phone mobile mobile pin heart heart user user Biuro Podróży ITAKA Flag of Belarus airplane
>Destinations>

Bosnia and Hercegovina

Vacation Bosnia and Hercegovina

In brief

  • niezwykła mieszanka kultur
  • Sarajewo – „Małe Jeruzalem”
  • skąpane w słońcu winnice
  • adriatyckie plaże
  • zielone doliny i góry
  • burzliwa i ciekawa historia
  • smaczna, lokalna kuchnia
  • życzliwi mieszkańcy

See offer

Wyprawa do powstałej po rozpadzie Jugosławii Bośni i Hercegowiny to fascynujące spotkanie z dziką przyrodą, burzliwą historią i bałkańską kulturą. W tym niewielkim państwie sąsiadującym z Chorwacją, Serbią i Czarnogórą podziwiać można górzysty krajobraz, malownicze doliny rzek i piękne plaże nad Adriatykiem.

Większość terytorium Bośni i Hercegowiny zajmują Góry Dynarskie, w których rzeki wyrzeźbiły głębokie doliny o pionowych ścianach. Dzika fauna i flora oraz zjawiska kresowe tych rejonów to gwarancja wspaniałego wypoczynku dla wszystkich stęsknionych kontaktu z naturą. Urocze miejscowości wkomponowane w górzysty krajobraz to z kolei świetna okazja, by poznać ciekawą i eklektyczna kulturę tego regionu, obyczaje i tradycyjną kuchnię. Bośnia i Hercegowina ma również dostęp do morza, maleńki skrawek lądu na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, gdzie istnieje tylko jeden kurort – Neum. Stolicą i najciekawszym miastem Bośni i Hercegowiny jest Sarajewo. Choć miasto to poniosło ogromne szkody w wojnie na Bałkanach to jest tu co oglądać. Starówka Sarajewa to plątanina uliczek, przy których stoją liczne zabytki. W drugim, co do wielkości mieście - Banja Luka, spotkać można aż 40 meczetów, wiele zieleni i rwącą rzekę – Vrbas. Medjugorje, gdzie znajduje się słynne sanktuarium Królowej Pokoju to cel wielu pielgrzymek z całego świata. Niepowtarzalność tego zakątka Europy słynie także z obecnej tu wielokulturowości, niezwykłej mieszanki islamu, prawosławia i katolicyzmu. Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny słyną z serdeczności. Wyjątkowo ważna jest dla nich rodzina.

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do zadań którego należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Wizy: nie są wymagane; paszport musi  być ważny minimum 3 miesiące. Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę z Bośnią posługując się dowodem osobistym, lecz zalecane jest posiadanie paszportu.

Czas przejazdu: szacowany czas przejazdu w ramach wycieczek autokarowych pomiędzy granicami państw: Polska-Bośnia i Hercegowina: ok. 13 godz.

Czas lokalny: czas polski.

Język: bośniacki, można porozumieć się także po angielsku i niemiecku.

Napięcie: 220 V.

Waluta: marka zamienna (BAM), 1 BAM = 100 fenigów zamiennych, 1 EUR = ok. 1,95 BAM

Ceny w hotelu i restauracji: obiad - ok. 7 BAM, sok – ok, 1,65 BAM/1 l., piwo – ok. 1,2 BAM/0,5 l., wino – ok. 7 BAM/0,75 l.

Komunikacja: lokalny autobus - ok. 3-6 BAM po najbliższej okolicy. W przypadku wypożyczenia samochodu wymagana jest Zielona Karta.

Plaże: publiczne, wstęp bezpłatny, serwis plażowy (2 leżaki + parasol - nie na wszystkich plażach taki sam serwis) – ok. 10 BAM/dzień; zalecane obuwie ochronne do wody.

Warto pamiętać: Bośnia i Hercegowina nie jest członkiem UE i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ  tu nie obowiązuje.

Obowiązkowa opłata klimatyczna: płatna przy zakwaterowaniu: ok. 2 BAM/os./dzień dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia.

 


Zawsze aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych po wybraniu miejsca docelowego podróży. 

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter