Przemierzanie Abu Dhabi jest jak odkrywanie kolejnych rozdziałów fascynującej opowieści – tradycyjne podejście do kultury przeplata się tu z nowoczesną ekstrawagancją. Miasto oferuje mnóstwo atrakcji. Wielki Meczet Szejka Zayeda zachwyca swoją architekturą. W Ferrari World fani motoryzacji mogą przejechać się najszybszym rollercoasterem na świecie. Miłośnicy sztuki znajdą tu nawet… Louvre Abu Dhabi. A to dopiero początek! Poznaj miejsca, które warto zobaczyć w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Spis treści:
- Atrakcje Abu Dhabi – wstęp
- Wielki Meczet Szejka Zayeda
- Wyspa Saadiyat
- Louvre Abu Dhabi
- Qasr Al Watan (Pałac Prezydencki)
- Zamek Qasr Al Hosn
- Warner Bros World Abu Dhabi
- Yas Waterworld
- Ferrari World
- Etihad Towers
- Heritage Village (Wioska Dziedzictwa)
- Abu Dhabi plaże
- Targ daktyli
- Co zobaczyć w Abu Dhabi – podsumowanie
Atrakcje Abu Dhabi – wstęp
Nazwa „Abu Dhabi” oznacza z arabskiego „ojca gazeli” i rzeczywiście przez lokalnych mieszkańców stolica uważana jest za swego rodzaju kolebkę całych Emiratów. W odróżnieniu od wielokulturowego Dubaju, mieszka w niej zdecydowanie więcej rdzennych Emiratczyków, a mniej imigrantów i ekspatów (wysokiej klasy specjalistów pracujących poza granicami swojej ojczyzny). Wieżowce w Abu Dhabi są niższe, targi (ze słynnym targiem daktyli na czele) nieco mniej gwarne, a życie spokojniejsze. Miasto obdarzone zostało przez naturę aż 200 naturalnymi wyspami – nie musi więc budować sztucznych.

Stolica Emiratów świadomie buduje wizerunek eleganckiej i stawiającej na kulturę metropolii. Do miasta mają przyciągać nie rekordy Guinessa, ale muzea, pałace, meczety… Nie oznacza to jednak, że brakuje w nim nowoczesnych atrakcji, jak chociażby zlokalizowany na wyspie Yas Park Ferrari World z najszybszym rollercoasterem na świecie! Stolica Emiratów łączy wszystko to, co w niej najlepsze, czyli tradycję i nowoczesność.

Wielki Meczet Szejka Zayeda
To bez wątpienia największa atrakcja Abu Dhabi. Olbrzymi meczet, uważany za jeden z największych na świecie, swoimi imponującymi wielkością kopułami i smukłymi minaretami przywodzi na myśl pałace z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Zobaczysz go już przy wjeździe do miasta od strony Dubaju. Otwarty w 2007 roku nosi imię najważniejszego władcy Emiratów i zarazem byłego prezydenta kraju, Szejka Zayeda. To właśnie za jego kadencji odkryto tu ropę naftową, a szejk dobrze wykorzystał ten fakt, przekształcając kraj w nowoczesną potęgę. Meczet zajmuje powierzchnię 2,5 hektara, ma 82 kopuły, w tym największą na świecie o wysokości 85 metrów. Na samym jego dziedzińcu zajmującym 1,7 hektara znajduje się 1048 kolumn, a modlić się może w nim, bagatela, 42 tysiące osób!



Białe marmury sprowadzono z Włoch i Grecji, pokrywające ściany wersety z Koranu wypisano trzema rodzajami kaligrafii arabskiej, a siedem pozłacanych żyrandoli, w tym jakżeby inaczej, największy na świecie, zdobią tysiące kryształków Swarovskiego.
Przechodząc przez meczet, warto zatrzymać się przy tzw. instaspotach, czyli specjalnie wyznaczonych miejscach, gdzie wychodzą najlepsze zdjęcia. Warto jednak pamiętać, że nie można tam robić selfie i zdjęć nieobyczajnych (pokazywanie języka, przytulanie się czy całowanie jest zabronione), a żeby wejść na jego teren, konieczne jest założenie skromnego stroju. W podziemiach meczetu – znajduje się pasaż handlowy z licznymi sklepami i kawiarniami. Na miłośników kawy czeka nawet Starbucks.
Wyspa Saadiyat
Wyspa szczęścia, bo to właśnie oznacza w języku arabskim jej nazwa, to szczególne miejsce na mapie Abu Dhabi. To tutaj powstają muzea stolicy – mówi się, że docelowo ma być ich aż 8! Według zamysłu szejka, wyspa ma być prawdziwym kulturalnym centrum całego kraju. Mają ściągać do niego nie tylko turyści wypoczywający w emiracie Abu Dhabi, ale także i ci z Dubaju, bo na wyspę będą mieli zaledwie godzinę drogi.

Oprócz słynnego Louvre Abu Dhabi (o którym nieco więcej przeczytasz w kolejnym punkcie) i jeszcze nieotwartego Muzeum Guggenheima – przebijającego wielkością swoje odpowiedniki w Bilbao i Nowym Jorku – ma tam także powstać Muzeum Narodowe Szejka Zayeda o funkcji edukacyjnej. Co jeszcze jest w planach? Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Morskie oraz Performing Arts Center projektu jednej z najbardziej znanych współczesnych architektek świata – Zahy Hadid.
W 2023 roku sfinalizowany został wyjątkowy projekt, jakim jest Abrahamic Family House (Dom Rodziny Abrahama). Składa się on z meczetu, kościoła i synagogi, gdzie każda świątynia jest osobnym budynkiem, ale wszystkie mają tę samą wysokość, by nie wyróżniać żadnej z religii. Miejsce to ma podkreślać wspólne korzenie judaizmu, chrześcijaństwa i islamu oraz zachęcać do międzykulturowego dialogu.
W pobliżu projektowane są również liczne teatry, sale koncertowe i opera. Docelowo na wyspie Saadiyat mają powstać budynki mieszkalne, hotele, szkoły, mariny, a nawet uniwersytet, tak by miejsce to żyło nie tylko kulturą.
Louvre Abu Dhabi
Potężna, bo o średnicy 180 metrów, kopuła Louvre Abu Dhabi na wyspie Saadiyat wyróżnia się w krajobrazie swoim niespotykanym, ażurowym wzornictwem, którego pomysłodawcą jest francuski architekt, Jean Nouvel. Do rozświetlonego naturalnym światłem wnętrza możesz dostać się szeroką promenadą lub też… wpłynąć łódką albo kajakiem. Wysublimowana kształtem przestrzeń budynku wypełniona jest dziełami sztuki z różnych okresów.


Jako że dla obu stron, emirackiej i francuskiej, projekt ten jest niezwykle ważny, to na uroczystym otwarciu w 2017 roku zjawił się sam prezydent Francji Emmanuel Macron!


Qasr Al Watan (Pałac Prezydencki)
Qasr Al Watan, którego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Pałac Narodu” (nazywany również Pałacem Prezydenckim), to monumentalny pałac szejka, w którym… nikt nie mieszka. Przestronne komnaty służą jedynie do celów reprezentacyjnych. W czasie ważnych spotkań szejk emiratu Abu Dhabi zaprasza tam swoich gości i oficjeli. Pałac zbudowano z drogocennego granitu i wapienia oraz ozdobiono licznymi złoceniami pokrywającymi kopuły i ściany sal.

Część z komnat jest niemal zupełnie pusta. Część, jak madżlisy (miejsca spotkań), biblioteka czy sale muzealne, zostały po królewsku wyposażone w bogato zdobione przedmioty prezentujące dziedzictwo islamu. Znajdują się tu także podarunki otrzymane przez szejka od gości, cenne egzemplarze Koranu, manuskrypty i przyrządy astronomiczne. Pałac służy jednak przede wszystkim do celów turystycznych, bo przyjeżdżający tu turyści są zafascynowani bogactwem Bliskiego Wschodu.

Będąc w Qasr Al Watan, warto zrobić sobie selfie w specjalnie do tego celu ustawionych w głównej sali wielkich kostkach-lustrach. Uwagę przykuwa również instalacja Power of Words, czyli złota klatka składająca się z wykaligrafowanych po arabsku słów mówiących o tym, że to nie ropa, ale ludzie są prawdziwym bogactwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ang. Wealth is not money and oil. Wealth lies in the people, and it is worthless if not dedicated to serve the people).

Zamek Qasr Al Hosn
Zamek, nazywany wcześniej “białym fortem” ze względu na kolor swoich ścian, jest najstarszym budynkiem w mieście. Jego 30-metrowa wieża pochodzi z 1761 roku, co – jak na realia Emiratów – sprawia, że jest ona naprawdę wiekowa. Mimo że pozostała część fortu zbudowana została znacznie później, bo dopiero około 1930 roku, to kształtem i stylem przypomina słynne zamki pustynne. Obiekt powstał w celu obrony niezwykle cennych na tamtych terenach źródeł wody pitnej – jedynych wówczas w całym Abu Dhabi. Co ciekawe, przez wiele lat zamek był rzeczywistą siedzibą władcy emiratu, a obecnie, przynajmniej częściowo, jest otwarty dla turystów. Jego znaczna część pozostaje też miejscem pracy badawczej archeologów i historyków zgłębiających dzieje stolicy Emiratów.
Warner Bros World Abu Dhabi
Znajdujący się na wyspie Yas, tuż obok Ferrari World i Yas Waterworld, Warner Bros World Abu Dhabi to trzeci co do wielkości kryty i w pełni klimatyzowany park rozrywki poświęcony produkcjom amerykańskiej wytwórni. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstał także unikalny, bo pierwszy na świecie, tematyczny hotel Warner Bros World Abu Dhabi. Jego wystrój przywodzi na myśl słynne filmy i kreskówki.

W samym parku czekają na Ciebie liczne kolejki i rollercoastery, podzielone na kilka sekcji tematycznych, m.in: Gotham City i Metropolis, czyli miasta Batmana i Supermena, Dynamite Gulch i Carton Junction, gdzie spotkasz postacie z kreskówek Loonely Tunes i Hanna-Barbera, oraz Bedrock, który jest związany z rodziną Flinstonów. Atrakcje obejmują również kosmiczną rodzinę Jetsonów, Toma i Jerry’ego, Strusia Pędziwiatra, Diabła Tasmanskiego czy Scooby Doo. Rozrywki ucieszą nie tylko dzieciaki, ale również i dorosłych. Bo kto z nas nie marzył w dzieciństwie o zrobieniu sobie zdjęcia z Batmanem czy Supermenem?

Sklepiki z pamiątkami, tematyczne kawiarnie i odpowiednio dobrana muzyka sprawiają, że na skorzystanie ze wszystkich atrakcji parku należałoby przeznaczyć więcej niż jeden dzień.

Yas Waterworld
Kolejna odsłona rozrywkowej twarzy Abu Dhabi. Rozlokowane na 15 hektarach ślizgawki i zjeżdżalnie oparte są na legendzie o zaginionej perle. Połów pereł, jeszcze przed odkryciem ropy naftowej, miał przynosić znaczne dochody i być najbardziej intratnym biznesem w całej Zatoce Perskiej. Całość kompleksu przywodzi na myśl tradycyjne arabskie krajobrazy, a góruje nad nimi drogocenna perła. W Yas Waterworld możesz spróbować m.in. nurkowania w poszukiwaniu pereł.

Ponad 40 atrakcji parku zostało podzielonych na kilka stref. W jednej znajdują się najszybsze kolejki dostarczające dużej dawki adrenaliny, a w innej królują “spokojniejsze”, stworzone z myślą o małych dzieciach, a także osobach niepełnosprawnych. Na terenie parku możesz też posurfować na największej sztucznej fali świata, zakręcić się na pontonie na największym na świecie wodnym tornado, zorganizować bitwę na balony wypełnione wodą lub obejrzeć podwodny film 5D. Poza tym zrobisz zakupy w sklepikach i knajpkach i obejrzysz liczne czasowe pokazy.

Ferrari World
Ferrari World to kolejny park rozrywki na wyspie Yas, pierwszy na świecie w całości poświęcony marce Ferrari. W jego otwarciu w 2010 roku uczestniczyli nawet sami kierowcy zespołu Ferrari w Formule 1: Felipe Massa i Fernardo Alonso, jak również członkowie rządu emirackiego.

Charakterystyczny czerwony dach parku z wielkim logo firmy zdecydowanie wyróżnia się wśród pustynnego otoczenia i jest widoczny z daleka. Jeszcze przed wejściem do obiektu ustawione jest superszybkie czerwone Ferrari, w którym za odpowiednią opłatą, można zrobić sobie zdjęcie. Dla chętnych jest także możliwość przejażdżki słynnym samochodem, oczywiście w towarzystwie instruktora.


Ultraszybkie kolejki, w tym najszybszy na świecie rollercoaster, czyli osiągający zawrotną prędkość 240 km na godzinę Formula Rossa, symulatory, filmy o historii tego samochodowego potentata oraz inne atrakcje przyciągają co roku tysiące zwiedzających. Podobnie jak sklepik sprzedający oryginalne pamiątki – najmłodszym fanom motoryzacji można tam nawet kupić… smoczek Ferrari!

Etihad Towers
Nowoczesny kompleks 5 wież, których budowa ukończona została w 2011 roku. Najwyższa z nich ma 305 metrów wysokości i liczy 80 pięter. Choć całość mocno ustępuje wieżowcom Dubaju, to pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Wieżowce pełnią funkcje usługowe i mieszkaniowe. Mieszczą się tam siedziby największych banków i firm, w tym lokalnej linii lotniczej Etihad, która konkuruje ze znaną na całym świecie linią Emirates.

CIEKAWOSTKA
Eithad Towers wystąpiły także w siódmej części filmu “Szybcy i wściekli”, gdzie główny bohater, grany przez hollywoodzkiego “herosa” Vin Diesela, w rozpędzonym do granic możliwości samochodzie przeskakuje między wieżami… na wysokości 45 piętra.
Heritage Village (Wioska Dziedzictwa)
Położona tuż nad brzegiem zatoki, Heritage Village, jest idealnym przykładem tego, jak diametralnie Emiraty zmieniły się przez ostatnie dekady, czyli od momentu, kiedy w latach 60. odkryto tu “czarne złoto” – ropę naftową. Wioska urządzona jest w formie arabskiego targowiska – souku – pełnego straganów z lokalnymi wyrobami. Otaczają go namioty oraz szałasy Beduinów – wykonane z wysuszonych liści palmy daktylowej stanowiły niegdyś nierozłączną część krajobrazu tego pustynnego kraju. Jeśli chcesz podziwiać nowoczesne oblicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zrobisz to po drugiej stronie zatoki. Rozciągają się tam doskonałe widoki na nowoczesną część Abu Dhabi. Stanowi to nie lada kontrast wobec tego, co prezentuje Wioska Dziedzictwa.

Abu Dhabi plaże
Jako że Abu Dhabi rozciąga się nie tylko na stałym lądzie, ale sięga również położonych w Zatoce Perskiej wysp, to w efekcie niemal otoczone jest plażami. Oferują one nie tylko możliwość wypoczynku i kąpieli słonecznych, ale wiele opcji uprawiania sportów wodnych, jak chociażby jet ski, kajaki i snurkowanie. Najlepszym czasem do korzystania w pełni z uroków plażowania w Abu Dhabi jest późna wiosna i wczesna jesień. Panuje wówczas idealna – czytaj: niezbyt upalna temperatura.

Jedną z najbardziej znanych jest Corniche Beach, gdzie często odbywają się rozgrywki w siatkówkę i wzdłuż której rozlokowane są najważniejsze hotele miasta. Rodziny z dziećmi może skusić Radisson Blue Beach Club, gdzie najmłodsi mogą skorzystać z licznych basenów i ślizgawek, a dorośli z masażu. Warto wybrać się także na spokojniejsze plaże Wyspy Saadiyat oraz Yas. Jeśli zabierzesz ze sobą maskę i rurkę, to możesz podziwiać m.in. podwodne cuda natury. Na Saadiyat Public Beach zobaczysz m.in. ogromne żółwie szylkretowe, a na ekskluzywnej Nauri Beach zrobisz najlepsze fotki na Instagrama.
Warto wiedzieć, że część plaż w Abu Dhabi jest prywatna i przeznaczona dla gości hotelowych. Jednak korzystać z nich może każdy pod warunkiem, że ureguluje odpowiednią opłatę (małe dzieci często są z niej zwolnione). Co ciekawe, na większości z plaż znajdują się specjalnie wydzielone sektory dla rodzin z dziećmi, kobiet oraz par. Wiele oferuje także specjalne shuttle busy, by dojechać do nich w wygodny sposób. Pływanie po zmroku jest jednak na plażach Abu Dhabi zabronione.
Targ daktyli
Ciekawym i wartym odwiedzenia miejscem na mapie Abu Dhabi jest targ, a tak naprawdę kompleks sklepów z lokalnymi produktami. To w nich szukaj najlepszych daktyli w całych Emiratach. Oprócz przeróżnych odmian tradycyjnych daktyli spotkasz tam również te w czekoladzie, nadziewane migdałami czy nawet w pistacjowej polewie! Entuzjaści, bijącej ostatnio rekordy popularności, dubajskiej czekolady również znajdą coś dla siebie.
Co zobaczyć w Abu Dhabi – podsumowanie
W odróżnieniu od Dubaju, miasta stworzonego dla samochodów, Abu Dhabi słynie z tego, że można tu pospacerować. Warto więc zanurzyć się w zakamarki meczetu Szejka Zajida, obejrzeć pałac Qasr Al Watan, zajrzeć do Wioski Dziedzictwa, a na końcu wybrać się na lokalny targ, by posmakować najlepszych daktyli i poczuć, jak bije prawdziwie serce Orientu.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://visitabudhabi.ae/en
