phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Dalyan

Wakacje Dalyan

W skrócie

  • kameralna atmosfera
  • otoczona wysepkami plaża Iztuzu
  • wypoczynek w otoczeniu przyrody
  • malownicze pasma górskie i zielone lasy piniowe
  • kąpiele błotne i termalne

Zobacz ofertę

Wczasy (166) All Inclusive (116) Wycieczki objazdowe (10) City break (1) Last Minute (161)

Jeśli do tej pory Turcja kojarzyła Ci się z tłumami turystów, nieznośnym hałasem, setkami hoteli, niedokończonymi konstrukcjami i olbrzymim ruchem ulicznym, Sarigerme i Dalyan na pewno miło Cię zaskoczą. W tym niezwykłym miejscu czeka Cię prawdziwy wypoczynek, spokój i relaks na łonie przyrody.

Dalyan – położony jest ok. 12 km od wybrzeża Morza Śródziemnego, ok. 67 km od Fethiye, ok. 90 km od Marmaris, ok. 30 km od Sarigerme, ok. 30 km od międzynarodowego portu lotniczego w Dalaman. Największą atrakcją tego regionu jest to, że jest to strefa ekologiczna, idealna dla osób chcących zaznać prawdziwego spokoju na łonie przyrody, w najbardziej „zielonym” miejscu Turcji. Rejon otoczony granicami Parku Krajobrazowego, chroniony od 1988 r., obejmuje swoim zasięgiem jezioro Koycegiz, łączącą go z Morzem Śródziemnym rzekę Dalyan, oraz słynną plażę Iztuzu, na której składają jaja żółwie morskie Caretta Caretta. Całość otoczona jest malowniczym pasmem górskim, porośniętym lasami piniowymi. Prócz robiących olbrzymie wrażenie żółwi, w okolicy możemy podziwiać ponad 150 gatunków ptaków i motyli. Niezwykła dbałość o zachowanie ekosystemu sprawia, że zabroniono tutaj budowania wszelkich obiektów przy samej plaży, wszystkie hotele znajdują się w okolicy miasta, ok. 10-12 km od morza, a transfer na plaże odbywa się najczęściej łodziami.

Plaża – z Dalyanu do plaży Iztuzu można dopłynąć rzeką, która wije się wśród labiryntu setek wysepek, otoczona bujną roślinnością, a delta rzeki widziana z góry tworzy niesamowity, zapierający dech w piersiach krajobraz. Na plażę prowadzą dwie drogi. Pierwsza to trasa wodna, rejs łodzią po malowniczej rzece, który trwa ok. 30 min i sam w sobie jest olbrzymią atrakcją, szczególnie że hotele zapewniają ten transfer bezpłatnie. Druga trasa to trasa lądowa, lokalne mini-busy, które dowożą z miasta na drugi koniec plaży, przy czym czas przejazdu to ok. 15 min. Plaża Iztuzu ma ok. 6 km długości, jest szeroka na kilkadziesiąt metrów, z jednej strony oblana ciepłymi wodami Morza Śródziemnego, z drugiej strony dużo chłodniejszymi wodami rzeki Dalyan. Zejście od strony morza jest bardzo łagodne, idealne dla rodzin z dziećmi, a plaża jest prawdziwie piaszczysta!

Kąpiele błotne – jednym z ważniejszych punktów programu każdej wycieczki do Dalyanu są kąpiele błotne w pobliżu jeziora Koycegiz. Kąpiele te, oprócz świetnej zabawy i niezapomnianej przygody, oczyszczają skórę, upiększają oraz leczą niektóre choroby. Polecamy również kąpiele termalne w tutejszych wodach, które osiągają temperaturę 40°C i zawierają wiele składników mineralnych, pomagających w leczeniach takich chorób jak reumatyzm, choroby skóry, choroby układu nerwowego i trawiennego, choroby wątroby, śledziony i jelit. Miejsce to znane jest na całym świecie i gośćmi tu byli sławni ludzie, jak choćby aktor Dustin Hoffman czy piosenkarz Sting.

Ważne! Podróże podczas COVID-19.
Dowiedz się więcej o testach i warunkach wjazdu: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/turcja/

Rezydent (dot. sezonu LATO): turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wizy: obywatele RP podróżujący do Turcji w celach turystycznych i tranzytowych mogą przekraczać granicę na podstawie polskiego dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i są zwolnieni z obowiązku wizowego; mogą przebywać w Turcji nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni. Dokument tożsamości musi być ważny minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.

Język: turecki; można także poro­zumiewać się po angielsku, coraz częściej po polsku.

Waluta: lira turecka (TRY); 1 EUR = ok. 18 TRY.

Napiwki: obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Zarobki w Turcji są niskie i napiwki są często dużą pomocą finansową. Przyjęte jest dawanie napiwków kierowcom na wycieczkach lokalnych i kelnerom – ok. 5-10%.

Czas przelotu: Polska–Izmir – ok. 2 godz. 30 min.

Transfer: przejazd lotnisko–hotel – ok. 1,5 godz. Z Izmiru do Cesme prowadzi autostrada, więc przejazd jest szybki mimo odległości ok. 90 km.

Komunikacja: wszystkie miejscowości są doskonale skomunikowane z centrum Kusadasi. Dolmusze, czyli lokalne minibusy, kursują do północy. Później można poruszać się taksówkami. Taksówka w godzinach nocnych to ok. 1 EUR/km. Cenę za kurs należy ustalić przed jego rozpoczęciem.

All Inclusive: w Turcji zwyczajowo oferta all inclusive obejmuje tylko posiłki i lokalne napoje w ograniczonych godzinach, zwykle od 10.00 do 23.00. Wszelkie dodatkowe usługi, jak sport, sejf, masaż, sauna, a nawet minibar, są dodatkowo płatne. Warto wiedzieć, że oprócz napojów importowanych soki ze świeżo wyciskanych owoców oraz kawa po turecku są również dodatkowo płatne.

Wycieczki lokalne: orgaznizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Dalyan Tour – wysoko na klifie, w zakolu rzeki, nad fascynującym starożytnym miastem portowym Kaunos, znajdują się okazałe grobowce wykute w skale. Delta rzeki Dalyan ze złotą, piaszczystą plażą u jej ujścia to rezerwat przyrody i ostoja dla żółwi morskich (Caretta caretta) i niebieskich krabów. Trasa: wizyta w miejscowości Dalyan w centrum szerokiej delty, jednym z niewielu zachowanych rajskich miejsc o naturalnej urodzie i ciekawej historii. Zwiedzanie ruin starożytnego Kaunos. Miasto zostało założone ok. IX w. p.n. e. Kiedyś było to śródziemnomorskie miasto portowe, ale w ciągu wieków muł z rzeki Dalyan odciął miasto od morza i dzisiaj leży ono kilka kilometrów od brzegu. Kaunos słynie z wykutych w skale grobowców królów – jego mieszkańcy wierzyli w zmartwychwstanie i składali do grobów jedzenie, pieniądze, biżuterię i inne wartościowe przedmioty (zostały one jednak zrabowane i nie zachowały się do dnia dzisiejszego). Następnie wycieczka łodzią do miejsca kąpieli błotnych – uważa się, że pomagają one w chorobach reumatycznych, a także oczyszczają i rewitalizują skórę. Podobno 1 kąpiel błotna odejmuje 10 lat! Kiedy ciało jest pokryte błotem, trzeba wysuszyć się na słońcu, a błoto zmywa się w basenie siarkowym o temperaturze 40 stopni. Następnie na trasie wspaniała piaszczysta Plaża Iztuzu (7 km długości), jeden z ostatnich obszarów lęgowych żółwi (Caretta caretta), które należą do zagrożonych gatunków i są objęte ochroną UNESCO. Od maja do października żółwice składają tu jaja, doglądają ich, aby w końcu zabrać żółwie dzieci do morza. Cena – ok. 40 EUR

Efez z Dalyan – zwiedzanie najlepiej zachowanego starożytnego miasta w Turcji gwarantuje niezapomniane wrażenia dla miłośników historii i sztuki. Poczuj się jak mieszkaniec starożytnego miasta! Już samo wejście przez Bramę Magnesia to początek wspaniałej podróży w czasie. Spacerując z przewodnikiem starożytnymi ulicami Efezu, dawnej stolicy rzymskiej prowincji, można podziwiać tak wspaniałe budowle jak Odeon, Biblioteka Celsusa, Świątynia Hadriana, Fontanna Trajana i Teatr Wielki. Teatr miał aż 25 000 miejsc siedzących, to właśnie tu św. Paweł wygłaszał kazania do Efezjan. Współcześnie w teatrze obchodzone jest lokalne święto wiosny. Duchowym przeżyciem jest wizyta w Domu Matki Boskiej na wzgórzu Solmissos. Kiedy odkryto tu kapliczkę, okazało się, że została ona zbudowana na fundamentach domu, w którym prawdopodobnie mieszkała Matka Boska pod koniec swojego życia. Jest to ważne miejsce pielgrzymkowe, odwiedził je także Jan Paweł II. Trasa: Przejazd z hotelu w Dalyan do Selçuk, mijając malownicze jezioro Bafa i ruiny świątyni Artemidy, następnie Muzeum Efezu i Dom Matki Boskiej, położony na wzgórzu Coressus, a dalej zwiedzanie Efezu, rozpoczynające się wejściem do starożytnego miasta przez górną bramę. Powrót do hoteli. Uwaga: podczas wycieczki długie odcinki do przejścia pieszo (po nierównej powierzchni). Cena – ok. 64 EUR

Pamukkale z Dalyan – zdobywaj bawełnianą twierdzę i odkryj starożytne miasto! Jedyne takie miejsce na świecie – cud natury i tajemnicze Hierapolis. To wyjątkowa wycieczka do wyjątkowego miejsca, łączy podziwianie natury z historią. Pamukkale leży 20 km od miasta Denizli i jest fenomenem na skalę światową. Są tu nie tylko unikalne formacje geologiczne, ale również ruiny starożytnego Hierapolis – czyli świętego miasta, z największą nekropolą starożytności, liczącą ponad 1200 grobowców. Pamukkale to przede wszystkim cud natury. Wybijające z gruntu źródła o temperaturze 36,5 °C spływają z wysokości 100 metrów, tworząc wapienne kaskady i baseny. Są tu kremowe stalaktyty, które powstają, kiedy woda przelewa się przez baseny, tworząc widok zapierający dech, nieporównywalny z niczym innym na świecie. Woda, która jest architektem tego bajkowego zamku, ma także właściwości lecznicze w chorobach serca, zaburzeniach krążenia, nadciśnieniu tętniczym, reumatyzmie i wielu innych, a podobno nawet odmładza! Turyści uwielbiają Pamukkale – spacerując po białych tarasach, można przy okazji podziwiać piękne widoki. Trasa: Przejazd z hotelu w Dalyan do Pamukkale. Zwiedzanie ruin Hierapolis: Teatr, Świątynia Apolla, bazylika, starożytny rynek, nekropola. Czas wolny na tarasach Pamukkale. Cena – ok . 57 EUR

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Dalyan Tour – wysoko na klifie, w zakolu rzeki, nad fascynującym starożytnym miastem portowym Kaunos, znajdują się okazałe grobowce wykute w skale. Delta rzeki Dalyan ze złotą, piaszczystą plażą u jej ujścia to rezerwat przyrody i ostoja dla żółwi morskich (Caretta caretta) i niebieskich krabów. Trasa: wizyta w miejscowości Dalyan w centrum szerokiej delty, jednym z niewielu zachowanych rajskich miejsc o naturalnej urodzie i ciekawej historii. Zwiedzanie ruin starożytnego Kaunos. Miasto zostało założone ok. IX w. p.n. e. Kiedyś było to śródziemnomorskie miasto portowe, ale w ciągu wieków muł z rzeki Dalyan odciął miasto od morza i dzisiaj leży ono kilka kilometrów od brzegu. Kaunos słynie z wykutych w skale grobowców królów – jego mieszkańcy wierzyli w zmartwychwstanie i składali do grobów jedzenie, pieniądze, biżuterię i inne wartościowe przedmioty (zostały one jednak zrabowane i nie zachowały się do dnia dzisiejszego). Następnie wycieczka łodzią do miejsca kąpieli błotnych – uważa się, że pomagają one w chorobach reumatycznych, a także oczyszczają i rewitalizują skórę. Podobno 1 kąpiel błotna odejmuje 10 lat! Kiedy ciało jest pokryte błotem, trzeba wysuszyć się na słońcu, a błoto zmywa się w basenie siarkowym o temperaturze 40 stopni. Następnie na trasie wspaniała piaszczysta Plaża Iztuzu (7 km długości), jeden z ostatnich obszarów lęgowych żółwi (Caretta caretta), które należą do zagrożonych gatunków i są objęte ochroną UNESCO. Od maja do października żółwice składają tu jaja, doglądają ich, aby w końcu zabrać żółwie dzieci do morza. Cena – ok. 40 EUR

Efez z Dalyan – zwiedzanie najlepiej zachowanego starożytnego miasta w Turcji gwarantuje niezapomniane wrażenia dla miłośników historii i sztuki. Poczuj się jak mieszkaniec starożytnego miasta! Już samo wejście przez Bramę Magnesia to początek wspaniałej podróży w czasie. Spacerując z przewodnikiem starożytnymi ulicami Efezu, dawnej stolicy rzymskiej prowincji, można podziwiać tak wspaniałe budowle jak Odeon, Biblioteka Celsusa, Świątynia Hadriana, Fontanna Trajana i Teatr Wielki. Teatr miał aż 25 000 miejsc siedzących, to właśnie tu św. Paweł wygłaszał kazania do Efezjan. Współcześnie w teatrze obchodzone jest lokalne święto wiosny. Duchowym przeżyciem jest wizyta w Domu Matki Boskiej na wzgórzu Solmissos. Kiedy odkryto tu kapliczkę, okazało się, że została ona zbudowana na fundamentach domu, w którym prawdopodobnie mieszkała Matka Boska pod koniec swojego życia. Jest to ważne miejsce pielgrzymkowe, odwiedził je także Jan Paweł II. Trasa: Przejazd z hotelu w Dalyan do Selçuk, mijając malownicze jezioro Bafa i ruiny świątyni Artemidy, następnie Muzeum Efezu i Dom Matki Boskiej, położony na wzgórzu Coressus, a dalej zwiedzanie Efezu, rozpoczynające się wejściem do starożytnego miasta przez górną bramę. Powrót do hoteli. Uwaga: podczas wycieczki długie odcinki do przejścia pieszo (po nierównej powierzchni). Cena – ok. 64 EUR

Pamukkale z Dalyan – zdobywaj bawełnianą twierdzę i odkryj starożytne miasto! Jedyne takie miejsce na świecie – cud natury i tajemnicze Hierapolis. To wyjątkowa wycieczka do wyjątkowego miejsca, łączy podziwianie natury z historią. Pamukkale leży 20 km od miasta Denizli i jest fenomenem na skalę światową. Są tu nie tylko unikalne formacje geologiczne, ale również ruiny starożytnego Hierapolis – czyli świętego miasta, z największą nekropolą starożytności, liczącą ponad 1200 grobowców. Pamukkale to przede wszystkim cud natury. Wybijające z gruntu źródła o temperaturze 36,5 °C spływają z wysokości 100 metrów, tworząc wapienne kaskady i baseny. Są tu kremowe stalaktyty, które powstają, kiedy woda przelewa się przez baseny, tworząc widok zapierający dech, nieporównywalny z niczym innym na świecie. Woda, która jest architektem tego bajkowego zamku, ma także właściwości lecznicze w chorobach serca, zaburzeniach krążenia, nadciśnieniu tętniczym, reumatyzmie i wielu innych, a podobno nawet odmładza! Turyści uwielbiają Pamukkale – spacerując po białych tarasach, można przy okazji podziwiać piękne widoki. Trasa: Przejazd z hotelu w Dalyan do Pamukkale. Zwiedzanie ruin Hierapolis: Teatr, Świątynia Apolla, bazylika, starożytny rynek, nekropola. Czas wolny na tarasach Pamukkale. Cena – ok . 57 EUR

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter