Japonia

  Tam, gdzie wschodzi Słońce

  5.8
  5.8
  Wycieczka objazdowa
  9 999 zł /os.
  Łącznie: 10 000 zł
  Łącznie: 10 000 zł

  Zobacz trasę wycieczki

  Tokio – Park Narodowy Fuji-Hakone-Izu – zamek Matsumoto – Takayama – Shirakawago – Kioto – Nara – Osaka – Hiroszima – wyspa Miyajima – Tokio

  Plan wycieczki

  1. dzień.

  Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Japonii.

  2. dzień.

  tokio

  Przylot do TOKIO. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg.

   

  3. dzień.

  tokio

  Śniadanie. Przejazd komunikacją miejską do centrum TOKIO. Wjazd na taras widokowy Tokyo Metropolitan Government Building, skąd podziwiać można panoramę całego miasta. Następnie zwiedzanie świątyni Meiji Jingu, poświęconej cesarzowi Meiji i cesarzowej Shoken. Tereny świątyni rozciągającej się na przestrzeni blisko 70 ha były ulubionym miejscem spacerów cesarskiej pary. Wizyta w modnej dzielnicy Harajuku i spacer jej najsłynniejszą uliczką – Takeshita-dori, znaną ze sklepów z elektroniką i anime. Przejazd metrem do dzielnicy Shibuya, gdzie znajdują się centra handlowe licznie odwiedzane przez młodych Japończyków. Nieopodal stacji metra znajduje się słynny pomnik psa Hachiko. Krótki spacer do największego skrzyżowania Tokio, które znane jest z licznych fotografii. Czas wolny. Powrót do hotelu, nocleg.

  4. dzień.

  p.n. fuji-hakone-izu

  Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Wyjazd w kierunku PARKU NARODOWEGO FUJI-HAKONE-IZU, najsłynniejszego parku w Japonii, położonego na powierzchni 121 695 ha. Przejazd do najwyższego punktu widokowego, tzw. „piątej stacji” (ok. 2300 m n.p.m), skąd roztacza się wspaniała panorama na górę Fuji (3776 m n.p.m.). Fuji jest świętą górą dla wyznawców shintoizmu, najwyższym szczytem Japonii, a także jej symbolem. Czas wolny. Przejazd nad malowniczo położone wśród gór jezioro Ashi. Rejs statkiem w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Następnie wjazd koleją gondolową ze stacji znajdującej się nad brzegiem jeziora na szczyt Komagatake. Kolej wjeżdża na wysokość 1783 m w 7 min, skąd w pogodny dzień zobaczyć można górę Fuji, Ocean Spokojny, a nawet Tokio! Zjazd kolejką na dół. Przejazd do hotelu w okolicy Yamanakako. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

   

  5. dzień.

  zamek matsumoto

  Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd autokarem do ZAMKU MATSUMOTO malowniczo położonego nad jeziorem. Nazywany „Kruczym zamkiem” ze względu na kolor ścian, jest jednym z nielicznych zamków na terenie Japonii, które zachowały swój pierwotny zamysł architektoniczny. Czas wolny. Wizyta w fabryce pasty miso, która jest podstawowym składnikiem japońskiej zupy miso, podawanej w Japonii niemal do każdego posiłku. Okazja do zakupów. Przejazd do hotelu w okolicy Takayama. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

   

  6. dzień.

  takayama – shirakawago

  Śniadanie. Nadanie bagażu głównego do Kioto (będzie dostępny w 7. dniu wieczorem). Zwiedzanie TAKAYAMA – niezwykle urokliwego miasteczka położonego w górach Hida. Dawny układ urbanistyczny i drewniana architektura starego miasta przyciągają rzesze turystów spragnionych odpoczynku od głośnych i supernowoczesnych metropolii. Wizyta na tradycyjnym bazarze Miyagawa, na którym można kupić wszystko – od lokalnych owoców i warzyw po tradycyjne amulety „sarubobo” i stylowe pałeczki. Następnie czas wolny na przepięknym starym mieście, gdzie kupić i spróbować można tradycyjnie przyrządzanego sake (ok. 100 JPY/porcja). Przejazd do wioski SHIRAKAWAGO, wpisanej na listę UNESCO. Jest to swoisty skansen położony w dolinie pośród pól ryżowych. Charakterystycznym elementem doliny i wioski są domy gassho-zukuri, które, jak mówią Japończycy, swoją architekturą przypominają dłonie złożone do modlitwy. Powrót do hotelu, nocleg.

   

  7. dzień.

  kioto

  Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na dworzec kolejowy. Przejazd szybkim pociągiem do Nagoya, a następnie super szybkim pociągiem Shinkansen do KIOTO, dawnej stolicy cesarskiej. Miasto przez samych Japończyków określane jest jako ostoja tradycji. Podczas przesiadki czas wolny. Po przyjeździe zwiedzanie położonej na wzgórzu świątyni Kiyomizu, wpisanej na listę UNESCO. Z tarasu głównego pawilonu rozpościera się wspaniały widok na miasto. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg.

   

  8. dzień.

  kioto

  Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie KIOTO. Na początek spacer przez Sagano Bamboo Path, zielony las bambusowy. Ścieżka prowadzi wśród wysokich bambusowych drzew, które często są uwieczniane w filmach oraz reklamach i stanowią jedną z głównych atrakcji miasta. Następnie przejazd do świątyni Kinkakuji, tzw. Złotego Pawilonu, zwiedzanie. Ostatnie 2 piętra głównego pawilonu świątynnego pokryte są w całości złotem. Jest to dawna posiadłość jednego z szogunów, zgodnie z którego wolą po jego śmierci miała w tym miejscu powstać świątynia zen. Przejazd do centrum handlowego BiVi Nijo i czas wolny. Zwiedzanie zamku Nijo-jo pochodzącego z początków XVII w. Był on oficjalną rezydencją szogunów Tokugawa. Kompleks kilku budynków niemal w całości zbudowanych z drewna, z papierowymi drzwiami oraz z ogrodami nie przypomina zamku lecz wspaniałą rezydencję. Przejazd do dzielnicy Gion – dawnej dzielnicy gejsz, gdzie można zobaczyć przedstawienie pokazujące tradycyjną ceremonię parzenia herbaty (chanoyu), układania kwiatów (ikebana) oraz tradycyjny teatr kukiełkowy (bunraku). Powrót do hotelu, nocleg.

   

  9. dzień.

  nara – osaka

  Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do NARA, o którym mówi się, że jest skarbnicą historyczną Japonii. W VIII w. miasto było stolicą Japonii i ostatnim przystankiem Jedwabnego Szlaku. Dzięki temu połączeniu ze światem Nara zostało ukształtowane pod wpływem chińskim i perskim. Wizyta przy świątyni Kasuga, której jedną z atrakcji są 3 tys. kamiennych lampionów, ustawionych wzdłuż alei i 2 razy do roku zapalanych podczas festiwali. Zwiedzanie świątyni Todaiji, jednej z najważniejszych w kraju. Znajduje się tu jeden z największych posągów Buddy na świecie, który ma 16 m wysokości, a wykonany jest z brązu i złota. Pawilon Wielkiego Buddy jest największą budowlą drewnianą na świecie, wpisaną na listę UNESCO. Następnie zwiedzanie parku Nara Deer, na którego terenie żyją setki danieli, spokojnie spacerujące w towarzystwie turystów. Przejazd do OSAKI, 3. pod względem wielkości miasta Japonii. Przejazd do nowoczesnej dzielnicy miasta z niezliczoną ilością sklepów: Dotombori. Czas wolny. Zwiedzanie zamku Ōsaka z XVI w., który odegrał ważną rolę w zjednoczeniu kraju. Jest on jednym z symboli miasta i wyspy Honsiu, na której się znajduje. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

   

  10. dzień.

  hiroszima – wyspa miyajima

  Śniadanie. Nadanie bagażu głównego do Hiroszimy (będzie dostępny w 10. dniu wieczorem). Transfer na dworzec. Przejazd szybkim pociągiem do HIROSZIMY. Zdeponowanie bagaży podręcznych w hotelu. Transfer, a następnie rejs promem na świętą WYSPĘ MIYAJIMA, na której znajduje się „pływający” chram Itsukushima ze słynną czerwoną torii. Czas wolny na wyspie, po której przechadzają się stada jelonków. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

   

  11. dzień.

  hiroszima

  Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie HIROSZIMY. Przejazd i spacer po Parku Pokoju. Przejście do Pomnika Pokoju (inaczej Kopuła Bomby Atomowej) wpisanego na listę UNESCO, znajdującego się w pobliżu epicentrum wybuchu bomby atomowej. Zwiedzanie Muzeum Pokoju. Przejazd w okolice dworca kolejowego. Czas wolny. Przejazd szybkim pociągiem do Tokio. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

   

  12. dzień.

  tokio

  Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie TOKIO: wizyta w świątyni Asakusa Kannon – znanej także pod nazwą Sensoji, z okresu Edo, która jest jednym z najważniejszych obiektów shintoistycznych. Okazja do zakupu pamiątek na sąsiednim pasażu. Czas wolny. Następnie wizyta przy Pałacu Cesarskim, wybudowanym na miejscu wcześniejszego zamku Edo. Spacer wokół pałacu otoczonego fosą z mostkami i umocnieniami. Wokół pałacu znajdują się budynki Parlamentu, sądu, policji oraz liczne banki. Czas wolny na zdjęcia przy Nijubashi, słynnym moście, który uwieczniony jest na setkach fotografii Tokio. Następnie przejazd do dzielnicy Ginza, jednej z najmodniejszych dzielnic Tokio. Znajduje się tu ponad 200 galerii handlowych i niezliczona ilość restauracji. Spacer po dzielnicy, czas wolny. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

   

  13. dzień.

  Przylot do Polski.

  O cenie

  Cena obejmuje

 • 10 noclegów w hotelach***: 3 w Tokio, 1 w Yamanakako, 2 w Takayama, 2 w Kyoto, 1 w Osaka, 1 w Hiroszimie
 • 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami
 • wyżywienie: 10 śniadań, 1 kolacja
 • przelot przejazd komfortowym autokarem lub minibusem (zależnie od liczby osób)
 • przejazdy pociągami zgodnie z programem
 • rejs po jeziorze Ashi
 • przejazd koleją gondolową
 • prom na Miyajima
 • serwis bagażowy
 • opieka pilota
 • ubezpieczenie KL i NW
 • Uwagi

  • Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu, lokalni przewodnicy, napiwki: ok. 20 000 JPY (140 USD).
  • W dniu 6. i 10. rano należy spakować torbę podręczną lub małą walizkę kabinową z niezbędnymi rzeczami. Przejazd pociągiem odbywa się bez dostępu do bagażu głównego. Bagaż główny zostanie nadany oddzielnym transportem. Dostęp będzie możliwy dopiero po zakwaterowaniu w hotelu w dniu następnym.
  • Nie wszystkie karty płatnicze wydane poza Japonią są akceptowane w punktach usługowych i bankomatach. Sugerujemy zabranie gotówki (USD lub EUR) i wymianę w kantorach po przylocie na lotnisku lub w bankach.
  • Dane paszportowe należy podać w momencie zakładania rezerwacji.
  • Program może ulec zmianie zależnie od warunków atmosferycznych.
  • Sprzedaż może zostać zamknięta na ok. 30 dni przed wylotem grupy.

  Wyżywienie

  Kod oferty: NRTFUJI

  Masz pytanie o ofertę?Skonsultuj się z naszym doradcą
  Zamów rozmowę
   
     Copyrights
      
     •  
     •  
     •  
     •  
     •  

     Japonia

     Tam, gdzie wschodzi Słońce

     5.8
     Wycieczka objazdowa
     9 999 zł /os.

     Zobacz trasę wycieczki

     Tokio – Park Narodowy Fuji-Hakone-Izu – zamek Matsumoto – Takayama – Shirakawago – Kioto – Nara – Osaka – Hiroszima – wyspa Miyajima – Tokio

     Plan wycieczki

     1. dzień.

     Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Japonii.

     2. dzień.

     tokio

     Przylot do TOKIO. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg.

      

     3. dzień.

     tokio

     Śniadanie. Przejazd komunikacją miejską do centrum TOKIO. Wjazd na taras widokowy Tokyo Metropolitan Government Building, skąd podziwiać można panoramę całego miasta. Następnie zwiedzanie świątyni Meiji Jingu, poświęconej cesarzowi Meiji i cesarzowej Shoken. Tereny świątyni rozciągającej się na przestrzeni blisko 70 ha były ulubionym miejscem spacerów cesarskiej pary. Wizyta w modnej dzielnicy Harajuku i spacer jej najsłynniejszą uliczką – Takeshita-dori, znaną ze sklepów z elektroniką i anime. Przejazd metrem do dzielnicy Shibuya, gdzie znajdują się centra handlowe licznie odwiedzane przez młodych Japończyków. Nieopodal stacji metra znajduje się słynny pomnik psa Hachiko. Krótki spacer do największego skrzyżowania Tokio, które znane jest z licznych fotografii. Czas wolny. Powrót do hotelu, nocleg.

     4. dzień.

     p.n. fuji-hakone-izu

     Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Wyjazd w kierunku PARKU NARODOWEGO FUJI-HAKONE-IZU, najsłynniejszego parku w Japonii, położonego na powierzchni 121 695 ha. Przejazd do najwyższego punktu widokowego, tzw. „piątej stacji” (ok. 2300 m n.p.m), skąd roztacza się wspaniała panorama na górę Fuji (3776 m n.p.m.). Fuji jest świętą górą dla wyznawców shintoizmu, najwyższym szczytem Japonii, a także jej symbolem. Czas wolny. Przejazd nad malowniczo położone wśród gór jezioro Ashi. Rejs statkiem w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Następnie wjazd koleją gondolową ze stacji znajdującej się nad brzegiem jeziora na szczyt Komagatake. Kolej wjeżdża na wysokość 1783 m w 7 min, skąd w pogodny dzień zobaczyć można górę Fuji, Ocean Spokojny, a nawet Tokio! Zjazd kolejką na dół. Przejazd do hotelu w okolicy Yamanakako. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

      

     5. dzień.

     zamek matsumoto

     Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd autokarem do ZAMKU MATSUMOTO malowniczo położonego nad jeziorem. Nazywany „Kruczym zamkiem” ze względu na kolor ścian, jest jednym z nielicznych zamków na terenie Japonii, które zachowały swój pierwotny zamysł architektoniczny. Czas wolny. Wizyta w fabryce pasty miso, która jest podstawowym składnikiem japońskiej zupy miso, podawanej w Japonii niemal do każdego posiłku. Okazja do zakupów. Przejazd do hotelu w okolicy Takayama. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

      

     6. dzień.

     takayama – shirakawago

     Śniadanie. Nadanie bagażu głównego do Kioto (będzie dostępny w 7. dniu wieczorem). Zwiedzanie TAKAYAMA – niezwykle urokliwego miasteczka położonego w górach Hida. Dawny układ urbanistyczny i drewniana architektura starego miasta przyciągają rzesze turystów spragnionych odpoczynku od głośnych i supernowoczesnych metropolii. Wizyta na tradycyjnym bazarze Miyagawa, na którym można kupić wszystko – od lokalnych owoców i warzyw po tradycyjne amulety „sarubobo” i stylowe pałeczki. Następnie czas wolny na przepięknym starym mieście, gdzie kupić i spróbować można tradycyjnie przyrządzanego sake (ok. 100 JPY/porcja). Przejazd do wioski SHIRAKAWAGO, wpisanej na listę UNESCO. Jest to swoisty skansen położony w dolinie pośród pól ryżowych. Charakterystycznym elementem doliny i wioski są domy gassho-zukuri, które, jak mówią Japończycy, swoją architekturą przypominają dłonie złożone do modlitwy. Powrót do hotelu, nocleg.

      

     7. dzień.

     kioto

     Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na dworzec kolejowy. Przejazd szybkim pociągiem do Nagoya, a następnie super szybkim pociągiem Shinkansen do KIOTO, dawnej stolicy cesarskiej. Miasto przez samych Japończyków określane jest jako ostoja tradycji. Podczas przesiadki czas wolny. Po przyjeździe zwiedzanie położonej na wzgórzu świątyni Kiyomizu, wpisanej na listę UNESCO. Z tarasu głównego pawilonu rozpościera się wspaniały widok na miasto. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg.

      

     8. dzień.

     kioto

     Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie KIOTO. Na początek spacer przez Sagano Bamboo Path, zielony las bambusowy. Ścieżka prowadzi wśród wysokich bambusowych drzew, które często są uwieczniane w filmach oraz reklamach i stanowią jedną z głównych atrakcji miasta. Następnie przejazd do świątyni Kinkakuji, tzw. Złotego Pawilonu, zwiedzanie. Ostatnie 2 piętra głównego pawilonu świątynnego pokryte są w całości złotem. Jest to dawna posiadłość jednego z szogunów, zgodnie z którego wolą po jego śmierci miała w tym miejscu powstać świątynia zen. Przejazd do centrum handlowego BiVi Nijo i czas wolny. Zwiedzanie zamku Nijo-jo pochodzącego z początków XVII w. Był on oficjalną rezydencją szogunów Tokugawa. Kompleks kilku budynków niemal w całości zbudowanych z drewna, z papierowymi drzwiami oraz z ogrodami nie przypomina zamku lecz wspaniałą rezydencję. Przejazd do dzielnicy Gion – dawnej dzielnicy gejsz, gdzie można zobaczyć przedstawienie pokazujące tradycyjną ceremonię parzenia herbaty (chanoyu), układania kwiatów (ikebana) oraz tradycyjny teatr kukiełkowy (bunraku). Powrót do hotelu, nocleg.

      

     9. dzień.

     nara – osaka

     Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do NARA, o którym mówi się, że jest skarbnicą historyczną Japonii. W VIII w. miasto było stolicą Japonii i ostatnim przystankiem Jedwabnego Szlaku. Dzięki temu połączeniu ze światem Nara zostało ukształtowane pod wpływem chińskim i perskim. Wizyta przy świątyni Kasuga, której jedną z atrakcji są 3 tys. kamiennych lampionów, ustawionych wzdłuż alei i 2 razy do roku zapalanych podczas festiwali. Zwiedzanie świątyni Todaiji, jednej z najważniejszych w kraju. Znajduje się tu jeden z największych posągów Buddy na świecie, który ma 16 m wysokości, a wykonany jest z brązu i złota. Pawilon Wielkiego Buddy jest największą budowlą drewnianą na świecie, wpisaną na listę UNESCO. Następnie zwiedzanie parku Nara Deer, na którego terenie żyją setki danieli, spokojnie spacerujące w towarzystwie turystów. Przejazd do OSAKI, 3. pod względem wielkości miasta Japonii. Przejazd do nowoczesnej dzielnicy miasta z niezliczoną ilością sklepów: Dotombori. Czas wolny. Zwiedzanie zamku Ōsaka z XVI w., który odegrał ważną rolę w zjednoczeniu kraju. Jest on jednym z symboli miasta i wyspy Honsiu, na której się znajduje. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

      

     10. dzień.

     hiroszima – wyspa miyajima

     Śniadanie. Nadanie bagażu głównego do Hiroszimy (będzie dostępny w 10. dniu wieczorem). Transfer na dworzec. Przejazd szybkim pociągiem do HIROSZIMY. Zdeponowanie bagaży podręcznych w hotelu. Transfer, a następnie rejs promem na świętą WYSPĘ MIYAJIMA, na której znajduje się „pływający” chram Itsukushima ze słynną czerwoną torii. Czas wolny na wyspie, po której przechadzają się stada jelonków. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

      

     11. dzień.

     hiroszima

     Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie HIROSZIMY. Przejazd i spacer po Parku Pokoju. Przejście do Pomnika Pokoju (inaczej Kopuła Bomby Atomowej) wpisanego na listę UNESCO, znajdującego się w pobliżu epicentrum wybuchu bomby atomowej. Zwiedzanie Muzeum Pokoju. Przejazd w okolice dworca kolejowego. Czas wolny. Przejazd szybkim pociągiem do Tokio. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

      

     12. dzień.

     tokio

     Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie TOKIO: wizyta w świątyni Asakusa Kannon – znanej także pod nazwą Sensoji, z okresu Edo, która jest jednym z najważniejszych obiektów shintoistycznych. Okazja do zakupu pamiątek na sąsiednim pasażu. Czas wolny. Następnie wizyta przy Pałacu Cesarskim, wybudowanym na miejscu wcześniejszego zamku Edo. Spacer wokół pałacu otoczonego fosą z mostkami i umocnieniami. Wokół pałacu znajdują się budynki Parlamentu, sądu, policji oraz liczne banki. Czas wolny na zdjęcia przy Nijubashi, słynnym moście, który uwieczniony jest na setkach fotografii Tokio. Następnie przejazd do dzielnicy Ginza, jednej z najmodniejszych dzielnic Tokio. Znajduje się tu ponad 200 galerii handlowych i niezliczona ilość restauracji. Spacer po dzielnicy, czas wolny. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

      

     13. dzień.

     Przylot do Polski.

     O cenie

     Cena obejmuje

    • 10 noclegów w hotelach***: 3 w Tokio, 1 w Yamanakako, 2 w Takayama, 2 w Kyoto, 1 w Osaka, 1 w Hiroszimie
    • 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami
    • wyżywienie: 10 śniadań, 1 kolacja
    • przelot przejazd komfortowym autokarem lub minibusem (zależnie od liczby osób)
    • przejazdy pociągami zgodnie z programem
    • rejs po jeziorze Ashi
    • przejazd koleją gondolową
    • prom na Miyajima
    • serwis bagażowy
    • opieka pilota
    • ubezpieczenie KL i NW
    • Uwagi

     • Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu, lokalni przewodnicy, napiwki: ok. 20 000 JPY (140 USD).
     • W dniu 6. i 10. rano należy spakować torbę podręczną lub małą walizkę kabinową z niezbędnymi rzeczami. Przejazd pociągiem odbywa się bez dostępu do bagażu głównego. Bagaż główny zostanie nadany oddzielnym transportem. Dostęp będzie możliwy dopiero po zakwaterowaniu w hotelu w dniu następnym.
     • Nie wszystkie karty płatnicze wydane poza Japonią są akceptowane w punktach usługowych i bankomatach. Sugerujemy zabranie gotówki (USD lub EUR) i wymianę w kantorach po przylocie na lotnisku lub w bankach.
     • Dane paszportowe należy podać w momencie zakładania rezerwacji.
     • Program może ulec zmianie zależnie od warunków atmosferycznych.
     • Sprzedaż może zostać zamknięta na ok. 30 dni przed wylotem grupy.

     Wyżywienie

     Kod oferty: NRTFUJI

     Masz pytanie o ofertę?Skonsultuj się z naszym doradcą
     Masz pytanie o ofertę? Skonsultuj się z naszym doradcą
     Zamów rozmowę
     9 999 zł /os.
     Łącznie: 10 000 zł
      
        Copyrights