phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Nasi piloci

NASI PILOCI

Adam Chrupczak
KIERUNKI: Włochy, Izrael, Jordania, Kuba
O MNIE: Pilotowaniem wycieczek zajmuję się od 2012 roku. Staram się nie zanudzać przydługimi wywodami historycznymi. Próbuję pokazać, że prawdziwa podróż, to nie tylko suche fakty czy „zaliczanie” kolejnych miejsc, ale przede wszystkim ludzie, żyjący w danym regionie świata, wyzwania, jakie przed nimi stoją oraz smaki, zapachy i aromaty – całe spektrum doznań. Moja polsko-włoska rodzina i izraelscy przyjaciele sprawiają, że kraje, po których oprowadzam, znam niejako od kuchni – w przenośni i dosłownie. Dosłownie, gdyż jako poszukiwacz autentycznych wrażeń kulinarnych, sporo uwagi na wycieczkach poświęcam właśnie kulturze jedzenia i picia. Posługuję się językami: angielskim, hiszpańskim, włoskim i hebrajskim. Do zobaczenia na szlaku!
Adrian Schubert
KIERUNKI: Chiny, Indie, Nepal, Sri Lanka, Japonia, Wietnam, Emiraty Arabskie, Tajlandia
O MNIE: Namaste! Nihao! Konnichiwa! :) Mając 19 lat wybrałem się pierwszy raz do Indii, które zaskoczyły mnie odmiennością, kolorytem i niesamowitą głębia sztuki. Podzielę się z Państwem moją wiedzą i doświadczeniami, aby jak najlepiej zrozumieć obcą, lecz przyjazną kulturę. Chętnie wprowadzę najbardziej dociekliwych w tajemnice cesarskich Chin lub barwną mitologię hinduizmu w Indiach. Posmakujemy Wschodu wszystkimi zmysłami. Z ogromną pasją opowiem o różnicach i całkowicie nowych realiach, które spotkamy np. podczas podróży w Japonii lub Malezji. Zapraszam do wspólnej przygody w niezwykłym, wyjątkowym świecie! Poznając Azję odkrywamy siebie. Do zobaczenia!
Adrianna Chwalewska
KIERUNKI: Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Maroko, Indonezja
O MNIE: Trudno powiedzieć, że to co robię jest moją pracą – powiedziałabym raczej, że to moja pasja. Podczas studiów geograficzno-turystycznych uczestniczyłam w kilku kursach dotyczących pilotażu, wycieczek i rezydentury. Wtedy też odważyłam się pojechać po raz pierwszy na Bałkany z grupą turystów. Przyznam szczerze, że od tamtej pory nie chcę robić niczego innego. Uwielbiam dzielić się wiedzą, poznawać kulturę, podziwiać krajobrazy i pokazywać świat. Najbliższa jest mi Skandynawia, głównie Norwegia – państwo, w którym czuję się, jak przysłowiowy „szczęśliwy łosoś”. Z drugiej półkuli wybrałabym Indonezję – kraj, w którym mogłabym trochę pomieszkać. Podczas wyjazdów ze mną nikt nie może się nudzić, staram się jak najlepiej zorganizować czas i zadbać o to, by odwiedzane miejsca oczarowały każdego. Mówi się, że zadowolić wszystkich to rzecz niemożliwa – cóż, ja zawsze próbuję. Mam nadzieję, że moich towarzyszy podróży uda mi się zarazić podróżowaniem, dobrą energią i optymizmem!
Agnieszka Kimla
KIERUNKI: Meksyk, Gwatemala
O MNIE: Jeszcze studiując filologię angielską, władając perfekcyjnie hiszpańskim, podjęłam pracę rezydenta na Costa Brava i Costa de la Luz. Moja miłość to Hiszpania, ale od 2007 roku serce pozostaje w Meksyku, gdzie mieszkam wraz z rodziną i pilotuję wycieczki jako licencjonowany przewodnik po tym kraju (od 2009 roku). Meksyk nie ma przede mną tajemnic, znam ten kraj od podszewki, czego używam jako mojego największego atutu podczas wspólnych wypraw z turystami. Widząc mnie na lotnisku macie Państwo gwarancję, że poznacie, jak wygląda życie w tym pięknym, wielkim kraju z perspektywy lokalnego mieszkańca. Razem zjemy tacos, zatopimy robaka w mezcalu, posłuchamy mariachi, powspinamy się na piramidy i w końcu powiedzenie „Ale Meksyk” nabierze dla Państwa znaczenia.
Anna Bartczak-Malewicka
KIERUNKI: Włochy
O MNIE: Od ponad 20 lat zajmuję się pilotowaniem wycieczek. Moją miłością jest „słoneczna Italia”. Zanim rozpoczęłam przygodę z pilotowaniem grup turystycznych mieszkałam kilka lat w Rzymie, gdzie miałam okazję poznać dokładnie kulturę, historię i architekturę tego kraju i regionu, a także zgłębiać i doskonalić naukę języka włoskiego w międzynarodowej szkole języków romańskich, którą ukończyłam. Przebywając kilka lat w Italii dokładnie poznałam stolicę tego kraju z jej zabytkami i perełkami turystycznymi, o których wiedzą tylko nieliczni. Po powrocie do Polski postanowiłam moją przyszłość zawodową związać z turystyką. Ukończyłam studia drugiego stopnia w Wyższej Szkole Turystyki i Języków Obcych w Warszawie o specjalności Turystyka Międzynarodowa. Interesuję się operą włoską, muzyką, architekturą, sztuką, a także życiem społeczno-politycznym tego kraju. Opracowuję autorskie programy zwiedzania po Italii i jej nieznanych zakątkach. Zapraszam Państwa do wspólnego odkrywania kraju „sprężystej kluski”, świetnego wina i sielskich klimatów Toskanii i Umbrii. Chętnie pokażę Państwu: Rzym, Watykan, Kampanię, Vento oraz wyspy włoskie. Wspólnie odkryjemy czynne wulkany południa, podziemne trasy archeologiczne i muzea przepełnione dziełami sztuki, spróbujemy specjalności regionów i rozsmakujemy się we włoskiej i śródziemnomorskiej kuchni. Zatem „Arrivederci in Italia!”
Agnieszka Skarbowska
KIERUNKI: Indie, Chiny, Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Gruzja, Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina
O MNIE: Pilotować zaczęłam po prawie dziesięciu latach samodzielnych podróży – spędziłam je w Azji, przemierzając kontynent od Rosji, po Indonezję. Moją wielką pasją są Indie, gdzie spędziłam wiele miesięcy i które znam od podszewki – także miejsca poza utartymi szlakami. Pokaże Państwu nie tylko monumentalny Taj Mahal, ale i boczne uliczki wielkich miast, kolorowe świątynie, które odwiedzają tylko tubylcy, miejsca, które znają tylko podróżnicy. Znam też świetnie Azję Południowo – Wschodnią, kraje kaukaskie oraz Bałkany. Krainy tak różnorodne, że zapierają dech w piersiach. Przyjemnością jest dla mnie pokazywanie ich wielkiej przeszłości, trudnej nieraz historii najnowszej, pełnej nadziei przyszłości. Wiele przebytych kilometrów, setki rozmów z miejscowymi – w czasie wycieczek podzielę się z Państwem także moim podróżniczym doświadczeniem i wiedzą, której nie da się znaleźć w przewodniku.
Anna Płotkowska
KIERUNKI: Włochy, Hiszpania
O MNIE: Z turystyką jestem związana od 2003 roku. Pracę rozpoczęłam tuż po zdaniu matury. Posiadam licencje pilota wycieczek z wpisanym językiem włoskim. Mam duże doświadczenie w pilotowaniu wycieczek. Ukończyłam filologię włoską na UAM i filologię hiszpańską na UW. Posługuję się też płynnie językami angielskim i francuskim. Przez 2 lata mieszkałam we Włoszech. Najpierw na Sycylii, następnie w Turynie i w Rzymie, dzięki czemu miałam okazję poznać od podszewki włoską kulturę, kuchnię i mentalność. Specjalizuję się w kierunku Włochy. Do tej pory pilotowałam wycieczki do Włoch: do Lacjum (Rzym, Braciano, Tivoli, Nettuno), Kampanii (Neapol, Caserta, Wybrzeże Amalfi) Toskanii (Siena, Florencja, region Chianti, Lukka, Piza), Veneto (Wenecja, Werona, Vicenza, Padwa) czy Ligurii (Cinque Terre, Genua, Portofino). Najlepiej się czuję jednak na włoskim Południu. Sycylia, Neapol czy Apulia to zdecydowanie moje klimaty. Wiem, gdzie można smacznie zjeść włoskie specjały czy hiszpańskie tapasy, gdzie kupić najlepsze produkty regionalne. Znam i chętnie pokażę urokliwe zakątki „włoskiego Buta” czy słonecznej Hiszpanii, a także podzielę się ciekawostkami na temat ich kuchni, historii, kultury czy botaniki. Zapraszam w zmysłową podróż po Włoszech i Hiszpanii, pachnącą świeżymi ziołami i cytrusami, w kolorze ochry i złota, w rytmie kalabryjskiej tarantelli czy andaluzyjskiego flamenco.
Aleksandra Zalewska
KIERUNKI: Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Indonezja, Bliski Wschód
O MNIE: Pracę w turystyce rozpoczęłam w 2008 roku. Swoją przygodę zaczynałam od popularnych kierunków takich jak Grecja i Turcja. Ciekawość świata i chęć poznawania innych kultur zawsze pchała mnie w stronę podróżowania i nauki języków obcych. Każdą wolną chwilę poświęcam na wyjazdy zagraniczne i poszerzanie swojej wiedzy o kulturach, religiach i obyczajach. Jestem magistrem Arabistyki i Islamistyki, znam więc język arabski i mam bogatą wiedzę na temat regionu Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Moją wielką miłością jest także Grecja, w której spędziłam dużo czasu. Od dwóch lat zgłębiam tajniki azjatyckich krajów. Obecnie najczęściej pilotuję tenże region świata, więc można mnie spotkać zarówno w Chinach, jak i Wietnamie czy Indonezji. Spośród programów ITAKI najbardziej upodobałam sobie jednak Tajlandię z Kambodżą. Uważam, że to bardzo ciekawa oferta, dająca możliwość poczucia niepowtarzalnego klimatu takich miejsc, jak Bangkok, Kanchanaburi, Siem Reap i oczywiście Angkor. Chętnie doradzę Państwu w kwestii wyboru najsmaczniejszych restauracji, najlepszego masażu, a także oryginalnych pamiątek. Do zobaczenia w „krainie uśmiechu”!
Anna Traczyk
KIERUNKI: Włochy, Szwajcaria, Tajlandia
O MNIE: Licencję pilota wycieczek posiadam od 2012 roku i od tego czasu pracuję w turystyce. Dużo podróżuje prywatnie i zawodowo, zdążyłam odwiedzić już ponad 40 krajów, ale najchętniej wracam do krajów alpejskich. Podróżując z plecakiem, zawszę staram się mieszkać u „lokalsów”, dzięki czemu na wycieczkach mogę się dzielić z Państwem informacjami z pierwszej ręki - jak żyją, co jedzą... Dlatego zapraszam Państwa na wspólne odkrywanie Helwecji, a przekonają się wszyscy, że Szwajcaria to coś więcej niż ser i czekolada. Gdy odwiedzimy razem Florencję pokażę, gdzie zjeść najlepszą „pizza napoletana”, a w Rzymie opowiem, czemu najsłynniejsze schody świata są nazywane hiszpańskimi, a nie włoskimi. W Tajlandii odkryjemy niejedną „Niebiańską plażę” i wytłumaczę, dlaczego nazywana jest ona „krajem uśmiechu”. Zapraszam do wspólnego podróżowania!
Aleksandra Welsandt
KIERUNKI: Włochy
O MNIE: Pilotowaniem wycieczek zajęłam się tuż po ukończeniu studiów w 2012 roku. Jest to moja pasja od pierwszej wycieczki. Mówię biegle po włosku i angielsku. Trzy lata studiowałam we włoskiej Genui, gdzie miałam możliwość poznania chyba każdego zakątka tego przepięknego regionu – Ligurii. Zobaczysz mnie ze słonecznikiem w ręce i z gitarą na ramieniu. Ze mną na wyjeździe nie będziesz się nudzić. Będzie antyk i nowoczesność, historia i legendy, łza radości, gdy zobaczymy wspaniałą Zatokę Neapolitańską, łza wzruszenia, gdy odśpiewamy „Czerwone maki” na Monte Cassino. Przygotuj się również na naukę języka włoskiego i włoskich piosenek, konkursy oraz wieczorki muzyczne.
Anna Wojciechowska
KIERUNKI: Grecja, Włochy, Tajlandia
O MNIE: Dzień dobry, Kalimera! Jestem magistrem sztuki, dlatego stale poszukuję piękna i harmonii, które to szczęśliwie odnalazłam w Grecji. W 2000 r. zostałam stypendystką rządowego programu, dzięki któremu ukończyłam kolejny kierunek studiów: historię sztuki z filologią nowogrecką, tym razem na Uniwersytecie Ateńskim. Z Grecją związałam się zawodowo i uczuciowo. Od wielu lat oprowadzam wycieczki po tym kraju. Jestem nie tylko pilotem, ale i przewodnikiem lokalnym: posiadam uprawnienia wydane przez Ministerstwo Turystyki w Atenach upoważniające mnie do oprowadzania po Grecji właśnie w charakterze przewodnika. Dzięki temu, że biegle posługuję się językiem greckim, pracuję też jako tłumacz. Mówię także w języku angielskim i rosyjskim, na czym nie poprzestaję, ponieważ jestem w trakcie intensywnej nauki włoskiego. Przekażę państwu wiedzę, którą zdobywałam przez większą część mojego życia. Ukażę niewyobrażalne piękno Grecji, sprawię, że poczujecie oddech historii na swoich plecach, pomogę odkryć smaki, dźwięki i barwy tego kraju. Opowiem, jak wygląda życie codziennie Greków, ponieważ od lat jestem częścią tej społeczności. Grecja jest moją drugą ojczyzną. Doskonała znajomość tego kraju pozwala mi na pokazanie Turystom znaczenie więcej niż przewiduje program. Zapraszam do krainy bogów i herosów, zapraszam do miejsca, gdzie narodziła się demokracja! Poza sezonem letnim, który spędzam głównie w Grecji, można spotkać mnie we Włoszech i Tajlandii. Jestem zakochana we włoskim baroku. Śródziemnomorski czar i piękno będące wynikiem talentu artystów to impuls, który nakazał mi na zgłębienie wyjątkowego klimatu Italii. Kolejną moją fascynacją jest Azja. Buddyzm, niepowtarzalne smaki oraz nieprzyzwoicie ciepłe morze, to coś, czym pragnę się z państwem podzielić! Zapraszam do podróży ze mną, zapraszam do odkrywania różnorodności i piękna świata!
Alexandra Kalarus
KIERUNKI: Włochy
O MNIE: Podróżowanie jest moją pasją od wielu lat. Już podczas studiów, na kierunku historia sztuki, odwiedzałam miejsca i zabytki, które znałam z podręczników, przede wszystkim te we Włoszech. Fascynuje mnie kultura i sztuka Italii, żywa od ponad 2 tysięcy lat! Często odwiedzam ten kraj nie tylko zawodowo, ale i prywatnie. Moją fascynację i zainteresowanie tym wspaniałym krajem staram się przekazać Państwu podczas wspólnej podróży. Znajomość języka włoskiego dodatkowo ułatwia mi pracę, a także stwarza możliwość bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami Italii. Z turystyką jestem związana zawodowo od 2011 roku. Pracowałam również jako rezydent grup turystycznych w Grecji i we Włoszech. Oprócz języka włoskiego, posługuję się też językiem angielskim.
Beata Kaczmarska
KIERUNKI: Wielka Brytania, Izrael, Jordania, Dania, Szwecja, Norwegia
O MNIE: Od zawsze najbliższe mi były podróże, a ciekawość świata, ludzi i kultur wciąż gnała mnie w najróżniejsze zakątki. Półki domowej biblioteki wypełnione książkami podróżniczymi i historycznymi oraz serce oddane podróżom spowodowały, że postanowiłam uczynić moje życie nieustanną pasją i przygodą podróżowania. Wycieczki pilotuje od 2010 r. Zapraszam Państwa na wycieczkę do Londynu, gdzie pokażę najciekawsze zabytki i opowiem historię miasta oraz uchylę tajemnice dworu królewskiego. Jeśli polecą Państwo ze mną do Izraela i Jordanii, oprócz zwiedzania miejsc związanych z chrześcijaństwem, wspólnie odkryjemy Petrę lub popływamy z delfinami w Ejlacie. W Skandynawii opowiem historie wikingów spisanych w skandynawskich sagach. Biegle władam językami angielskim i włoskim.
Beata Syrnicka
KIERUNKI: Chorwacja, Słowenia, Barcelona, Austria, Hiszpania
O MNIE: Pasją podróżowania „zaraziłam się" oglądając w dzieciństwie programy z serii „Pieprz i wanilia". Jestem absolwentką Policealnego Studium w Nysie oraz Turystyki i Rekreacji na krakowskiej AWF. Wycieczki pilotuję od 1993 r., z Turystami z Itaki podróżuję nieprzerwanie od 1998. Moją ulubioną wycieczką jest „Tam, gdzie dojrzewa śliwowica”. Moich turystów zachwyca niesamowita jaskinia Postojna, chorwacka Istria – tylko tutaj możemy skosztować słynnej rakii z jemioły. Razem odkrywamy uroki dalmatyńskich miast i miasteczek, a dla urozmaicenia płyniemy w niezapomniany rejs na wyspę Brač. Potem pyszna kawa w Mostarze, a to tylko niektóre atrakcje... Na krótki wypad polecam Słowenię, czyli „mały kraj na wielkie wakacje", który "można przejechać wzdłuż i wszerz na rezerwie paliwa"... A potem wracać do niego wiele razy...
Dominika Sosnowska
KIERUNKI: Włochy, Tajlandia
O MNIE: Skończyłam studia socjologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wiedzę z zakresu nauk społecznych i antropologii wykorzystuję do zgłębiania kultury i obyczajów lokalnych społeczności na całym świecie. Przede wszystkim jednak, inspiruje mnie ona do pracy z ludźmi, która jest najcenniejszym doświadczeniem. Przygodę z pilotowaniem rozpoczęłam w 2008 roku. Biegle władam językami włoskim i angielskim. Przez wiele lat mieszkałam we Włoszech: od czubka buta, czyli pikantnej jak pepperoncino Kalabrii, poprzez dziką i zieloną Sardynię, aż do majestatycznych i białych od śniegu Dolomitów. Miałam okazję poznać skrajne oblicza tego kraju z niezwykle odległą i bogatą historią. Tą wiedzą chętnie podzielę się z Państwem na wycieczce. Zapraszam na wspólną wyprawę do różnobarwnej krainy, o której Giuseppe Verdi napisał „Możesz mieć wszechświat, jeśli ja dostanę Włochy”. Moją drugą pasją jest Azja, zwłaszcza Tajlandia. Chętnie opowiem o ciekawych zwyczajach, religii buddyjskiej i zdradzę, dlaczego tutaj rozwinął się najbardziej kontrowersyjny przemysł turystyczny. W Maya Bay na Wyspie Phi Phi zobaczymy wspólnie, gdzie został nakręcony film z Leonardo di Caprio, nie bez powodu zatytułowany „Niebiańska plaża”. Do zobaczenia!
Elżbieta Wolińska
KIERUNKI: Grecja
O MNIE: Przygodę z pilotowaniem rozpoczęłam jeszcze w trakcie studiów na kierunku Historia. Moją pasją jest kultura cywilizacji starożytnych, szczególnie Grecji. Zaczynałam od Hiszpanii i południowej Francji. W 2000 r., podczas mojej pierwszej „greckiej” podróży po Peloponezie nie miałam wątpliwości, że jest to najpiękniejszy kraj w basenie Morza Śródziemnego i cel mojej pracy. Przez kolejne lata byłam rezydentką na Rodos, a następnie oprowadzałam turystów na wycieczkach po Rodos i Korfu. Od 2010 r. pilotuję wycieczki po całej Grecji. Moje urlopy spędzam także w Grecji, mieszkając u moich przyjaciół, poznając greckie obyczaje oraz specjały lokalnej kuchni. Pozwala mi to pokazywać niezwykłe miejsca, zrozumieć specyfikę mentalności Greka i polecać turystom znakomite, greckie potrawy i napoje. Ale podróżując do Grecji, jak powiedział Lawrence Durrell „należy przygotować się na więcej, na poznawanie samego siebie”.
Gabriela Sokolik
KIERUNKI: Czechy, Chorwacja, Słowenia
O MNIE: Jako pilot pracuję od 2011 roku. W sezonie wiosenno-letnim pilotuję najczęściej wycieczki do Czech i na Bałkany. Studiowałam kulturoznawstwo czeskie, dlatego moją specjalnością są Czechy. Mówię biegle po czesku i nie są mi obce zabawne, a czasem bardzo mylące różnice między naszymi językami. Pasjonuje mnie żeglarstwo, dzięki któremu rozpoczęła się moja przygoda z Chorwacją. Przepiękne górzyste wybrzeże Adriatyku, liczne wyspy i znakomita kuchnia sprawiają, że Chorwacja jest idealnym miejscem na wakacyjny odpoczynek. Przez rok mieszkałam w uroczej Lublanie, dlatego Słowenia jest jednym w moich ulubionych kierunków i zawsze chętnie tam wracam. To malutki kraj, w którym znajdziemy wszystko: błękitne wybrzeże Adriatyku, ośnieżone szczyty Alp, zapierające dech w piersiach jaskinie i niesamowitą przyrodę. Jestem pewna, że zachwyci każdego. Zapraszam do odkrywania tych perełek wraz ze mną!
Grażyna Witos
KIERUNKI: Izrael, Rosja, Gruzja
O MNIE: Moją pasją jest poznawanie miejsc, zabytków i losów mieszkańców tzw. Kresów Wschodnich. Interesuje się również architekturą i sztuką krajów byłego ZSRR. Pilotażem grup turystycznych zajmuję się od 2009 r. Zanim podjęłam się pilotowania, dużo podróżowałam samodzielnie po Ukrainie. Moim celem były pałace i dwory, zamki i twierdze kresowe, cmentarze i sanktuaria. Zjeździwszy Ukrainę wzdłuż i wszerz, w tym również Krym, swoje zainteresowanie skierowałam ku Białorusi i kolejnym krajom, w których wiedziałam, że spotka mnie słowiańska serdeczność, gościnność i życzliwość. Czuję satysfakcję ze swojej pracy, gdy słyszę od turystów, że wycieczka pozytywnie wpłynęła na ich wyobrażenie o kraju i zburzyła stereotypowe opinie o jego mieszkańcach. Jestem szczęśliwa, gdy turyści deklarują swoje kolejne wyjazdy właśnie w tym kierunku. Mój pilotaż staram się realizować w spokojnym tempie i jeśli tylko taka okazja nadarza się, zachęcam naszych turystów do rozmów z napotkanymi po drodze mieszkańcami. Szczególnie spotkania z kresowiakami są dla wszystkich wzruszające i niezapomniane. W czasie przejazdów autokarowych staram się zapoznać turystów z muzyką lokalną – współczesną i ludową. Uważam, że muzyka jest bardzo ważną częścią kultury każdego kraju. Jestem absolwentką Instytutu Archeologii UW i Instytutu Ukrainistyki UW. Znam języki: angielski, rosyjski i ukraiński.
Ireneusz Stoksik
KIERUNKI: Grecja, Izrael, Jordania, Ukraina, Czechy, Węgry, Niemcy, Austria
O MNIE: Po ukończeniu Historii i Archeologii postanowiłem połączyć swoje zainteresowania na kanwie turystyki. Wycieczki pilotuję od 2002 roku. Uwielbiam podróże i książki podróżniczo-turystyczne. Tyle ich wożę ze sobą. Władam językami angielskim, niemieckim, rosyjskim i greckim. Na wycieczkach, które prowadzę, staram się, żeby nie można się było nudzić. Opowiadam i pokazuje, tak wiele się dzieje. Chciałbym pokazać Państwu mnogie kultury i kraje, w których przebywałem. Zapraszam na wspólną podróż od czasów historycznych do dnia dzisiejszego. Do zobaczenia! Adijo!
Joanna Czapla
KIERUNKI: Francja
O MNIE: Z wykształcenia jestem historykiem sztuki, z pasji – pilotem wycieczek. Frankofilską miłością żyłam od dawna, a dzięki studiom w Paryżu mogłam ją jeszcze bardziej rozwinąć. Z chęcią podzielę się z Państwem tym, co zobaczyłam, odkryłam i poznałam w kraju Edith Piaf i żandarma z Saint-Tropez. Pilotażem zajęłam się tuż po ukończeniu studiów, w tym na paryskiej Sorbonie. Podczas pobytu we Francji poznałam nie tylko jej artystyczne dziedzictwo, ale przede wszystkim codzienność jej mieszkańców. Chętnie podzielę się z Państwem tą wiedzą i opowiem jak typowy Francuz rozumie hasła „wolności, równości i braterstwa”. Podczas wycieczek wnikniemy w losy Ludwików, zwiedzimy najsłynniejsze galerie sztuki, spróbujemy prawdziwego szampana i najdłużej dojrzewających serów, poczujemy zapach lawendy i odpoczniemy w słońcu Lazurowego Wybrzeża. À bientôt!
Jolanta Kafarska
KIERUNKI: Portugalia, Malezja, Indonezja, Tajlandia, Kambodża, Namibia, Kazachstan, Madagaskar, Wyspy Zielonego Przylądka
O MNIE: Azję zaczęłam poznawać w czasie swojej pierwszej wyprawy do indyjskiego Ladakhu w 1984 roku. Potem ruszyłam na afrykańskie, saharyjskie bezdroża i kenijskie sawanny w Afryce. Od 1995 roku pilotuję wycieczki do ponad 128 krajów i terytoriów zależnych, które poznałam odwiedzając wszystkie kontynenty (z Antarktydą włącznie). Pasjonuje mnie muzyka i kuchnia innych krajów. Bo poznawanie świata, to również jego smakowanie i przeżywanie w rytmie bębnów, marimba czy gitary... Dopiero, kiedy rozsmakowujemy się w podróży, to – jak mówią Tajowie „nasze życie jest przyjemnością, czyli Sanuk.” Zależy mi na tym, aby turyści podróżujący ze mną, poza walorami krajobrazowymi i historycznymi, poznali muzykę i kuchnie odwiedzanych miejsc. W Tajlandii, Indonezji czy Kambodży wspólnie zetkniemy się z bogatą kulturą buddyjską i zrozumiemy historię starohinduskich eposów zaklętych w kamieniu. Na Karaibach lub w Portugalii, śladami pierwszych odkrywców poszukamy skarbów czekających na odkrycie. Świat dzikich afrykańskich bestii kusi dziś, tak jak przed wiekami… Ruszajmy razem po przygodę!
Katarzyna Dutkiewicz
KIERUNKI: Włochy, Hiszpania, Malta, Francja
O MNIE: Jestem absolwentką historii sztuki i filologii włoskiej. Moją pasją są podróże i przekazywanie wiedzy, dlatego wybrałam pracę pilota wycieczek. Najchętniej zabieram turystów do pięknej Italii, by pokazać im niezwykłe zabytki, zaznajomić z ciekawą historią i kulturą oraz przepyszną włoską kuchnią. Pochodzę z Gorzowa Wielkopolskiego, który – jak uważam, nie przez przypadek jest położony na siedmiu wzgórzach, tak jak Rzym. Moja miłość do Włoch narodziła się w liceum, kiedy to rozpoczęłam naukę języka włoskiego i odbyłam moją pierwszą podróż do Italii. Już wtedy zafascynowała mnie kultura i sztuka tego kraju. Wybierając studia w Poznaniu zdecydowałam się na dwa kierunki – filologię włoską i historię sztuki. W ten oto sposób połączyłam moje dwie największe pasje. Podczas studiów byłam na kursie języka włoskiego na Uniwersytecie dla obcokrajowców w Perugii, studiowałam historię sztuki w Mediolanie, odbyłam staż w Galerii Peggy Guggenheim w Wenecji oraz praktyki w Muzeum Giardino di Boboli we Florencji. Dzięki tym wyjazdom miałam okazję poznać specyfikę życia w różnych miastach i regionach Włoch, o czym z wielką chęcią dziś opowiadam. Uwielbiam pokazywać różnorodność krajobrazów, dialektów, kuchni i oczywiście sztuki i architektury włoskiej… Praca pilota wycieczek daje mi radość z przekazywania mojej wiedzy i doświadczeń. Poza Włochami, mam na swoim koncie wycieczki po Hiszpanii, Francji, Portugalii, Turcji, Brazylii, USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Kubie. Z języków obcych najlepiej znam włoski i angielski, a komunikatywnie także hiszpański i francuski.
Łukasz Śliwiński
KIERUNKI: Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Albania, Iran, Indie, Tajlandia, Birma, Kambodża, Wietnam, Laos, Malezja, Indonezja, Chiny, Sri Lanka
O MNIE: Zakochałem się w Azji w czasie kilkumiesięcznej podróży po Indochinach w 2002 roku. Z plecakiem przemierzyłem bezdroża i przygraniczne wioski Laosu, by wraz z grupą włoskich antropologów obserwować zanikające rytuały licznych plemion, pływając z delfinami w Mekongu i nurkując na tajskich wyspach. Pilotowanie wyjazdów do Azji było naturalną konsekwencją tej przygody. Azja – od Bliskiego Wschodu po Japonię – nieustannie fascynuje mnie bogactwem kultur i różnorodnością obyczajów, dynamiką zmian i wyśmienitą kuchnią. Aby zgłębić lokalną specyfikę zamieszkałem na rok w Bangkoku. Moim drugim ulubionym kierunkiem są Bałkany, które poznałem żeglując po Adriatyku w 1999 roku. Zaintrygowany muzyką regionu założyłem i prowadziłem z licznymi sukcesami zespół grający tradycyjną muzykę bałkańską. Zapraszam do odkrywania ze mną tych pięknych zakątków świata!
Maciej Milewski
KIERUNKI: Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia, Czechy, Bułgaria, Austria, Słowenia, Wielka Brytania, Rumunia, No Limits: Camino de Santiago
O MNIE: Pochodzę z pięknego Wrocławia, gdzie ukończyłem studia geograficzne. Pracę jako pilot wycieczek rozpocząłem w marcu 2015 r. Jestem przewodnikiem po Wrocławiu i Dolnym Śląsku oraz pilotuje grupy po całej Europie. Specjalizuje się jednak w pilotażu w regionie Bałkanów. Jestem wędrowcem... Świat mnie pociąga. Kto zaczął podróżować, ten nie przestanie nigdy. To właśnie podróże najbardziej kształcą człowieka. Dzięki nim zdobywa się mnóstwo życiowego doświadczenia, poznaje się ludzi, świat i siebie samego. Wszystko zaczęło się od przeczytania książki „Łowcy Wilków” James'a Oliviera Curwooda. To właśnie po jej lekturze zapałałem nieugaszonym ogniem podróży, poznawania świata i przygody. Pragnieniem jej autora było, aby jak najwięcej osób pokochało i szanowało dziki świat i piękną przyrodę. Ten płomień przekazuje dalej i dołączam do niego moją kolejną pasję, jaką jest historia. Właśnie dlatego rozpocząłem prace w turystyce jako pilot wycieczek, aby pokazać Państwu jak piękny, bogaty i różnorodny jest świat. Jest to mój sposób na życie, jak i moja misja.
Maciej Mironowicz
KIERUNKI: Włochy, Wielka Brytania, USA, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Albania, Tajlandia, RPA
O MNIE: Rozpocząłem współpracę z Itaką w 1992 r. Pilotowałem wycieczki do Włoch i Francji, których języki i kulturę poznałem w czasie studiów na filologii romańskiej. W latach 1997-2002 próbowałem swych sił jako niezależny organizator turystyki, głównie zajmując się wycieczkami do Włoch i koloniami dla młodzieży w Polsce. Od 2003 do 2014 r. mieszkałem w Londynie. Od powrotu do kraju zajmuję się pilotowaniem imprez turystycznych ITAKI do Włoch i Wielkiej Brytanii. Okazjonalnie pilotuję też dalsze trasy, jak USA czy RPA. Poszerzam zakres mojej pracy o kraje bałkańskie, jak Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia i Albania, a także Tajlandię. Znam biegle angielski, włoski i francuski. Fascynują mnie historyczne zawirowania, mieszanina kulturowa tworząca współczesne społeczeństwa, uwielbiam anglosaski dowcip i włoską mentalność, zatapiam się w klimat brytyjskich pubów od Brighton do Edynburga, ale z wielką radością wracam za Alpy, gdzie karmię duszę łacińskim dziedzictwem kulturowym. Pilotując grupy zawsze wplatam opowieści spoza przewodników i staram się zapewnić bezpieczeństwo, komfort oraz niezapomniane wrażenia.
Magdalena Krawczyk
KIERUNKI: Norwegia, Islandia
O MNIE: Pracę pilota wycieczek rozpoczęłam w 2007 roku, w trakcie studiów na kierunku filologia germańska. Podróżowanie, poznawanie, zwiedzanie to moje sposoby na najlepsze spędzenie wolnego czasu. Oprócz podróży moją pasją jest nauczanie języków obcych. Biegle władam językiem niemieckim i angielskim, w stopniu podstawowym znam język norweski oraz chorwacki. Zapraszam Państwa do Skandynawii, w szczególności do mojej ukochanej Norwegii. W trakcie podróży po Norwegii zwiedzający ma możliwość zobaczenia nie tylko przepięknych gór, fiordów, magicznych i nowoczesnych miast, jak Oslo i Bergen, ale także malutkich wiosek, w których zatrzymał się czas. Po tej wyprawie każdy turysta będzie chciał zamieszkać w drewnianym, czerwonym domku nad fiordem. Przy odrobinie szczęścia może spotkać trolle i inne postaci z mitologii skandynawskiej. A białe noce sprawią, że zwiedzający będą mogli dłużej podziwiać piękno Norwegii i już nigdy o niej nie zapomną. Do zobaczenia w podróży!
Magdalena Śmieszek
KIERUNKI: Francja, Szwajcaria, Włochy, Tanzania, Namibia, Maroko
O MNIE: Moja wieloletnia przygoda z turystyką rozpoczęła się wkrótce po studiach romanistycznych, a od 2008 roku przemierzam świat z Itaką. Moją wielką pasją jest Francja i wszystko, co z nią związane. Dzięki biegłej znajomości francuskiego znam ten kraj i ich mieszkańców od podszewki. W czasie moich wycieczek lubię opowiadać o historii danego regionu, jego ciekawostkach, a także o przyrodzie i nietypowych zwyczajach. Na wspólnych wyprawach z zaciekawieniem zagłębimy się w tajemny świat legend i przypowieści. Odwiedzając Francję zaglądniemy królom do alkowy, w Maroku pocwałujemy na wielbłądach, a podczas safari w Afryce będziemy mieli lwy na wyciągniecie dłoni. Odkryjmy to wspólnie!
Marcin Stopa
KIERUNKI: Tajlandia, Malezja, Islandia
O MNIE: Moją wielką pasją są Chiny, gdzie spędziłem wiele miesięcy, przemierzając je wzdłuż i wszerz. Znam podstawy języka chińskiego, fascynuje mnie „wczoraj i dziś” tej niesamowitej cywilizacji i mam nadzieję, że przekażę Państwu choć trochę mojej pasji. Sporo czasu spędziłem też w Azji Południowo-Wschodniej, a przez ponad rok mieszkałem w Islandii, pracując, ucząc się języka i podróżując. To niesamowite miejsce na ziemi – niepowtarzalna przyroda, unikalna kultura. Pokażę Państwu Islandię, jaką znają tylko miejscowi, opowiem o największych sekretach wyspy, o tym, jak żyje się, gdy nie wschodzi słońce i jak wygląda codzienność między lodowcami a wulkanami. To wszystko zobaczymy podczas wspólnych podróży.
Marzena Mituła
KIERUNKI: Tajlandia, Kambodża, Wielka Brytania, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Dania
O MNIE: Podróżowanie jest moim życiem, pomaga zrozumieć innych i odejść od oceniania świata i jego mieszkańców według utartych kategorii. Ciekawość świata ukierunkowała mnie w wyborze studiów. Jestem absolwentką Geografii na UMCS w Lublinie. Półroczny pobyt w Skandynawii oraz półtoraroczny pobyt w Wielkiej Brytanii umożliwił mi poznanie kultury i obyczajów tych krajów, a możliwość obcowania z ich mieszkańcami udoskonalić język angielski. Już wiem i chętnie Państwu opowiem, dlaczego Skandynawowie są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie… Nie tylko dlatego, że mogą bawić się w Legolandzie. Przemierzając ze mną ulice Londynu zabiorę Państwa w podróż w czasie, gdzie tradycja przenika się z nowoczesnością. Poza głównymi atrakcjami miasta pragnę zabrać Państwa do tajemniczego ogrodu w centrum Londynu, o którym nie wspominają żadne przewodniki. Będzie też czas na zrobienie zakupów w najbardziej ekskluzywnym domu towarowym świata – Harrods, a znużeni zgiełkiem multikulturowego miasta możemy odpocząć w zielonym Greenwich. Z Chorwacją zaś łączą mnie szczególne więzy emocjonalne i rodzinne. Spędziłam tam nieskończoną liczbę wakacji, poznając byłą Jugosławię, jeszcze zanim dopadła ją wojna domowa. Zjednoczymy się tam nie tylko z historią i piękną architekturą, ale również z przyrodą, której malowniczość pozwala zapomnieć o krzywdach, jakie temu krajowi wyrządziła wojna. Dusza podróżnika rzuciła mnie jakiś czas temu w dwumiesięczną podróż po Azji. Podróżowanie solo otwiera wiele drzwi i serc, szczególnie w tamtej części kuli ziemskiej. Szczerze zachęcam do odwiedzenia całkowicie odmiennych kulturowo dla nas krajów, do odnalezienia odpowiedzi, dlaczego Tajlandia nazywana jest „Krainą Uśmiechu” i jak religia może wpływać na życie mieszkańców. Zobaczymy tam hybrydę wschodu i zachodu, jaką jest Bangkok, podpowiem Wam, gdzie zjeść najlepszego Pad Taja i gdzie mieszkają duchy. Zdradzę też Państwu, gdzie odnalazłam plażę z najbardziej miałkim piaskiem, po jakim kiedykolwiek stąpałam i gdzie leży 5,5 tony złota, której nikt nie pilnuje. Będąc w Azji nie można pominąć jednej z największych atrakcji turystycznych świata, nad którą dżungla przejęła władzę, miejsca, które skłania do refleksji i sprzyja zadumie – mowa oczywiście o Angkorze w Kambodży. Poznawanie świata jest fantastyczne, ale największą dla mnie frajdą jest zarażanie ludzi bakcylem podróżowania. Do zobaczenia!
Monika Feliksiak
KIERUNKI: Indie, Laos, Kambodża, Wietnam, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Albania, Macedonia, Norwegia, Szwecja
O MNIE: Pilotowanie wycieczek rozpoczęłam w 1997 r. jako studentka geografii. Od ponad dwóch dekad skutecznie łączę zamiłowanie do podróży i pracę. Przez ten czas odbyłam wiele wypraw po Europie i różnych częściach Świata. Wykształcenie geograficzne było i jest pomocne w wędrówkach po świecie. Pracuję obecnie na kierunkach, które są dla mnie wyjątkowe. Największą pasją od kilkunastu lat pozostają Bałkany. Kiedy pierwszy raz dojechałam do Chorwacji, nie znałam nawet jednego słowa w lokalnym języku. Aby lepiej poznać te kraje, szybko opanowałam lokalny język, w stopniu, który pozwala mi się swobodnie porozumiewać na obszarze prawie całych Bałkanów. Dziś znam nie tylko Chorwację. Przejechałam wzdłuż i w szerz Słowenię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Macedonię i Serbię. Ponadto od kilkunastu lat poznaję też Albanię, która zmienia się najszybciej ze wszystkich krajów bałkańskich, pozostając dla wielu przyjeżdżających tajemniczą i intrygującą destynacją. Na Bałkańskich szlakach pokażę Państwu najpiękniejsze punkty widokowe, zajrzymy do średniowiecznych monastyrów, posmakujemy domowych specjałów, bo w tej części Europy domowe oznacza najlepsze. Po wielu podróżach dotarłam do kontynentu, który pochłonął mnie bez reszty – Azja, a szczególnie Indie. Fascynacja Indiami, a później Indochinami narastała powoli, w miarę poznawania miejsc, kultury, lokalnej architektury i ludzi. Wiele razy przebywałam na subkontynencie po kilka miesięcy, a wracałam do kraju na kilka dni. Pierwsze święto Holi, później Diwali, ze znajomymi i przyjaciółmi. Odkrywanie tajników tamtejszych wierzeń, filozofii, kultury i obyczajów. Uczę się tego wszystkiego do dziś i nadal zdaję sobie sprawę, że ta nauka nigdy się nie skończy. Dziś z łatwością przekazuję Państwu moją wiedzę. Na wyprawie do Indii spróbujemy masali, dosy i samosy, nauczymy się upinać sari i turban, a wieczór spędzimy przy dźwiękach sitary. Świata nie można w całości poznać ani zrozumieć, ale na pewno warto próbować! Do zobaczenia zatem na turystycznym szlaku, im mniej uczęszczanym, tym bardziej interesującym.
Paweł Dębski
KIERUNKI: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Czechy, Węgry, Austria, Włochy
O MNIE: Jako pilot wycieczek pracuję nieprzerwanie od 2000 roku. Zaczęło się od niepopularnego wówczas kierunku studiów – „Pilotaż i przewodnictwo wycieczek polskich i zagranicznych”. Następne było dziennikarstwo na UW. Niby różne dziedziny, a jednak mają wiele wspólnego. Praca w każdym z tych zawodów jest swego rodzaju misją i pozwala pracować blisko ludzi, co bardzo lubię. Ciekawi mnie historia krajów i regionów, ich kuchnia, tradycje, muzyka. Fascynuje mnie historia sztuki zapisana w zabytkach. Poprzez religioznawstwo wciąż szukam podobieństw w społecznościach Europy. Mówię po niemiecku, chorwacku, serbochorwacku, angielsku, włosku i czesku, co pozwala mi porozumiewać się z mieszkańcami poszczególnych krajów, wówczas więcej mogę przekazać moim turystom. Dzięki swojemu doświadczeniu zawsze chcę opowiedzieć Państwu to, czego nie przeczytacie w przewodnikach, chcę pokazać to, czego nie zobaczycie w telewizji, chcę wyjaśnić to, o czym nie dowiecie się w domu. Zabiorę Was by pokazać m.in., że w Czechach czerstwy chleb okaże się smaczny, że z Węgrami dogadujemy się bez problemu, ojczystym językiem Austriaków jest język obcy, a Włosi… nic nie muszą. Półwysep Bałkański jest moją pasją. Spędziłem tam wiele czasu choć ciągle mi mało, a gdy tam wracam, czuję się jak w drugim domu. Kocham kulturę bałkańską, rozsmakowuje się w kuchni, która zaspokoi najbardziej wybrednych smakoszy, a w wolnych chwilach słucham bałkańskiej muzyki, która opowiada o życiu, ukazując piękno kraju i narodu, zapisane w nutach. Podczas pobytu w Czarnogórze zobaczymy tzw. „Małą Chorwację”. Będąc w Chorwacji dowiedzą się Państwo, czemu nosimy krawaty. Podczas wizyty w Bośni i Hercegowinie odkryjemy czym jest Fildżan lub po co iść na Bascarsije. W każdym z tych krajów zobaczymy ludzi wielu wyznań, mówiących w podobnym języku i mających wspólne wartości. Bałkany nazywam miejscem na Ziemi, w którym Bóg wciąż eksperymentuje. Każda wycieczka pozwala mi czerpać nieustającą satysfakcję z realizowania się w pracy z Państwem. Mimo wielu lat ciągłej pracy jako pilot nieustannie uczę się dla moich turystów, a największą nagrodą jest to, kiedy słyszę zwyczajne: „Ech szkoda, że już musimy wracać…”
Paweł Jarzyna
KIERUNKI: Włochy, Portugalia
O MNIE: Moje zainteresowanie Włochami rozkwitło już podczas studiów na kierunku Filozofia. W tym czasie poznawałem różne kraje Europy i zauważyłem, że wszystkie, choć piękne i niepowtarzalne, korzeniami sięgają Rzymu. Ostatecznie wybrałem Włochy z ich kuchnią, tradycją, kulturą, a przede wszystkim historią. W ciągu 200 dni w roku, które spędzam w słonecznej Italii, z niegasnącą pasją i zaangażowaniem, również dzięki znajomości języka włoskiego, wzbogacam wiedzę o kraju, jego mieszkańcach i ciekawych miejscach. Przemierzając Włochy wzdłuż i wszerz staram się wyszukiwać malownicze miejsca, ciekawostki z życia mieszkańców oraz smakowite perełki kuchni włoskiej. Moją pasją chętnie podzielę się z Państwem podczas wycieczek po słonecznej Italii, która jest kolebką europejskiej cywilizacji. Moim drugim miejscem na Ziemi jest Portugalia. Jeśli chcecie Państwo smakować rubinowego Porto lub zielonego wina, podziwiać żółte tramwaje i drzewa korkowe, a przede wszystkim wsłuchać się w kojące brzmienie fal oceanu, na jednej ze 100 plaż, to zapraszam na wycieczkę ze mną po tym pięknym kraju, na samym końcu Europy.
Piotr Gutwiński
KIERUNKI: Wielka Brytania
O MNIE: Choć z wykształcenia jestem biotechnologiem i inżynierem środowiska, to moją wielką pasją jest turystyka i praca pilota wycieczek. Swoją przygodę z turystyką zagraniczną rozpocząłem w 2007 r. pełniąc funkcję opiekuna i kierownika obozów młodzieżowych w Turcji, Chorwacji i Bułgarii. Już jako dziecko zakochany byłem w Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza w jej przepięknej stolicy – Londynie, mieście wielu kultur, języków, narodowości i tradycji, zabytków i nowoczesności. Tuż po uzyskaniu uprawnień pilota wycieczek w 2012 r. rozpocząłem współpracę z B. P. ITAKA, oprowadzając wycieczki po tym właśnie mieście i jego okolicach. Podczas wielu samodzielnych wypadów miałem okazję dobrze poznać to miasto, zwyczaje Londyńczyków, miejsca pełne tajemnic i historii, ścieżki, którymi chadzają tylko bywalcy, a także słynne puby z kilkunastowieczną tradycją. Chętnie pokażę Państwu Londyn z mojej perspektywy, podzielę się wiedzą i ciekawymi faktami na temat Anglii, królewskiej stolicy i nie tylko. Razem zobaczymy Londyn z najstarszym na świecie metrem, kopułą katedry św. Pawła, twierdzą Tower (iście multifunkcjonalnym budynkiem), królewskim Pałacem Buckingham, słynnym London Eye, pięknymi parkami oraz innymi, wspaniałymi miejscami. Opowiem nieco o rodzinie królewskiej, legendach, Sherlocku Holmes’ie i noworocznym pokazie sztucznych ogni. Serdecznie zapraszam na wyprawę, podczas której będziecie Państwo mieli okazję poznać beztroskie życie Londynu, poznać historię rozwoju tej metropolii i zakosztować odmiennej codzienności. Jestem pewny, że po powrocie z wycieczki będą Państwo chcieli powrócić do Londynu.
Urszula Grega-Duraj
KIERUNKI: Czechy, Słowacja, Węgry
O MNIE: Turystyka, historia, kynologia, etymologia przysłów – to moje zainteresowania. Po pozytywnym złożeniu egzaminu państwowego w roku 2008, uzyskując licencję pilota wycieczek rozpoczęłam swoją przygodę z pilotowaniem i tak to trwa do obecnej chwili... Jak powiedział Brian Tracy „Prawo stopniowych udoskonaleń stanowi podstawę wszystkich wielkich życiowych sukcesów. Prawo to mówi, że na każde wielkie osiągnięcie składają się setki, a nawet tysiące drobnych działań, których nikt nie dostrzega i nie docenia. Jednak ich efekty narastają dzień po dniu, tydzień po tygodniu i miesiąc po miesiącu, dając w rezultacie wspaniałą karierę i wspaniałe życie”. Z zawodu jestem prawnikiem, więc podstawy historii, geografii, stosunki międzynarodowe objęte w ramy prawne miałam już utrwalone, a zastosowanie ich w nowej, zawsze innej sytuacji jest bardzo przydatne. Praca z ludźmi sprawia, że zdobywa się nowe doświadczenia. Swoją wiedzą zawsze chętnie się dzielę, odkryję przed Państwem ciekawe miejsca, ubierając je w ciekawostki. Zapraszam Państwa na zakupy z fantazją, kulinarne „niebo w gębie”, jak gulasz węgierki, smażony ser, knedliczki, langosze, sznycle i tzw. „cuda wianki”. Wycieczka, którą szczególnie polecam „Nad Dunajem i Wełtawą” łączy nie tylko 4 stolice naszych sąsiadów, ale pozwala odkryć zwyczaje, obyczaje, historię, niespotykane towary, smaki i dużo, dużo ciekawostek. Do zobaczenia!
Weronika Kaczmarska
KIERUNKI: Wielka Brytania, Czechy, Dania, Norwegia, Szwecja, Austria, Niemcy, Tajlandia, Kambodża
O MNIE: Studiuję na kierunku International Business, ale to właśnie podróże są moją największą pasją. Biegle posługuję się językiem angielskim, choć niemiecki również nie jest mi obcy. Uwielbiam odkrywać ciekawe miejsca, zwyczaje, kulturę oraz spotykać nowych ludzi. W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi. W Wielkiej Brytanii spędziłam łącznie rok, co pozwoliło mi poznać nieznane turystom miejsca oraz lokalne zwyczaje. To właśnie w Londynie przejdziemy wspólnie pod Buckingham Palace oraz poznamy ciekawą historię brytyjskiej rodziny królewskiej. W Czechach dowiemy się, dlaczego Praga jest ulubionym miastem filmowców z całego świata, skąd wziął się czeski błąd oraz jak bardzo różnimy się od naszych sąsiadów. Zwiedzimy również wiele zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Skandynawii poznamy bliżej mitologię nordycką, historię wikingów oraz dowiemy się, dlaczego Duńczycy postrzegani są jako najszczęśliwsi ludzie na świecie. Możemy się również wybrać razem do Azji, kontynentu kontrastów. W Tajlandii, istnym raju na ziemi, zobaczymy pełen kolorów i zapachów, pływający targ. W Kambodży zachwycimy się kompleksem świątynnym Angkor, który na długo zostanie w pamięci. Serdecznie zapraszam!
Cezary Zawadzki
KIERUNKI: Austria, Czechy, Chiny, Kambodża, Niemcy, Malta, Węgry, Rumunia, Tajlandia
O MNIE: Pilotażem, a także pracą w szeroko pojętej turystyce zajmuję się od 2011, kiedy to podjąłem pracę w jednym z rosyjskich biur podróży. Dzięki temu, że mieszkałem w azjatyckiej części Rosji i miałem dobrą bazę wypadową do poznania Azji, rozpocząłem swoje podróżowanie od tej właśnie części świata. I tak, po powrocie do Polski miałem solidne podstawy do pilotowania wycieczek do krajów azjatyckich, a także krajów dawnego Związku Radzieckiego. Ponadto, z racji swojej wrodzonej ciekawości, często wyjeżdżałem do krajów sąsiednich. Uwielbiam podróżować i dobrze zjeść. Dlatego podróżując ze mną poznają Państwo nie tylko suche fakty dotyczące danego miejsca, ale zawsze usłyszą najbardziej praktyczne informacje – jak się żyję, ile się zarabia, jestem otwarty na pytania dotyczące realiów. Po zwiedzaniu dowiedzą się Państwo, gdzie w czasie wolnym można smacznie zjeść. Ponadto w każdym ze zwiedzanych krajów staram się znaleźć polskie lub europejskie akcenty, szczególnie podczas wycieczek po Azji. Podróżując ze mną znajdziecie miejsca pobytu Polaków za granicą, poznacie najbardziej europejski fragment Szanghaju, nauczycie się choćby kilku słów w języku kraju, który właśnie zwiedzamy. Obecnie posługuję się językami: czeskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim. Z racji napiętego grafiku język chiński poszedł na dalszy plan, ale z podstawami chętnie zapoznam każdego.
arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter