Kostaryka

  Nikaragua – Kraina Wulkanów

  nowość
  nowość
  Wycieczka objazdowa
  9 999 zł /os.
  ZIMA 24/25
  Łącznie: 10 000 zł
  Łącznie: 10 000 zł

  Zobacz trasę wycieczki

  San José • Rezerwat Lasu Mglistego Monteverde • Wyspa Ometepe • wioska Charco Muerto • Rezerwat Przyrody Mombacho • Granada • San Juan de Oriente • Laguna Apoyo • P. N. Wulkanu Masaya • Rezerwat Przyrody Penas Blancas • Kanion Somoto • Leon • Liberia • San José

  Plan wycieczki

  1. dzień.

  Przelot z Warszawy do Kostaryki (San José). Zbiórka na lotnisku, zapoznanie się grupy i lidera wyjazdu. Transfer do centrum stolicy Kostaryki – San José, zakwaterowanie w hotelu. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) wyjście na kolację. Nocleg.

  2. dzień.

  san josѐ

  Śniadanie. Zwiedzanie SAN JOSЀ – stolicy i największego miasta Kostaryki. W planie spacer m.in. po historycznej dzielnicy Barrio Amon, obok imponującego Teatru Narodowego, głównego placu – Plaza de la Cultura, Chinatown, Muzeum Narodowego i Parku Centralnego. Powrót do hotelu, wykwaterowanie i przejazd w kierunku podzwrotnikowego Rezerwatu Lasu Mglistego Monteverde. Lasy mgliste nazywane też lasami chmurowymi stanowią zaledwie 1% wszystkich lasów świata. Ten osnuty mgłą dziewiczy las to bogactwo egzotycznych roślin oraz schronienie dla licznych dzikich stworzeń, w tym ponad 400 gatunków ptaków, wśród których można wymienić kwezala herbowego. Zakwaterowanie i nocleg w pensjonacie, w pobliżu rezerwatu.

   

  3. dzień.

  rezerwat lasu mglistego monteverde

  Śniadanie. Przejazd na teren REZERWATU LASU MGLISTEGO MONTEVERDE. Czas wolny lub fakultatywnie (w cenę wliczona jest jedna aktywność): wybór wycieczek, zarówno dla osób chcących obserwować przyrodę, jak i tych lubiących poczuć adrenalinę: 1) Canopy Tour – wizyta w parku, obserwacja otaczającej przyrody podczas przemieszczania się tyrolką pomiędzy platformami. 2) Park Selvatura – trasa prowadząca przez wiszące mosty, w koronach drzew ponad pierwotnym lasem mglistym. Fakultatywnie (za dodatkową dopłatą na miejscu): 3) Sky Tram – przejazd kolejką gondolową zwaną podniebnym tramwajem w koronach drzew. Późnym popołudniem przejażdżka konna o malowniczym zachodzie słońca. Trasa prowadzi przez lasy i otwarte tereny z panoramicznym widokiem na okoliczne wzgórza i doliny. Na koniec dnia wizyta na lokalnej farmie, gdzie produkowany jest likier z trzciny cukrowej (możliwość degustacji). Powrót do pensjonatu, nocleg.

   

  4. dzień.

  wyspa ometepe

  Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd prywatnym transportem (ok. 4 godz.) w kierunku przejścia granicznego między Kostaryką a Nikaraguą: Penas Blancas (po załatwieniu formalności – granicę przekroczymy pieszo). Przejazd kolejnym transportem w kierunku pierwszej destynacji w Nikaragui, czyli WYSPY OMETEPE. Przejazd (ok. 45 min) do portu San Jorge i dalsza przeprawa promem na wyspę. Rejs po jeziorze Nikaragua potrwa ok. 1 godz. i zakończy się w porcie Moyogalpa na Wyspie Ometepe. Przejazd do miejsca zakwaterowania (ok. 45 min), zakwaterowanie w domkach i nocleg.

   

  5. dzień.

  Śniadanie. Dzień spędzamy, ciesząc się sielską atmosferą wyspy – ta wyspa – sanktuarium, położona na największym jeziorze Ameryki Środkowej (j. Nikaragua), przez tysiące lat była niezamieszkana i uznawana przez Indian za świętą – odprawiano tu rytuały i grzebano zmarłych szamanów. Obecnie wulkaniczna wysepka skolonizowana przez Europejczyków, przyciąga wyjątkowym krajobrazem. Do wyboru dwie aktywności (wymagana grupa min. 4 osób lub dopłata na miejscu): kajakowa wyprawa po Rio Istian, wśród namorzynowych lasów, to okazja do zobaczenia kajmanów, wyjców i wielu rodzimych gatunków ptaków lub trekking do wodospadu San Ramon (długość przejścia ok. 1,5-2 godz.) połączony ze zwiedzaniem lokalnej plantacji kawy. Lunch w ciągu dnia (w formie lunch boxa lub pikniku). Powrót do miejsca zakwaterowania i czas wolny lub odpoczynek na okolicznych plażach. Nocleg.

   

  6. dzień.

  wioska charco muerto

  Śniadanie, wykwaterowanie i transfer na prom powrotny do portu San Jorge. Krótki przejazd do miejsca wodowania łodzi na jeziorze Nicaragua. Spływ drewnianą łódką do miejsca zamieszkiwanego przez CHARCO MUERTO. Piesze przejście na kemping w pobliżu wioski. Społeczność Charco Muerto zamieszkuje tereny na południe od miasta Granada, naprzeciw wulkanicznej wyspy Zapatera – nad brzegiem jeziora Nicaragua, u podnóża lasu mglistego otaczającego wulkan Mombacho. Tereny te charakteryzuje ogromna różnorodności biologiczna. Większość mieszkańców zajmuje się hodowlą zwierząt, rybołówstwem i uprawą roślin, takich jak banany i juki, a także pomaga w utrzymywaniu obszarów leśnych objętych ochroną. Widok z kempingu obejmuje wyspę Zapatera, wielkie jezioro Nikaragui i część las Isletas de Granada. Lunch w ciągu dnia. Wieczorem kolacja przy ognisku, nocleg w namiotach.

   

  7. dzień.

  Śniadanie. Spędzanie czasu ze społecznością Charco Muerto – wizyta w lokalnej wiosce, miejscowe kobiety przedstawią, jak przygotować „gallo pinto” (typowe danie kuchni Nikaragui oparte na ryżu i czerwonej fasoli). Następnie, rejs łódką po jeziorze Nikaragua, dookoła wulkanicznej wyspy Zapatera. Zdumiewające widoki na wulkan Mombacho, wulkany Concepcion i Maderas na wyspie Ometepe, wysepki Granady. Na prawie dziewięciogodzinną wycieczkę zabierane są sieci i wędki oraz zielone banany, juki i kilka innych lokalnych przysmaków potrzebnych do przyrządzenia dania. Jeśli uda się złowić ryby, zostaną upieczone na skalistym brzegu jeziora (lunch przygotowywany wspólnie w oparciu o złowione ryby). Wieczorny powrót na kemping, kolacja i nocleg w namiotach.

   

  8. dzień.

  rezerwat przyrody mombacho – granada

  Śniadanie. Przejazd do bram REZERWATU PRZYRODY MOMBACHO, przesiadka do transportu 4x4, który po ok. 30 min jazdy pod górę stokami wulkanu, wjedzie na wysokość ok. 1150 m n.p.m., skąd rozpocznie się piesza wycieczka. Trasa ta znana jest jako „Szlak Pumy”. Jest to najwyższy i najbardziej malowniczy szlak w tym rezerwacie. Ścieżkę porasta gęsta roślinność złożona głównie z roślin epifitowych (np. bromeliady, storczyki). Zadaniem tej roślinności jest wychwytywanie wiatru obciążonego wilgocią pochodzącą z jeziora Nikaragua i przekształcanie jej w deszcz, który oznacza, że niezależnie od tego, czy jest pora deszczowa, czy sucha, Mombacho zawsze utworzy własne opady. Lokalny przewodnik wskaże rośliny lecznicze i będzie wypatrywał leniwców, małp, żab i ptaków, a także punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie roztacza się panoramiczny widok na: Granadę, jezioro Nicaragua, lagunę Apoyo i wulkan Masaya. Szacowany czas przejścia to ok. 6-7 godz. Najwyższy punkt – szczyt drzemiącego wulkanu Mombacho (1345 m n.p.m.). Lunch na szczycie wulkanu. W drodze powrotnej postój przy krystalicznych wodach Aguas Agrias. To idealne miejsce do kąpieli i relaksu. Po zakończeniu trekkingu, przejazd od bram rezerwatu do GRANADY (ok. 30 min). GRANADA to jedno z najstarszych kolonialnych miast Ameryki Łacińskiej. Zakwaterowanie w hotelu i wyjście na wieczorny spacer po mieście. Nocleg.

   

  9. dzień.

  san juan de oriente – laguna apoyo – park narodowy wulkanu masaya

  Śniadanie. Przejazd do SAN JUAN DE ORIENTE, wioski, która słynie z tradycyjnego rzemiosła, zwłaszcza z produkcji ceramiki. W tradycyjny sposób, zachowując techniki przekazywane z pokolenia na pokolenie, mieszkańcy tworzą różnorodne i wysokiej jakości naczynia ceramiczne na warsztatach i prezentacjach. Jeśli się odważysz, możesz wziąć w nich czynny udział! Następnie kontynuacja podroży do punktu widokowego na LAGUNIE APOYO, gdzie można zjeść lunch w restauracji nad jeziorem (fakultatywnie za dodatkową opłatą na miejscu). Jezioro Apoyo powstało ponad 20 tys. lat temu, jest dość płytkie i ciepłe (z powodu aktywności wulkanicznej). Czas na kąpiel. Po południu transfer do PARKU NARODOWEGO WULKANU MASAYA. Kompleks wulkaniczny Santiago, bardziej znany pod nazwą „Masaya” od nazwy miejscowości i krateru, to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć krater wulkaniczny z płynną lawą. Przejście (ok. 20 min) do punktu widokowego, skąd roztacza się piękny krajobraz. Wyjątkowy widok na czynny krater Santiago, na którego dnie znajduje się jezioro lawy, jest właśnie o zachodzie słońca. Transfer do GRANADY (ok. 35 min), powrót do hotelu i nocleg.

   

  10. dzień.

  rezerwat przyrody penas blancas

  Śniadanie, wykwaterowanie i ok. 4-godz. przejazd w kierunku REZERWATU PRZYRODY PENAS BLANCAS. Obszar, założonego w latach 90 XX w. rezerwatu, obejmuje jeden z największych lasów w Ameryce Środkowej. Znajdziemy tu tropikalną dżunglę i las mglisty. Formacje skalne są pochodzenia wulkanicznego, a rezerwat swoją nazwę zawdzięcza białemu kolorowi mchu rosnącemu na klifach (blancas z j. hiszpańskiego oznacza „białe skały”). Zakwaterowanie w lodży położonej u wrót rezerwatu i lokalny lunch. Wyjście na spacer przez gęsty las mglisty do wodospadu. Szacunkowy czas przejścia do wodospadu to ok. 1 godz., odpoczynek, czas na pływanie, powrót do lodży, kolacja i nocleg.

  11. dzień.

  Śniadanie, czas wolny lub fakultatywnie wybór wycieczek w okolicy (w cenę wliczona jest 1 aktywność): 1) Plantacja kawy i czekolady – sadzone są różne odmiany kawy Arabica: Caturra, Maragogipe, Catimor i Maracaturra. Podczas wycieczki można poznać każdy etap procesu kawowego i przetwarzania kakao; 2) Z miejsca zakwaterowania wyruszają trzy szlaki o różnym stopniu trudności. Trasy przebiegają częściowo wzdłuż plantacji kawy, a częściowo w lesie uznanym za rezerwat dzikiej przyrody, gdzie znajdują się różnorodne gatunki ptaków, motyli i niektórych leniwców oraz storczyków i drzew leśnych, które mają ponad 150 lat. Na jednym ze szlaków znajduje się wodospad El Edén, gdzie można wziąć orzeźwiającą kąpiel; 3) Zwiedzanie Farmy Motyli, gdzie można poznać ich etapy rozwoju. Na farmie znajduje się laboratorium reprodukcyjne – po wykluciu się dorosłych motyli, 40% z nich wypuszcza się w motylarni (pow. 500 m²), a pozostałe 60% do lasu. W ogrodzie motyli można podziwiać różne gatunki na 100-metrowej trasie wewnętrznej. Lunch, wykwaterowanie i przejazd w kierunku kanionu Somoto (ok. 3.5 godz.). Zakwaterowanie w domkach niedaleko wejścia do kanionu, kolacja i nocleg.

  12. dzień.

  kanion somoto

  Śniadanie. KANION SOMOTO w 2006 r. został uznany za pomnik narodowy – obszar kanionu i przyległych terenów (pow. ok. 170 hektarów) jest chroniony. Wycieczka po jego terenie trwa ok. 6 godz. (długość trasy ok. 14 km) i obejmuje: pieszą wędrówkę – trasa między skałami (czas przejścia ok. 3-3.5 godz.), spływ kajakowy (ok. 1.5-2 godz.) i dla chętnych możliwość pływania w wodach kanionu oraz skoki, które odbywają się w wyznaczonych miejscach na Rio Coco (najdłuższa z rzek Ameryki Środkowej) i Rio Tapacali (wysokość, z której można skakać: od 1 do 20 m przy odpowiednich warunkach). Następnie wejście do jaskiń nietoperzy i możliwość podziwiania rosnących tu licznie bromeliad i orchidei. Lunch w ciągu dnia. Powrót do miejsca zakwaterowania, kolacja i nocleg.

   

  13. dzień.

  leon

  Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do LEON (ok. 3.5 godz.). Zakwaterowanie w hostelu. Czas wolny. Popołudniowy przejazd do podnóża wulkanu Cerro Negro – ok. godzinny transfer 4x4 do miejsca, w którym rozpocznie się trekking. Wulkan Cerro Negro jest drugim najmłodszym wulkanem w Ameryce i jednym z najbardziej aktywnych w Ameryce Środkowej. Jest to jedyny aktywny wulkan na świecie, gdzie można spróbować sandboardingu, czyli zjazdu na desce po jego zboczu. Piesze wejście z punktu startowego zajmuje ok. 1 godz. Na jego szczycie roztacza się przepiękny widok na okolicę i sam krater. Przewodnik lokalny przekaże wszystkie instrukcje dotyczące obsługi deski, następnie zjazd po zboczu o nachyleniu 45 stopni. Powrót do miejsca zakwaterowania w Leon i nocleg.

   

  14. dzień.

  Śniadanie. Czas wolny lub fakultatywnie (bez dodatkowej opłaty): 1) Miasto Leon – wejście na dach katedry, skąd roztacza się panoramiczny widok oraz wizyta w Muzeum Rewolucji. Następnie spacer po mieście ok. 2 godz. (za dodatkową opłatą na miejscu); 2) Przejazd na plażę Las Penitas. To część wybrzeża Nikaragui znana z dobrych warunków do surfowania. Transfer na plażę ok. 30 min; 3) Wulkan Hoyo – wędrówka o wschodzie słońca (wyjazd ok. 2.00 w nocy, powrót ok. 10.00 rano) lub o zachodzie słońca (od 13.00 do 20.00), dotarcie do krateru zajmuje ok. 2,5-3 godz., zejście ok. 1,5–2 godz. Powrót do miejsca zakwaterowania, nocleg.

  15. dzień.

  liberia

  Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do granicy z Kostaryką (ok. 4,5 godz.). Przekroczenie granicy, dalszy przejazd (ok. 1 godz.) do lodży w okolicach LIBERII. Zakwaterowanie, czas wolny i nocleg.

  16. dzień.

  Śniadanie, czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): 1) Rafting; 2) Tubbing; 3) Przejażdżka konna. Wykwaterowanie i transfer na lotnisko San José, na wieczorny lot. Wylot do Polski.

  17. dzień.

  Przylot do Polski.

  O cenie

  Cena obejmuje

 • 15 noclegów: 2 w pensjonacie w Monteverde, 3 w hotelach***: 1 w San José, 2 w Granadzie, 4 w domkach: 2 na wyspie Ometepe, 2 w Somoto, 2 w lodży: 1 w Penas Blancas, 1 w okolicy Liberii, 2 w hostelu w Leon (2-os. pokoje z łazienkami) oraz 2 noclegi w namiotach przy spełeczności Charco Muerto (namioty 2-os, 3-os. lub 4-os. do wyboru dostępne toalety ekologiczne)
 • wyżywienie zgodnie z programem: 15 śniadań, 7 lunchów, 5 kolacji
 • przeloty: Warszawa–San José–Warszawa
 • przejazdy lokalnymi minibusami, taxi lub jeepami
 • opieka doświadczonego polskiego lidera od lotniska w San José do transferu na lotnisko w San José bilety wstępów do parków narodowych i rezerwatów wedle programu
 • ubezpieczenie KL i NW Itaka Complex
 • Obowiązkowe opłaty na miejscu

 • Regulacje dotyczące wyjazdu z Kostaryki drogą lądową wymagają zapłacenia opłaty wyjazdowej w wysokości ok. 10 USD. Tę opłatę należy zapłacić online przed przybyciem na przejście graniczne i pokazać potwierdzenie zapłaty podczas kontroli migracyjnej. W dokonaniu tej czynności, pomocy udzieli lider wyjazdu. 
 • Zgodnie z przepisami Nikaragui, osoby opuszczające kraj muszą uiścić dwie opłaty graniczne. Łączny koszt tych opłat wynosi ok. 4 USD/os. Opłaty te są zbierane w formie gotówki przed przybyciem na przejście graniczne, co ma miejsce w dniu 15.
 • napiwki: ok. 5 USD/os./dzień (zbierane przez lidera wyprawy do podziału dla przewodników lokalnych).
 • Dodatkowe atrakcje podczas wycieczki

  Na wycieczce przewidziane są atrakcje, z których można skorzystać za dodatkową opłatą.

  • Opłaty fakultatywne: Sky Tram: ok. 49 USD/os., transfer na plaże Las Penitas: ok. 30 USD/os., Wulkan Hoyo: ok. 45 USD/os., rafting: ok. 50 USD/os., tubbing: ok. 45 USD/os., przejażdżka konna: ok. 40 USD/os.

  Uwagi

  • Paszport musi być ważny min. 6 msc od daty wjazdu do Nikaragui, zarówno w Kostaryce jak i Nikaragui, nie ma obowiązku wizowego (pobyt do 90 dni w celach turystycznych).
  • Program lub kolejność realizowania poszczególnych punktów może ulec zmianie ze względu na czynniki niezależne od organizatora.
  • Podstawą zapewnionego wyżywienia są śniadania – grupie towarzyszy doświadczony lider, który poleca miejsca w których można bezpiecznie zjeść lokalnie, wedle własnych preferencji i potrzeb.
  • Zakwaterowanie w dniu 6 i 7. wyjazdu: obóz rozbijamy blisko lokalnej społeczności, do dyspozycji rzemieślnicze toalety, prysznic „lokalny” – w oparciu o krystalicznie czystą wodę jeziora Nikaragua. Nocleg w namiotach (do wyboru 2, 3 lub 4-os., spanie na hamaku lub materacu).
  • Rekomendujemy zabranie ze sobą plecaka podróżnego (jako główny bagaż).
  • Wybór aktywności fakultatywnej dnia 3 (Monteverde), należy omówić z liderem i zgłosić chęć udziału w konkretnej aktywności pierwszego dnia wyjazdu (organizator musi zgłosić wcześniej ilość uczestników w celu zapewnienia dostępności).
  • Przejażdżka konna dnia 3 nie wymaga żadnych umiejętności jeździeckich – organizator zapewnia podstawowe przeszkolenie.
  • Można zabrać ze sobą drobne upominki dla dzieci, takie jak artykuły piśmiennicze lub książki w języku hiszpańskim, aby rozdać je w dniu 6 lub 7.
  • W przypadku małej liczby chętnych (poniżej 4 osób), fakultatywne wejście na wulkan Hoyo polega na dołączeniu do większej grupy organizowanej przez agencję lokalną.
  • Podczas aktywności w Kanionie Somoto każda osoba otrzymuje kamizelkę ratunkową, a dla grupy zapewniana jest sucha torba, aby zachować prywatne rzeczy w bezpiecznym i suchym stanie.

  Dostępne pokoje

  Pokój 2 os.

  Wyżywienie

  Wyżywienie zgodnie z programem

  Kod oferty: SJONOL1

  Masz pytanie o ofertę?Skonsultuj się z naszym doradcą
  Zamów rozmowę

  Podobne wycieczki w tym regionie

  Kostaryka - Dzika Kostaryka
  Kostaryka
  Dzika Kostaryka
  10 539 zł /os.
   +26 zł TFG i TFP
   

  Cena początkowa: 12 099 zł /os. -12%

  Najniższa cena przed obniżką: 10 539 zł /os.

   
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

  Kostaryka

  Nikaragua – Kraina Wulkanów

  nowość
  Wycieczka objazdowa
  9 999 zł /os.

  Zobacz trasę wycieczki

  San José • Rezerwat Lasu Mglistego Monteverde • Wyspa Ometepe • wioska Charco Muerto • Rezerwat Przyrody Mombacho • Granada • San Juan de Oriente • Laguna Apoyo • P. N. Wulkanu Masaya • Rezerwat Przyrody Penas Blancas • Kanion Somoto • Leon • Liberia • San José

  Plan wycieczki

  1. dzień.

  Przelot z Warszawy do Kostaryki (San José). Zbiórka na lotnisku, zapoznanie się grupy i lidera wyjazdu. Transfer do centrum stolicy Kostaryki – San José, zakwaterowanie w hotelu. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) wyjście na kolację. Nocleg.

  2. dzień.

  san josѐ

  Śniadanie. Zwiedzanie SAN JOSЀ – stolicy i największego miasta Kostaryki. W planie spacer m.in. po historycznej dzielnicy Barrio Amon, obok imponującego Teatru Narodowego, głównego placu – Plaza de la Cultura, Chinatown, Muzeum Narodowego i Parku Centralnego. Powrót do hotelu, wykwaterowanie i przejazd w kierunku podzwrotnikowego Rezerwatu Lasu Mglistego Monteverde. Lasy mgliste nazywane też lasami chmurowymi stanowią zaledwie 1% wszystkich lasów świata. Ten osnuty mgłą dziewiczy las to bogactwo egzotycznych roślin oraz schronienie dla licznych dzikich stworzeń, w tym ponad 400 gatunków ptaków, wśród których można wymienić kwezala herbowego. Zakwaterowanie i nocleg w pensjonacie, w pobliżu rezerwatu.

   

  3. dzień.

  rezerwat lasu mglistego monteverde

  Śniadanie. Przejazd na teren REZERWATU LASU MGLISTEGO MONTEVERDE. Czas wolny lub fakultatywnie (w cenę wliczona jest jedna aktywność): wybór wycieczek, zarówno dla osób chcących obserwować przyrodę, jak i tych lubiących poczuć adrenalinę: 1) Canopy Tour – wizyta w parku, obserwacja otaczającej przyrody podczas przemieszczania się tyrolką pomiędzy platformami. 2) Park Selvatura – trasa prowadząca przez wiszące mosty, w koronach drzew ponad pierwotnym lasem mglistym. Fakultatywnie (za dodatkową dopłatą na miejscu): 3) Sky Tram – przejazd kolejką gondolową zwaną podniebnym tramwajem w koronach drzew. Późnym popołudniem przejażdżka konna o malowniczym zachodzie słońca. Trasa prowadzi przez lasy i otwarte tereny z panoramicznym widokiem na okoliczne wzgórza i doliny. Na koniec dnia wizyta na lokalnej farmie, gdzie produkowany jest likier z trzciny cukrowej (możliwość degustacji). Powrót do pensjonatu, nocleg.

   

  4. dzień.

  wyspa ometepe

  Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd prywatnym transportem (ok. 4 godz.) w kierunku przejścia granicznego między Kostaryką a Nikaraguą: Penas Blancas (po załatwieniu formalności – granicę przekroczymy pieszo). Przejazd kolejnym transportem w kierunku pierwszej destynacji w Nikaragui, czyli WYSPY OMETEPE. Przejazd (ok. 45 min) do portu San Jorge i dalsza przeprawa promem na wyspę. Rejs po jeziorze Nikaragua potrwa ok. 1 godz. i zakończy się w porcie Moyogalpa na Wyspie Ometepe. Przejazd do miejsca zakwaterowania (ok. 45 min), zakwaterowanie w domkach i nocleg.

   

  5. dzień.

  Śniadanie. Dzień spędzamy, ciesząc się sielską atmosferą wyspy – ta wyspa – sanktuarium, położona na największym jeziorze Ameryki Środkowej (j. Nikaragua), przez tysiące lat była niezamieszkana i uznawana przez Indian za świętą – odprawiano tu rytuały i grzebano zmarłych szamanów. Obecnie wulkaniczna wysepka skolonizowana przez Europejczyków, przyciąga wyjątkowym krajobrazem. Do wyboru dwie aktywności (wymagana grupa min. 4 osób lub dopłata na miejscu): kajakowa wyprawa po Rio Istian, wśród namorzynowych lasów, to okazja do zobaczenia kajmanów, wyjców i wielu rodzimych gatunków ptaków lub trekking do wodospadu San Ramon (długość przejścia ok. 1,5-2 godz.) połączony ze zwiedzaniem lokalnej plantacji kawy. Lunch w ciągu dnia (w formie lunch boxa lub pikniku). Powrót do miejsca zakwaterowania i czas wolny lub odpoczynek na okolicznych plażach. Nocleg.

   

  6. dzień.

  wioska charco muerto

  Śniadanie, wykwaterowanie i transfer na prom powrotny do portu San Jorge. Krótki przejazd do miejsca wodowania łodzi na jeziorze Nicaragua. Spływ drewnianą łódką do miejsca zamieszkiwanego przez CHARCO MUERTO. Piesze przejście na kemping w pobliżu wioski. Społeczność Charco Muerto zamieszkuje tereny na południe od miasta Granada, naprzeciw wulkanicznej wyspy Zapatera – nad brzegiem jeziora Nicaragua, u podnóża lasu mglistego otaczającego wulkan Mombacho. Tereny te charakteryzuje ogromna różnorodności biologiczna. Większość mieszkańców zajmuje się hodowlą zwierząt, rybołówstwem i uprawą roślin, takich jak banany i juki, a także pomaga w utrzymywaniu obszarów leśnych objętych ochroną. Widok z kempingu obejmuje wyspę Zapatera, wielkie jezioro Nikaragui i część las Isletas de Granada. Lunch w ciągu dnia. Wieczorem kolacja przy ognisku, nocleg w namiotach.

   

  7. dzień.

  Śniadanie. Spędzanie czasu ze społecznością Charco Muerto – wizyta w lokalnej wiosce, miejscowe kobiety przedstawią, jak przygotować „gallo pinto” (typowe danie kuchni Nikaragui oparte na ryżu i czerwonej fasoli). Następnie, rejs łódką po jeziorze Nikaragua, dookoła wulkanicznej wyspy Zapatera. Zdumiewające widoki na wulkan Mombacho, wulkany Concepcion i Maderas na wyspie Ometepe, wysepki Granady. Na prawie dziewięciogodzinną wycieczkę zabierane są sieci i wędki oraz zielone banany, juki i kilka innych lokalnych przysmaków potrzebnych do przyrządzenia dania. Jeśli uda się złowić ryby, zostaną upieczone na skalistym brzegu jeziora (lunch przygotowywany wspólnie w oparciu o złowione ryby). Wieczorny powrót na kemping, kolacja i nocleg w namiotach.

   

  8. dzień.

  rezerwat przyrody mombacho – granada

  Śniadanie. Przejazd do bram REZERWATU PRZYRODY MOMBACHO, przesiadka do transportu 4x4, który po ok. 30 min jazdy pod górę stokami wulkanu, wjedzie na wysokość ok. 1150 m n.p.m., skąd rozpocznie się piesza wycieczka. Trasa ta znana jest jako „Szlak Pumy”. Jest to najwyższy i najbardziej malowniczy szlak w tym rezerwacie. Ścieżkę porasta gęsta roślinność złożona głównie z roślin epifitowych (np. bromeliady, storczyki). Zadaniem tej roślinności jest wychwytywanie wiatru obciążonego wilgocią pochodzącą z jeziora Nikaragua i przekształcanie jej w deszcz, który oznacza, że niezależnie od tego, czy jest pora deszczowa, czy sucha, Mombacho zawsze utworzy własne opady. Lokalny przewodnik wskaże rośliny lecznicze i będzie wypatrywał leniwców, małp, żab i ptaków, a także punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie roztacza się panoramiczny widok na: Granadę, jezioro Nicaragua, lagunę Apoyo i wulkan Masaya. Szacowany czas przejścia to ok. 6-7 godz. Najwyższy punkt – szczyt drzemiącego wulkanu Mombacho (1345 m n.p.m.). Lunch na szczycie wulkanu. W drodze powrotnej postój przy krystalicznych wodach Aguas Agrias. To idealne miejsce do kąpieli i relaksu. Po zakończeniu trekkingu, przejazd od bram rezerwatu do GRANADY (ok. 30 min). GRANADA to jedno z najstarszych kolonialnych miast Ameryki Łacińskiej. Zakwaterowanie w hotelu i wyjście na wieczorny spacer po mieście. Nocleg.

   

  9. dzień.

  san juan de oriente – laguna apoyo – park narodowy wulkanu masaya

  Śniadanie. Przejazd do SAN JUAN DE ORIENTE, wioski, która słynie z tradycyjnego rzemiosła, zwłaszcza z produkcji ceramiki. W tradycyjny sposób, zachowując techniki przekazywane z pokolenia na pokolenie, mieszkańcy tworzą różnorodne i wysokiej jakości naczynia ceramiczne na warsztatach i prezentacjach. Jeśli się odważysz, możesz wziąć w nich czynny udział! Następnie kontynuacja podroży do punktu widokowego na LAGUNIE APOYO, gdzie można zjeść lunch w restauracji nad jeziorem (fakultatywnie za dodatkową opłatą na miejscu). Jezioro Apoyo powstało ponad 20 tys. lat temu, jest dość płytkie i ciepłe (z powodu aktywności wulkanicznej). Czas na kąpiel. Po południu transfer do PARKU NARODOWEGO WULKANU MASAYA. Kompleks wulkaniczny Santiago, bardziej znany pod nazwą „Masaya” od nazwy miejscowości i krateru, to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć krater wulkaniczny z płynną lawą. Przejście (ok. 20 min) do punktu widokowego, skąd roztacza się piękny krajobraz. Wyjątkowy widok na czynny krater Santiago, na którego dnie znajduje się jezioro lawy, jest właśnie o zachodzie słońca. Transfer do GRANADY (ok. 35 min), powrót do hotelu i nocleg.

   

  10. dzień.

  rezerwat przyrody penas blancas

  Śniadanie, wykwaterowanie i ok. 4-godz. przejazd w kierunku REZERWATU PRZYRODY PENAS BLANCAS. Obszar, założonego w latach 90 XX w. rezerwatu, obejmuje jeden z największych lasów w Ameryce Środkowej. Znajdziemy tu tropikalną dżunglę i las mglisty. Formacje skalne są pochodzenia wulkanicznego, a rezerwat swoją nazwę zawdzięcza białemu kolorowi mchu rosnącemu na klifach (blancas z j. hiszpańskiego oznacza „białe skały”). Zakwaterowanie w lodży położonej u wrót rezerwatu i lokalny lunch. Wyjście na spacer przez gęsty las mglisty do wodospadu. Szacunkowy czas przejścia do wodospadu to ok. 1 godz., odpoczynek, czas na pływanie, powrót do lodży, kolacja i nocleg.

  11. dzień.

  Śniadanie, czas wolny lub fakultatywnie wybór wycieczek w okolicy (w cenę wliczona jest 1 aktywność): 1) Plantacja kawy i czekolady – sadzone są różne odmiany kawy Arabica: Caturra, Maragogipe, Catimor i Maracaturra. Podczas wycieczki można poznać każdy etap procesu kawowego i przetwarzania kakao; 2) Z miejsca zakwaterowania wyruszają trzy szlaki o różnym stopniu trudności. Trasy przebiegają częściowo wzdłuż plantacji kawy, a częściowo w lesie uznanym za rezerwat dzikiej przyrody, gdzie znajdują się różnorodne gatunki ptaków, motyli i niektórych leniwców oraz storczyków i drzew leśnych, które mają ponad 150 lat. Na jednym ze szlaków znajduje się wodospad El Edén, gdzie można wziąć orzeźwiającą kąpiel; 3) Zwiedzanie Farmy Motyli, gdzie można poznać ich etapy rozwoju. Na farmie znajduje się laboratorium reprodukcyjne – po wykluciu się dorosłych motyli, 40% z nich wypuszcza się w motylarni (pow. 500 m²), a pozostałe 60% do lasu. W ogrodzie motyli można podziwiać różne gatunki na 100-metrowej trasie wewnętrznej. Lunch, wykwaterowanie i przejazd w kierunku kanionu Somoto (ok. 3.5 godz.). Zakwaterowanie w domkach niedaleko wejścia do kanionu, kolacja i nocleg.

  12. dzień.

  kanion somoto

  Śniadanie. KANION SOMOTO w 2006 r. został uznany za pomnik narodowy – obszar kanionu i przyległych terenów (pow. ok. 170 hektarów) jest chroniony. Wycieczka po jego terenie trwa ok. 6 godz. (długość trasy ok. 14 km) i obejmuje: pieszą wędrówkę – trasa między skałami (czas przejścia ok. 3-3.5 godz.), spływ kajakowy (ok. 1.5-2 godz.) i dla chętnych możliwość pływania w wodach kanionu oraz skoki, które odbywają się w wyznaczonych miejscach na Rio Coco (najdłuższa z rzek Ameryki Środkowej) i Rio Tapacali (wysokość, z której można skakać: od 1 do 20 m przy odpowiednich warunkach). Następnie wejście do jaskiń nietoperzy i możliwość podziwiania rosnących tu licznie bromeliad i orchidei. Lunch w ciągu dnia. Powrót do miejsca zakwaterowania, kolacja i nocleg.

   

  13. dzień.

  leon

  Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do LEON (ok. 3.5 godz.). Zakwaterowanie w hostelu. Czas wolny. Popołudniowy przejazd do podnóża wulkanu Cerro Negro – ok. godzinny transfer 4x4 do miejsca, w którym rozpocznie się trekking. Wulkan Cerro Negro jest drugim najmłodszym wulkanem w Ameryce i jednym z najbardziej aktywnych w Ameryce Środkowej. Jest to jedyny aktywny wulkan na świecie, gdzie można spróbować sandboardingu, czyli zjazdu na desce po jego zboczu. Piesze wejście z punktu startowego zajmuje ok. 1 godz. Na jego szczycie roztacza się przepiękny widok na okolicę i sam krater. Przewodnik lokalny przekaże wszystkie instrukcje dotyczące obsługi deski, następnie zjazd po zboczu o nachyleniu 45 stopni. Powrót do miejsca zakwaterowania w Leon i nocleg.

   

  14. dzień.

  Śniadanie. Czas wolny lub fakultatywnie (bez dodatkowej opłaty): 1) Miasto Leon – wejście na dach katedry, skąd roztacza się panoramiczny widok oraz wizyta w Muzeum Rewolucji. Następnie spacer po mieście ok. 2 godz. (za dodatkową opłatą na miejscu); 2) Przejazd na plażę Las Penitas. To część wybrzeża Nikaragui znana z dobrych warunków do surfowania. Transfer na plażę ok. 30 min; 3) Wulkan Hoyo – wędrówka o wschodzie słońca (wyjazd ok. 2.00 w nocy, powrót ok. 10.00 rano) lub o zachodzie słońca (od 13.00 do 20.00), dotarcie do krateru zajmuje ok. 2,5-3 godz., zejście ok. 1,5–2 godz. Powrót do miejsca zakwaterowania, nocleg.

  15. dzień.

  liberia

  Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do granicy z Kostaryką (ok. 4,5 godz.). Przekroczenie granicy, dalszy przejazd (ok. 1 godz.) do lodży w okolicach LIBERII. Zakwaterowanie, czas wolny i nocleg.

  16. dzień.

  Śniadanie, czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): 1) Rafting; 2) Tubbing; 3) Przejażdżka konna. Wykwaterowanie i transfer na lotnisko San José, na wieczorny lot. Wylot do Polski.

  17. dzień.

  Przylot do Polski.

  O cenie

  Cena obejmuje

 • 15 noclegów: 2 w pensjonacie w Monteverde, 3 w hotelach***: 1 w San José, 2 w Granadzie, 4 w domkach: 2 na wyspie Ometepe, 2 w Somoto, 2 w lodży: 1 w Penas Blancas, 1 w okolicy Liberii, 2 w hostelu w Leon (2-os. pokoje z łazienkami) oraz 2 noclegi w namiotach przy spełeczności Charco Muerto (namioty 2-os, 3-os. lub 4-os. do wyboru dostępne toalety ekologiczne)
 • wyżywienie zgodnie z programem: 15 śniadań, 7 lunchów, 5 kolacji
 • przeloty: Warszawa–San José–Warszawa
 • przejazdy lokalnymi minibusami, taxi lub jeepami
 • opieka doświadczonego polskiego lidera od lotniska w San José do transferu na lotnisko w San José bilety wstępów do parków narodowych i rezerwatów wedle programu
 • ubezpieczenie KL i NW Itaka Complex
 • Obowiązkowe opłaty na miejscu

 • Regulacje dotyczące wyjazdu z Kostaryki drogą lądową wymagają zapłacenia opłaty wyjazdowej w wysokości ok. 10 USD. Tę opłatę należy zapłacić online przed przybyciem na przejście graniczne i pokazać potwierdzenie zapłaty podczas kontroli migracyjnej. W dokonaniu tej czynności, pomocy udzieli lider wyjazdu. 
 • Zgodnie z przepisami Nikaragui, osoby opuszczające kraj muszą uiścić dwie opłaty graniczne. Łączny koszt tych opłat wynosi ok. 4 USD/os. Opłaty te są zbierane w formie gotówki przed przybyciem na przejście graniczne, co ma miejsce w dniu 15.
 • napiwki: ok. 5 USD/os./dzień (zbierane przez lidera wyprawy do podziału dla przewodników lokalnych).
 • Dodatkowe atrakcje podczas wycieczki

  Na wycieczce przewidziane są atrakcje, z których można skorzystać za dodatkową opłatą.

  • Opłaty fakultatywne: Sky Tram: ok. 49 USD/os., transfer na plaże Las Penitas: ok. 30 USD/os., Wulkan Hoyo: ok. 45 USD/os., rafting: ok. 50 USD/os., tubbing: ok. 45 USD/os., przejażdżka konna: ok. 40 USD/os.

  Uwagi

  • Paszport musi być ważny min. 6 msc od daty wjazdu do Nikaragui, zarówno w Kostaryce jak i Nikaragui, nie ma obowiązku wizowego (pobyt do 90 dni w celach turystycznych).
  • Program lub kolejność realizowania poszczególnych punktów może ulec zmianie ze względu na czynniki niezależne od organizatora.
  • Podstawą zapewnionego wyżywienia są śniadania – grupie towarzyszy doświadczony lider, który poleca miejsca w których można bezpiecznie zjeść lokalnie, wedle własnych preferencji i potrzeb.
  • Zakwaterowanie w dniu 6 i 7. wyjazdu: obóz rozbijamy blisko lokalnej społeczności, do dyspozycji rzemieślnicze toalety, prysznic „lokalny” – w oparciu o krystalicznie czystą wodę jeziora Nikaragua. Nocleg w namiotach (do wyboru 2, 3 lub 4-os., spanie na hamaku lub materacu).
  • Rekomendujemy zabranie ze sobą plecaka podróżnego (jako główny bagaż).
  • Wybór aktywności fakultatywnej dnia 3 (Monteverde), należy omówić z liderem i zgłosić chęć udziału w konkretnej aktywności pierwszego dnia wyjazdu (organizator musi zgłosić wcześniej ilość uczestników w celu zapewnienia dostępności).
  • Przejażdżka konna dnia 3 nie wymaga żadnych umiejętności jeździeckich – organizator zapewnia podstawowe przeszkolenie.
  • Można zabrać ze sobą drobne upominki dla dzieci, takie jak artykuły piśmiennicze lub książki w języku hiszpańskim, aby rozdać je w dniu 6 lub 7.
  • W przypadku małej liczby chętnych (poniżej 4 osób), fakultatywne wejście na wulkan Hoyo polega na dołączeniu do większej grupy organizowanej przez agencję lokalną.
  • Podczas aktywności w Kanionie Somoto każda osoba otrzymuje kamizelkę ratunkową, a dla grupy zapewniana jest sucha torba, aby zachować prywatne rzeczy w bezpiecznym i suchym stanie.

  Dostępne pokoje

  Pokój 2 os.

  Wyżywienie

  Wyżywienie zgodnie z programem

  Kod oferty: SJONOL1

  Masz pytanie o ofertę?Skonsultuj się z naszym doradcą
  Masz pytanie o ofertę? Skonsultuj się z naszym doradcą
  Zamów rozmowę
  ZIMA 24/25
  9 999 zł /os.
  Łącznie: 10 000 zł

  Podobne wycieczki w tym regionie

  Kostaryka - Dzika Kostaryka
  Kostaryka
  Dzika Kostaryka
  10 539 zł /os.
   +26 zł TFG i TFP
   

  Cena początkowa: 12 099 zł /os. -12%

  Najniższa cena przed obniżką: 10 539 zł /os.