Egipt, kraina faraonów, piramid i tajemniczych hieroglifów, od wieków fascynuje podróżujących. Zanim jednak spakujesz walizki i wyruszysz na spotkanie z cudami starożytności, sprawdź najważniejsze informacje o kraju nad Nilem.
Spis treści:
- Gdzie leży Egipt?
- Egipt – powierzchnia i ludność
- Regiony Egiptu
- Jaki język obowiązuje w Egipcie?
- Flaga Egiptu
- Historia Egiptu w skrócie
- Czy w Egipcie są komary?
- Czego nie można wywozić z Egiptu?
- Jakie ubezpieczenie wybrać na podróż do Egiptu?
Gdzie leży Egipt?
Egipt leży w północno-wschodniej części Afryki i na półwyspie Synaj, który jest zaliczany do Azji. Tym samym kraj znajduje się na styku dwóch kontynentów oraz ma dostęp do Morza Śródziemnego na północy i Morza Czerwonego na wschodzie.
Egipt – powierzchnia i ludność
Egipt zajmuje powierzchnię ponad 1 001 450 km², czyli trzykrotnie większą niż Polska, a znaczną część jego terytorium stanowią obszary pustynne, takie jak Pustynia Zachodnia (Libijska), Pustynia Wschodnia, Półwysep Synaj. Niezwykle istotnym elementem geograficznym Egiptu jest dolina i delta Nilu. Mimo że zajmują zaledwie około 3% powierzchni kraju, skupia się tam większość ludności. Nil, jedyna stała rzeka Egiptu, tworzy żyzny pas ziemi, który jest sercem kraju. Liczba ludności wynosi już ponad 107 milionów osób. Stolicą i największym miastem jest Kair, aglomeracja licząca ponad 10 milionów mieszkańców. Inne ważne miasta to Aleksandria, Giza, Suez i Luksor.
Regiony Egiptu
W Egipcie znajdziesz doskonałe kurorty na wypoczynek, a także historyczne zakątki.
- Hurghada – klasyczny kierunek dla turystów oferujący szeroki wybór hoteli, życie nocne i łatwy dostęp do raf koralowych. Dobra baza wypadowa na wycieczki do Luksoru i Kairu.
- Marsa Alam – dawna wioska rybacka, obecnie rozwijający się kurort, ceniony za spokojniejszą atmosferę i dziewicze rafy koralowe. Idealny dla miłośników nurkowania i relaksu.
- El Gouna – luksusowy, sztucznie stworzony kurort z kanałami i wyspami, często nazywany „egipską Wenecją”.
- Sharm El Sheikh – położony na południowym krańcu Półwyspu Synaj, jest popularnym kurortem z luksusowymi hotelami, centrami nurkowymi i dostępem do Parku Narodowego Ras Muhammad. Stanowi dobrą bazę do zwiedzania Półwyspu Synaj.
- Marsa Matrouh – kurort nad Morzem Śródziemnym z długimi, szerokimi plażami i łagodnymi zejściami do morza. Idealne miejsce na wypad dla rodzin z dziećmi.
- Dahab – niewielka miejscowość na Synaju, popularna wśród nurków (słynne Blue Hole) i osób szukających bardziej swobodnej atmosfery.
- Kair – stolica kraju, z piramidami w Gizie i Muzeum Egipskim.
- Luksor – miasto nazywane „największym muzeum na świeżym powietrzu”, z kompleksem świątynnym w Karnaku, świątynią w Luksorze oraz Doliną Królów i Królowych.
- Asuan – miasto położone na południu, znane z Wyspy File, Niedokończonego Obelisku i rejsów po Nilu do Abu Simbel.


Jaki język obowiązuje w Egipcie?
Oficjalnym językiem w Egipcie jest arabski. Poza arabskim, w turystycznych rejonach można porozumieć się w języku angielskim lub francuskim. Warto jednak nauczyć się kilku podstawowych zwrotów po arabsku, co na pewno zostanie docenione przez lokalną ludność.
W niektórych regionach Egiptu, np. na południu, używane są również języki mniejszości, takie jak języki nubijskie czy bedża. Język koptyjski, będący późną formą starożytnego języka egipskiego, jest obecnie używany głównie jako język liturgiczny w Kościele Koptyjskim.
Flaga Egiptu
Obecna flaga Egiptu została przyjęta w 1984 roku i składa się z trzech poziomych pasów o równych rozmiarach:
- czerwony pas (góra) – symbolizuje krew przelaną przez Egipcjan w walce o niepodległość i przeciwko kolonializmowi. Reprezentuje także siłę, nadzieję i poświęcenie.
- biały pas (środek) – oznacza czystość serc Egipcjan, a także symbolizuje pokój i świetlaną przyszłość kraju po rewolucji 1952 roku, która doprowadziła do obalenia monarchii.
- czarny pas (dół) – reprezentuje ciemne okresy ucisku i okupacji, które Egipt przeszedł w swojej historii, a także sposób, w jaki ciemność została pokonana.

Historia Egiptu w skrócie
Historia Egiptu jest jedną z najdłuższych i najbardziej fascynujących w dziejach ludzkości, obejmuje tysiące lat cywilizacji, imperiów i zmian kulturowych. Przez ponad 3000 lat Egiptem, aż do podboju rzymskiego w I w. p.n.e., rządziło 30 dynastii. W 30 r. p.n.e. cesarz August pokonał ostatnią z władczyń egipskich, Kleopatrę VII i wcielił jej państwo jako prowincję cesarską do imperium rzymskiego. W IV wieku n.e. dominującą religią stało się chrześcijaństwo.

Po 395 roku schrystianizowany Egipt znalazł się w granicach cesarstwa wschodniorzymskiego, następnie Bizancjum. W VII wieku Egipt został podbity przez Arabów, co zapoczątkowało proces islamizacji i arabizacji kraju. Od połowy XVIII w. Egipt stał się obiektem zainteresowania i rywalizacji Francji i Wielkiej Brytanii. Egipt był rządzony przez różne dynastie islamskie, a od 1517 roku stał się częścią Imperium Osmańskiego. Od połowy XVIII w. Egipt stał się obiektem zainteresowania i rywalizacji Francji i Wielkiej Brytanii. W czasie II wojny światowej Egipt, pod naciskiem Wielkiej Brytanii, stał się bazą wojsk alianckich (chociaż dopiero 1945 przystąpił do wojny).
Czy w Egipcie są komary?
Wybierając się do Egiptu, w wielu miejscach możesz się z nimi spotkać. Choć klimat w dużej części kraju jest suchy, więc ich występowanie jest ograniczone na pustynnych obszarach i w niektórych kurortach.
Czego nie można wywozić z Egiptu?
Z Egiptu nie można wywozić wielu przedmiotów, a naruszenie przepisów może skutkować poważnymi konsekwencjami, włącznie z karami finansowymi, aresztem, a nawet więzieniem. Ograniczenia dotyczą przede wszystkim dóbr kultury i przedmiotów o wartości historycznej, ale także niektórych naturalnych zasobów.
Oto lista najważniejszych rzeczy, których nie można wywozić z Egiptu:
- starożytne artefakty;
- fragmenty piramid, świątyń, grobowców – pod żadnym pozorem nie wolno zabierać nawet małych kamieni czy piasku z terenów archeologicznych;
- przedmiotów, które mogą być uznane za „zabytkowe” – nawet jeśli kupujesz pamiątkę, która wygląda na starą, ale powstała współcześnie, powinieneś zachować dowód zakupu i upewnić się, że nie zostanie ona błędnie zinterpretowana jako antyk. Warto kupować pamiątki w oficjalnych sklepach, które mogą wystawić certyfikat;
- koralowce i muszle – bezwzględnie zabronione jest wywożenie wszelkich koralowców (zarówno żywych, jak i martwych, fragmentów raf czy nawet pojedynczych, luzem leżących na plaży) oraz muszli. Wynika to z przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego Morza Czerwonego, które jest unikalnym ekosystemem;
- flora i fauna – żywa lub przedmioty z nich wykonane;
- waluta egipska (w dużych ilościach).
Do tego należy dorzucić nielegalne substancje i przedmioty.
Jakie ubezpieczenie wybrać na podróż do Egiptu?
Wybierając się w podróż do Egiptu z Itaką, masz w cenie zapewnione ubezpieczenie Itaka Simple. Warto wykupić jednak wyższy pakiet – Itaka Complex, Itaka Optimum lub Itaka Prestige – które mają dużo szerszy zakres.
Wyjazd do Egiptu – podsumowanie
Egipt oferuje znacznie więcej niż tylko słynne piramidy i starożytne zabytki. Pustynne krajobrazy splatają się tu z życiodajnymi wodami Nilu, a tętniące życiem bazary z rajskimi rafami Morza Czerwonego. Odpowiednie przygotowanie stanowi klucz do czerpania pełni z tej niezwykłej podróży.