Uganda

  Perły Wschodniej Afryki: Uganda i Rwanda

  nowość
  nowość
  Wycieczka objazdowa
  9 999 zł /os.
  Ta oferta dostępna jest tylko na zapytanie. Po przejściu do rezerwacji wypełnij formularz kontaktowy.
  Termin potwierdzony
  LATO 24
  Łącznie: 10 000 zł
  Łącznie: 10 000 zł

  Zobacz trasę wycieczki

  Kampala • Jinja • Sanktuarium Nosorożców • Park Narodowy Murchison Falls • Fort Portal • Park Narodowy Kibale • Park Narodowy Queen Elizabeth • Nieprzenikniony Las Bwindi • Park Narodowy Mgahinga • Jezioro Bunyonyi • Kigali

  Plan wycieczki

  1. dzień.

  Wieczorny wylot z Warszawy.

  2. dzień.

  kampala – jinja

  Przylot do Entebbe. Załatwienie formalności na lotnisku. Spotkanie z liderem wyprawy. Przejazd przez największe miasto i stolicę kraju – KAMPALĘ. Miasto na wzgórzach, położone nad jeziorem Wiktorii, jest nazywane przez mieszkańców „miastem ogrodów”, to połączenie nowoczesności i kultury. W planie zwiedzania: Pałac Kabaki (Lubiri) i izba tortur Idi Amina – pałac Lubiri to historyczna siedziba króla Bugandy. Dziś kompleks stoi pusty ze względu na ponurą funkcję, którą pełnił w czasie reżymu Idi Amina w latach 70. XX w. Amin zbudował na terenie pałacu izbę tortur (obecnie udostępniana dla zwiedzających). Przejazd na lokalny targ z rękodziełem. Transfer w kierunku ugandyjskiej stolicy adrenaliny – miasta JINJA, drugiego co do wielkości w Ugandzie i położonego na północnym brzegu największego jeziora Afryki. Zakwaterowanie w pensjonacie w okolicach Jinja, nocleg. Trasa: ok. 130 km.

   

  3. dzień.

  jinja

  Śniadanie. Przejazd do miejscowości JINJA. Czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) udział w raftingu na Nilu Białym (możliwy w dwóch poziomach trudności) oraz popołudniowym rejsie do źródeł Nilu. Powrót do pensjonatu, nocleg.

   

  4. dzień.

  sanktuarium nosorożców – park narodowy murchison falls

  Śniadanie. Wykwaterowanie i przejazd w kierunku PARKU NARODOWEGO MURCHISON FALLS. Po drodze przystanek w SANKTUARIUM NOSOROŻCÓW (Ziwa Sanctuary). To miejsce, które założono by przywrócić nosorożce białe naturze – w latach 70. XX w. nosorożce żyjące w naturalnych warunkach zniknęły w wyniku kłusownictwa, rezerwat jest jedynym miejscem w Ugandzie, gdzie można spotkać je na wolności (w sanktuarium żyje ich około 15). Lokalny przewodnik prowadzi pieszo na bliskie spotkanie z nimi i może to zająć około 1,5 godz. Następnie transfer w kierunku PARKU NARODOWEGO MURCHISON FALLS. Lunch w ciągu dnia. Zakwaterowanie w lodży położonej przy zakolu Nilu Białego, kolacja i nocleg. Trasa: ok. 350 km.

   

  5. dzień.

  park narodowy murchison falls

  Śniadanie. Safari w PARKU NARODOWYM MURCHISON FALLS, rozciągającym się od brzegów Jeziora Alberta. Jest to największy park narodowy w Ugandzie, o powierzchni prawie 400 tys. m². Przez jego środek przepływa Nil tworząc imponujący wodospad Murchison, który jest główną atrakcją parku. Lasy są domem dla licznych naczelnych, w tym szympansów, a w pobliżu rzeki można zobaczyć bawoły, słonie i żyrafy Rothschildów. Inne powszechnie spotykane dzikie zwierzęta to: lwy, antylopy, kozły wodne, hipopotamy, krokodyle i guźce. Następnie przejazd po stronie północnego brzegu Nilu i przerwa na lunch. Dalej rejs łodzią w górę rzeki po spokojnym Nilu Wiktorii do podstaw wodospadu Murchison. Wieczorem powrót do miejsca zakwaterowania, kolacja i nocleg.

   

  6. dzień.

  fort portal

  Śniadanie, wykwaterowanie i transfer w kierunku FORT PORTAL – miasteczka będącego bazą wypadową do zwiedzania okolicy Parku Narodowego Kibale, która słynie z przepięknych wulkanicznych jezior kraterowych. Przejazd przez zielone tereny wiejskie, tradycyjne farmy i plantacje herbaty. W drodze lunch. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Zakwaterowanie w lodży, kolacja i czas na relaks. Nocleg. Trasa: ok. 350 km.

   

  7. dzień.

  park narodowy kibale

  Śniadanie. Czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) możliwość wzięcia udziału w trekkingu, w celu zobaczenia szympansów żyjących w PARKU NARODOWYM KIBALE. Następnie lunch i czas na relaks w miejscu zakwaterowania. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): możliwy spacer z przewodnikiem po bagnach Bigoti Swamp w celu wypatrzenia żyjących tam zwierząt (w tym m.in. kilku gatunków małp, mangust czy świń krzemowych). Powrót do miejsca zakwaterowania, kolacja i nocleg.

   

  8. dzień.

  park narodowy queen elizabeth

  Śniadanie, wykwaterowanie i transfer w kierunku PARK NARODOWEGO QUEEN ELIZABETH. Słynie on z bogatej różnorodności biologicznej, dzikiej przyrody i historii. Zakwaterowanie i lunch w lodży. Popołudniu przejazd do parku na wyjątkowy 2-godzinny rejs łodzią po kanale Kazinga do jeziora Edwarda. Ta podróż przebiega przez jedno z największych skupisk hipopotamów na świecie. Jest też świetną okazją do zobaczenia zwierząt (m.in. słoni) zmierzających do wodopoju. Powrót do miejsca zakwaterowania, kolacja i nocleg. Trasa: ok. 110 km.

  9. dzień.

  park narodowy queen elizabeth

  Śniadanie. Wykwaterowanie i przejazd na poranne safari, dla którego tłem, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, będzie masyw Rwenzori. Celem jest zobaczenie: lwów, lampartów, hipopotamów, gigantycznej świni leśnej, bawoła przylądkowego, słoni, kozła wodnego, kozła ugandyjskiego, topi i innych antylop. W południowej części parku, odległy sektor Ishasha jest domem dla słynnych wspinających się na drzewa lwów, które spędzają długie, leniwe dni drzemiąc na pięknych drzewach figowych. Trasa safari prowadzi do miejsca zakwaterowania – lodży. Zmiana miejsca zakwaterowania ze strony południowej na sektor Ishasha maksymalnie zwiększy szanse na odnalezienie słynnych, coraz rzadziej obserwowanych lwów odpoczywających na drzewach. Lunch w ciągu dnia. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w lodży.

   

  10. dzień.

  park narodowy queen elizabeth – nieprzenikniony las bwindi

  Śniadanie. Wykwaterowanie, poranne safari w PARKU NARODOWYM QEEN ELIZABETH. Przejazd w kierunku NIEPRZENIKNIONEGO LASU BWINDI. Położony w południowo-zachodniej Ugandzie, jest uważany za najstarszy las deszczowy Afryki, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest domem dla goryli górskich. Większa część obszaru lasu w latach 90. XX w. została objęta ochroną w ramach Parku Narodowego Bwindi. Przejazd do miejsca zakwaterowania położonego w okolicach lasu. Lunch w drodze. Zakwaterowanie, kolacja. Nocleg. Długość trasy: ok. 130 km.

  11. dzień.

  nieprznikniony las bwindi

  Śniadanie, czas wolny lub fakultatywnie możliwość uczestnictwa w trekkingu po Nieprzeniknionym Lesie Bwindi w celu zobaczenia goryli górskich. Trekking może potrwać od ok. 1 godz. do 5 godz. w zależności od tego, gdzie danego dnia będą znajdować się zwierzęta. Las deszczowy jest wilgotny, błotnisty i śliski. Zwierzęta żyją na wolności tzn. przemieszają się w sposób nieograniczony – nie ma tu szlaków, ani ścieżek. Przez cały czas grupie towarzyszy tropiciel oraz uzbrojeni strażnicy. Popołudniowy powrót do miejsca zakwaterowania i relaks. Możliwe aktywności fakultatywne (za dodatkową opłatą na miejscu): wizyta w wiosce lokalnej tzw. „community visit”, pływanie kajakami na jeziorze Mutanda, przejście przez Nieprzenikniony Las Bwindi do wodospadu. Lunch w ciągu dnia. Powrót do miejsca zakwaterowania, kolacja i nocleg.

   

  12. dzień.

  park narodowy mgahinga

  Śniadanie, czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą): możliwość wzięcia udziału w trekkingu, w celu zobaczenia złotych małp. Złote małpy to gatunek endemiczny żyjący w okolicach Wulkanów Virunga – to obszar na trójstyku Ugandy, Rwandy i DRC. Obszar chroniony po ugandyjskiej stronie to PARK NARODOWY MGAHINGA. Złote małpy, zawdzięczające swoją nazwę unikatowej kolorystyce, to gatunek zagrożony, a ich liczba na świecie waha się pomiędzy 3, a 4 tys. osobników. Żyją w lesie równikowym, w dużych grupach (po ok. 100 osobników). Tropiciel prowadzi grupę do wybranej rodziny małp, trekking może potrwać ok. 1-2 godz. w jedną stronę. Alternatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) przejście szlakiem Batwa, gdzie można poznać kulturę i historię ludu Batwa (Pigmejów). To grupa etniczna, która zamieszkiwała las Bwindi zanim w latach 90. XX wieku rząd ugandyjski stworzył park narodowy w celu ochrony goryli górskich i przymusowo przesiedlił ludność. Lunch w ciągu dnia. Powrót do miejsca zakwaterowania, czas na relaks. Kolacja i nocleg.

   

  13. dzień.

  jezioro bunyonyi

  Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd w okolice JEZIORA BUNYONYI, które uchodzi za drugi najgłębszy zbiornik wodny w Afryce. Jest domem dla wielu różnych ptaków wodnych. To spektakularne i malownicze jezioro jest usiane wspaniałymi mglistymi wysepkami i otoczone zielonymi, pofałdowanymi, tarasowymi zboczami. Lunch, zakwaterowanie w eco-domkach do których dopłynąć trzeba łodzią kanoe. Kolacja i nocleg. Trasa: ok. 45 km.

   

  14. dzień.

  kigali

  Śniadanie, przejazd w kierunku KIGALI. Stolica i największe miasto Rwandy rozciąga się na bujnych, pofałdowanych wzgórzach otoczonych wysokimi górami. Zwiedzanie – najważniejszym punktem będzie wzbudzające wiele emocji Muzeum Pamięci Ludobójstwa. Przejazd na targ z rękodziełem, ostatnia szansa na zakup pamiątek. Lunch w ciągu dnia, kolacja, zakwaterowanie w hotelu i czas na odpoczynek przed lotem. Nocleg. Trasa: ok. 115 km.

  15. dzień.

  Wylot do Polski, przylot do Warszawy.

  O cenie

  Cena obejmuje

 • 13 noclegów w tym: 2 w pensjonatach (Jinja, Kigali): pokoje dwuosobowe z łazienkami oraz 6 obiektów typu lodża/camp (są to obiekty klimatyczne), każdorazowo z węzłem sanitarnym – w tym: w dwóch obiektach nocleg w namiotach na łóżkach standardowych z współdzielonym węzłem sanitarnym i łazienka prywatna w pozostałej części obiektów
 • wyżywienie zgodnie z programu: 12 śniadań, 11 lunchów, 11 kolacji
 • transfer prywatny 4x4 z otwieranym dachem podczas całego wyjazdu
 • opieka polskojęzycznego lidera od chwili przylotu do Entebbe do chwili wylotu z Kigali
 • ubezpieczenie Itaka Complex
 • Cena nie obejmuje

 • Obowiązkowe opłaty na miejscu: napiwki: od 5 USD/os./dzień.
 • Dodatkowe atrakcje podczas wycieczki

  Na wycieczce przewidziane są atrakcje, z których można skorzystać za dodatkową opłatą.

  • Opłaty fakultatywne: permit na tropienie goryli górskich ok. 800 USD/os., permit na tropienie szympansów ok. 250 USD/os., permit na tropienie złotych małp ok. 110 USD/ os., rafting na Nilu Białym ok. 145 USD, rejs do źródeł Nilu ok. 45 USD/os.*, dodatkowe aktywność możliwe w regionie Kibale: Bigoti Swamp ok. 17 USD/ os., dodatkowe aktywność możliwe w regionie Bwindi: kajaki na jeziorze Mutanda ok. 30 USD/os.*, program kulturalny w wiosce tzw. „community visit" ok. 35 USD/os.*, przejście przez Nieprzenikniony Las do wodospadu ok. 100 USD/os. (cena zawiera pozwolenie na wejście do parku narodowego), przejście szlakiem Batwa ok. 85 USD/ os.*, *podana cena przy uczestnictwie min 4 osób.

  Uwagi

  • Wiza typu East African Community 100 USD/os., konieczność wyrobienia e-wizy przed przylotem do Ugandy, wymagane dokumenty: paszport ważny przez min. 6 miesięcy, 2 zdjęcia paszportowe, szczenienie na żółtą febrę, ważny bilet lotniczy.
  • W celu zabezpieczenia odpowiedniej ilości permitów na trekking w celu zobaczenia goryli górskich, uczestnik musi podjąć decyzje o uczestnictwie albo rezygnacji z uczestnictwa w momencie zapisu na wyjazd. W innym wypadku, nie gwarantujemy dostępności permitów na miejscu, ze względu na dobro populacji goryli, liczba permitów jest ściśle reglamentowana przez rząd ugandyjski.
  • Na piesze safari oraz trekkingi w celu zobaczenia goryli małp rekomendujemy odpowiedni ubiór: buty chroniące kostkę, wysokie skarpety oraz długie spodnie (ochrona przed insektami i kolczastą/drapiącą roślinnością), ewentualnie stuptuty, bluzkę z długim rękawem chroniącym ręce przed zadrapaniami i insektami, kapelusz (najlepiej chroniący kark).
  • Od uczestników trekkingu w celu zobaczenia goryli górskich wymaga się średniego poziomu kondycji fizycznej. Główną przeszkodą jest duża wilgotność powietrza oraz - być może - ukształtowanie terenu. Nie ma szlaków ani ścieżek, a tropiciel może poprowadzić grupę przez chaszcze czy rowy. Mimo to trekking uchodzi za „ogólnie dostępny" przede wszystkim ze względu na to, że nie ma narzuconego szybkiego tempa marszu.
  • Trekking w celu tropienia szympansów i złotych małp może okazać się bardziej wymagający fizycznie (niż trekking w celu tropienia goryli) z uwagi na ruchliwość zwierząt – uczestnik przemieszcza się z grupą zwierząt w tempie przez nie narzuconym.
  • Rafting na Nilu możliwy jest w dwóch różnych poziomach trudności, a decyzja podejmowana jest na miejscu.
  • Wymagany jest poziom kondycji fizycznej pozwalający na uczestnictwo w wymienionych aktywnościach, szczególnie, w trekkingach fakultatywnych.
  • Osobom korzystającym z fakultetów rekomenduje się rozszerzenie ubezpieczenia o pakiet „sporty ekstremalne".
  • Przebieg trasy i kolejność realizowania poszczególnych punktów programu mogą ulec zmianie.

  Dostępne pokoje

  Pokój 2 os.

  Wyżywienie

  Wyżywienie zgodnie z programem

  Kod oferty: EBBNOL2

  Masz pytanie o ofertę?Skonsultuj się z naszym doradcą
  Zamów rozmowę

  Podobne wycieczki w tym regionie

  Uganda - Rwące przygody nad Nilem
  Uganda
  Rwące przygody nad Nilem
  18 069 zł /os.
   +26 zł TFG i TFP
   

  Cena początkowa: 18 800 zł /os. -3%

  Najniższa cena przed obniżką: 17 729 zł /os.

   
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

  Uganda

  Perły Wschodniej Afryki: Uganda i Rwanda

  nowość
  Wycieczka objazdowa
  9 999 zł /os.
  Ta oferta dostępna jest tylko na zapytanie. Po przejściu do rezerwacji wypełnij formularz kontaktowy.

  Zobacz trasę wycieczki

  Kampala • Jinja • Sanktuarium Nosorożców • Park Narodowy Murchison Falls • Fort Portal • Park Narodowy Kibale • Park Narodowy Queen Elizabeth • Nieprzenikniony Las Bwindi • Park Narodowy Mgahinga • Jezioro Bunyonyi • Kigali

  Plan wycieczki

  1. dzień.

  Wieczorny wylot z Warszawy.

  2. dzień.

  kampala – jinja

  Przylot do Entebbe. Załatwienie formalności na lotnisku. Spotkanie z liderem wyprawy. Przejazd przez największe miasto i stolicę kraju – KAMPALĘ. Miasto na wzgórzach, położone nad jeziorem Wiktorii, jest nazywane przez mieszkańców „miastem ogrodów”, to połączenie nowoczesności i kultury. W planie zwiedzania: Pałac Kabaki (Lubiri) i izba tortur Idi Amina – pałac Lubiri to historyczna siedziba króla Bugandy. Dziś kompleks stoi pusty ze względu na ponurą funkcję, którą pełnił w czasie reżymu Idi Amina w latach 70. XX w. Amin zbudował na terenie pałacu izbę tortur (obecnie udostępniana dla zwiedzających). Przejazd na lokalny targ z rękodziełem. Transfer w kierunku ugandyjskiej stolicy adrenaliny – miasta JINJA, drugiego co do wielkości w Ugandzie i położonego na północnym brzegu największego jeziora Afryki. Zakwaterowanie w pensjonacie w okolicach Jinja, nocleg. Trasa: ok. 130 km.

   

  3. dzień.

  jinja

  Śniadanie. Przejazd do miejscowości JINJA. Czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) udział w raftingu na Nilu Białym (możliwy w dwóch poziomach trudności) oraz popołudniowym rejsie do źródeł Nilu. Powrót do pensjonatu, nocleg.

   

  4. dzień.

  sanktuarium nosorożców – park narodowy murchison falls

  Śniadanie. Wykwaterowanie i przejazd w kierunku PARKU NARODOWEGO MURCHISON FALLS. Po drodze przystanek w SANKTUARIUM NOSOROŻCÓW (Ziwa Sanctuary). To miejsce, które założono by przywrócić nosorożce białe naturze – w latach 70. XX w. nosorożce żyjące w naturalnych warunkach zniknęły w wyniku kłusownictwa, rezerwat jest jedynym miejscem w Ugandzie, gdzie można spotkać je na wolności (w sanktuarium żyje ich około 15). Lokalny przewodnik prowadzi pieszo na bliskie spotkanie z nimi i może to zająć około 1,5 godz. Następnie transfer w kierunku PARKU NARODOWEGO MURCHISON FALLS. Lunch w ciągu dnia. Zakwaterowanie w lodży położonej przy zakolu Nilu Białego, kolacja i nocleg. Trasa: ok. 350 km.

   

  5. dzień.

  park narodowy murchison falls

  Śniadanie. Safari w PARKU NARODOWYM MURCHISON FALLS, rozciągającym się od brzegów Jeziora Alberta. Jest to największy park narodowy w Ugandzie, o powierzchni prawie 400 tys. m². Przez jego środek przepływa Nil tworząc imponujący wodospad Murchison, który jest główną atrakcją parku. Lasy są domem dla licznych naczelnych, w tym szympansów, a w pobliżu rzeki można zobaczyć bawoły, słonie i żyrafy Rothschildów. Inne powszechnie spotykane dzikie zwierzęta to: lwy, antylopy, kozły wodne, hipopotamy, krokodyle i guźce. Następnie przejazd po stronie północnego brzegu Nilu i przerwa na lunch. Dalej rejs łodzią w górę rzeki po spokojnym Nilu Wiktorii do podstaw wodospadu Murchison. Wieczorem powrót do miejsca zakwaterowania, kolacja i nocleg.

   

  6. dzień.

  fort portal

  Śniadanie, wykwaterowanie i transfer w kierunku FORT PORTAL – miasteczka będącego bazą wypadową do zwiedzania okolicy Parku Narodowego Kibale, która słynie z przepięknych wulkanicznych jezior kraterowych. Przejazd przez zielone tereny wiejskie, tradycyjne farmy i plantacje herbaty. W drodze lunch. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Zakwaterowanie w lodży, kolacja i czas na relaks. Nocleg. Trasa: ok. 350 km.

   

  7. dzień.

  park narodowy kibale

  Śniadanie. Czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) możliwość wzięcia udziału w trekkingu, w celu zobaczenia szympansów żyjących w PARKU NARODOWYM KIBALE. Następnie lunch i czas na relaks w miejscu zakwaterowania. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): możliwy spacer z przewodnikiem po bagnach Bigoti Swamp w celu wypatrzenia żyjących tam zwierząt (w tym m.in. kilku gatunków małp, mangust czy świń krzemowych). Powrót do miejsca zakwaterowania, kolacja i nocleg.

   

  8. dzień.

  park narodowy queen elizabeth

  Śniadanie, wykwaterowanie i transfer w kierunku PARK NARODOWEGO QUEEN ELIZABETH. Słynie on z bogatej różnorodności biologicznej, dzikiej przyrody i historii. Zakwaterowanie i lunch w lodży. Popołudniu przejazd do parku na wyjątkowy 2-godzinny rejs łodzią po kanale Kazinga do jeziora Edwarda. Ta podróż przebiega przez jedno z największych skupisk hipopotamów na świecie. Jest też świetną okazją do zobaczenia zwierząt (m.in. słoni) zmierzających do wodopoju. Powrót do miejsca zakwaterowania, kolacja i nocleg. Trasa: ok. 110 km.

  9. dzień.

  park narodowy queen elizabeth

  Śniadanie. Wykwaterowanie i przejazd na poranne safari, dla którego tłem, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, będzie masyw Rwenzori. Celem jest zobaczenie: lwów, lampartów, hipopotamów, gigantycznej świni leśnej, bawoła przylądkowego, słoni, kozła wodnego, kozła ugandyjskiego, topi i innych antylop. W południowej części parku, odległy sektor Ishasha jest domem dla słynnych wspinających się na drzewa lwów, które spędzają długie, leniwe dni drzemiąc na pięknych drzewach figowych. Trasa safari prowadzi do miejsca zakwaterowania – lodży. Zmiana miejsca zakwaterowania ze strony południowej na sektor Ishasha maksymalnie zwiększy szanse na odnalezienie słynnych, coraz rzadziej obserwowanych lwów odpoczywających na drzewach. Lunch w ciągu dnia. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w lodży.

   

  10. dzień.

  park narodowy queen elizabeth – nieprzenikniony las bwindi

  Śniadanie. Wykwaterowanie, poranne safari w PARKU NARODOWYM QEEN ELIZABETH. Przejazd w kierunku NIEPRZENIKNIONEGO LASU BWINDI. Położony w południowo-zachodniej Ugandzie, jest uważany za najstarszy las deszczowy Afryki, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest domem dla goryli górskich. Większa część obszaru lasu w latach 90. XX w. została objęta ochroną w ramach Parku Narodowego Bwindi. Przejazd do miejsca zakwaterowania położonego w okolicach lasu. Lunch w drodze. Zakwaterowanie, kolacja. Nocleg. Długość trasy: ok. 130 km.

  11. dzień.

  nieprznikniony las bwindi

  Śniadanie, czas wolny lub fakultatywnie możliwość uczestnictwa w trekkingu po Nieprzeniknionym Lesie Bwindi w celu zobaczenia goryli górskich. Trekking może potrwać od ok. 1 godz. do 5 godz. w zależności od tego, gdzie danego dnia będą znajdować się zwierzęta. Las deszczowy jest wilgotny, błotnisty i śliski. Zwierzęta żyją na wolności tzn. przemieszają się w sposób nieograniczony – nie ma tu szlaków, ani ścieżek. Przez cały czas grupie towarzyszy tropiciel oraz uzbrojeni strażnicy. Popołudniowy powrót do miejsca zakwaterowania i relaks. Możliwe aktywności fakultatywne (za dodatkową opłatą na miejscu): wizyta w wiosce lokalnej tzw. „community visit”, pływanie kajakami na jeziorze Mutanda, przejście przez Nieprzenikniony Las Bwindi do wodospadu. Lunch w ciągu dnia. Powrót do miejsca zakwaterowania, kolacja i nocleg.

   

  12. dzień.

  park narodowy mgahinga

  Śniadanie, czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą): możliwość wzięcia udziału w trekkingu, w celu zobaczenia złotych małp. Złote małpy to gatunek endemiczny żyjący w okolicach Wulkanów Virunga – to obszar na trójstyku Ugandy, Rwandy i DRC. Obszar chroniony po ugandyjskiej stronie to PARK NARODOWY MGAHINGA. Złote małpy, zawdzięczające swoją nazwę unikatowej kolorystyce, to gatunek zagrożony, a ich liczba na świecie waha się pomiędzy 3, a 4 tys. osobników. Żyją w lesie równikowym, w dużych grupach (po ok. 100 osobników). Tropiciel prowadzi grupę do wybranej rodziny małp, trekking może potrwać ok. 1-2 godz. w jedną stronę. Alternatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) przejście szlakiem Batwa, gdzie można poznać kulturę i historię ludu Batwa (Pigmejów). To grupa etniczna, która zamieszkiwała las Bwindi zanim w latach 90. XX wieku rząd ugandyjski stworzył park narodowy w celu ochrony goryli górskich i przymusowo przesiedlił ludność. Lunch w ciągu dnia. Powrót do miejsca zakwaterowania, czas na relaks. Kolacja i nocleg.

   

  13. dzień.

  jezioro bunyonyi

  Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd w okolice JEZIORA BUNYONYI, które uchodzi za drugi najgłębszy zbiornik wodny w Afryce. Jest domem dla wielu różnych ptaków wodnych. To spektakularne i malownicze jezioro jest usiane wspaniałymi mglistymi wysepkami i otoczone zielonymi, pofałdowanymi, tarasowymi zboczami. Lunch, zakwaterowanie w eco-domkach do których dopłynąć trzeba łodzią kanoe. Kolacja i nocleg. Trasa: ok. 45 km.

   

  14. dzień.

  kigali

  Śniadanie, przejazd w kierunku KIGALI. Stolica i największe miasto Rwandy rozciąga się na bujnych, pofałdowanych wzgórzach otoczonych wysokimi górami. Zwiedzanie – najważniejszym punktem będzie wzbudzające wiele emocji Muzeum Pamięci Ludobójstwa. Przejazd na targ z rękodziełem, ostatnia szansa na zakup pamiątek. Lunch w ciągu dnia, kolacja, zakwaterowanie w hotelu i czas na odpoczynek przed lotem. Nocleg. Trasa: ok. 115 km.

  15. dzień.

  Wylot do Polski, przylot do Warszawy.

  O cenie

  Cena obejmuje

 • 13 noclegów w tym: 2 w pensjonatach (Jinja, Kigali): pokoje dwuosobowe z łazienkami oraz 6 obiektów typu lodża/camp (są to obiekty klimatyczne), każdorazowo z węzłem sanitarnym – w tym: w dwóch obiektach nocleg w namiotach na łóżkach standardowych z współdzielonym węzłem sanitarnym i łazienka prywatna w pozostałej części obiektów
 • wyżywienie zgodnie z programu: 12 śniadań, 11 lunchów, 11 kolacji
 • transfer prywatny 4x4 z otwieranym dachem podczas całego wyjazdu
 • opieka polskojęzycznego lidera od chwili przylotu do Entebbe do chwili wylotu z Kigali
 • ubezpieczenie Itaka Complex
 • Cena nie obejmuje

 • Obowiązkowe opłaty na miejscu: napiwki: od 5 USD/os./dzień.
 • Dodatkowe atrakcje podczas wycieczki

  Na wycieczce przewidziane są atrakcje, z których można skorzystać za dodatkową opłatą.

  • Opłaty fakultatywne: permit na tropienie goryli górskich ok. 800 USD/os., permit na tropienie szympansów ok. 250 USD/os., permit na tropienie złotych małp ok. 110 USD/ os., rafting na Nilu Białym ok. 145 USD, rejs do źródeł Nilu ok. 45 USD/os.*, dodatkowe aktywność możliwe w regionie Kibale: Bigoti Swamp ok. 17 USD/ os., dodatkowe aktywność możliwe w regionie Bwindi: kajaki na jeziorze Mutanda ok. 30 USD/os.*, program kulturalny w wiosce tzw. „community visit" ok. 35 USD/os.*, przejście przez Nieprzenikniony Las do wodospadu ok. 100 USD/os. (cena zawiera pozwolenie na wejście do parku narodowego), przejście szlakiem Batwa ok. 85 USD/ os.*, *podana cena przy uczestnictwie min 4 osób.

  Uwagi

  • Wiza typu East African Community 100 USD/os., konieczność wyrobienia e-wizy przed przylotem do Ugandy, wymagane dokumenty: paszport ważny przez min. 6 miesięcy, 2 zdjęcia paszportowe, szczenienie na żółtą febrę, ważny bilet lotniczy.
  • W celu zabezpieczenia odpowiedniej ilości permitów na trekking w celu zobaczenia goryli górskich, uczestnik musi podjąć decyzje o uczestnictwie albo rezygnacji z uczestnictwa w momencie zapisu na wyjazd. W innym wypadku, nie gwarantujemy dostępności permitów na miejscu, ze względu na dobro populacji goryli, liczba permitów jest ściśle reglamentowana przez rząd ugandyjski.
  • Na piesze safari oraz trekkingi w celu zobaczenia goryli małp rekomendujemy odpowiedni ubiór: buty chroniące kostkę, wysokie skarpety oraz długie spodnie (ochrona przed insektami i kolczastą/drapiącą roślinnością), ewentualnie stuptuty, bluzkę z długim rękawem chroniącym ręce przed zadrapaniami i insektami, kapelusz (najlepiej chroniący kark).
  • Od uczestników trekkingu w celu zobaczenia goryli górskich wymaga się średniego poziomu kondycji fizycznej. Główną przeszkodą jest duża wilgotność powietrza oraz - być może - ukształtowanie terenu. Nie ma szlaków ani ścieżek, a tropiciel może poprowadzić grupę przez chaszcze czy rowy. Mimo to trekking uchodzi za „ogólnie dostępny" przede wszystkim ze względu na to, że nie ma narzuconego szybkiego tempa marszu.
  • Trekking w celu tropienia szympansów i złotych małp może okazać się bardziej wymagający fizycznie (niż trekking w celu tropienia goryli) z uwagi na ruchliwość zwierząt – uczestnik przemieszcza się z grupą zwierząt w tempie przez nie narzuconym.
  • Rafting na Nilu możliwy jest w dwóch różnych poziomach trudności, a decyzja podejmowana jest na miejscu.
  • Wymagany jest poziom kondycji fizycznej pozwalający na uczestnictwo w wymienionych aktywnościach, szczególnie, w trekkingach fakultatywnych.
  • Osobom korzystającym z fakultetów rekomenduje się rozszerzenie ubezpieczenia o pakiet „sporty ekstremalne".
  • Przebieg trasy i kolejność realizowania poszczególnych punktów programu mogą ulec zmianie.

  Dostępne pokoje

  Pokój 2 os.

  Wyżywienie

  Wyżywienie zgodnie z programem

  Kod oferty: EBBNOL2

  Masz pytanie o ofertę?Skonsultuj się z naszym doradcą
  Masz pytanie o ofertę? Skonsultuj się z naszym doradcą
  Zamów rozmowę
  Termin potwierdzonyLATO 24
  9 999 zł /os.
  Łącznie: 10 000 zł

  Podobne wycieczki w tym regionie

  Uganda - Rwące przygody nad Nilem
  Uganda
  Rwące przygody nad Nilem
  18 069 zł /os.
   +26 zł TFG i TFP
   

  Cena początkowa: 18 800 zł /os. -3%

  Najniższa cena przed obniżką: 17 729 zł /os.