phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
AktualnościSzkoła na Madagaskarze już gotowa!

Szkoła na Madagaskarze już gotowa!20-02-2020

W lutym 2020 r. ruszyły pierwsze zajęcia w szkole w Mahajanga na Madagaskarze, która powstała dzięki współpracy UNICEF Polska z ITAKĄ.

Już od ponad 10 lat wspieramy programy pomocowe UNICEF, działając na rzecz dzieci. W ostatnim czasie, dzięki tej współpracy w miejscowości Mahajanga na Madagaskarze powstała szkoła z wielofunkcyjną klasą.

Wysoki poziom ubóstwa na Madagaskarze sprawia, że dzieci zamiast się uczyć – pracują. Dotyczy to aż 28% dzieci w wieku od 5 do 17 lat. Ta sytuacja występuje częściej na obszarach wiejskich (24%) niż na obszarach miejskich (17%). Dla wielu rodzin opłaty szkolne są zbyt wysokie. Sytuację pogarszają częste klęski żywiołowe niszczące budynki szkolne, co dodatkowo utrudnia naukę. Nawet w normalnych warunkach 1 na 4 dzieci porzuca szkołę podstawową, a 1 na 5 dzieci porzuca gimnazjum.

Wybudowana wspólnie z UNICEF szkoła zapewni edukację dla ponad 2000 dzieci rocznie z regionu Boeny. Projekt obejmował również przeszkolenie nauczycieli z regionu Boeny, którzy będą prowadzić zajęcia w tej placówce. To właśnie wykształcenie jest szansą dla tych dzieci na lepszą przyszłość.

Wybudowana szkoła to nie tylko miejsce nauki i zabawy, ale także bezpieczne schronienie. Budynek został wykonany z trwałych, odpornych na działanie klęsk żywiołowych materiałów. Jego stabilne fundamenty i solidna konstrukcja zapewnią odpowiednią izolację podczas powodzi i ochronę w czasie cyklonów, które często nawiedzają położony w północno-zachodniej części Madagaskaru region Boeny.

Od czasu budowy nowej klasy odnotowaliśmy 85-procentowy wzrost liczby zapisanych uczniów, a liczba dzieci uczęszczających na zajęcia uzupełniające, aby mogły powrócić do przerwanej nauki, wzrosła prawie dwukrotnie - z 10 do 18 w roku szkolnym 2019/2020 - mówi z dumą dyrektor Jean Clovis Randriamalaza.

Po wybudowaniu nowej klasy rodzice ponownie nabrali zaufania do szkoły, a nauczyciele bardziej się zaangażowali. Dzieci mają wreszcie szansę na naukę w odpowiednich warunkach z odpowiednimi materiałami. To niesamowite, jak wielu rodziców przychodzi teraz na zebrania szkolne. Wcześniej przychodziło może trzydzieścioro, teraz mamy po 70 osób, a czasem więcej. Dodatkowo fakt, że budowa szkoły łączy się z sadzeniem nowych drzew, jest dużym plusem. Nauczyciele i uczniowie od razu ustalili harmonogram opieki nad roślinami, za które odpowiadają - dodaje dyrektor Randriamalaza.

Podobna szkoła powstała także w Ampitilova.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.unicef.pl/itakadlaunicef

 

 

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter