phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane
>Gdzie na wakacje?>>Didyma

Wakacje Didyma

W skrócie

 • błękitne morze, długie, piaszczyste plaże
 • ruiny starożytnej świątyni Apollina
 • piękny port jachtowy
 • dobre warunki dla windsurferów i nurków

Zobacz ofertę

All Inclusive (5) Wczasy (5)

Hotel The Holiday Resort Hotel The Holiday Resort Turcja / Didyma

-22% 2 569 Pln
1 999Pln
 • polecany na rodzinne wakacje
 • przy plaży
 • bogata oferta sportoworekreacyjna
 • miła i pomocna obsługa
 • All inclusive

Hotel Club Tarhan Beach Hotel Club Tarhan Beach Turcja / Didyma

-21% 2 589 Pln
2 039Pln
 • świetny na wakacje z dziećmi
 • baseny ze zjeżdżalniami
 • tuż przy plaży
 • szeroka oferta rekreacyjna
 • nowoczesne pokoje
 • All inclusive
 • Nowość w ofercie

Hotel Ramada Resort Akbuk Hotel Ramada Resort Akbuk Turcja / Didyma

-22% 2 749 Pln
2 129Pln
 • rodzinne wakacje
 • baseny przy plaży
 • wygodne pokoje
 • pięknie położony
 • All inclusive
 • ITAKA – wakacje bez przeszkód
 • Nowość w ofercie

Hotel Adrina Beach Resort (ex. Palm Wings Beach Resort) Hotel Adrina Beach Resort (ex. Palm Wings Beach Resort) Turcja / Didyma

-25% 3 089 Pln
2 289Pln
 • rodzinne wakacje
 • tuż przy piaszczystej plaży.
 • łącznie 3 baseny, 3 zjeżdżalnie
 • animacje dla dorosłych i dla dzieci
 • wygodne pokoje
 • All inclusive

Hotel Aquasis Deluxe Resort & Spa Hotel Aquasis Deluxe Resort & Spa Turcja / Didyma

-13% 3 289 Pln
2 859Pln
 • idealny dla rodzin z dziećmi
 • 2 aquaparki z 10 zjeżdżalniami, 2 minikluby
 • bogaty program animacyjny
 • stylowe wnętrza
 • Żagiel Itaki
 • All inclusive

Duża liczba słonecznych dni, długie, piaszczyste plaże i błękit morza przesądzają o znakomitych walorach wypoczynkowych tego miejsca, a dobrze rozwinięta infrastruktura hotelowa, piękny port i słynna świątynia Apollina, przyciągają tu co roku turystów z różnych stron świata. Didyma to idealne miejsce na beztroski i urozmaicony wypoczynek.

Didyma to niewielkie miasteczko i zarazem popularny wakacyjny kurort położony na zachodnim wybrzeżu Turcji w zatoce Morza Egejskiego. Jego nazwa wywodzi się od nazwy antycznego miasta, które w czasach starożytnych znane było ze słynnej wyroczni mieszczącej się w świątyni Appolina. Bez względu na wagę swoich problemów przybywali tu po proroctwo zarówno zwykli śmiertelnicy, jak i mężowie stanu decydujący o losach państw. Dziś ruiny wielkiej świątyni Appolina są wizytówką miasta i przyciągają turystów z całego świata. Didyma zachęca także długimi, piaszczystymi plażami, jasnym, błękitnym morzem i doskonałym mikroklimatem z licznymi słonecznymi dniami i ciepłymi zimami. Docenili go już dawno mieszkańcy większych tureckich miast oraz Brytyjczycy, budując tu swoje domy letniskowe. Didyma to także miejsce popularne wśród miłośników żeglarstwa – to właśnie tu mieści się jeden z największych portów jachtowych w Turcji. Piękna marina, poza rozbudowaną infrastrukturą, przyciąga klimatycznymi knajpkami i lokalnymi restauracjami. Poza dziedzictwem historycznym i doskonałymi warunkami do wypoczynku, znajdą tu coś dla siebie także miłośnicy natury i pięknych krajobrazów – w pobliżu znajduje się malowniczo położone Jezioro Bafa otoczone parkiem krajobrazowym i wpadająca do Morza Egejskiego rzeka Buyuk. Amatorom tureckich brzmień przypadną do gustu lokalne bary, dyskoteki i kluby, gdzie oprócz dyskotekowych hitów można posłuchać folkowej muzyki granej na żywo. Warto wybrać się również na słynną plażę Altinkum, której nazwa w tłumaczeniu oznacza „złoty piasek” i obrazuje jej niewątpliwe walory. Dzięki sprzyjającym warunkom można tu uprawiać windsurfing i nurkowanie. W pobliżu plaży, w miasteczku o tej samej nazwie, wciąż rozrastająca się baza hotelowa i rekreacyjna przyciąga z roku na rok coraz więcej spragnionych wypoczynku wczasowiczów. Mimo rozwiniętej infrastruktury turystycznej i wielu atrakcji, Didyma pozostaje spokojnym miasteczkiem i idealnym miejscem na beztroski wypoczynek w gronie rodziny i przyjaciół.

Przeczytaj więcej o Turcji na naszym blogu!

Nasze miejsca: Didyma – nieduże miasteczko i popularny wakacyjny kurort, zachęca długimi, piaszczystymi plażami, błękitnym morzem, starożytnymi ruinami i doskonałym klimatem; Akbuk – położona w zatoce niewielka i spokojna miejscowość, dobre miejsce na wypoczynek z dziećmi.

Na plaży: Altinkum – nazwa oznacza „złoty piasek”, piękna piaszczysta plaża położona w malowniczej zatoce w pobliżu Didymy; 1w okolicy Akbuk jest kilka niedużych, kameralnych plaż i zatoczek.

Dla aktywnych: żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie, wycieczka łodzią na połów ryb.

Od kuchni: köfte – niewielkie mięsne klopsiki, aromatyczne i pożywne, oliwa z oliwek świeża, doskonałej jakości, nawet kilkadziesiąt różnych odmian, sütlaç słodki pudding na bazie ryżu i mleka.

Na zakupy: w Didymie odbywa się cotygodniowy targ, warto zaopatrzyć się w orientalne pamiątki, słynne tureckie słodkości, aromatyczne przyprawy i obowiązkowe „oko proroka” chroniące przez złym spojrzeniem.

Zwiedzaj: w Didymie: świątynia Appolina – w czasach starożytnych mieściła się tu słynna wyrocznia, port jachtowy; jezioro Bafa otoczone parkiem narodowym; Bodrum – miasto rozrywki i zabawy; Milet – ojczyzna Talesa, Anaksymandra i Hekatajosa z teatrem i łaźniami; Samos – piękna grecka wyspa, uznawana za miejsce urodzenia bogini Hery.

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wizy: są wymagane. Wjazd obywateli polskich do Turcji jest możliwy wyłącznie na podstawie ważnego paszportu oraz wizy.
Nie ma możliwości wjazdu do Turcji za okazaniem dowodu osobistego.
Wiza turystyczna ważna jest 90 dni przez okres 180 dni (wiza uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy).
Aby uzyskać wizę, paszport musi spełniać następujące wymogi:
- minimalna ważność paszportu do uzyskania wizy elektronicznej lub na lotnisku wynosi 180 dni od daty wjazdu do Turcji
- minimum jedna wolna strona

Wizę turystyczną można uzyskać:

1) za pośrednictwem B.P. ITAKA
B.P. ITAKA oferuje pośrednictwo w uzyskaniu wizy do Turcji.
Opłata za wizę oraz pośrednictwo wynosi 160 PLN/os. i jest niższa od opłaty, jaką trzeba ponieść wykupując wizę na lotnisku w Turcji.
Wizę można wykupić w Strefie Klienta najpóźniej na 4 dni przed wylotem.
Szczegółowa instrukcja.
Wiza zostanie przesłana na podany adres mailowy, a także będzie dostępna w Strefie Klienta najwcześniej na 14 dni przed datą wylotu, a najpóźniej na 4 dni przed datą wylotu. Po otrzymaniu informacji o wizie należy ją pobrać, wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko.
Wyrobienie wizy za pośrednictwem B.P. Itaka jest możliwe tylko dla obywateli Polski.
Jeśli do wylotu zostało mniej niż 4 dni, aplikowanie o wizę jest możliwe tylko poprzez system E-visa (https://www.evisa.gov.tr/pl/).

2) online za pośrednictwem platformy internetowej E-visa
Wizę w celach turystycznych można również uzyskać za pośrednictwem systemu E-visa: https://www.evisa.gov.tr/pl/
Opłata za wizę wynosi 35 USD/os. Wizę należy wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko.

3) lub na miejscu, na lotnisku
Możliwe jest również wykupienie wizy po przyjeździe do Turcji w punktach sprzedaży na przejściach granicznych.
Zaleca się zakup wiz w systemie elektronicznym. Przy przekroczeniu granicy tureckiej osoba wjeżdżająca może zostać poproszona o przedłożenie ważnego ubezpieczenia medycznego (dla Klientów B.P. Itaka jest nim dokument podróży, który zawiera nr certyfikatu ubezpieczeniowego), bądź dowodu posiadania środków utrzymania.

Posiadacze paszportów tymczasowych nie mogą nabyć wizy w systemie E-visa ani na granicy.Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.

Język: turecki; można także poro­zumiewać się po angielsku, coraz częściej po polsku.

Waluta: lira turecka (TRY); 1 EUR = 6 TRY.

Napiwki: obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Zarobki w Turcji są niskie i napiwki są często dużą pomocą finansową. Przyjęte jest dawanie napiwków kierowcom na wycieczkach lokalnych i kelnerom – ok. 5-10%.

Czas przelotu: Polska-Bodrum-Milas: ok. 2 godz. 45 min. Wycieczki lokalne: orgaznizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych. Tabela temperatur MIESIĄCIVVVIVIIVIIIIXX DZIEŃ 20 25 28 34 34 29 24

 

Tabela temperatur

MIESIĄC IV V VI VII VIII IX X
DZIEŃ 20 25 28 34 34 29 24


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Efez — najlepiej zachowane starożytne miasto w Turcji, było ważnym ośrodkiem religijnym, handlowym i społecznym antycznego świata. Zwiedzanie imponujących pozostałości miasta, m.in. świątyni Hadriana, świątyni Domicjana, biblioteki Celsusa, łaźni i teatru. Wizyta w kaplicy wybudowanej na fundamentach domu, gdzie według legendy ostatnie dni spędziła Matka Boska. Cena - ok. 59 EUR.

Pamukkale — wycieczka, która łączy elementy historii z podziwianiem natury. Spacer wśród unikalnych na skalę światową śnieżnobiałych tarasów zwanych bawełnianą twierdzą. Dobroczynne działanie wody wypływającej z tamtejszych źródeł było znane już w czasach rzymskich. Zwiedzanie starożytnego Hierapolis z ruinami świątyni Apolla, nimfeum, teatru i nekropolii. Cena - ok. 64 EUR.

Dalyan — po śniadaniu rejs łodzią, czas na kąpiel w leczniczych błotach. Następnie oglądanie grobowców likijskich wykutych w skałach w IV w. p.n.e. Obiad. Czas wolny na plaży Iztuzu, na której swoje miejsce lęgowe mają żółwie Caretta caretta. Powrót do hotelu. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 59 EUR.

Jeep Safari — wspaniała zabawa z napędem na cztery koła w stylu „off-road”. Należy pamiętać o zabraniu aparatu fotograficznego! Cena - ok. 28 EUR.

Rejs po Morzu Egejskim — czas na całkowity relaks, kąpiel morską, opalanie i odpoczynek po nocnych szaleństwach. Cena - ok. 20 EUR (zawiera obiad; napoje płatne dodatkowo).

Samos — wizyta na malowniczej greckiej wyspie, którą ze względu na piękno krajobrazów i natury starożytni Grecy uznawali za miejsce urodzenia bogini Hery. Przypłynięcie na Samos, czas na indywidualne zwiedzanie, wypłynięcie promu powrotnego ok. godz. 17.00. Cena - ok. 57 EUR (zawiera: podatek portowy, transfer i bilet na przeprawę promową).

Aquapark — wodne szaleństwo, czyli kilkugodzinny pobyt w aquaparku z mnóstwem atrakcji. Cena - ok. 35 EUR.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Efez — najlepiej zachowane starożytne miasto w Turcji, było ważnym ośrodkiem religijnym, handlowym i społecznym antycznego świata. Zwiedzanie imponujących pozostałości miasta, m.in. świątyni Hadriana, świątyni Domicjana, biblioteki Celsusa, łaźni i teatru. Wizyta w kaplicy wybudowanej na fundamentach domu, gdzie według legendy ostatnie dni spędziła Matka Boska. Cena - ok. 59 EUR.

Pamukkale — wycieczka, która łączy elementy historii z podziwianiem natury. Spacer wśród unikalnych na skalę światową śnieżnobiałych tarasów zwanych bawełnianą twierdzą. Dobroczynne działanie wody wypływającej z tamtejszych źródeł było znane już w czasach rzymskich. Zwiedzanie starożytnego Hierapolis z ruinami świątyni Apolla, nimfeum, teatru i nekropolii. Cena - ok. 64 EUR.

Dalyan — po śniadaniu rejs łodzią, czas na kąpiel w leczniczych błotach. Następnie oglądanie grobowców likijskich wykutych w skałach w IV w. p.n.e. Obiad. Czas wolny na plaży Iztuzu, na której swoje miejsce lęgowe mają żółwie Caretta caretta. Powrót do hotelu. Wycieczka całodzienna. Cena - ok. 59 EUR.

Jeep Safari — wspaniała zabawa z napędem na cztery koła w stylu „off-road”. Należy pamiętać o zabraniu aparatu fotograficznego! Cena - ok. 28 EUR.

Rejs po Morzu Egejskim — czas na całkowity relaks, kąpiel morską, opalanie i odpoczynek po nocnych szaleństwach. Cena - ok. 20 EUR (zawiera obiad; napoje płatne dodatkowo).

Samos — wizyta na malowniczej greckiej wyspie, którą ze względu na piękno krajobrazów i natury starożytni Grecy uznawali za miejsce urodzenia bogini Hery. Przypłynięcie na Samos, czas na indywidualne zwiedzanie, wypłynięcie promu powrotnego ok. godz. 17.00. Cena - ok. 57 EUR (zawiera: podatek portowy, transfer i bilet na przeprawę promową).

Aquapark — wodne szaleństwo, czyli kilkugodzinny pobyt w aquaparku z mnóstwem atrakcji. Cena - ok. 35 EUR.

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter