phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
Gdzie na wakacje?Brazylia

Wakacje Brazylia

W skrócie

  • królestwo samby i najsłynniejszego karnawału na świecie
  • kolonialne miasta i maleńkie wioski rybackie
  • słynne plaże: Co­pa­ca­ba­na i Ipa­ne­ma
  • tętniące życiem Rio de Janeiro i Sao Paulo
  • wspaniały wodospad Iguacu

Zobacz ofertę

Brazylia to kraj słońca, niezwykłej przyrody oraz szczęśliwych i radosnych ludzi. To też największy kraj Ameryki Południowej i piąty pod względem powierzchni kraj na świecie! Słynie nie tylko z samby, karnawału czy plaż Copacabana i Ipanema. To kraj setek kontrastów i tysiąca kolorów, które właśnie tutaj idealnie ze sobą współgrają. Brazylia zachwyca różnorodnością – pod każdym względem.

Natura w Brazylii: Amazonia, wodospady Iguacu i Pantanal

W Brazylii występują aż 4 strefy klimatyczne: równikowa, podrównikowa, zwrotnikowa i podzwrotnikowa. Nie dziwi więc ogromna różnorodność krajobrazów i natury. Wilgotny las liściasty w dorzeczu Amazonki jest celem podróży wielu miłośników dzikiej przyrody. W Dżungli Amazońskiej, która zajmuje obszar 7 mln km2, rośnie ok. 75 000 rodzajów drzew i 150 000 gatunków roślin. Las jest też domem dla ok. 20% ptaków żyjących na naszej planecie.

Oszałamiającym dziełem natury są też wodospady Iguacu. Szum rozciągających się na długości 2 km wodnych kaskad słychać z odległości 20 km! Najbardziej spektakularny z wodospadów, to wysokie na 82 metry Gardło Diabła.

Dziką i unikalną przyrodę zobaczysz też w Pantanal Matogrossense, czyli na największych na świecie mokradłach. Zamieszkuje je wiele gatunków, ssaków, ptaków, gadów i ryb, m.in. jaguary, mrówkojady, tapiry, kapibary, nandu, a także anakondy i piranie.

Rio de Janeiro – karnawał, plaże, pomnik i... piłka

Rio de Janeiro, nazywane przez swoich mieszkańców „wspaniałym miastem”, słynie na całym świecie przede wszystkim z karnawału. Co roku przyciąga on na ulice miasta miliony ludzi, którzy przez 4 dni świętują w barwnych strojach, w rytm gorącej samby. Innym popularnym miejscem w Rio jest góra Corcovado, na której szczycie stoi pomnik Chrystusa Króla Odkupiciela. Jego rozpostarte ramiona mają obejmować miasto i je chronić. Roztacza się stąd wspaniały widok na zatokę Lagoa Rodrigo de Freitas i jedną z najpopularniejszych na świecie plaż – Copacabanę. Z czego jeszcze słynie Rio de Janeiro? Oczywiście z piłki nożnej! W Rio odbył się mecz finałowy, rozgrywanych w Brazylii, Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 r. Ale piłkarska gorączka trwa tu cały czas! Zwłaszcza że tutejszy klub - Flamengo Rio de Janeiro wywalczył w 2019 r. (po raz 2. w historii) klubowe mistrzostwo Ameryki Południowej w tej dyscyplinie.

Pilot: Klienci objęci są opieką polskiego pilota, do zadań którego należy pomoc przy zakwaterowaniu i udzielanie informacji praktycznych oraz zapisy na wycieczki lokalne.

Wizy: Nie są wymagane. Jedynym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, który musi być ważny minimum 6 miesięcy, a maksymalny czas pobytu na miejscu to 90 dni. Polskie placówki: Ambasada RP - SES - Avenida das Naçoes, Qd. 809 Lote 33, 70.423-900 Brasilia- D.F. Caixa Postal 07/0263, tel. (0-055 61) 443-34-38, 242-92-73, fax. 242-85-43, e-mail: embpolon@terra. com.br, www.polonia.org.pl. Wydział Konsularny - adres - j.w. e-mail: polkons@zaz.com.br

Czas lokalny: czas polski minus 5 godz.

Język: portugalski; w centrach turystycznych można też porozumieć się po angielsku.

Waluta: obecnie jednostką monetarną Brazylii jest real (czyt.: rejał), w liczbie mnogiej reais (czyt.: rejajs); często spotyka się symbol R$. Real dzieli się na 100 centavos. Gotówkę lub czeki podróżne wystawione w dolarach amerykańskich można wymieniać w banku lub w casa de câmbio (punkcie wymiany walut). Operacja przeprowadzana w banku trwa nieco dłużej, na ogół jednak zapewnia lepszy kurs wymiany. 1 USD = ok. 1,68 R$.

Przykładowe ceny w Rio de Janeiro: świeże soki 2-3 R$, coca-cola 1-2 R$, woda butelkowa 1-1,5 R$, obiad w Churascaria 15-30 R$, kawa 1-2 R$, wino lokalne 5 R$, wino importowane 10 R$, orzech kokosowy 1-2 R$, caipirinha 3-7 R$, lunch (kurczak, mięso lub ryba) 15-30 R$, lunch (krewetki lub homar) 25-45 R$.

Gdzie jeść: brazylijskie jadłodajnie serwują chyba największe porcje w skali całej planety. Nawet przy skromnym budżecie nie ma możliwości, aby wyjść z lokalu gastronomicznego bez poczucia sytości. W niektórych lokalach podaje się nawet porcje dwuosobowe przeznaczone do wspólnego spożywania. Prato feito (zestaw) oraz jego rozszerzona wersja refeiçăo z carne (mięsem), frango (kurczakiem) lub peixe (rybą) w większości jadłodajni kosztują od 15 do 25 R$.

Napiwki: za większość usług zwyczajowo wręcza się napiwek w wysokości 10% ich wartości. W restauracji napiwek może zostać doliczony do rachunku.

Pogoda: brazylijska zima trwa od czerwca do sierpnia, ale chłodno bywa tylko na południe od Rio de Janeiro, gdzie średnia temperatura w zimie waha się od 13°C do 18°C. Najcieplej jest w okresie od grudnia do marca; wtedy większość Brazylijczyków udaje się na wakacje. Temperatura latem przekracza 30°C. Prawie całą Brazylię zraszają przez cały rok dość częste, choć krótkie tropikalne deszcze, lecz rzadko zdarza się, by turysta musiał z ich powodu zmieniać plany.


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter