phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Finike

Wakacje Finike

W skrócie

  • zachwycające widoki na góry i urokliwe zatoki
  • spokojna, malownicza okolica
  • blisko wyspy Kekova i "Tureckiej Atlantydy"
  • Patara i Kaputas - jedne z najpiękniejszych plaż Turcji
  • słynne, antyczne miasta

Zobacz ofertę

Wczasy (1) All Inclusive (1) Last Minute (1)

Hotel Presa Di Finica (ex. Fun & Sun Club Di Finica) Turcja / Finike

1 699Pln
  • rodzinny wypoczynek
  • bezpośrednio przy plaży
  • miniklub, minidisco i kino dla dzieci
  • All inclusive
  • Last minute

Nikomu nigdzie się nie spieszy, nie ma też gonitwy za turystami, których w miasteczku nie przebywa zbyt wielu, z uwagi na niewielką ilość hoteli, a głównym źródłem dochodu mieszkańców jest wciąż rolnictwo i rybołówstwo.

Jednak nigdzie indziej niż tu nie można poczuć się tak jak w prawdziwej Turcji, wciąż nie tak skomercjalizowanej jak inne miasta Riwiery Tureckiej, przechadzać się uliczkami bez narażania się na nagabywania ze strony zdesperowanych sprzedawców, poczuć sie niemal niezauważalnym. Jednocześnie okolica łączy swobodę, malowniczość i czar Turcji Egejskiej, ze sławą turystycznej mekki jaką jest Riwiera Turecka, i tylko przebywając tutaj, można zobaczyć oba oblicza Turcji. Finike to doskonała baza wypadowa dla osób pragnących jak najwięcej zobaczyć i zwiedzić – zarówno dla poszukiwaczy antycznych skarbów, jak i dla wielbicieli przepięknych, uroczych zatoczek oraz najbardziej malowniczych plaż w Turcji. Warto więc wynająć samochód i zwiedzić okolicę, która na pewno ukaże zupełnie inną twarz Turcji, której piękno potrafi zachwycić. Wśród bogactwa pozostałości antycznych miast, które można tu spotkać niemal na każdym kroku, najbardziej godne polecenia są Demre – Myra (miejsce urodzenia św. Mikołaja i pięknych grobowców likilijskich), Parata z antycznym amfiteatrem i jedną z najpiękniejszych plaż Turcji, Kekova, skąd, można wybrać się w rejs, podziwiając tzw. „Turecką Atlantydę”, czyli miasto, które po potężnym trzęsieniu ziemi znalazło się pod wodą (można je podziwiać z pokładu łódki lub też w trakcie nurkowania). Inne starożytne miasta dostępne stąd to Limyra, Arykanda, Phaselis czy Olympos. Ciekawostką w Olympos jest góra Chimera, skąd wydobywają się wieczne płomienie, które najlepiej podziwiać po zachodzie słońca. To jednak nie wszystkie atrakcje tego regionu. Dla tych, którzy poczują już przesyt starożytnością, polecamy piękny port w miejscowości Kas, słynący ze znakomitych restauracji rybnych. Stąd też można popłynąć na jedną z najmniejszych wysp greckich Megisti, zamieszkaną przez jedynie ok. 275 mieszkańców, która znajduje się zaledwie 20 min rejsu od portu w Kas. Warto tu się wybrać choćby po to, bo takich okazji w życiu jest niewiele, a smak retsiny zrekompensuje wszelkie trudy podróży. Dla tych jednak, którzy preferują wypoczynek na plaży, region oferuje dwie niesamowite możliwości przebywania na jednych z najpiękniejszych plaż w Turcji. Pierwsza z nich to Patara, piaszczysta plaża otoczona wzgórzami, imponująca swoją wielkością, ciągnąca się na kilkanaście kilometrów, gdzie nie znajduje się żaden hotel – zawsze więc znajdzie się tutaj miejsce z dala od innych. Druga, jedna z najbardziej malowniczo położonych plaż Turcji to plaża Kaputas, nad którą wznoszą się pionowe klify.

Przeczytaj więcej o Turcji na naszym blogu!

Nasze miejsca: Finike - nieduża, spokojna i malowniczo położona miejscowość z portem jachtowym, niegdyś starożytny port Fenicus, dobre miejsce dla miłośników zwiedzania.

Na plaży: piaszczyste, piaszczysto-żwirkowe, wiele wyróżnionych Błękitną Flagą, hotelowe zwykle oferują bezpłatny serwis plażowy; Plaża Kleopatry – jedna z najpopularniejszych plaż Riwiery Tureckiej, położona w centrum Alanyi, jasny piasek i dobrze rozwinięte zaplecze, wg legendy odpoczywała tu Kleopatra; Incekum – czyli „delikatny piasek”, szeroka i piaszczysta, leży między Side a Alanyą; Kumkoy – długa i szeroka, drobny piasek i rozbudowana infrastruktura, położona w dzielnicy Side o tej samej nazwie; Olympos – w zatoczce w okolicach Kemer, malownicza, ze starożytnymi ruinami.

Dla aktywnych: rafting na górskiej rzece i orzeźwiająca kąpiel w zimnej wodzie; rejs wzdłuż górzystego wybrzeża i skok do wody wprost z pokładu statku, jeep safari w górach Taurus.

Od kuchni: doner kebap – najsłynniejsza turecka potrawa, ponad 200 rodzajów, ayran – tradycyjny, orzeźwiający napój na bazie słonego jogurtu rozcieńczonego wodą, placki pide i gozleme – „turecka pizza” – płaski chlebek przypiekany w piecu ze smakowitymi dodatkami, zupy – aromatyczne, gęste i pożywne, piszmanije – słodkie niteczki, przypominające watę cukrową, baklava – ulubiony deser Turków, przygotowany z ciasta listkowego, pełny pokrojonych orzechów i miodu.

Na zakupy: oko proroka – amulet chroniący przed złośliwym i zazdrosnym spojrzeniem, chałwa – sezamowa, słodka, najpopularniejsze dodatki to pistacje i kakao, przyprawy – na wagę na bazarach, doskonałej jakości mielona papryka, kmin, szafran, bakalie – dorodne i słodkie, idealne na mały prezent, wódka raki – słynna anyżówka z 40-45-procentową zawartością alkoholu, zwana mlekiem lwa – mętnieje po zmieszaniu z wodą.

Spróbuj: taniec brzucha – zmysłowy i rytmiczny przy orientalnej muzyce, lot balonem nad Kapadocją, wizyta w hammamie – tradycyjna turecka łaźnia parowa, działa odprężająco i oczyszcza skórę.

Zwiedzaj: Kapadocja: skalne kościoły w Goreme – skarby architektury sakralnej; Pamukkale – słynne wapienne, kaskadowe tarasy i baseny; antyczne centrum Side – świątynia Ateny i Apollina z II w. n.e.; Aspendos – najlepiej zachowany teatr rzymski w Azji Mniejszej, do dziś spełniający swoją funkcję; Kaleici – zabytkowa dzielnica w centrum Antalyi, osmańskie budynki i rzymskie ruiny, Brama Hadriana, niepowtarzalny widok na góry Taurus; Demre – kościół św. Mikołaja; Wyspa Kekova – rejs statkiem obok ruin zatopionego miasta – Betik Sehir.

Ważne! Podróże podczas COVID-19.
Dowiedz się więcej o testach i warunkach wjazdu: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/turcja/

Rezydent (dot. sezonu LATO): turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wizy: obywatele RP podróżujący do Turcji w celach turystycznych i tranzytowych mogą przekraczać granicę na podstawie polskiego dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i są zwolnieni z obowiązku wizowego; mogą przebywać w Turcji nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni. Dokument tożsamości musi być ważny minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.

Język: turecki; można także porozumiewać się po angielsku, coraz częściej po polsku.

Waluta: lira turecka (TRY); 1 EUR = ok. 18 TRY.

Napiwki: obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Zarobki w Turcji są niskie i napiwki są często dużą pomocą finansową. Przyjęte jest dawanie napiwków kierowcom na wycieczkach lokalnych i kelnerom – ok. 5-10%.

Czas przelotu: Polska–Antalya – ok. 3 godz.

Ceny: SIDE: piwo – ok. 1,5 EUR, lunch – ok. 8 EUR; ALANYA: piwo – ok. 2 EUR (w dyskotekach w porcie ok. 4 EUR), lunch – ok. 10 EUR; KEMER: piwo – ok. 2 EUR, lunch – ok. 10 EUR.

Klimatyzacja: uruchamiana jest tylko w miesiącach najcieplejszych, czyli od czerwca do września. Często działa kilkanaście godzin na dobę, gdyż zakłada się, że Goście większą część dnia spędzają poza hotelem. W niektórych hotelach klimatyzacja jest sterowana indywidualnie, czyli może działać 24 godz. na dobę.

All Inclusive: w Turcji zwyczajowo obejmuje tylko posiłki i lokalne napoje w ograniczonych godzinach, zwykle od 10.00 do 23.00. Wszelkie dodatkowe świadczenia, typu sporty, sejf, masaż, sauna, a nawet minibar, są dodatkowo płatne. Oprócz napojów importowanych dodatkowo płatne są także soki ze świeżo wyciskanych owoców i kawa po turecku. All inclusive nie dotyczy plaży, chyba że w opisie hotelu wskazano inaczej.

Komunikacja: działa bardzo sprawnie i jest niedroga; nawet z hoteli odległych od centrum miasta z łatwością można dojechać dolmuszem, czyli lokalnym minibusem. Cena za przejazd to ok. 1 EUR za 15 km. Taksówki wyposażone są w liczniki. Ceny są wszędzie takie same, przejazd 1 km kosztuje ok. 1 EUR.

Plaże: generalnie wstęp jest bezpłatny, płaci się za wypożyczenie leżaka i parasola, wysokość opłaty zależy od plaży; najdroższa jest plaża Kleopatry (ok. 5 EUR); plaża wschodnia w Alanyi i w Side jest tańsza (ok. 3 EUR).

Co warto wiedzieć: w Turcji przestrzegana jest zasada, że nie można wnosić do pokoi jakichkolwiek napoi czy owoców kupionych poza hotelem; w tropikalnym klimacie żywność psuje się dość szybko, przez co mogą pojawić się insekty.

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

Podobnie jak z innych miejsc Riwiery Tureckiej są tutaj dostępne wycieczki:

Pamukkale - cena ok. 64 EUR

Kapadocja - cena ok. 99 EUR

Rafting – cena ok. 28 EUR

Antalya City&Shopping – cena ok. 29 EUR

Łaźnia Turecka – cena ok. 34 EUR

Noc Turecka – cena ok. 39 EUR

Nurkowanie – cena ok. 69 EUR

Wybrane wycieczki, które odbywają się tylko z Kemer i Finike:
Kemer Yacht Tour
– kilkugodzinny rejs jachtem wzdłuż malowniczego wybrzeża.
Cena - ok. 38 EUR z lunchem.

Demre-Myra-Kekova – wizyta w kościele św. Mikołaja, podziwianie likilijskich grobowców oraz na końcu odwiedziny w przepięknej zatoce Kekova, gdzie znajduje się „zatopione miasto”. Cena - ok. 52 EUR.

Phaselis – czyli zwiedzanie riun malowniczo położonego starożytnego portu, z dobrze zachowanym amfi teatrem. Cena - ok. 39 EUR.

Inne wycieczki (na własną rękę):
Megisiti – czyli wyprawa na grecką wyspę znajdującą się zaledwie 20 min. rejsem od Kas. Cena - ok. 35 EUR (w dwie strony). Rejsy odbywają się rano, między 9.00 a 10.00 wypływamy z Kas, po to by powrócić ok. godz. 16.00-17.00. Malutką wyspę (7,5 km2 – ok. 275 mieszkańców) warto zwiedzić choćby dla greckiej kuchni. Nieoficjalna nazwa Kastellorizo pochodzi od małego fortu na wzgórzu.

Kekova – warto pojechać do samego miasteczka Kekova, gdzie można zobaczyć Turcję, w której czas zatrzymał się wieki temu. Takich miejsc jest naprawdę już niewiele. W porcie można wynająć łódkę i wyruszyć w rejs po zatoce, gdzie prócz niezapomnianych widoków można skorzystać z kąpieli morskich i to tuż nad zatopionym miastem, tzw. "Turecką Atlandydą". Wynajem łódki dla 2-3 osób z 2-, 3- godzinnym rejsem z napojami to koszt ok. 40-50 EUR (należy się targować).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Podobnie jak z innych miejsc Riwiery Tureckiej są tutaj dostępne wycieczki:

Pamukkale - cena ok. 64 EUR

Kapadocja - cena ok. 99 EUR

Rafting – cena ok. 28 EUR

Antalya City&Shopping – cena ok. 29 EUR

Łaźnia Turecka – cena ok. 34 EUR

Noc Turecka – cena ok. 39 EUR

Nurkowanie – cena ok. 69 EUR

Wybrane wycieczki, które odbywają się tylko z Kemer i Finike:
Kemer Yacht Tour
– kilkugodzinny rejs jachtem wzdłuż malowniczego wybrzeża.
Cena - ok. 38 EUR z lunchem.

Demre-Myra-Kekova – wizyta w kościele św. Mikołaja, podziwianie likilijskich grobowców oraz na końcu odwiedziny w przepięknej zatoce Kekova, gdzie znajduje się „zatopione miasto”. Cena - ok. 52 EUR.

Phaselis – czyli zwiedzanie riun malowniczo położonego starożytnego portu, z dobrze zachowanym amfi teatrem. Cena - ok. 39 EUR.

Inne wycieczki (na własną rękę):
Megisiti – czyli wyprawa na grecką wyspę znajdującą się zaledwie 20 min. rejsem od Kas. Cena - ok. 35 EUR (w dwie strony). Rejsy odbywają się rano, między 9.00 a 10.00 wypływamy z Kas, po to by powrócić ok. godz. 16.00-17.00. Malutką wyspę (7,5 km2 – ok. 275 mieszkańców) warto zwiedzić choćby dla greckiej kuchni. Nieoficjalna nazwa Kastellorizo pochodzi od małego fortu na wzgórzu.

Kekova – warto pojechać do samego miasteczka Kekova, gdzie można zobaczyć Turcję, w której czas zatrzymał się wieki temu. Takich miejsc jest naprawdę już niewiele. W porcie można wynająć łódkę i wyruszyć w rejs po zatoce, gdzie prócz niezapomnianych widoków można skorzystać z kąpieli morskich i to tuż nad zatopionym miastem, tzw. "Turecką Atlandydą". Wynajem łódki dla 2-3 osób z 2-, 3- godzinnym rejsem z napojami to koszt ok. 40-50 EUR (należy się targować).

 

Wycieczki lokalne organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter