phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Stany Zjednoczone

Wakacje Stany Zjednoczone

W skrócie

 • Los Angeles z bajkowym Disneylandem, Hollywood i rezydencjami w Beverly Hills
 • kraina bizonów, mustangów i kowboi
 • zapierający dech w piersiach Wielki Kanion Kolorado
 • rajskie plaże Miami

Zobacz ofertę

Wycieczki objazdowe (4)

Gwiazdy Kalifornii Stany Zjednoczone

-15% 11 599 Pln
9 789Pln
 • Miasto Aniołów – Los Angeles
 • Wielki Kanion Kolorado
 • najsłynniejsze plaże Kalifornii
 • światowa stolica rozrywki – Las Vegas
 • w programie fakultatywnym San Francisco
 • ZIMA 22/23

Najlepszy Stan Słońca Stany Zjednoczone

-8% 11 799 Pln
10 819Pln
 • wizyta w Kennedy Space Center
 • słynny park rozrywki: Walt Disney World
 • wypoczynek na plażach Miami
 • zwiedzanie Parku Narodowego Everglades
 • fakultatywnie: dzień na Key West i rejs na Grand Bahama
 • bezpośredni przelot
 • Odnowa cenowa

California Dream Stany Zjednoczone

-12% 12 899 Pln
11 349Pln
 • najpiękniejsze miejsca zachodniego wybrzeża USA
 • Miasto Aniołów – Los Angeles
 • degustacja win w Dolinie Napa
 • słynne parki narodowe Kalifornii
 • Czwartek czwarteczek czwartunio

Nowy Jork... na dobry początek Stany Zjednoczone

-9% 15 899 Pln
14 463Pln
 • 2 dni na Manhattanie
 • San Francisco i Alcatraz
 • przejazd malowniczą 17Mile Drive i Carmel
 • Las Vegas – miasto rozrywki
 • Wielki Kanion Kolorado
 • Los Angeles – miasto pełne gwiazd
 • bezpośredni przelot
 • ZIMA 22/23

Stany Zjednoczone – światowe mocarstwo, trzeci pod względem wielkości i liczby ludności kraj na świecie to fascynujący tygiel, w którym przenika się wiele ras, kultur i zwyczajów. Fascynuje wspaniała przyroda ze słynnym Parkiem Narodowym Wielkiego Kanionu i nadzieja na spełnienie własnego „american dream”.

Zachodnie wybrzeże – hollywoodzka fabryka snów i wspaniałe rezydencje Beverly Hills
Symbolem amerykańskiego snu – marzenia o potędze i sławie było zawsze Los Angeles z bajkowym Disneylandem, Hollywood, rezydencjami w Beverly Hills i Malibu. Ta ikona amerykańskiej popkultury ciągle uwodzi rozmachem i dynamicznym, szybkim życiem w świecie, gdzie wszystko może się zdarzyć.
Zachód to również San Francisco, miasto jedyne w swoim rodzaju. Bogata historia łączy się tu z nowoczesnością, to co znane współgra z tym, co nieprzewidywalne, różnorodność kulturowa i etniczna są niepodważalnym atutem tej wspaniałej metropolii. San Francisco to także zdecydowanie najbardziej liberalne miasto Stanów Zjednoczonych.

Wschodnie wybrzeże – spotkania ze sztuką w Nowym Jorku i przyrodą w Niagara Falls
Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych to wspaniałe metropolie i zachwycająca przyroda, a także miejsca wpisane w fascynującą historię kraju. Największe i najpiękniejsze miasta to Nowy Jork, Boston i Waszyngton, których imponująca architektura i tempo życia stały się wyznacznikiem nowoczesności. Wschodnie Wybrzeże to również miejsca związane z historią wojny secesyjnej. Jedną z największych atrakcji w tej części USA jest bez wątpienia wodospad Niagara.

Południe – królestwo Disneya, kowbojów i NASA
Południowy wschód to przede wszystkim Floryda nazywana „Słonecznym Stanem”. To prawdziwy raj dla spragnionych słońca, plaży, tropikalnej przyrody i miłośników aktywnego wypoczynku! Warto odwiedzić Park Narodowy Everglades, gdzie można zobaczyć aligatory żyjące w naturalnym środowisku. Na cudownych plażach Miami lub Key West, można rozkoszować się białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Miłośnicy sportów wodnych mogą tu poszaleć na skuterach wodnych, zasiąść za sterami superszybkiej motorówki, pływać z delfinami lub nurkować, oglądając rafę koralową. Wieczorami restauracje serwujące wyśmienite potrawy zapełniają się turystami, a w nocnych klubach, które znajdują się tuż przy plaży, zabawa trwa aż do białego rana. Floryda to również najsłynniejszy park rozrywki na świecie - Walt Disney World w Orlando i Przylądek Canaveral z Centrum Kosmicznym NASA.
Topowe miejsca na południu Stanów to niezwykły, rozbrzmiewający muzyką Nowy Orlean, San Antonio ze słynnym River Walk z licznymi restauracjami i kafejkami. Południe i południowy wschód USA to miejsca związane z narodzinami nowych gatunków muzyki: country, jazzu i rock’n’rolla.

Czas: kontynentalna część Stanów Zjednoczonych obejmuje 4 strefy czasowe; obowiązujący w nich czas waha się od UTC-5 na wschodzie do UTC-8 na zachodzie zimą oraz od UTC-4 do UTC-7 latem.
Nowy Jork: czas polski minus 6 godz.
Las Vegas: czas polski minus 9 godz.
San Francisco: czas polski minus 9 godz.
Nowy Orlean: czas polski minus 7 godz.
Miami: czas polski minus 6 godz.

Zapis czasu i daty: przykład 17.15 – 5:15 PM, 22 stycznia 2020 – 01/22/20

Język: angielski

Wizy: Polska jest włączona do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Aby podróżować do USA, należy uzyskać zezwolenie wjazdu poprzez Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (ESTA) lub posiadać ważną wizę, wydaną przez ambasadę USA (w tym wiza typu B1/B2).
Zezwolenie ESTA można uzyskać, składając wniosek za pośrednictwem strony internetowej, dostępnej w języku polskim: https://esta.cbp.dhs.gov/ Wniosek powinien zostać zatwierdzony do 72 godzin, a koszt jego złożenia wynosi 14 USD. Dane niezbędne do uzyskania ESTA:

 1. Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju
 2. Dokładny adres hotelu (w przypadku wycieczek objazdowych wystarczy adres jednego z hoteli)

Po otrzymaniu autoryzacji ESTA na adres e-mail, należy ją wydrukować i zabrać ze sobą w podróż do USA.
B.P. Itaka oferuje pośrednictwo w uzyskaniu ESTA. Opłata za pośrednictwo wynosi 200 PLN. Dane potrzebne do wypełnienia wniosku należy wysłać najpóźniej na 10 dni przed wylotem na adres e-mail: wiza@itaka.pl. W temacie maila należy wpisać: „USA+TERMIN WYLOTU”. Dane potrzebne do zezwolenia ESTA za pośrednictwem B.P. ITAKA:

 1. Skan paszportu
 2. Dokładne dane adresowe (ulica, miasto, kod pocztowy, województwo, numer telefonu)
 3. Kraje odwiedzane w przeciągu ostatnich 5 lat
 4. Dokładne dane dotyczące zatrudnienia (nazwa firmy, adres, telefon, zajmowane stanowisko)
 5. Imiona i nazwiska rodziców
 6. Dokładne dane osoby do kontaktu w nagłych wypadkach, w tym adres e-mail

Klienci korzystający z pośrednictwa B.P. Itaka odbierają dokumenty ESTA na lotnisku w dniu wylotu. B.P. Itaka nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienie w rozpatrzeniu wniosku oraz za odmowę wydania ESTA, wynikającą z przyczyn niezależnych od naszego biura. W przypadku braku otrzymania zezwolenia, można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie.

Waluta: dolar amerykański (USD)

Gniazdka elektryczne: typu A i B, napięcie 120V; niezbędny jest adapter (przejściówka)

Ceny: w restauracjach i kawiarniach: kawa od 3 USD, kanapka „na wynos” od 4 USD, mała pizza od 5 USD, zestaw w restauracji fast food od 6 USD, danie główne od 11 USD, piwo od 5 USD, drink/koktajl/aperitif od 6 USD, pełen obiad w dobrej restauracji od 25 USD.
W supermarketach: bułka od 0,40 USD, woda (1,5l) od 1,40 USD, sok (1 l) od 2 USD, mleko (1 l) od 1,60 USD, piwo (0,33 l) od 1,50 USD, ser żółty (100 g) od 3 USD, szynka (100 g) od 1 USD
Znaczek pocztowy na kartkę do polski kosztuje 1,10 USD.
We wszystkich sklepach i restauracjach (o ile w karcie nie jest podane inaczej) do podanych cen należy doliczyć podatek lokalny. Każdy stan nalicza podatek w innej wysokości. Na Florydzie do cen w sklepach należy doliczyć 7%. Przykładowo: cena t-shirtu na metce w sklepie to 10 USD, a po doliczeniu podatku, kwota do zapłaty przy kasie wyniesie 10,70 USD.

Karty kredytowe: jednym z najpopularniejszych środków płatniczych w hotelach i restauracjach jest karta kredytowa, bez której utrudnione może być np. wypożyczenie samochodu, zakupy internetowe czy rezerwacja miejsca w restauracji. Niektóre hotele mogą prosić o przekazanie danych karty kredytowej przy zameldowaniu. Blokowany może być depozyt od 50 do 200 USD na poczet wydatków w hotelu.

Napiwki: dodatkowa gratyfikacja jest w Stanach Zjednoczonych codziennym zwyczajem. Przykładowo w restauracji napiwek wynosi 15% ceny posiłku. W zależności od restauracji może być już wliczony w cenę posiłku, informacje podane są w karcie.
W hotelach zwyczajowy napiwek dla obsługi to 1 USD (np. za pomoc przy wniesieniu walizki, odstawienie samochodu na parking itp.).

Zakwaterowanie w Miami: przy zakwaterowaniu w hotelu wymagane jest, aby przynajmniej jedna osoba miała ukończone 21 lat (nie dotyczy hotelu Generator Miami). Wymagana jest także obowiązkowa opłata (tzw. resort fee), która obejmuje m.in. dostęp do internetu bezprzewodowego i serwis plażowy.

Zakupy i pamiątki: z każdego regionu USA można przywieźć interesujące pamiątki. Smakoszom dobrego wina polecamy wino produkowane w stanie Waszyngton oraz Kalifornia. Miłośników słodyczy zainteresują czekoladki Ghirardelli lub Hershey’s, a fani książek znajdą w księgarniach przepięknie wydane albumy. W USA stosunkowo tani jest sprzęt elektroniczny. Bardzo korzystnie kupi się także odzież, kosmetyki, bieliznę, wyroby ze skóry oraz sprzęt sportowy. Przedmioty cenionych na świecie marek można kupić po dużo niższych cenach niż w Europie. Alkohol dostępny jest dla osób, które ukończyły 21 lat. Spożywanie i posiadanie alkoholu poniżej tego wieku jest surowo karane, łącznie z aresztowaniem i oskarżeniem o nielegalne posiadanie i spożywanie.

Jednostki miary:
1 funt – 0,45 kg
1 mila – 1,609 km
1 galon – 3,785 l

Co warto zjeść: wbrew powszechnej opinii kuchnia w USA jest bardzo różnorodna i smaczna. Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak restauracje sieciowe. Szczególnie na Florydzie bardzo popularna jest kuchnia kubańska, karaibska, ryby i owoce morza. Koniecznie należy również spróbować doskonałego street foodu, hamburgerów, hot-dogów.
Ponadto polecamy:
Stek T-bone w Nowym Jorku
Śmietankowy sernik nowojorski
Bajgle z pastrami, najlepiej w nowojorskim Katz’s Delicatessen
Clam chowder w Bostonie
Ryby i owoce morza na Florydzie
Jambalaya w Nowym Orleanie
Crab cake – placuszki z mięsem z kraba
Czekoladowe brownie
Apple pie – rodzaj szarlotki

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter