Wakacje Turcja (narty) - wczasy i wycieczki
W skrócie
- najnowocześniejszy ośrodek narciarski w Turcji
- raj dla narciarzy i snowboardzistów: 102 km tras narciarskich, 58 km tras ze sztucznym naśnieżaniem i 14 wyciągów
- widoki na szczyt wulkanu Erciyes
- idealna baza wypadowa do zwiedzania Kapadocji
- w wybranych hotelach skipass w cenie
Zobacz ofertę
Narty w Kapadocji!
Odkryj Erciyes, położony w samym sercu Kapadocji - jeden z najlepszych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Turcji. To prawie 102 km tras (w tym 55 km tras ratrakowanych) o zróżnicowanym stopniu trudności i świetne warunki dla entuzjastów sportów zimowych. Narciarze i snowboardziści będą zachwyceni!
JAZDA NA WULKANIE
Erciyes to najwyższy wulkan Kapadocji – 3916 m n.p.m. 34 nowoczesne trasy narciarskie i snowboardowe na stokach Erciyes o łącznej długości ok. 102 km będą idealne zarówno dla początkujących, jak i prawdziwych ekspertów, którzy na pewno docenią Divan i Hacilar (oba z co najmniej 60° nachyleniem!). Na sam szczyt wulkanu prowadzą trasy skitourowe. Ci, którzy dotrą tu w pogodny dzień, mogą podziwiać niesamowity widok na Morze Czarne na północy i Morze Śródziemne na południu. Nagrodą za wytrwałą wspinaczkę jest zjazd, podczas którego do pokonania jest prawie 2000 m różnicy wysokości. 14 wyciągów przewozi 24 tys. osób w ciągu godziny. Tereny narciarskie znajdują się na wysokości od 2100 do 3360 m n.p.m. Licencjonowani instruktorzy Snow Academia Ski School uczą jazdy wszystkich chętnych w wieku od 7 do 70 lat. Szkoła zapewnia zajęcia grupowe i lekcje indywidualne. Na miejscu dostępni są przewodnicy off-piste. Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwa 25 patroli narciarskich.
KAPADOCJA, SERCE TURCJI
Żelazny punkt programu każdej wycieczki do Turcji. Wyjątkowa geologiczna struktura Kapadocji z jej baśniowymi skalnymi kominami, w których ludzie drążyli domy i świątynie, jest wynikiem erupcji wulkanu Erciyes sprzed ok. 30 milionów lat. To także region, w którym od wieków mieszają się wpływy różnych cywilizacji, od asyryjskiej, przez rzymską, aż do osmańskiej. Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Avanos, Zelve i Derinkuyu to centra kultury najczęściej odwiedzane przez zafascynowanych tym krajem podróżników. Każdego roku Czarodziejską Krainę odwiedza ok. 2 miliony turystów z całego świata. Warto wybrać się na 2-dniową wycieczkę po Kapadocji, ze zwiedzaniem twierdzy Uçhisar i lotem balonem w wyjątkowej scenerii oraz spędzić niezapomniane chwile podczas nocy tureckiej w jaskini wykutej w tufie wulkanicznym.
KAYSERI
Podczas pobytu w tym regionie koniecznie trzeba odwiedzić Kayseri - jedno z najstarszych miast Anatolii, położone u podnóża wulkanu Erciyes, ok. 25 km od hoteli w ofercie. To milionowe miasto kusi zabytkami pamiętającymi okres bizantyjski i na pewno spodoba się turystom, którzy chcą aktywne spędzić czas także poza stokiem narciarskim. Kayseri i szczyt Erciyes co roku zamieniają się w stolicę sportów zimowych. Tu odbywają się m.in.: prestiżowy FIS Snowboard European Cup, Erciyes Ultra Sky Trails, Snowboard World Cup i Snowkite Worldcup Erciyes.
APRES SKI
Okolice Kayseri, miasta pachnącego pastirmą, to prawdziwy raj dla miłośników kulinarnych eksperymentów! Po szaleństwie na stoku można odpocząć w pobliskich kawiarniach i restauracjach, które serwują lokalne smakołyki, np. typowe dla tego regionu kiełbaski, nadziewane pierożki manti czy yaglamę, chleb przekładany warstwowo warzywno-mięsnym farszem.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.
Wizy: obywatele RP podróżujący do Turcji w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego.
Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.
Język: turecki; można także porozumiewać się po angielsku, coraz częściej po polsku.
Waluta: lira turecka (TRY); 1 EUR = 6 TRY.
Napiwki: obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Zarobki w Turcji są niskie i napiwki są często dużą pomocą finansową. Przyjęte jest dawanie napiwków kierowcom na wycieczkach lokalnych i kelnerom – ok. 5-10%.
Czas przelotu: Polska–Kayseri – ok. 3 godz.
Ceny: piwo – ok. 2,5-3 EUR, obiad – ok. 10 EUR.
All Inclusive: w Turcji zwyczajowo obejmuje tylko posiłki i lokalne napoje w ograniczonych godzinach, zwykle od 10.00 do 23.00. Wszelkie dodatkowe świadczenia, typu sporty, sejf, masaż, sauna, a nawet minibar, są dodatkowo płatne. Oprócz napojów importowanych dodatkowo płatne są także soki ze świeżo wyciskanych owoców i kawa po turecku.
Komunikacja: funkcjonuje sprawnie i jest niedroga, nawet z hoteli odległych od centrum miasta z łatwością można dojechać dolmuszem, czyli lokalnym minibusem; cena za przejazd: ok. 2 EUR/15 km; taksówki wyposażone są w liczniki; cena za przejazd: ok. 1,5 EUR/1 km.
Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.
Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży.