878Pln
 • najciekawsze zabytki egzotycznego Cejlonu
 • malownicze widoki plantacji herbaty
 • spotkanie ze słoniami
 • wypoczynek w hotelu przy plaży
 • ZIMA 19/20

Herbaciane tygrysy na Cejlonie Herbaciane tygrysy na Cejlonie Sri Lanka

-22% 6 468 Pln
4 998Pln
 • bezpośredni przelot Dreamlinerem PLL LOT na trasie Warszawa-Kolombo-Warszawa
 • najciekawsze zabytki egzotycznego Cejlonu
 • malownicze widoki plantacji herbaty
 • spotkanie ze słoniami
 • wypoczynek w hotelu przy plaży
 • Termin potwierdzony
 • ZIMA 19/20

Smak i zapach Cejlonu Smak i zapach Cejlonu Sri Lanka / Malediwy

-21% 7 488 Pln
5 888Pln
 • najciekawsze miejsca Sri Lanki
 • zabytki z listy UNSECO
 • jeep safari
 • malownicze plantacje herbaty
 • przedłuż wakacje na Malediwach
 • Termin potwierdzony
 • Nowość w ofercie
 • ZIMA 19/20

Indie i Sri Lanka Indie i Sri Lanka Indie / Sri Lanka

-20% 8 247 Pln
6 577Pln
 • Bombaj – miasto marzeń
 • Koczin „królowa Morza Arabskiego”
 • rejs łodzią po jeziorze Perijar
 • najciekawsze zabytki egzotycznego Cejlonu
 • malownicze plantacje herbaty
 • ZIMA 19/20

Herbaciane tygrysy na Malediwach Herbaciane tygrysy na Malediwach Sri Lanka / Malediwy

-19% 10 189 Pln
8 219Pln
 • zwiedzanie Sri Lanki i wypoczynek na Malediwach
 • spotkanie ze słoniami
 • malownicze plantacje herbaty
 • ZIMA 19/20

Plantacje słynnej cejlońskiej herbaty i cynamonu, złote plaże oraz bujna tropikalna przyroda Kandy ze wspaniałą świątynią buddyjską sierociniec słoni w Pinnawala i kolonialne budowle Galle.

Dla kupców arabskich była krainą szczęśliwych niespodzianek, zaś średniowieczny podróżnik Marco Polo nazwał ją najwspanialszą wyspą świata. Amerykański powieściopisarz Mark Twain uważał ją za „piękną i wspaniale tropikalną”. Mahatma Gandhi był przekonany, że naturalne piękno Sri Lanki jest niedoścignione na całej kuli ziemskiej. Także dzisiaj piękno, bogactwo i różnorodność tego miejsca stanowią o magii, która oczarowuje przybyszów.

Tym, co najbardziej przyciąga turystów, są przepiękne złote plaże oraz bujna tropikalna przyroda. Bardzo życzliwa turystom miejscowa ludność sprawia, iż pobyt tutaj pozostawia nieprzeciętne wspomnienia.

Zachęcamy wszystkich, którzy przyjadą na Sri Lankę do wyjścia poza mury hoteli i poznanie okolicy. Sri Lanka bowiem to nie tylko piękne plaże. Ma ona bardzo bogatą historię, której ślady napotykamy na każdym kroku. Na południowym wybrzeżu można zwiedzić Galle z jej kolonialnymi budowlami pozostawionymi przez Holendrów, Portugalczyków i Anglików. Najciekawsza jest jednak historyczna stolica wyspy, Kandy. Jest ona równocześnie duchową stolicą mieszkańców tego kraju. Tutaj znajduje się relikwia czczona przez buddystów – ząb Buddy.

Plantacje słynnej cejlońskiej herbaty i cynamonu, złote plaże oraz bujna tropikalna przyroda Kandy ze wspaniałą świątynią buddyjską sierociniec słoni w Pinnawala i kolonialne budowle Galle.

PIĘKNA I WSPANIALE TROPIKALNA
Nazwana przez Marco Polo najwspanialszą wyspą świata, ma wiele miejsc do odkrycia i bogatą historię, której ślady można spotkać na każdym kroku: słynne Galle z kolonialną zabudową, gwarną promenadą i wysuniętym w morze zabytkowym fortem z XVII w., Kandy – dawna stolica Sri Lanki z Królewskimi Ogrodami Botanicznymi i wspaniałą buddyjską świątynią, gdzie przechowywana jest relikwia - ząb Buddy oraz Sigiriya – Lwia Skała z ruinami starożytnego pałacu i twierdzy.
ZŁOTE PLAŻE
Jak z obrazka, z palmami schylającymi się do oceanu, piaszczyste i ciągnące się kilometrami. Większość linii brzegowej Sri Lanki to złote plaże. Słynna „Golden Mile” w Beruwali, Bentota – jedna z popularniejszych na wyspie, Negombo – długa, z pomarańczowo-szarym piaskiem i na południu Unawatuna – podobno najpiękniejsza na wyspie.
HERBATA I CYNAMON
Słynna na całym świecie cejlońska herbata najwyższej jakości, o wspaniałym aromacie i smaku, uprawiana jest na plantacjach w sercu wyspy. Pola herbaciane można zobaczyć w Nuwara Eliya i na wzgórzach w okolicach Ella. Prawdziwy cynamon pochodzi właśnie ze Sri Lanki, jest delikatny i bardzo aromatyczny, ma subtelny korzenny smak z lekką słodką i pikantną nutą.
NA DZIKO
Egzotyczna wyspa zachwyca bujną tropikalną roślinnością, soczystą zielenią dżungli i pięknymi krajobrazami. Wspaniałe wodospady Ramboda, wokół których roztaczają się pola herbaciane, Parki Narodowe: Yala, Równiny Hortona czy Minneriya, w których można spotkać dzikie słonie, lamparty i egzotyczne ptaki to doskonałe miejsca do poznania prawdziwej, dzikiej Sri Lanki, gdzie przyroda jest na wyciągnięcie ręki.
CZAS NA SURFERÓW
Szafirowy Ocean Indyjski, wysokie fale, łagodnie opadające do oceanu plaże i doskonała pogoda przyciągają pasjonatów sportów wodnych z całego świata. Surferzy i windsurferzy najchętniej odwiedzają Beruwalę i Bentotę z centrami sportów wodnych, żeby zobaczyć rafę koralową najlepiej udać się do Hikkaduwa – miejscowości z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i piękną, szeroką plażą.
RICE & CURRY CZYLI COŚ NA ZĄB
Piekielnie pikantna, jedna z najostrzejszych na świecie, w tradycyjnym wydaniu polecana tylko odważnym. Curry z ryżem to podstawowe danie na wyspie, królują tu warzywa: bakłażan z curry, smażony i duszony z pomidorami, cebulą i musztardą, soczewica gotowana w mleku kokosowym z przyprawami oraz lankijski przysmak – zsiadłe mleko bawole z sokiem z kwiatów palmy kokosowej.
W KRÓLESTWIE SŁONI
Dzikie słonie można spotkać w Parku Narodowym Minneriya. „Pasąc się” w wysokiej trawie nie zwracają uwagi na turystów. Warto wybrać się również do Parku Narodowego Udawalawe, gdzie żyjące na wolności słonie dumnie przechadzają się wśród zarośli, czasami pozując do zdjęć.
AJURWEDA
Starożytny system medycyny opierający się na żywiołach i prana – sile życiowej. Bardzo popularna na Sri Lance ajurweda leczy nie tylko ciało, ale i duszę. Hotelowe spa oferują różnorodne zabiegi, warto spróbować relaksujących masaży ajurwedyjskich z wykorzystaniem naturalnych składników jak zioła czy olej z drzewa sandałowego.
CO PRZYWIEŹĆ?
Obowiązkowo posążek buddy, herbatę i przyprawy: laski cynamonu, gałkę muszkatołową oraz curry. Warto zaopatrzyć się również w wyroby z drewna, lankijskie maski, biżuterię, arak – mocny alkohol z mleka kokosowego oraz ajurwedyjskie specyfiki, szczególnie olejki do masażu.

Nasze miejsca: Ahungalla – kameralna atmosfera, piękna plaża; Beruwala/Bentota – najwyższej klasy hotele otoczone palmowymi ogrodami, najlepsze centrum plażowe i centrum sportów wodnych na Sri Lance, dla aktywnych, wakacje we dwoje; Pasikuda - piękna, długa i niezwykle malownicza plaża, kameralna atmosfera, idealna na romantyczne wakacje; Unawatuna - popularne miejsce pełne barów, restauracji i sklepów z pamiątkami, sporty wodne.

Na plaży: Kalutara na południowym zachodzie – szeroka, żółto-pomarańczowy piasek, „Golden Mile” w Beruwali – piaszczysta i szeroka; najbardziej znane: Bentota – jedna z najładniejszych na wyspie, sporty wodne, Hikkaduwa – szeroka i piaszczysta, świetna do nurkowania i snurkowania, żółwie morskie, Negombo – długa, z pomarańczowo-szarym piaskiem, Unawatuna – szeroka, piaszczysta plaża położona na południu, uchodzi za najpiękniejszą na wyspie.

Dla aktywnych: surfing, windsurfing, nurkowanie, skutery wodne.

Spróbuj: masaż ajurwedyjski, przejażdżka na słoniu, wyprawa motorówką po rzece Madu, wspinaczka do ruin twierdzy w Sigiriya.

Od kuchni: rice & curry – podstawowe danie na wyspie, batu modziu – bakłażan z curry, smażony i duszony z pomidorami, cebulą i musztardą, pol sambol – pasta z wiórków kokosowych, chili, cebuli i limonki, kerd – zsiadłe mleko bawole z sokiem z kwiatów palmy kokosowej.

Na zakupy: herbata, kakao, przyprawy: cynamon, gałka muszkatołowa, curry, arak – mocny alkohol z mleka kokosowego, wyroby z drewna, kamienie szlachetne, ajurwedyjskie specyfiki, posążek buddy.

Zwiedzaj: Galle – z kolorowym portem, wybrzeżem z gwarną promenadą i wysuniętym w morze zabytkowym fortem z XVII w., Pinnawala – sierociniec słoni, Kandy– dawna stolica Sri Lanki ze Świątynią Zęba Buddy i Królewskimi Ogrodami Botanicznymi, Sigiriya – Lwia Skała z ruinami starożytnego pałacu i twierdzy.

Pilot: turyści są objęci opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki.

Wiza: obywatele RP przy wjeździe na Sri Lankę muszą ubiegać się o wizę.
Wizę można uzyskać:
1) za pośrednictwem B.P. ITAKA:
B. P. ITAKA oferuje pośrednictwo w uzyskaniu wizy na Sri Lankę.:
Opłata za wizę turystyczną oraz pośrednictwo: 189 PLN/os.
Dane potrzebne do wyrobienia wizy należy wysłać najpóźniej na 7 dni przed wylotem na adres e-mail: wiza@itaka.pl.
W temacie maila należy wpisać WIZA SRI LANKA oraz NR REZERWACJI.
Dane potrzebne do uzyskania wizy za pośrednictwem B.P. ITAKA:
- skan pierwszej strony z paszportu (w bardzo dobrej jakości, paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju).
2) online za pośrednictwem platformy internetowej ETA:
Władze Sri Lanki wprowadziły elektroniczny system wizowania - Electronic Travel Authorization (ETA).:
Opłata za wizę wynosi: ok. 35 USD/os., płatności można dokonać wyłącznie przy użyciu karty kredytowej.
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy oraz mieć aktualne zdjęcie.:
Wniosek wizowy online jest dostępny pod adresem: https://eta.gov.lk/etaslvisa/etaNavServ
3) lub na miejscu, na lotnisku:
Aby ją uzyskać należy okazać wypełnioną po angielsku kartę wjazdową, otrzymaną w samolocie.:
Wiza wydawana jest na lotnisku. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy oraz mieć aktualne zdjęcie.:
Wiza przysługuje jedynie na pobyt turystyczny. Opłata za wizę wynosi wówczas: ok. 35 USD/os.

Przelot: Polska-Sri Lanka – ok. 10 godz.

Czas lokalny: zimą: czas polski plus 4,5 godz.; latem: czas polski plus 3,5 godz.

Napięcie: 220 lub 230 V, należy zwrócić uwagę na wszelkie wskazówki dotyczące korzystania z sieci w pokojach hotelowych.

Waluta: rupia lankijska (LKR). Do wymiany pieniędzy potrzebny jest paszport. Kwit wymiany należy zachować aż do wyjazdu. Wymiana pozostałych rupii przed wyjazdem możliwa jest tylko na lotnisku.

Napiwki: Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom i przewodnikom – ok. 10-15%. Bagażowy powinien otrzymać nie mniej niż 20 LKR za 1 sztukę bagażu, pokojówka – ok. 200 LKR tygodniowo.

Plaże: bezpłatne, publiczne, niezagospodarowane.

Ceny w hotelu i restauracjach: obiad – ok. 10 USD, piwo – ok. 3 USD, wino – ok. 5 USD, kawa – ok. 3 USD.

Wycieczki lokalne: są organizowane przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Uwaga: w hotelach, sklepach, barach, restauracjach nie serwuje się napojów alkoholowych podczas świąt państwowych i religijnych np. święta Poya (dzień pełni księżyca – co miesiąc); w większości hoteli all inclusive nie obejmuje wina.

 

Tabela temperatur

MIESIĄC I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
DZIEŃ 30 30 31 31 30 30 29 29 30 29 29 30


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Kolombo — przejazd do stolicy. W programie m. in. fort, bazar z hinduską świątynią, Plac Niepodległości, Międzynarodowa Sala Konferencyjna Bandaranaike z repliką Buddy. Cena – ok. 23-70 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Galle — rano przejazd do Galle. Miasto składa się z dwóch części: wysuniętego w morze zabytkowego fortu z XVII w., wpisanego na listę UNESCO i nowszej części znajdującej się na stałym lądzie. Fort Galle jest największym z zachowanych miast fortowych wzniesionych przez Europejczyków w Azji. Pozostała część miasta jest pełna zabytków holenderskiej architektury kolonialnej z okresu obejmującego ostatnie 400 lat. W programie wylęgarnia żółwi w Kosgodzie oraz wizyta w pracowni, w której rzeźbione są tradycyjne lankijskie maski. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 40 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Kandy — przejazd do Pinnawali – sierocińca słoni. Przyjazd do Kandy, obiad i zwiedzanie dawnej stolicy Sri Lanki. Ostatnia stolica syngaleskiego królestwa, położona w Prowincji Centralnej, jest żywym przykładem świetności kraju. W programie obiekty świątynne wraz z powstałym w końcu XVI w. budynkiem, w którym przechowywany jest najważniejszy na Sri Lance przedmiot: święta relikwia – ząb Buddy oraz położone na brzegu sztucznego jeziora łazienki królewskie. Cena – ok. 70-100 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Sigiriya & Dambulla (2 dni) — wcześnie rano wyjazd do Sigiriya z 180-metrową skałą, na szczycie której znajdują się ruiny starożytnego pałacu i twierdzy zbudowanych w V w. Krótka wspinaczka do ruin twierdzy. Sigiriya jest jednym z siedmiu miejsc na Sri Lance wpisanych na listę UNESCO. Znajdują się tu pozostałości fundamentów i umocnień oraz dobrze zachowane malowidła na ścianach skał. Przejazd do Dambulla, gdzie znajdują się świtynie jaskinne wybudowane przez króla Walagamba, gdy po 14-letnim wygnaniu objął tron. Nocleg w 3* hotelu. Rano przejazd do Parku Narodowego Minneriya położonego na ponad 8000 hektarów. Opcjonalnie jazda na słoniach (ok. 13 USD/os.) Cena – ok. 170-220 USD (zależnie od hotelu/regionu). Cena zawiera nocleg w 3* hotelu oraz kolację i śniadanie, nie zawiera obiadu.

Kitulgala – około 3-godzinna wizyta w jednym z najbardziej wilgotnych miejsc kraju, położonym na zachodzie Sri Lanki. Nazwa Kitulgala pochodzi od karioty parzącej, którą na Sri Lance nazywa się „kitul”. Uprawia się tu banany, zarówno odmiany czerwonej, jak i żółtej, a na wyżej położonych terenach drzewa kauczukowe. W Kitulgala obecna jest większość gatunków ptaków tropikalnych, występujących w Światowym Rezerwacie Biosfery na Sinharaja. Kitulgala to zdecydowanie miejsce, które warto zobaczyć! Tutaj kręcono również nagrodzony Oscarem film „Most na rzece Kwai”. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 40-70 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Sinharaja – park narodowy oraz obszar różnorodności biologicznej na Sri Lance, jest oficjalnie wpisanym Rezerwatem Biosfery i Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce to stanowi skarbnicę endemicznych (występujących jedynie lokalnie) gatunków, w tym drzew, owadów, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków. Na terenie rezerwatu mieszkają 3 rzadko spotykane słonie i 15 lampartów. Najpospolitszym ssakiem jest przedstawiciel gatunku małp – langur fioletowy. Cena – ok. 55-70 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Obserwowanie wielorybów w Mirissa – Sri Lanka jest miejscem znanym wśród miłośników przyrody. Jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji wielorybów i kaszalotów. Jest to możliwe dzięki gorącemu, tropikalnemu słońcu, warunkom atmosferycznym i czystej wodzie. Osiągające długość 30 metrów i masę ponad 200 ton płetwale błękitne są największymi zwierzętami na ziemi. Pierwsze spotkanie ze zwierzęciem tak dużym jak samolot z pewnością będzie niezapomnianym doświadczeniem. W okresie od grudnia do marca można obserwować płetwale krótkoogonowe. Osiągają one długość zaledwie 24 metrów, lecz wyglądają równie majestatycznie co płetwale błękitne. Cena – ok. 70-75 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Yala (2 dni) – safari w Parku Narodowym Yala, położonym ok. 300 km od Kolombo. Park zajmujący obszar ok. 1000 km², został założony w 1938 r., jako strzelecki rezerwat sportowy. Jest to najpopularniejszy oraz dobrze rozwinięty park narodowy, w którym można obserwować dzikie gatunki zwierząt i ptaków, m.in. stada słoni, lamparty, dziki euroazjatyckie, krokodyle, dzikie bawoły oraz pawie, szakala, wargacza leniwego. Ptactwo obejmuje około 130 gatunków, w tym zarówno mieszkańców jak i migrantów. Czas trwania jeep safari: ok. 3 godziny. Następnie zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg. Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu. W drodze powrotnej zwiedzanie wylęgarni żółwi w Tissamaharama. Cena – ok. 125-140 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena zawiera nocleg w hotelu 3* oraz kolację i śniadanie. Cena nie zawiera obiadu.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Kolombo — przejazd do stolicy. W programie m. in. fort, bazar z hinduską świątynią, Plac Niepodległości, Międzynarodowa Sala Konferencyjna Bandaranaike z repliką Buddy. Cena – ok. 23-70 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Galle — rano przejazd do Galle. Miasto składa się z dwóch części: wysuniętego w morze zabytkowego fortu z XVII w., wpisanego na listę UNESCO i nowszej części znajdującej się na stałym lądzie. Fort Galle jest największym z zachowanych miast fortowych wzniesionych przez Europejczyków w Azji. Pozostała część miasta jest pełna zabytków holenderskiej architektury kolonialnej z okresu obejmującego ostatnie 400 lat. W programie wylęgarnia żółwi w Kosgodzie oraz wizyta w pracowni, w której rzeźbione są tradycyjne lankijskie maski. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 40 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Kandy — przejazd do Pinnawali – sierocińca słoni. Przyjazd do Kandy, obiad i zwiedzanie dawnej stolicy Sri Lanki. Ostatnia stolica syngaleskiego królestwa, położona w Prowincji Centralnej, jest żywym przykładem świetności kraju. W programie obiekty świątynne wraz z powstałym w końcu XVI w. budynkiem, w którym przechowywany jest najważniejszy na Sri Lance przedmiot: święta relikwia – ząb Buddy oraz położone na brzegu sztucznego jeziora łazienki królewskie. Cena – ok. 70-100 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Sigiriya & Dambulla (2 dni) — wcześnie rano wyjazd do Sigiriya z 180-metrową skałą, na szczycie której znajdują się ruiny starożytnego pałacu i twierdzy zbudowanych w V w. Krótka wspinaczka do ruin twierdzy. Sigiriya jest jednym z siedmiu miejsc na Sri Lance wpisanych na listę UNESCO. Znajdują się tu pozostałości fundamentów i umocnień oraz dobrze zachowane malowidła na ścianach skał. Przejazd do Dambulla, gdzie znajdują się świtynie jaskinne wybudowane przez króla Walagamba, gdy po 14-letnim wygnaniu objął tron. Nocleg w 3* hotelu. Rano przejazd do Parku Narodowego Minneriya położonego na ponad 8000 hektarów. Opcjonalnie jazda na słoniach (ok. 13 USD/os.) Cena – ok. 170-220 USD (zależnie od hotelu/regionu). Cena zawiera nocleg w 3* hotelu oraz kolację i śniadanie, nie zawiera obiadu.

Kitulgala – około 3-godzinna wizyta w jednym z najbardziej wilgotnych miejsc kraju, położonym na zachodzie Sri Lanki. Nazwa Kitulgala pochodzi od karioty parzącej, którą na Sri Lance nazywa się „kitul”. Uprawia się tu banany, zarówno odmiany czerwonej, jak i żółtej, a na wyżej położonych terenach drzewa kauczukowe. W Kitulgala obecna jest większość gatunków ptaków tropikalnych, występujących w Światowym Rezerwacie Biosfery na Sinharaja. Kitulgala to zdecydowanie miejsce, które warto zobaczyć! Tutaj kręcono również nagrodzony Oscarem film „Most na rzece Kwai”. Wycieczka całodzienna. Cena – ok. 40-70 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Sinharaja – park narodowy oraz obszar różnorodności biologicznej na Sri Lance, jest oficjalnie wpisanym Rezerwatem Biosfery i Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce to stanowi skarbnicę endemicznych (występujących jedynie lokalnie) gatunków, w tym drzew, owadów, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków. Na terenie rezerwatu mieszkają 3 rzadko spotykane słonie i 15 lampartów. Najpospolitszym ssakiem jest przedstawiciel gatunku małp – langur fioletowy. Cena – ok. 55-70 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Obserwowanie wielorybów w Mirissa – Sri Lanka jest miejscem znanym wśród miłośników przyrody. Jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji wielorybów i kaszalotów. Jest to możliwe dzięki gorącemu, tropikalnemu słońcu, warunkom atmosferycznym i czystej wodzie. Osiągające długość 30 metrów i masę ponad 200 ton płetwale błękitne są największymi zwierzętami na ziemi. Pierwsze spotkanie ze zwierzęciem tak dużym jak samolot z pewnością będzie niezapomnianym doświadczeniem. W okresie od grudnia do marca można obserwować płetwale krótkoogonowe. Osiągają one długość zaledwie 24 metrów, lecz wyglądają równie majestatycznie co płetwale błękitne. Cena – ok. 70-75 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena nie zawiera obiadu.

Yala (2 dni) – safari w Parku Narodowym Yala, położonym ok. 300 km od Kolombo. Park zajmujący obszar ok. 1000 km², został założony w 1938 r., jako strzelecki rezerwat sportowy. Jest to najpopularniejszy oraz dobrze rozwinięty park narodowy, w którym można obserwować dzikie gatunki zwierząt i ptaków, m.in. stada słoni, lamparty, dziki euroazjatyckie, krokodyle, dzikie bawoły oraz pawie, szakala, wargacza leniwego. Ptactwo obejmuje około 130 gatunków, w tym zarówno mieszkańców jak i migrantów. Czas trwania jeep safari: ok. 3 godziny. Następnie zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg. Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu. W drodze powrotnej zwiedzanie wylęgarni żółwi w Tissamaharama. Cena – ok. 125-140 USD/os. (zależnie od hotelu/regionu). Cena zawiera nocleg w hotelu 3* oraz kolację i śniadanie. Cena nie zawiera obiadu.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter