Niewiele osób przyjeżdżających na Maltę zdaje sobie sprawę, że ta mała wyspa, a w zasadzie siedem wysp,to tak atrakcyjny kawałek świata. Jest najbardziej poszukiwaną lokalizacją filmową w Europie. Malta określana jest mianem śródziemnomorskiego Hollywood. Na ten przydomek zasłużyła sobie “grą” w najlepszych produkcjach światowego kina, zastępując z powodzeniem Rzym, Grecję, Cypr, Hiszpanię, Izrael, a nawet Bejrut! O tym, że nie są to rodzime produkcje, świadczą takie nazwiska jak: Brad Pitt, Angelina Jolie, Tom Hanks, Russell Crowe, Orlando Blum, Sharone Stone czy Madonna.
Comino i Blue Lagoon
Błękitna Laguna na wyspie Comino to jedno z najpiękniejszych miejsc na Malcie. Krystalicznie czysta woda, białe piaszczyste dno i strome klify zagrały rolę m.in. w Troi z Bradem Pittem. Każdy, kto tu przyjedzie, natychmiast rozpozna tło sceny rozmowy Achillesa z jego matką Thetris przed wyprawą do Troi.

Kolejną atrakcją wyspy Comino jest wieża obserwacyjna Santa Marija Tower wybudowana przez Zakon Kawalerów Maltańskich. Stanowiła ona część całego systemu obronnego wysp. W kręconym tu filmie Hrabia Monte Christo dublowała francuski zamek d’If – więzienie, z którego ucieka bohater powieści Aleksandra Dumasa, Edmond Dantes.

Warto również wspomnieć o Madonnie, która pojawiła na Comino wraz ze swoim ówczesnym mężem i reżyserem Guyem Ritchiem, przy okazji kręcenia filmu Rejs w nieznane, gdzie Comino zagrało bezludną wyspę. Zresztą jest to prawie zgodne z prawdą, dlatego że zamieszkuje ją aktualnie tylko jedna rodzina!
Gozo – klify i cytadela
Drugą co do wielkości wyspą, należącą do Archipelagu Maltańskiego, jest Gozo ze wspaniałą cytadelą w samym sercu wyspy. Stanowi doskonały plener filmowy ze względu na wysokie, ciągnące się kilometrami klify i różnorodne formacje skalne rzeźbione wiatrem i wodą. Gozo w porównaniu do Malty, głównej wyspy archipelagu, jest bardziej zielone i czas płynie tu wolniej.

Na wyspie w cichej zatoce w miejscowości Mgarr ix-Xini została nakręcona produkcja Angeliny Jolie i Brada Pitta By the Sea. Miejsce to zyskało sławę i zostało uznane przez CNN za jedno z 10 najważniejszych miejsc must see na świecie. Na czas kręcenia filmu mieszkańcom zapłacono, aby opuścili swoje domy na kilka tygodni. Sama para wielokrotnie wracała, aby spędzić wakacje na wyspie.
Producenci Gry o Tron doskonale zdawali sobie sprawę, że od pierwszego sezonu zależy dalsze powodzenie serialu i wybrali właśnie Maltę. Gozo i Azzure Window było plenerem ślubu Daenerys Targaryen i Khala Drogo już w pierwszym odcinku. Lazurowe Okno pojawiło się w ostatnich scenach Zmierzchu Tytanów, gdzie rozegrała się słynna bitwa z Krakenem.I mimo że skalne „okno” pochłonęło morze w 2017 roku, to nadal widoki i zachód słońca są tam wyjątkowe.
Położona na wzgórzu cytadela, obejmująca kompleks budynków, gdzie można spacerować wąskimi uliczkami, oferuje wyjątkową panoramę na wyspę Gozo i jest chętnie wybierana przez filmowców. W produkcji BBC, Byron, twierdza zagrała fort grecki z 1811 roku.
Mdina – miasto ciszy
Podczas spaceru uliczkami Mdiny, praktycznie każda droga zaprowadzi Cię do placu, skąd można podziwiać panoramę Malty, w tym dostrzec jej obecną stolicę – Vallettę. To średniowieczne miasto z pałacami najstarszych rodów maltańskich, klasztorami i kościołami było idealną scenerią dla producentów Hrabiego Monte Christo, gdzie plac główny i okolice katedry posłużyły do odegrania sceny karnawału w Rzymie. Natomiast imponująca brama główna Mdina Gate i plac Mesquita były kolejnymi plenerami w Grze o Tron. Kręcono tu również Wyspę Piratów oraz Bharat z gwiazdą Bollywood Salmanem Khanem, który chętnie pozował na tle potężnych murów Mdiny.


Valletta – kameralna stolica
Valletta, otoczona dwoma głębokim zatokami, to historyczny spacer ze wspaniałą barokową architekturą z misternie rzeźbionymi, kolorowymi balkonami, pałacami i zajazdami zakonnymi będącymi dziś siedzibą władz państwowych, a także Konkatedrą, gdzie podziwiać można obrazy Caravaggia. A wszystko to tonie w złotym kolorze piaskowca, bo Valletta jak i cała Malta ma iście królewski kolor!

Dzięki swej bogatej architekturze i położeniu bez problemu odgrywa w filmach nawet egzotyczne miejsca. Zaczynając od Marsylii w Hrabia Monte Christo, rynku w Bejrucie (!) w filmie Podwójna gra (fort St. Elmo), tureckie więzienie w Midnight Express (budynki tego samego fortu w Valletcie). Kto oglądał, ten pamięta plakat reklamowy Assassin’s Creed, w którym stolica zastąpiła XV-wieczną Hiszpanię. Wokół Valletty rozegrały się sceny Jerozolimy do World War Z z Bradem Pittem. Film Monachium Stevena Spielberga kręcony był również na Malcie, a Valletta i jej okolice odegrały Rzym (Plac Republiki przed Biblioteką Narodową), natomiast pobliska Sliema – plac w Tel Avivie!A wszystko to na jedynie 55 ha powierzchni, bo Valletta to najmniejsza stolica Europy!
Dookoła Grand Harbour
Grand Harbour to główny port pasażerski Malty. Znajdują się tu ufortyfikowane i głębokie zatoki rozdzielone palczastymi półwyspami, na których rozlokowane są kolejne miejscowości. Stare porty z mnóstwem współczesnych i drogich jachtów wcinają się głęboko w wyspę, stanowiąc plener idealny. Do jednych z nich należy obszar tzw. Trzech Miast, czyli Vittoriosa, Senglea, Cospicua jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Malcie.

Średniowieczna Vittoriosa grała zarówno współczesne miasta, jak i miejsca historyczne. Jej nabrzeże prezentowało dziewicze porty w Wyspie Piratów (scena wybuchowego pościgu), Rejsie w nieznane, Hrabim Monte Christo, a w dramacie telewizyjnym BBC Daniel Deronda, Xatt ir-Risq wystąpiło jako Genua w 1870 roku. Vittoriosa była także przystankiem ekipy filmowej Kodu Leonarda da Vinci, gdzie kręcono sceny historyczne, w których fort odegrał rolę starożytnej Ziemi Świętej i Hiszpanii. Ufortyfikowana nieopodal zatoka Cospicua zagrała z kolei port w Bejrucie w Monachium. Położony nieco dalej XVI wieczny Fort Ricasoli w połączeniu z widokiem na Grand Harbour to kolejny magnes, który przyciąga filmowców. To tu znajdowało się epicentrum najbardziej kasowych filmów jak Troja, Gra o Tron, Agora i… Gladiator. Tak. To właśnie na Malcie wybudowano Koloseum na potrzeby najbardziej „rzymskiego” filmu!
Mediterranean Film Studios
Studio filmowe na Malcie powstało w 1963 roku. Posiada ono największe horyzontalne zbiorniki wody morskiej, w tym jeden zadaszony, w których można stosować najnowocześniejsze triki filmowe. Dzięki temu, że dwa główne zbiorniki mają w tle wyraźną linię horyzontu, pozwalają filmować w kontrolowanym środowisku, jednocześnie tworząc iluzję przebywania na pełnym morzu. Nakręcono w nim dziesiątki filmów, seriali i reklam z użyciem wody m.in. Kapitan Philips z Tomem Hanksem, U-571 czy Sztorm.
Popeye Village – bajkowa zatoka
W zatoce Anchor Bay na potrzeby produkcji Disneya postanowiono nawet wybudować scenografię! Drewniane kolorowe domki, krzywe dachy, sieci rybackie, łódki i pomosty w otoczeniu stromych wybrzeży zatoki prezentują się bardzo malowniczo. Podobno Robert Altman, zanim wybrał Maltę, przeczesał wcześniej wybrzeże USA i Kanady w poszukiwaniu perfekcyjnego krajobrazu dla osady rybackiej. I tak w 1979 roku powstała wioska na potrzeby musicalu Popeye o przygodach marynarza Popeye’a, w którego wcielił się Robin Williams.Dziś jest to wodny park rozrywki, gdzie można spacerować w miejscach najsłynniejszych scen filmowych. Warto odwiedzić to miejsce także z powodu punktu widokowego, skąd wzrokiem obejmiemy nie tylko całą zatokę Anchor Bay z jej niezwykle turkusową wodą i wioską filmową, ale także białe klify Gozo w oddali.

Całkiem sporo jak na małe wyspiarskie państwo, a to i tak nie wszystkie filmy.Warto jeszcze wspomnieć Jamesa Bonda (Szpieg, który mnie kochał), gdzie u brzegów Malty rozgrywa się scena samochodu – amfibii Bonda i jej rejsu pod wodą. Natomiast przykład thrillera 13 godzin: Tajna misja w Benghazi z 2016 roku pokazuje, że akcja wcale nie musi obejmować najsłynniejszych miejsc na wyspie, aby stworzyć oszałamiające efekty specjalne. W filmie Michaela Baya do wielu scen akcji i pościgów wykorzystano mniej znane miejsca Malty jak Mosta i Attard.
Malta – Gra o tron i inne produkcje filmowe
Wspaniałe plenery, bogata historia, zróżnicowana architektura, obecność wielu kultur na wyspie tworzą bardzo ciekawą mozaikę. Malta może z powodzeniem „grać” współczesne miasta, miejsca starożytne, mityczne czy baśniowe w Europie, a nawet w Azji czy Afryce! A jeśli dodamy do tego dobrą pogodę przez praktycznie cały rok – 300 dni słońca i całą gamę odcieni Morza Śródziemnego – to nie dziwi fakt, że Malta jest jedną z najbardziej preferowanych lokalizacji filmowych. Jeśli więc spojrzymy na Maltę przez pryzmat kręconych tam filmów, okazuje się, że to… jeden wielki plener filmowy. Zatem odkryj archipelag Malta, podążając śladami znanych obrazów filmowych. Warto.
Artykuł przygotowała Emilia Szuwarska.