phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
DestinationsMontenegro

Vacation Montenegro

In brief

 • przepiękne krajobrazy gór schodzących bezpośrednio do morza
 • najdłuższa plaża na Bałkanach
 • wciąż dzika i unikalna przyroda
 • malowniczy Kanion Tary
 • gorica, zabytki i pelikany

See offer

Na bałkańskim szlaku Na bałkańskim szlaku Bosnia and Hercegovina / Albania / Montenegro / North Macedonia / Serbia

-17% 532 Gbp
437Gbp
 • pięć bałkańskich krajów
 • wielokulturowe Sarajewo
 • portowe Durrës
 • prastara Ochryda
 • stolica Macedonii Północnej – Skopje
 • Summer 2021

Czarnogóra – czarna perła Półwyspu Bałkańskiego
Kilometry piaszczystych plaż, urokliwe zatoczki, skaliste wysepki i majestatyczne góry, a wszystko na tle turkusowego morza. Ciekawa historia i niepowtarzalna bałkańska atmosfera powstała z mieszania różnych kultur, aromatyczna kuchnia bogata w dania z baraniny, desery z bakalii i lokalna rakija to smaki kraju słońca. Byron napisał kiedyś „Gdy rodziła się nasza planeta, zdarzyło się na wybrzeżu Montenegro najpiękniejsze spotkanie ziemi i morza” i to najlepszy opis tego wciąż jeszcze niezniszczonego masową turystyką miejsca. Wizytówką Czarnogóry jest otoczona wysokimi górami największa zatoka Adriatyku – słynna Boka Kotorska z ponad 100-kilometrową linią brzegową. Najczęściej fotografowane miejsce na wybrzeżu to Sveti Stefan – malutki półwysep z charakterystycznymi kamiennymi domami połączony z lądem wąską mierzeją – idealny plener na sesję zdjęciową.

Rosnąca moda na Czarnogórę sprawia, że dotyczące kiedyś Chorwacji powiedzenie „Przyjedź tu, zanim pojawią się tłumy”, teraz bardziej pasuje do Czarnej Perły Półwyspu Bałkańskiego. Do wizyty w Czarnogórze zachęca nie tylko wspaniała przyroda i możliwość jej podziwiania bez tłumów turystów, ale również przystępne ceny, znacznie korzystniejsze niż w pozostałych krajach rejonu Morza Śródziemnego.

Najdłuższa plaża na Bałkanach
Czarnogórskie wybrzeże kryje wiele malowniczych miejsc doskonałych na rodzinny wypoczynek, jak Ulcinj – miasto o orientalnym charakterze, z najdłuższą plażą na Bałkanach – 13-kilometrową Veliką Plažą, położoną niedaleko od centrum. Bar to rozwijający się nadmorski kurort oraz największy port morski w kraju. Świetny klimat i spokojna atmosfera sprawiają, że jest idealną propozycją na wakacje dla osób szukających ucieczki od zgiełku. Najpopularniejszym kurortem na wybrzeżu jest Budva, ze średniowieczną starówką i klimatycznymi knajpkami.

Słońce, góry, kaniony
Nieskażona i dzika przyroda, urzekające piękno kanionów, krystalicznych rzek i majestatycznych górskich krajobrazów. W Czarnogórze są 4 parki narodowe: Biogradska Gora z pierwotną puszczą i drzewami liczącymi ponad 500 lat, Durmitor – wpisany na listę UNESCO, ze słynnym masywem górskim i jeziorami polodowcowymi, Jezioro Szkoderskie – obejmujący całą czarnogórską stronę jeziora i Lovćen ze świętą górą Czarnogórców – Jezerski vrh.

Rafting z adrenaliną
Dla lubiących adrenalinę i piękno natury w jednym, spływ rzeką Tarą jest obowiązkowym punktem podczas wakacji w Czarnogórze. Wpisany na listę UNESCO Kanion Tary jest najgłębszym i najdłuższym kanionem w Europie. Rzeka Tara ma ponad 140 km długości, charakteryzuje się wartkim nurtem, pełnym uskoków i kaskad, co sprawia, że jest wymarzonym miejscem do spływów.

Jezioro Szkoderskie – gorica, zabytki i pelikany
Największe jezioro Bałkanów to naturalna granica pomiędzy Czarnogórą i Albanią. Można tu znaleźć nie tylko piękne krajobrazy i atrakcje przyrodnicze. To także rejon z wieloma wspaniałymi średniowiecznymi zabytkami. Na jeziorze jest ponad 50 małych wysp nazywanych gorica z zachowanymi ruinami kilkusetletnich budowli – twierdz i klasztorów. Jezioro jest również celem licznych wypraw wędkarskich – żyje tu ponad 40 gatunków ryb. Jezioro jest też jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie żyją pelikany.

Bałkany od kuchni
Aromatyczna, prosta i sycąca. Można ją podzielić na trzy regiony: na wybrzeżu królują ryby i owoce morza – doskonałe małże w białym winie, w okolicy Jeziora Szkoderskiego przeważają ryby podawane na wiele sposobów, w górach kuchnia jest cięższa, bogata w dania z baraniny, sery i suszone szynki, podawane z domową rakiją. Najpopularniejszym serem w Czarnogórze jest kajmak – tłusty, maślany ser, który można kupić w każdym sklepie.

Czy wiesz, że…

 • kształt Zatoki Kotorskiej przypomina usta, stąd prawdopodobnie pochodzi nazwa boka – po włosku bocca znaczy usta
 • Jezioro Szkoderskie to jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie żyją pelikany
 • w Czarnogórze czekając na gości, drzwi domu otwiera się na oścież
 • domową rakiję produkuje się z dowolnych owoców: śliwek, winogron, jabłek, gruszek czy pomarańczy
 • język czarnogórski jest językiem urzędowym dopiero od 2007 r.
 • obowiązującą walutą jest euro

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter