Dumne, dostojne Abu Dhabi. Baśniowa oaza Al Ain. Niekończące się wydmy jednej z największych piaszczystych pustyń świata i wspaniałe wybrzeże. I oczywiście słynny Dubaj. Tak, zgadzam się, że Dubaj jest niesamowity, ale uważam, że Zjednoczone Emiraty Arabskie mają znacznie więcej do zaoferowania
W tym wpisie przeczytasz:
- Ciekawostki o Zjednoczonych Emiratach Arabskich
- Pustynia, którą kochają Emiratczycy
- Podróże po pustyni – poznaj świat Nomadów
- Al Ain – spacer wśród palm
- Abu Dhabi – atrakcje, które musisz zobaczyć
- Jedna z największych atrakcji ZEA – Wielki Meczet Szejka Zayeda
- Najbogatsze i najnowocześniejsze wieżowce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Ciekawostki o Zjednoczonych Emiratach Arabskich
- Federacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstała 2 grudnia 1971 roku. W ich skład wchodzi 7 Emiratów: Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm Al-Kajwajn, Ras Al Khaimah i Fujairah. Największy to Abu Dhabi stanowiący 86% powierzchni kraju, a najmniejszy, Adżman – liczący 259 km2, czyli mniej więcej tyle ile nasz polski Szczecin. Do umowy ostatecznie nie przystąpił Katar i Bahrajn, które są dziś niezależnymi państwami.
- ZEA mają powierzchnię 83 600 km2, z czego 97% to pustynia, a linia brzegowa liczy około 700 km.
- Zaledwie około 20% z 9 milionów mieszkańców to Emiratczycy. Pozostali to emigranci z całego świata, w tym połowa z nich pochodzi z Indii. W momencie powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich kraj ten liczył około 180 tys. mieszkańców.
- Istnieje teoria, że pod piaszczystymi wydmami pustyni kryją się ruiny starożytnej, tajemniczej cywilizacji. Jednak większość naukowców ją odrzuca twierdząc, że pustynia uformowała się około dwóch milionów lat temu, gdy w tym regionie nie istniały jeszcze żadne cywilizacje.
Pustynia, którą kochają Emiratczycy
Emiraty to nie tylko Dubaj. To głównie pustynia, która stanowi większość powierzchni kraju. Lecąc samolotem, zwróć uwagę, że właśnie taki krajobraz zobaczysz za oknem. Jeśli chcesz poznać i poczuć prawdziwy klimat Emiratów, opuść miasto i wybierz się właśnie na pustynię. Dziadkowie szejków żyli właśnie tutaj. Nawet najbogatsi Emiratczycy ją uwielbiają i często na nią powracają. Jest ona głęboko zakorzeniona w ich sercach, umysłach i mentalności.
Pustynia Ar-Rab al Khali w dosłownym tłumaczeniu oznacza “pusty kwartał”. Natomiast w wolnym tłumaczeniu jest to “pusta okolica”. Miejscowi nazywają ją “Ar-Rimar” – czyli… piasek. Emiraty dzielą ją z Omanem, Jemenem i Arabią Saudyjską. Liczy około 650 tys. km2. Obszar ten jest ponad dwukrotnie większy od powierzchni Polski. Jest praktycznie niezamieszkały, a średnia roczna suma opadów nie przekracza 100 mm. Istnieją miejsca, gdzie deszcz nie padał od dziesięcioleci.
Podróże po pustyni – poznaj świat Nomadów
Wizyta na pustyni pozwala poznać niezwykły świat Nomadów, którzy od wieków wędrują po wydmach i oazach. Ich życie pełne jest wyzwań i unikalnych tradycji, dostosowanych do trudnych warunków terenu. Kiedyś podróżowano tam na wielbłądach, ale teraz polecam nowocześniejszy sposób – jazdę Jeepem. To, co robią kierowcy, jest niesamowite! Pionowe zjazdy z wydm, ostre zakręty w piachu – czemu nie?
Po emocjonującej przejażdżce koniecznie poznaj kulturę Nomadów. Posłuchaj pieśni, starych arabskich legend i zobacz tradycyjne tańce na beduińskiej imprezie, bawiąc się od wschodu do zachodu słońca. Beduini chętnie Cię ugoszczą i podzielą się opowieściami o życiu na pustyni. A nocą zachwyć się niezwykłym widokiem gwiazd, których blask rozświetla bezkresne piaski!
Mimo niezwykłego rozwoju Emiratów, wielu ludzi żyje ciągle na pustyni. Nie chcą żyć w mieście, nawet w luksusowych pałacach.
Al Ain – spacer wśród palm
Al Ain w tłumaczeniu to wiosna albo źródło. Mówi się na nie również miasto-ogród.
Jeśli chcesz poznać lepiej tradycje i historię, odwiedź to miejsce. Nagle w środku pustyni zazieleni się przed Tobą potężna, baśniowa oaza, zamieszkała od ponad 10 tysięcy lat. Znajdują się tu najstarsze pozostałości osadnictwa sprzed wieków. Rośnie tu ponad 150 tysięcy palm i innych drzew. Są one dosłownie wszędzie, można między nimi spacerować jak w rajskim ogrodzie. Zbiera się tu daktyle. Jest spora szansa, że zobaczysz miejscowego “zbieracza” wspinającego się na palmę. Koniecznie spróbuj tych smakołyków. Sprzedawcy oferują m.in. takie w czekoladzie lub posypane pistacjami. Pomiędzy palmami dostrzeżesz starożytne systemy irygacyjne – faradże, które wciąż służą mieszkańcom. Uwierzysz, że ten system działa od epoki brązu?
Odwiedź pałac szejków w Al-Ain. Przypomina większą, ale dość skromną willę. Do lat 60-tych mieszkał tu Zajid ibn Sultan Al Nahajjan – założyciel i pierwszy prezydent ZEA. Dziś jest tu muzeum. Dobrze jest porównać sobie Al Ain z miastami wybrzeża, gdzie dziś żyją szejkowie i zobaczyć różnice w poziomie luksusu nowoczesnych pałaców.
Posłuchaj historii o tym jak żyli Nomadowie, jak myśleli i o czym marzyli. Zrozumiesz wtedy, czym są Emiraty, kim są szejkowie i jak to wszystko działa.
Przepiękny jest 200-letni, potężny fort Al Jahili. W nim zobaczysz muzeum ze zdjęciami m.in. sir Wilfreda Patricka Thesigera, który w latach 40-tych z pomocą miejscowych jako pierwszy przemierzył pustynię i jak nikt ją pokochał. W muzeum przemiłe pracownice z uśmiechem częstują kawą z kardamonem i daktylami.
No i wreszcie sławny Targ Wielbłądów, na którym znajdziesz nie tylko wielbłądy, ale także inne zwierzęta. Zdziwisz się, gdy zobaczysz, że nie jest to kolejna atrakcja turystyczna, ale najprawdziwszy targ, gdzie Nomadzi przybywają z dalekiej pustyni ze zwierzętami. Jest to jedno z moich ulubionych miejsc w całych Emiratach.
Abu Dhabi – atrakcje, które musisz zobaczyć
Oczywiściez Emiratami najbardziej kojarzy się Dubaj, ale grzechem jest nie zajrzeć do stolicy ZEA – Abu Dhabi. Jest zupełnie inne niż Dubaj – tradycyjne, eleganckie, dumne. Rzekłabym, że bardziej arabskie. Dubaj to cały świat. Abu Dhabi – sen o Arabii.
Emiratczycy cenią swoją historię i w każdym mieście mają coś w rodzaju skansenu. Uważam, że najciekawszą i najbardziej oddającą klimat arabski jest tutaj tzw. Wioska Dziedzictwa, która pozwala zobaczyć, jak jeszcze niedawno żyli mieszkańcy. Zobacz na żywo, jak lokalni rzemieślnicy wykonują swoje wyroby. Tutaj masz też szansę na kupienie rękodzieła i pamiątek.
Poza tradycyjnymi zabytkami w Abu Dhabi cały czas powstają nowe atrakcje. Podczas wycieczki Wieżowce i karawany odwiedzisz futurystyczny Luwr Abu Dhabi, który ma w posiadaniu potężną kolekcję eksponatów. Na wyspie Yas pobawisz się m.in. we wspaniałym parku rozrywki, słynnym Ferrari World. To właśnie tutaj znajduje się najszybszy rollercoaster na świecie (jego prędkość wynosi 240 km/h). Będziesz mieć także okazję zobaczyć tor Formuły 1, który znajduje się niedaleko parku.
Jedna z największych atrakcji ZEA – Wielki Meczet Szejka Zayeda
Najsławniejsza atrakcja stolicy to Wielki Meczet Szejka Zayeda. Jedni nazywają go arcydziełem, inni kiczem za miliony dolarów. Podoba się czy nie, olbrzymia, śnieżnobiała budowla robi niesamowite wrażenie.
Meczet powstawał przez 11 lat, ukończony został w 2011 roku. O kosztach gentlemani nie rozmawiają. Biały marmur, szlachetne kamienie i palmy pokryte czystym złotem. Styl meczetu czerpie inspiracje z wielu islamskich tradycji: Otomanów, indyjskich Mogołów i Persów. 82 kopuły, a najwyższa liczy 85 metrów. Cztery 107-metrowe minarety. Największa marmurowa mozaika świata. Największy perski dywan na świecie (5,5 tys. m2, ponad 2 miliardy węzełków, waży około 35 ton). Gigantyczny (tylko trzeci na świecie) żyrandol z kryształów Swarovskiego. Kto bogatemu zabroni?
Najbogatsze i najnowocześniejsze wieżowce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
W Abu Dhabi znajdziesz wiele ekstrawaganckich wieżowców, z którymi również jest kojarzone:
– budynek w kształcie monety – Aldar HQ, inżynieryjne i architektoniczne cudo;
– wspaniałe Ethiad Towers – 5 wieżowców obsypywanych nagrodami. Możesz znać je z planu “Szybkich i Wściekłych 7”;
– dziwaczna Capital Gate oraz wiele więcej.
Spacer albo przejażdżka wzdłuż ekskluzywnego nabrzeża dzielnicy Corniche? Przepiękne panoramy miasta? Tu też poczujesz wszechobecny luksus i nowoczesność.
Przekonałam Cię? Więc w drogę!
Nie tylko do Dubaju!