phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane CB5DFB7F-C92F-41CB-9FB1-916D616FF3EC E0FBD33F-841B-452B-BF16-225B7D943904
AktualnościNowa siedziba ITAKI!

Nowa siedziba ITAKI!07-12-2022

Opole, Damrota 2a to adres nowej, kolejnej już siedziby ITAKI ulokowanej w ścisłym centrum miasta, zaledwie 500 metrów od dworca i 200 metrów od dotychczasowego biura przy Reymonta 39. Niemal stuletnia, pięciokondygnacyjna kamienica o powierzchni 3000 metrów kwadratowych stanowiła niegdyś gmach przedwojennego banku.

Remont z poszanowaniem tradycji
Budynek na potrzeby ITAKI został gruntownie wyremontowany. „Zależało nam na zachowaniu jak największej liczby elementów, świadczących o historii i wartości architektonicznej budynku” – wspomina wiceprezes Itaki Piotr Henicz. „Chociaż nie zawsze było to łatwe. Wystarczy wspomnieć, że ogromne okna trzeba było wyjmować, renowować z pietyzmem ich stolarkę i wstawiać ponownie. Wewnątrz zachowaliśmy też schody z autentyczną ozdobną drewnianą balustradą (…) ITAKA całą swoją 33-letnią historią jest związana z Opolem, cieszymy się więc, że mogliśmy przywrócić miastu jeden z ciekawszych budynków, świadczących o jego bogatej historii. Pieczę nad przebiegiem procesu rewaloryzacji obiektu sprawował prezes Leszek Szagdaj, osobiście mocno zaangażowany w przywrócenie budynkowi dawnej świetności” – dodaje Henicz. Historyczny budynek podlega opiece konserwatora zabytków, z którym zatrudniona przez ITAKĘ pracownia architektoniczna ściśle współpracowała. Klasyczna architektura z zewnątrz, nowoczesne technologie i ergonomia wewnątrz, tworzą przyjazną Pracownikom przestrzeń o wysokich walorach funkcjonalnych i estetycznych, spełniającą światowe standardy.

Historia budynku
Obiekt powstał w 1924 roku na zamówienie Powiatowej Kasy Oszczędnościowo-Żyrowej (Kreis Giro- und Sparkasse) jako wczesne dzieło architekta Oskara Goltza, który w latach międzywojennych mieszkał i pracował w Opolu. Po wojnie biurowiec użytkowany był przez bank PKO BP. Utrzymana w stylu Art Deco fasada budynku zachwyca ogromnymi oknami na piętrze, podzielonymi gęstą siatką stolarki na wzór okien weneckich oraz medalionami nad oknami prostokątnymi.

Nowoczesne wnętrza
Obecnie na 3 piętrach mieszczą się biura typu open space, utrzymane w tonacji szarości i bieli z ożywiającą je czerwienią oraz ozdobnymi roślinami. W nowej siedzibie ITAKI znajduje się wiele pomieszczeń wspólnych, m.in. komfortowo wyposażone kuchnie oraz sale konferencyjne, z których największa pomieści nawet 60 osób, a także duże tarasy z aranżacją roślinną.

Skarbiec historii
Na poziomie -1 biurowca mieści się dawny bankowy Skarbiec, do którego prowadzą grube na pół metra stalowe drzwi zaopatrzone w potężne wysuwane mechanizmy blokujące. Tajemnicze pomieszczenie wkrótce będzie dodatkową atrakcją. Trwają prace nad stałą ekspozycją, prezentującą historię Firmy, a także samego budynku i jego rewaloryzacji. Zaniedbany przez lata zabytkowy budynek, odrestaurowany z troską o najmniejszy szczegół jest teraz ozdobą centrum naszego miasta.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter